Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Telefon clasa Business

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Am avut pana de curand un Nokia 6210 de care nu am fost deloc multumit pentru ca s-a stricat de vreo 4 ori. L-am cumparat nou si l-am dat inapoi si am primit banii pe el. Eu stiu ca Nokia 6210 e un telefon de varf si ca a fost doar o intamplare ca al meu s-a stricat nou fiind, dar lucrul asta m-a facut sa nu ma mai pot uita la el. Mi se pare prea fragil si prea cu probleme.

Acum ca am primit banii inapoi pe el ( 4.200.000 ) as vrea sa-mi iau altul de aceeasi bani. Vreau un telefon din clasa business cu care sa vorbesc, nu sa fac poze sau sa trimit MMS.

Am gasit Ecrisson 520m care imi place pt ca e foarte destept. Dupa cum vedeti, nu ma prea intereseaza desginul. Stiu ca Ericsson face ( facea ) telefoane bune cu baterii care tin o saptamana.

Pe de alta parte, am vazut ca un telefon bun este Siemens M55. Desi nu este din clasa business, este un telefon bun si robust construit de tehnologia germana.

Dispun de 4,2 mil. Aveti vre-un sfat pentru mine?

#2
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Daca vrei telefon nou, nu gasesti nimic din clasa business la banii astia. Eu folosesc un 6310i si functioneaza ca in prima zi. La banii astia poti sa atentezi la un 6310i second...bate la fund cam tot.

#3
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
mai putin r520  <_<

#4
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Asa e! Eu zic ca 6310i e cel mai tare telefon facut vreodata. Poti sa-mi spui despre cum are calendarul. Eu vreau sa-mi tina minte tot felul de intalniri si alarme. Cum difera in meniu 6310i fata de 6210?

#5
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

sepguy, on Nov 2 2004, 17:09, said:

mai putin r520  <_<

<{POST_SNAPBACK}>



Vrei sa spui ca r520m e mai bun decat 6310i? De ce?

#6
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Pt ca la bani mai putini facea aceleasi lucruri (mai putin java) + multe chestii specifice ericssonului care il face mult mai placut (pentru mine cel putin)!

#7
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

sepguy, on Nov 2 2004, 17:25, said:

Pt ca la bani mai putini facea aceleasi lucruri (mai putin java) + multe chestii specifice ericssonului care il face mult mai placut (pentru mine cel putin)!

<{POST_SNAPBACK}>


Exemplifica te rog. Spune care sunt diferentele? Ce stie r520 sa faca in plus? Sunt foarte tentat sa-mi iau Eriscsson pt ca e mult mai iesftin decat Nokia, dar vreau sa stiu care sunt diferentele dintre ele.

#8
ionutbb

ionutbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 28.05.2004
Nu am ideie cat costa dar eu tot pentru 6310i as opta.
Am impresia ca pe tine nu te intereseaza telefon clasa business ci unul clasa fun si fitze.:D
pt sakura
Imi cer scuze daca gresesc.

#9
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

ionutbb, on Nov 2 2004, 17:33, said:

Nu am ideie cat costa dar eu tot pentru 6310i as opta.
Am impresia ca pe tine nu te intereseaza telefon clasa business ci unul clasa fun si fitze.:D
pt sakura
Imi cer scuze daca gresesc.

<{POST_SNAPBACK}>



De ce ai tu impresia asta? Am spus ca nu ma intereseaza designul.

#10
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Are toate functiile pe care le putea avea un telfon la sfarsitul anului 2001 (Bluetooth, Ir, Email, Gprs, Calendar, etc). Plus excelentul meniu pe taburi (cel mai usor de folosit dupa parerea mea) caracteristic ercissoanelor.
Cel mai bine..te duci la magazinul unde il au..si il analizezi personal ca sa-ti dai seama!

#11
cristi ()

cristi ()

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 02.08.2002
R520m este un telefon foarte bun. Foarte multe dotari si se aude excelent de pe el.
Sepguy are dreptate, diferenta de pret fata de Nokia 6310 (sau 6310i) nu se justifica.

Problema este ca ai foarte mici sanse sa mai gasesti unul nou. Fii atent la ce cumperi (si pentru Nokia, si pentru Ericsson).

Pentru R520m te sfatuiesc sa cauti si o antena IAT-10.

#12
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Am gasit un Ericsson R520m la EuroGSM ( www.magazineurogsm.ro). Cred ca o sa-l iau pe ala.

#13
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Nu deranjeaza pe nimeni ca e urat ca porcul?
Nu deranjeaza pe nimeni antena externa?

Este cu un centimetru mai mare la lungime, si cu un centimetru la latime.

In rest R520 nu e un telefon slab...e mai slab decat 6310i...asta incontestabil.

Ah...sa nu vorbim de meniul leeeeeeennnntttt.

Edited by Zvastrici, 06 November 2004 - 23:29.


#14
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

Jaxx, on Nov 3 2004, 01:17, said:

Nu deranjeaza pe nimeni ca e urat ca porcul?
Nu deranjeaza pe nimeni antena externa?

Este cu un centimetru mai mare la lungime, si cu un centimetru la latime.

Standby 200 de ore...eu l-am testat pe al meu vechi de 1,5 ani si a tinut in standby 271 de ore testul aici: http://www.computerg...ead.php?t=91069

In rest R520 nu e un telefon slab...e mai slab decat 6310i...asta incontestabil.

Ah...sa nu vorbim de meniul leeeeeeennnntttt.

<{POST_SNAPBACK}>


Vrei sa spui cu 1 milimetru. Si este mai subtire si mai usor per total.
Pe Gsmarena datele sunt incomplete si eronate; bateria pe telefon e estimata la 300 h. Telefonul tine peste 5 zile (cu bateria slim)..ceea ce zic ca este acceptabil.
Designul nu se discuta iar meniul se misca foarte bine.

#15
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002
Ericsson R520m e TELEFON!!!
Eu zic ca nu are rost sa il compari cu nimic...
Telefonul nu e destept (pentru 2004) adica nu prea ai nimic destept in el, insa daca te intereseaza un TELEFON e excelent!
Ce se intelege prin telefon - in primul rand calitate audio buna in timpul vorbirii - ceea ce modelul asta are din plin - si calitate si volum (adica se aude TARE si sunet cald, nu metalizat), sa ai semnal (si are - are antena externa) si apoi incep celelalte gen aganda (care oricum are 500 de locatii cu mai multe campuri fiecare), calendar si altele...
Daca te intereseaza si datele - ai GPRS pe el deci ai si date la viteza buna, conectarea facandu-se IRDA sau BT.

Cu bateria e posibil sa fie o problema - pentru ca desi telefonul are in mod normal baterie normala (nu slim), bateria iese putin in afara carcasei si nici nu tine prea mult (2-3 zile - in functie de cat vorbesti); asta cu bateria de ~700mA, insa se gasesc si baterii de 1500mA si rezolvi problema.

Eu mi-a luat un astfel de telefon acum vreo 3 luni (SH de la cineva - insa arata ca nou) cu 2.000.000lei - eu zic ca nici la capitolul asta nu incape loc de comparatie...

#16
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
iti recomand siemens me45. Este cel mai bun telefon business pana in 4milioane.
In afara de bluetooth are tot ce trebuie unui telefon bussines: irda, calendar cu intalniri, note, sincronizare outlook , voice memo, apelare/comanda vocala, profiluri, handsfree, convertor valutar, gprs, wap etc. Si este foarte rezistent (scapat pe ciment, gresie, pamant -> s-a ales doar cu cateva zgarieturi). Bateria tine 4-5 zile vorbit in medie 10-15 min/zi. Semnal mai bun ca la alte telefoane. Este micut usor singura problema fiind tastele (care se apasa mai greu si se cam sterge vopseaua - la mine dupa aprox. 1 an de folosire serioasa).
Telefonul il gasesti cu 4.000.000 lei cu tot cu TVA pe vegastel.ro sau eurogsm
Daca vrei si un cablu de date - 300.000

me45 = fiabil.


PS Sper sa tii cont si de acest telefon. E mai mic si mai usor decat 6210,6310(i), r520

#17
Artystul

Artystul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.08.2004
un nokia 6510 este un telefon destul de bun., mic ,usor , baterie buna , si ca dotari nu sta rau deloc :peacefingers:

Edited by Artystul, 04 November 2004 - 22:37.


#18
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Multumesc tuturor pt sfaturi. Pana la urma mi-am luat tot Nokia 6210. Am gasit la un magazin nou-nout!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate