Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Symbian signed e in corzi - partea a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
behemot

behemot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.03.2007
Aceasta procedura permite semnarea aplicatiilor symbian fara a avea nevoie de celebrul si "indragitul" site symbiansigned :)

Procedura ii apartine lui Leftup, membru al forumurilor symbian-freak si opda.
Pentru ca metoda sa functioneze, asigurati-va ca ati urmat in prealabil aceasta procedura :
http://forum.softped...howtopic=372399

1) Asigurati-va ca puteti naviga pe mobil in interiorul folderului c:\private.

2) Descarcati si instalati in memoria telefonului aplicatia MobileSigner (signsis) :
http://rapidshare.co...gnsis.sisx.html

3) Descarcati si dezarhivati acest fisier:
http://rapidshare.co...5/cert.rar.html

4) Transferati fisierul 00000001 in folderul c:\resource\swicertstore\dat\ pe telefonul mobil. Creati sub-folderele respective, daca ele nu exista.
Nota: Pentru a transfera fisierul de pe PC pe mobil, puteti folosi de pilda nokiapcsuite sau un cititor de carduri, apoi folositi pe mobil x-plore sau alt explorator de fisiere si faceti cut/paste (asta pentru ca nu puteti avea acces direct de pe PC la folderul c:\resource al mobilului).

5) Transferati fisierele cert.cer si key.key pe mobil, in c:\private\EC696702 (inlocuind fisierele care exista deja).

6) Lansati aplicatia MobileSigner (pe care ati instalat-o in prima etapa), apasati pe joystick, apoi cautati si selectionati fisierul sis pe care vreti sa-l semnati (asigurati-va in prealabil ca aplicatia nesemnata are extensia "sis", altfel nu e vazuta de MobileSigner).

7) Selectionati Options/Selfsign.

8) Un mesaj va indica faptul ca aplicatia a fost semnata! O aplicatie cu acelasi nume ca al aplicatiei nesemnate, dar cu extensia "sisx", a fost creata in acelasi loc in care se afla aplicatia cu extensia "sis".

9) Nu va ramane decat sa instalati aplicatia "sisx" prin metoda clasica.

10) Cu ajutorul unui explorator de fisiere (eu folosesc "x-plore"), bifati atributul "read-only" pentru fisierele "swicertstore", "dat" si "0000001" (in aceasta ordine) din folderul c:\resource. Odata ce ati facut acest lucru, veti putea semna aplicatii Unsigned chiar si dupa ce restartati telefonul, urmand numai etapele 6) si 7).

Iata o aplicatie care va permite sa testati aceasta metoda (e o simpla aplicatie de restartat telefonul) :
http://rapidshare.co...rt_3rd.sis.html
- daca incercati sa instalati direct aceasta aplicatie nesemnata, veti avea o eroare la instalare.
- dupa ce urmati procedura de mai sus pentru fisierul "eqrestart_3rd.sis", obtineti fisierul "eqrestart_3rd.sisx", care va putea fi instalat fara probleme.

Ca de obicei - atentie la ce aplicatii semnati, asigurati-va ca furnizorul e de incredere (nu prea vad cum, altfel decat sa-i lasati pe altii sa incerce inainte :) )

Edited by behemot, 09 May 2008 - 13:07.


#2
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbehemot, on May 9 2008, 14:04, said:

5) Transferati fisierele cert.cer si key.key pe mobil, in c:\private\EC696702 (inlocuind fisierele care exista deja).

6) Lansati aplicatia MobileSigner (pe care ati instalat-o in prima etapa), apasati pe joystick, apoi cautati si selectionati fisierul sis pe care vreti sa-l semnati (asigurati-va in prealabil ca aplicatia nesemnata are extensia "sis", altfel nu e vazuta de MobileSigner).

7) Selectionati Options/Selfsign.

8) Un mesaj va indica faptul ca aplicatia a fost semnata! O aplicatie cu acelasi nume ca al aplicatiei nesemnate, dar cu extensia "sisx", a fost creata in acelasi loc in care se afla aplicatia cu extensia "sis".

9) Nu va ramane decat sa instalati aplicatia "sisx" prin metoda clasica.

10) Cu ajutorul unui explorator de fisiere (eu folosesc "x-plore"), bifati atributul "read-only" pentru fisierele "swicertstore", "dat" si "0000001" (in aceasta ordine) din folderul c:\resource. Odata ce ati facut acest lucru, veti putea semna aplicatii Unsigned chiar si dupa ce restartati telefonul, urmand numai etapele 6) si 7).

Am incercat si partea a 2-a din tutorial ( prima parte am reusit s-o parcurg ). M-am blocat la pasul 5. Eu nu am acel folder de care spui:EC696702 si atunci nu vad unde as putea inlocui fisierele .cer si .key. Am creat eu acel folder transferand aceste fisiere acolo. Am deschis aplicatia MobileSigner, am cautat fisierul CorePlayer, am selectat din options selfsign si am primit mesaj favorabil ca s-a incheiat cu succes. Am gasit si fisierul cu extensia .sisx si am incercat sa-l instalez insa imi da mesajul ca aceasta aplicatie este protejata si nu am cum s-o instalez.

Cum procedez mai departe? Ce am gresit?

#3
behemot

behemot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbogdan78, on May 22 2008, 19:56, said:

M-am blocat la pasul 5. Eu nu am acel folder de care spui:EC696702
cred ca la etapa 2 ai instalat aplicatia pe card, in loc de memoria telefonului (?)
in acest cas, poti cauta folderul cu pricina pe e:, si inlocuiesti acolo certificatul si cheia. cred ca merge si asa - tine-ne la curent daca merge sau nu ;)

#4
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Well, am reluat toti pasii si se pare ca in prima parte nu am respectat etapa cu programul Profiler adica l-am deschis si atat. Acum am facut exact ca acolo. Am reluat si partea a 2-a a tutorialului, insa numai pe fisierul 00000001 l-am setat sa fie read-only, pe folderele care il contineau nu m-a lasat. Am reusit sa semnez si aplicatia CorePlayer si aceea de proba pentru restartarea telefonului si totul este ok. Acum pot sa semnez aplicatii pentru telefonul meu E51.

#5
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu am reusit ... foarte bun tutorialul

#6
trancehell

trancehell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 28.09.2006

View Postel_bandito, on May 23 2008, 15:44, said:

Si eu am reusit ... foarte bun tutorialul

Confirm, merge. Pentru posesorii de E51 vezi topicul " E51 - Is it any good? ".
Thanx. :hug:

#7
trancehell

trancehell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 28.09.2006
Pe cea mai recenta versiune pentru E51, 200.34.30 , aplicatia AppTRK nu se mai poate instala si cade toata procedura ! Cei care nu ati apucat sa faceti update nu-l faceti !

#8
behemot

behemot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.03.2007

View Posttrancehell, on May 30 2008, 18:31, said:

Pe cea mai recenta versiune pentru E51, 200.34.30 , aplicatia AppTRK nu se mai poate instala si cade toata procedura ! Cei care nu ati apucat sa faceti update nu-l faceti !
autorul procedurii a gasit deja alta metoda pentru a nu mai avea nevoie de AppTRK: http://www.symbian-f...p...asc&start=0

#9
eugigigigi

eugigigigi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2007
Sunt din iasi...dak ma ajutati sa reusesc faza asta...si sa instalez cu succes aplicatiile ...va dau bani ( numai sa nu imi stricati telefonu ) ....

#10
buryck

buryck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.09.2008
am mers p n73 fara probleme..... ms mult pt tutorial:*:*:*:*:*

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate