Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Legea Jocurilor de Noroc

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
ateul

ateul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.04.2005
HOTARIRE NUMAR: 181 DIN 15/7 /92 privind definirea jocurilor de noroc si stabilirea contraventiilor la regimul practicarii acestor jocuri in Romania

EMITENT: GUVERN

APARUT IN MONITORUL OFICIAL Nr. 162 DIN 15/7 /92

la o cautare cu google apare site-ul in pricina care detine aceasta lege.

Daca e un avocat prin preajma poate ma lamureste cum e cu jocurile de noroc si anume:

= daca dau premiu , rezulta in mod automat ca e joc de noroc, am la dispozitie 60 zile pentru a obtine autorizatia. Presupunem ca nu o sa mi-o dea nici in ruptul capului, next urmeaza sa imi opresc activitatea sau sa o continuu cu riscul de a fi amendat contraventional.

Daca eu nu am obtinut nici un folos in cadrul acestui joc de noroc (scenariul prevede ca e gratis, iar premiile reale.. don`t ask me why?!?!) inseamna ca voi fi amendat contraventional conform altei legi si anume:
LEGE nr.61 din 27 septembrie 1991
pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice

sau cel putin asta am inteles eu din, citez:
"Contraventiile prevazute la art. 5 lit. a) se sanctioneaza potrivit art. 3 lit. c) din Legea nr. 61/1991. "

unde art.5 lit. a) este:

"Constituie contraventii la regimul practicarii jocurilor de noroc urmatoarele fapte, daca nu au fost savirsite in astfel de conditii incit, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni;
a) organizarea, ingaduirea sau practicarea jocurilor de noroc - altele decit cele autorizate potrivit legii - de natura sa lezeze bunele moravuri;"

Cu premiza ca dau premii (reale), iar jucatorii nu au nici o obligatie financiara.. in ce categorie intra (ca e joc de noroc si am nevoie de autorizatie asta imi e deja clar din prima fraza a legii in cauza: "Prin jocuri de noroc se inteleg toate metodele de atribuire a unor cistiguri de orice fel, in functie de anumite evenimente aleatorii, indiferent de modul producerii acestora." )

Multumesc anticipat celor care imi pot oferi aceste lamuriri.
Cu stima, Cristian.

Edited by ateul, 21 May 2008 - 21:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate