Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Comandare produse prin net

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
Buna.Vreau sa cumpar un cablu de date prin net.Stiu ca o sa ziceti asta:De ce nu mergi la magazinul local din orasul tau

De ce?
-Prin internet sunt multe oferte
-uneori cand caut ceva merg la magazin degeaba ca nu gasesc(nici unde)
-prin net gasesc tot ce-mi trebuie

Sa revin la intrebarile mele:
-Cand cumpar un lucru pe net cum mil aduce?(il aduce la reteaua locala de net prin posta sau mil aduce direct la usa)
-Cum platesc(prin card sau cu bani)
-Transportul costa?
-Si daca costa de ex:24 lei trebuie sa platesc o taxa suplimentara

Astept raspunsuri de la cei care au incercat si sunt siguri

Poate o sa uit la sfarsit sa zic cuvantul magic:
!!!MULTUMESC!!!

SCUZE n-am  scris bine numele la topic(comandare nu comadnare)

#2
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View PostGauritttu, on May 17 2008, 21:42, said:

-Cand cumpar un lucru pe net cum mil aduce?(il aduce la reteaua locala de net prin posta sau mil aduce direct la usa)
-Cum platesc(prin card sau cu bani)
-Transportul costa?
-Si daca costa de ex:24 lei trebuie sa platesc o taxa suplimentara
-Cum sa-l aduca la reteaua locala de net? :huh: Ti-l aduce prin posta sau prin curierat rapid acasa la tine; asta stabilesti tu la telefon/mail cu reprezentantul de vanzari al magazinului
-Prin card sau ramburs, depinde cum alegi cand dai comanda. Unele situri nu accepta decat plata ramburs, dar sunt situri ca Emag care accepta si card
-Depinde. Unele magazine ofera transport gratuit in orasul in care sunt situate, altele nu. Daca stai intr-un oras mare cu sediul firmei care face curieratul rapid te costa putin, daca stai intr-un oras unde nu exista sediu (cum stau eu), te vor costa kilometrii in plus pe care-i face curierul de la cel mai apropiat sediu pana in orasul tau.
-Din cate stiu eu, la valori peste 300 lei (???) se plateste o taxa verde de 8-9 lei... La 24 de lei nu te costa nimic, decat transportul care, zic eu, e bine sa stabilesti cu magazinul sa-ti trimita cablul prin posta (scrii la observatii/comentarii jos, inainte sa confirmi comanda)

Succes!

#3
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Ai optiuni pe site sa-ti alegi cum vrei sa iti ridici produsul. In mare sunt 2 variante, ori iti rezerva ei produsul si te duci la sediu si il platesti si ti-l iei de acolo, ori ti se livreaza produsul la orice adresa vrei tu, de exemplu acasa, caz in care mai platesti pe langa pretul produsului si pretul transportului, care in general nu depaseste 20-30 RON in cazurile cele mai nefericite. De obicei transportul costa intre 10 si 20 RON.

De asemeni, poti efectua plata cum vrei tu, ori prin card, ori ramburs la livrare (adica dai banu cand vine la tine la usa si iti da produsul).

Nu exista taxe suplimentare in afara transportului si timbrului verde, care are oricum o valoare foarte mica.

Eu am peste 20 de comenzi in valoare de peste 100 de milioane de lei vechi la Pc Garage.

Site-uri de genul asta: PC Garage, Shop IT, eMAG, Ghelir. Acelasi sistem de comenzi online gasesti si pe site-urile marilor magazine IT din tara (Flamingo, Ultra PRO, Depozitul de Calculatoare, BEST etc. )

Edited by SINEKT, 17 May 2008 - 20:53.


#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Se muta la Monoey and Business.

#5
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
sa stiti ce vreau sa fac pe scurt:

Ei probabil sunt in bucuresti si eu sunt in alba iulia

Trebuie sa platesc o taxa suplimentara?
Cam cat...

Produsul este 24 lei si vreau sa platesc in bani

#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Extras de pe PC GARAGE:

Quote

In afara Bucurestiului costul livrarii este de 13,5 RON pentru primul kg si cate 1 RON pentru fiecare kg suplimentar.

In cazul expeditiilor in afara retelei Fan Courier Express se adauga 0,60 RON pentru fiecare km efectuat.

Costul asigurarii coletului este de 1% din valoarea totala.

*Preturile de mai sus nu includ TVA.
*Pentru articolele voluminoase sau cu greutati peste 5 Kg nu se ofera transport gratuit.
*Livrarea produselor se face in maxim 10 zile lucratoare de la plata acestora.

In afara retelei curierului nu esti, cred, iar cablul ala nu are 1 kil, asa ca transportul te duce in cazul de fata la vreo 13,5 RON, hai sa rotunjim 14, deci total te costa 14+24 = 38 RON.

Edited by SINEKT, 18 May 2008 - 07:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate