Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Romtelecom trece automat clientii pe digitala

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
50 răspunsuri în acest subiect

#19
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Stiu ca este gratuit, (sunt destul de sigur) pe site rtc e:

Quote

Vreti sa stiti cine va suna inainte de a raspunde la telefon? Serviciul CLIP-A ofera posibilitatea identificarii persoanei care va suna prin afisarea numarului de telefon al acesteia pe ecranul telefonului dumneavoastra.
Ce este CLIP-A?
Cum obțin acest serviciu?
Ce este CLIP-A?

Poti utiliza serviciul CLIP-A in cazul in care detii un terminal avand functia "CALLER ID" integrata si care functioneaza in protocol de transmisie FSK (protocol multifrecventa de tip Frequency Shifting Key) conform Standardelor  ETSI. Serviciul CLIP-A este disponibil doar clientilor conectati in centralele digitale de tip SIEMENS, ALCATEL si ERICSSON AXE 10.

Terminalele necesare pentru utilizarea serviciului:

    * telefoane cu afisaj avand integrata functia “Caller ID“ (Identificarea chematorului);
    * dispozitive  terminale cu  afisaj de tip “Caller ID”, conectate pe linia telefonica.

In functie de tipul si performantele aparatelor "Caller ID", terminalele pot afisa informatii referitoare la:

    * numarul de apel al chematorului provenind din retele fixe sau mobile, internationale si nationale
    * data apelului, ora apelului
    * informatii de redirijare a apelurilor (despre originea apelurilor)
    * mesaje de tipul:”PRIVATE NUMBER”, “NO DATA SENT”, ANONYMOUS CALL”,  “XXX”,  in cazul in care informatiile de identificare  nu sunt disponibile

Serviciul este valabil si pentru apelurile internationale de intrare daca acestea sunt insotite de informatia de identitate a numarului chemator.

Daca apelul provine de la o persoana conectata la o centrala analogica care, din motive tehnice, nu poate oferi identitatea chematorului, pe ecranul telefonului vor fi afisate doar informatiile referitoare la prefixul judetului si al centralei de la care provine apelul (Ex. 021-6850, 021-7460, pentru apeluri dinspre o centrala analogica din Bucuresti sau pentru apeluri dinspre o centrala analogica din alte judete – ex. 0257220 apel din Arad).
----------Cum obțin acest serviciu?
CLIP-A poate fi obtinut printr-o simpla cerere scrisa depusa la Punctele de Vanzare ROMTELECOM, la agentii autorizati sau printr-un apel telefonic catre serviciul Serviciul Vanzari & Relatii cu Clientii - 930
sau 0800 800 800 (apel gratuit).
Pana la urma am aflat singiur  :P

#20
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 22.05.2002
Din ce scrie mai sus reiese ca numai apelul la 0800... e gratuit.

#21
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 22.05.2002
Tarife romtelecom: http://www.romteleco.....99313700].pdf

Fișiere atașate



#22
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Nu-mi place sa nu am dreptate  :cursing:  :P  deci fara tva :

Quote

V 1.5 [2004-11-01]
1 Accesare "Prezentarea identității liniei chemătoare" (CLIP-A) 2,50
2 Abonament lunar "Prezentarea identității liniei chemătoare" (CLIP-A) 1,05
deci activatrea 2.50 euro ~ 120.000 lei
abonament lunar 1.05 euro ~ 50.000 lei.
Dar totusi m-as abona, e un serviciu bun (la telefonul meu fix pot sa fac un grup la care suna telefonul altfel)

#23
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 09.09.2004
da am vazut odata cu tine :P  :coolspeak: Inginerul

#24
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 03.08.2004
In tara mai exista inca destul de multe centrale manuale care vor fii schimbate, cat despre trecerea de la analogic la digital nu cred ca se plateste ceva pentru aceasta. Numarul de telefon se pastreaza in majoritatea cazurilor de trecere de la analogic la digital, exceptie se face in situatia in care din punct de vedere tehnic numarul trebuie schimbat, acesta situatie fiind rara. Oricum trecerea la centrala digitala este benefica, poti forma in ton (mult mai repede decat in puls), odata cu posibilitatea formarii in ton poti transmite si comenzi robotilor ( la concursuri tv sau mesageriei vocale Voces sau de la mobile), de la centralele analogice trebuie sa muti telenul de pe plus pe ton daca vrei sa transmiti comenzi robotilor. Deci in consecinta nu stiu ce ar fii de pierdut in cazul trecerii de la o centrala digitala la una analogica.

#25
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 984
  • Înscris: 13.10.2003
In orasul meu toata lumea este pe analogic - mai putin o mana de firme (poate si persoane private) care cred ca au mai multe pile pe la RTC. Eu am facut cerere (pers. fizica) sa ma treaca pe digital si am primit raspuns cum ca nu este posibil. In schimb mi-au recomandat ISDN... aia cica se poate!

#26
BlueMonk

BlueMonk

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 06.11.2003
Face parte (sau facea) din strategia de vanzare pt ISDN.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.852
  • Înscris: 07.02.2003
Se face transfer pe digitala dar e o problema... sunt foarte multi pe analog si nu e capacitate deocamdata... asa ca nu stiu cum vine aia "pana la sfarsitul anului", cred ca e o gluma intre noi fie vorba.

Pastrarea numarului e putin probabil sa se faca pentru ca transferul nu se face in oglinda... 665xxx -> 260xxxx ca simplu exemplu, pentru ca sunt numere deja alocate... dar unii vor avea noroc, altii nu.

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
Pana la sfarsitul anului si in unele cazuri cu pastrarea numarul, de regula adica.

Asa s-a exprimat Peter Maker de la RTC.

Greets,
Speedo

#29
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Deja a inceput sa se faca trecerea. 760 e deja digitala, cu pastrarea numarului, si a fost anuntata shi centrala din Pantelimon (624, 628, 627...) ca fiind in proces de trecere pe digitala pana prin decembrie, la fel, cu pastrarea numarului.

#30
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 16.05.2003

Beavix, on Nov 10 2004, 09:19, said:

In orasul meu toata lumea este pe analogic - mai putin o mana de firme (poate si persoane private) care cred ca au mai multe pile pe la RTC. Eu am facut cerere (pers. fizica) sa ma treaca pe digital si am primit raspuns cum ca nu este posibil. In schimb mi-au recomandat ISDN... aia cica se poate!

<{POST_SNAPBACK}>


Care e orasu ?   :rolleyes:

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.852
  • Înscris: 07.02.2003
760 este intradevar digitala Ericsson "Militari 2". Mi se pare ciudata masura de a pastra prefixele cu 7 ca in mod normal se aloca la numere speciale (in occident)... acu cine stie ce au de gand. Cred ca este pentru ca nu e nici una digitala in zona, si au decis sa transfere tot in oglinda fiind multi abonati si sa creeze un nod cum e Crangasi. (xx0....)

La mine in zona am prieteni care aveau 665 si fara sa ceara in mod special digital s-au trezit cu 260........
260 este o centrala mare, Bucuresti Nord, insa normal era sa aiba 224 ca si mine dar... s-au schimbat planurile se pare.
260 e si in Tunari deci, e ciudat rau cum fac schimbarile.

Editat de Andrei Cioaca, 11 noiembrie 2004 - 01:05.


#32
bit

bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 24.09.2003
De cativa ani numerotatia telefonica este considerata resursa nationala (ca frecventele radio/tv) si se cumpara pe bani , inclusiv RTc-ul  (candva fiind singura pe piata alocau cifratia cum le convenea ) . Acum daca ai transe de cifratie nefolosite platesti degeaba pentru ele (si nu putin). Acum cativa ani cand sa introdus numerotatia pe 7 cifre sau mutat centralele pentaconta si rotary pe prefixul 6,7 iar noile centrale digitale(Siemens,Alcatel,Ericsson) au primit 2,3 etc. Centralele de tip rotary au fost deja schimbate , au ramas doar digitale si pentaconta(modernizate un pic dar tot analogice). La extensii (centrale digitale noi adica) se aloca din numerotatia libera (2,3,4). Acum este o campanie de schimbare a centralelor pentaconta  pe digitale. Deci daca este o extensie se da 2,3, etc. iar daca se schimba complet o centrala veche, poate ramane vechea numerotatie 6,7 .
  In centralele digitale cifratia este foarte flexibila, se pot face multe 'ciudatenii' ,de multe ori problema este grea d.p.d.v administrativ si nu tehnic. Exemplu de 'ciudatenie': exista centrale care deservesc localitati din 2 judete diferite cu cifratie si prefixe total diferite, este mai rentabil ca doua centrale separate .

Editat de bit, 11 noiembrie 2004 - 13:37.


#33
carcotel

carcotel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 05.10.2004

IP-XENTRIC, on Nov 2 2004, 23:11, said:

Daca esti abonat pe centrala de tip analog,la trecerea pe digitala TI SE SCHIMA AUTOMAT(a se citi FORTAT)numarul!!!! :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

bah da' rai mai sunteti daca e moka nu e bine ce mai vrei sa te plateasca  sa  ai digital , ca daca te duceai la RDS  pastrai numerotatia!!!

#34
carcotel

carcotel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 05.10.2004

Inginerul, on Nov 3 2004, 09:22, said:

Chestia e valabila in toata tara?

<{POST_SNAPBACK}>

Pana la sfarsitul lui 2005 in toata tara , urmeaza si alte facilitati similare operatorilor mobili . Personal cred ca cei care cantau prohodul RTC-ului  s-au cam inselat.Va amintiti cum majoritatea credeam ca de pe 1 ian 2003 vor veni operatorii cu teluri moka si va fi raiul comunicatiilor in RO.Nu prea a fost asa .....

#35
carcotel

carcotel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 05.10.2004

bit, on Nov 11 2004, 13:29, said:

De cativa ani numerotatia telefonica este considerata resursa nationala (ca frecventele radio/tv) si se cumpara pe bani , inclusiv RTc-ul  (candva fiind singura pe piata alocau cifratia cum le convenea ) . Acum daca ai transe de cifratie nefolosite platesti degeaba pentru ele (si nu putin). Acum cativa ani cand sa introdus numerotatia pe 7 cifre sau mutat centralele pentaconta si rotary pe prefixul 6,7 iar noile centrale digitale(Siemens,Alcatel,Ericsson) au primit 2,3 etc. Centralele de tip rotary au fost deja schimbate , au ramas doar digitale si pentaconta(modernizate un pic dar tot analogice). La extensii (centrale digitale noi adica) se aloca din numerotatia libera (2,3,4). Acum este o campanie de schimbare a centralelor pentaconta  pe digitale. Deci daca este o extensie se da 2,3, etc. iar daca se schimba complet o centrala veche, poate ramane vechea numerotatie 6,7 .
  In centralele digitale cifratia este foarte flexibila, se pot face multe 'ciudatenii' ,de multe ori problema este grea d.p.d.v administrativ si nu tehnic. Exemplu de 'ciudatenie': exista centrale care deservesc localitati din 2 judete diferite cu cifratie si prefixe total diferite, este mai rentabil ca doua centrale separate .

<{POST_SNAPBACK}>



Alocarea de numerotatie nu costa nimic , doar daca nu o folosesti ( nu stiu exact ce perioada) ti se retrage . La noi e nebunie curata s-au alocat 28 000 000 de numere mai mult decat populatia Romaniei !! Orice taraba cu autorizatie de telecom poate ''lua '' numere !!!

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.852
  • Înscris: 07.02.2003

bit, on Nov 11 2004, 13:29, said:

Exemplu de 'ciudatenie': exista centrale care deservesc localitati din 2 judete diferite cu cifratie si prefixe total diferite, este mai rentabil ca doua centrale separate .

<{POST_SNAPBACK}>


Oricum la tara trebuie luat in calcul lungimea liniilor telefonice :) Deci aia trebuie sa fie apropiati intre iei ca sa mearga.
o linie tipica 1-2km are vre 3dB atenuare, depinde si de timpul de cablu dar aici nu prea stiu exact cum sta treaba, adica cat atenueaza fix la km.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate