Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Am construit un drum. Beneficiez de scutiri ale impozitelor?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
someonedan

someonedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2006
Buna ziua. Recent, impreuna cu alti 3 vecini ce ne construim case intr-o localitate aflata la 5 km de municipiul Tulcea, am gacut "cheta" si am pietruit drumul de acces catre terenurile noastre. Asta, dupa ce primarul ne-a spus ca nu avem nicio sansa sa ne faca drumul din bugetul local, in primul rand datorita lipsei fondurilor si in al doilea, din cauza faptului "ca i-ar sari in cap ceilalti locuitori "... Am finalizat drumul (circa 130 m ) - pietruit, impanat cu praf piatra, asfaltat o portiune la intrare etc., totul din banii nostri. Acum, intreb:  exista vreun cadru legislativ, vreo mentiune pe undeva conform careia cei care fac lucrari de acest gen, in folosul comunitatii (caci drumul nu se limiteaza la proprietatile noastre), ar putea beneficia de anumite scutiri la plata taxelor si impozitelor locale?... Sau alte facilitati? Multumesc !

#2
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
nu cred ca vei primi vro despagubire sau macar un multumesc!

#3
someonedan

someonedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2006

 sasha_r0, on May 26 2008, 16:46, said:

nu cred ca vei primi vro despagubire sau macar un multumesc!


Nu am pretentii nici la despagubire si nici la "multumesc", si asta am stiut-o chiar dinainte de a ma apuca de construit drumul... Pur si simplu doresc sa stiu daca exista vreun act normativ care specifica scutiri la plata vreunor impozite locale .

#4
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Nu. pentru ca nu l-ai asfaltat tot.  :huh:

#5
someonedan

someonedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2006

 pro-e, on May 26 2008, 16:49, said:

Nu. pentru ca nu l-ai asfaltat tot.  :huh:


L-am pietruit tot....

#6
someonedan

someonedan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2006
Raman surprins.... Chiar nu poate cineva sa-mi comunice o parere in ton cu baza legala a ceea ce spun?

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ramai surprins. s-ar putea  chiar sa aveti de suferit de pe urma acestei initiative pe drumul public fara autorizatie

si tu vrei scutiri de impozit ?! :w00t:


Quote

Art. 27. - Pe zona drumului public este interzisa amplasarea oricarui fel de constructii si instalatii ce nu apartine drumului sau executarea de lucrari in traversarea drumului prin sapaturi deschise. In cazuri exceptionale, pe baza autorizatiei eliberate de organul care administreaza drumul, in zona drumului public se pot amplasa sau executa asemenea lucrari, cu conditia ca acestea sa nu afecteze siguranta circulatiei.

Pentru instalarea de cai ferate sau linii de tramvai in zona drumului public, se va lua si acordul Ministerului de Interne.

Executarea fara autorizatie sau nerespectarea conditiilor prevazute in autorizatie atrage desfiintarea constructiilor sau instalatiilor amplasate in zona drumurilor, de catre beneficiarul lucrarilor executate, sau, cind acesta refuza, de catre organele care au in administratie drumurile respective. Cheltuielile legate de desfiintarea constructiilor si instalatiilor vor fi suportate de beneficiarii acestora.

Edited by spare-me, 06 June 2008 - 08:53.


#8
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Nu ne-ai spus nimic despre cat v-a costat constructia drumului. Deci ati facut un drum lung de 130 de metri si lat de ... cati metri ? Si cam cat v-a costat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate