Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Plang din orice

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
camy20

camy20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.10.2007
Cine imi poate recomanda niste pastile pt "intarire"?Plang din orice si nu imi face bine.Vroiam un intaritor sau ceva de genul acesta.Se pot lua anumite pastile pt asa ceva?

#2
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
nu cred ca pastilele "intaritoare" sunt o solutie - plinsul este doar un efect. trebuie sa existe o cauza (o suferinta, o nemultumire, etc) si pe aia trebuie sa o descoperi. la mine asa s-a intimplat si am mers la psihoterapie citeva luni.

#3
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
bea lichide să nu te deshidratezi, de preferință ceva cu alcool să scapi de inhibiții și stres. fă sport și nu lua toate porcăriile de pastile

#4
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008

 gigel de hohențolărn, on May 20 2008, 14:02, said:

bea lichide să nu te deshidratezi, de preferință ceva cu alcool să scapi de inhibiții și stres. fă sport și nu lua toate porcăriile de pastile
Alcoolul acționează la aceiași receptori din SNC la care acționează pastilele care dezinhibă (benzos sau barbiturice). Deci e același lucru, really.

Psihoterapia și sport-ul sunt soluții foarte bune după părerea mea. Nu trebuie să ajungi să depinzi de alcool/pastile ca să poți purta o discuție cu cineva fără să plângi.

#5
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006

 gigel de hohențolărn, on May 20 2008, 15:02, said:

bea lichide să nu te deshidratezi, de preferință ceva cu alcool să scapi de inhibiții și stres. fă sport și nu lua toate porcăriile de pastile

Cand suferi de depresie, alcoolul te deprima si mai tare! Asa ca nu e un sfat bun!
Iar pastilele ma tem ca iti pot crea dependenta. Nu sunt medic, ca sa iti spun ce sa faci, dar ideal e sa gasesti in tine puterea de a trece peste ce te face sa plangi, nu intr-un pumn de pastile aducatoare de fericire! Daca te incalzeste cu ceva, mai toti am trecut prin asta si am supravietuit! ;)

#6
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
si eu am aceiasi problema :) Plang destul de repede cand am motive bine intemeiate :)
Lasa draga ca iti trece stresul (probabil provocat de iubit/fostul iubit) .... :D

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Decat sa iei pastile sa ai impresia ca ai ajuns in asemenea stare incat ai nevoie de medicamente pentru asta, sa te deprime mai rau, mai bine un pic de alcool la momentul potrivit. Daca esti fata, nu prea ar merge asa dar... poti incerca. Cunosc si eu cateva persoane care fac la fel insa cel mai bine cred ca ti-ar prinde un psiholog, sa ii vorbesti, sa ii explici, si sa iti spuna clar cam care ar fii punctele tale sensibile. Si apoi evident sa incerci sa fii mai tare.

Si eu plang cand am motive intemeiate (cand e vorba de sentimente), ca in rest nu am nicio treaba cu nimic. Si totusi plansul este un lucru firesc, normal...

#8
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 camy20, on May 20 2008, 09:06, said:

Cine imi poate recomanda niste pastile pt "intarire"?Plang din orice si nu imi face bine.Vroiam un intaritor sau ceva de genul acesta.Se pot lua anumite pastile pt asa ceva?

ce inseamna plang din orice?

cred ca ar fi de bun augur sa dai un exemplu sau mai multe daca te tine tastatura, ar ajuta sa descretim putin plansul tau :)

ceea ce spui tu e ca doresti sa inhibi accesele de plans cu medicamente, insa doar medicul de familie si/sau un psiholog iti poate prescrie asta dupa ce esti consultata si e scoasa la lumina cauza!

#9
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Ai acnee? Daca da, folosesti un medicament numit roaccutane? (sau ceva de genul). Asta poate fi o posibila cauza :)

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 roua, on May 20 2008, 16:19, said:

ce inseamna plang din orice?

cred ca ar fi de bun augur sa dai un exemplu sau mai multe daca te tine tastatura, ar ajuta sa descretim putin plansul tau :)

ceea ce spui tu e ca doresti sa inhibi accesele de plans cu medicamente, insa doar medicul de familie si/sau un psiholog iti poate prescrie asta dupa ce esti consultata si e scoasa la lumina cauza!

tocmai asta stiam eu ca-i diferenta intre psiholog si psihiatru (ma rog, si facultatea :) ), ca primii nu prescriu nici o pastila.

#11
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 mianna, on May 20 2008, 20:16, said:

tocmai asta stiam eu ca-i diferenta intre psiholog si psihiatru (ma rog, si facultatea :) ), ca primii nu prescriu nici o pastila.

da, e una dintre diferente  :peacefingers:

insa in urma consultului unui psiholog medicul de familie poate lua unele decizii, cel putin stiu ca se practica, nu lucrez in aria de psihologie clinica asa ca nu ma pot pronunta 100%...

in alta ordine de idei medicul de familie ii poate da trimitere direct la medicul psihiatru si de acolo lucrurile sunt limpezi!

#12
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Daca plangi din motive intemeiate, asta nu ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare :) trebuie sa rezolvi cauza. Daca plangi pentru chestii stupide, probabil ca te afli in depresie si pentru asta iti recomand psihoterapie. Preferabil nu pastile. Oricum ar fi, plansul in sine nu este o problema, pentru ca plansul este o refulare, si in general dupa cateva lacrimi ne simtim mai bine :) ma rog, nu stiu daca este si cazul tau, dar imi permit sa presupun ca da....

#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 aaalexandraaa, on May 22 2008, 04:05, said:

plansul este o refulare, si in general dupa cateva lacrimi ne simtim mai bine
Plansul e o inabusire? Eu as zice ca din contra, e o defulare, ca te descarci.

#14
camy20

camy20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.10.2007
Intr-adevar cred ca plansul e o descarcare.Daca sunt suparata, primul lucru pe care il fac e sa plang.Ma supar chiar si pt chestii stupide.Desi ar trebui sa spun ce am, eu nu fac lucrul acesta ci ma inchid in mine si incep sa plang.
Vreau sa incerc sa ma controlez si sa trec altfel peste o situatie de genul acesta.Dar nu stiu cum...........

#15
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 camy20, on May 20 2008, 10:06, said:

Cine imi poate recomanda niste pastile pt "intarire"? Plang din orice si nu imi face bine. Vroiam un intaritor sau ceva de genul acesta.Se pot lua anumite pastile pt asa ceva?
Cred ca ar fi cazul sa te inscrii in curentul EMO. :) hi hi
Acum dand-o pe "serioase", sa stii ca si eu sunt usor impresionabil. Desi sunt ras pe cap si am 105kg, sunt un bun candidat pentru spectatori ai Titanicului... uite, de exemplu, ieri am vazut pe youtube o nastere in apa si mi-au dat lacrimile... e un moment impresionant, nu am putut sta impasibil...
Mama mea are ciroza... de fiecare data cand ma gandesc cat a suferit crescandu-ne pe noi, 4 copii, de una singura (tatal meu a murit demult) imi dau lacrimile.  Cand re-constientizez cat de modesta si cat de "eu nu vreau sa stresez pe nimeni" e, imi dau lacrimile... (mai ales ca am fost si un porc cand eram mai "tanar")...
Motive si motive...

Unele "orice" nu sunt chiar orice, daca ma intelegi.
Eu zic ca ar trebui sa analizezi in capul tau ce inseamna "orice" si sa reconsideri motivele pentru care plangi... pastilele nu-ti vor fi de nici un folos. Cat despre psihologi... nu  vreau sa umplu forumul cu povesti (si as avea cateva).

Iti recomand si putin sport. Prin sport se sintetizeaza niste "droguri" benefice pentru organism...


P.S.: daca ai "forta" asta de a plange la comanda, eu te-as sfatui sa cauti un rol in filme. FARA GLUMA! (eu ma gandeam si pentru mine sa caut asta  ;)  ).


edit: tot eu!  e posibil ca balanta de vitamine sau mai stiu eu ce sa fie dereglata...  am vazut ca multe lucruri "de suflet" sunt de fapt niste dezechilibre chimice in organism...

Edited by ciureanuc, 22 May 2008 - 18:20.


#16
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

 gigel de hohențolărn, on May 20 2008, 15:02, said:

bea lichide să nu te deshidratezi, de preferință ceva cu alcool să scapi de inhibiții și stres. fă sport și nu lua toate porcăriile de pastile

e foarte prost sfatul cu aclcoolul.

Alcoolul te ajuta sa scapi de inhibitii si stres pe moment,dar dupa un anumit timp incepe sa te "sape pe la spate" sa zic asa,adica te vei distruge pe dinauntru si chiar si psihic cu el,poate mai dai si in dependenta de alcool dupaia,sfatul meu evita-l!

#17
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
esti instabila emotional. Vorbeste cu un psiholog

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai in ultima vreme si mie mi se intampla si am decis sa schimb peisajul...si mi-a trecut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate