Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

cica se face restructurare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ix-ulescu

ix-ulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2008
am primit preaviz de 15 zile pe care inca nu l'am semnat.Nu sunt singurul, mai multi angajati am primit preaviz,deci nu e ceva particular.Ma sunat "sefu" si mi'a dat 2 variante:
1.sa semnez preavizul
2.sa-mi dau demisia si in schimb primesc o suma de bani
De ce sunt pe lista cu cei care trebuie sa paraseasca locul de munca nu am primit raspuns,nu am gresit cu nimic..in fine.Se dau afara angajatii prin tragere la sorti?Nu am primit raspuns.De calificare sau alte conditii nu e vorba pentru ca sunt angajati noi care nu stiu prea multe dar au ramas in firma,probabil e vorba de "relatii".

Daca semnez preavizul continui sa lucrez cele 15 zile si primesc bani doar pe ce am lucrat dupa care intru in somaj.Mi'a spus ca nu primesc nimic plati compensatorii sau ceva de genul pentru restructurare.
Contractul pe care l'am semnat este pe termen nedeterminat dar nu cred ca prevede ca in cazul unei restructurari sa primesc bani.Nu stiu sigur, nu am nici o copie.
Aproape ca se roaga sa vin sa semnez demisia dar nu stiu de ce, oricum binele nu mi'l doreste:)
Timpul e scurt si nu stiu ce decizie sa iau:( sa'mi dau demisia?
Ce se intampla daca as intra in concediu medical cel putin 2 saptamani?
Nu prea mi se pare normal sa fiu dat afara asa din senin fara prea multe explicatii.

#2
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postix-ulescu, on May 7 2008, 20:30, said:

Ce se intampla daca as intra in concediu medical cel putin 2 saptamani?
Ar fi cea mai inspirata decizie.
Efectele contractului de munca se suspenda pe durata concediului de odihna.

#3
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Din cate stiam eu daca-ti iei concediu medical in perioada de preaviz, zilele de medical se adauga la preaviz in momentul in care revii la post. Cat despre partea cu demisia nu stiu daca este posibila dupa ce ti-a fost inmanat preavizul. S-ar putea sa gresesc ( nu am studii de specialitate si nu lucrez in domeniul dreptului muncii).

Edited by cipone, 07 May 2008 - 21:20.


#4
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Ai grija ce semnezi.
Cel mai bine e sa iti dai demisia dar in conditiile tale: sa pleci cand ai gasit altceva nu cand vor ei si plata compensatorie cat poti lua.
Vor incerca sa te ameninte ca iti desfac ei contractul de munca pe motive disciplinare (sau altele depinde de imaginatia lor). Acest lucru nu se face fara o ancheta ITM.
Orice ar fi cauta job, bafta.

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Pai te roaga sa semnezi demisia pentru ca daca fac ei concedieri, timp de ... luni (imi scapa acum) nu vor mai putea face angajari pe acel post.

Oricum, depinde de ce scrie in Contractul individual de munca - aia se aplica.

Daca acolo scrie "perioada de preaviz 15 zile" iaca ei foarte bine pot ca in 15 zile sa te intrebe ce mai cauti la serviciu, sau sa te lase sa vii si sa nu te mai plateasca.

Incearca sa gasesti o copi dupa CIM si revino cu detalii!

#6
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Nu semna nimic, nici demisie nici preaviz si ia-ti concediu medical.
O sa vezi dupa aia care sunt apele.

#7
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Gresit total!!
Daca ai un contract de munca colectiv e bine sa-l citesti. Daca se fac restructurari o sa fie nevoiti prin lege sa-ti dea niste salarii compensatorii! Preavizul este de 15 sau mai multe zile in functie de functia ta din firma.
Dar e cel mai urat sa fii concediat, am trecut prin asta, o firma cu 60 de angajati a ramas cu mai putin de 30. Ti se ia telefon, cartela de acces n birou, pc-ul (care si ala era restrictionat pe net), masina, ca si cum ai fi dusmanul lor, uita noptile pe care nu le-ai dormit ca ai stat la servici sau ca ai condus 1000 km si dimineata la 8 erai la servici la 8. Oricum de kkt.
Asa ca eu iti spun cel mai bine sa faci rpd rost de un contract colectiv de munca, in contractul tau nu scrie de salarii compensatorii .  .  .  .  si nu semna nici o hartie de genul: a luat la cunostinta si poate actiona in judecata firma in x zile (e frectie la picior de lemn).
Daca vrei sa te plimbi prin tribunale cu ei . . . . trage-le-o, dar eu zic ca nu se merita.

Sau poti sa semnezi si sa le _uti muma in dos si sa pleci. Cu asa oameni nu ai sa faci niciodata treaba. Intre timp sper ca ti-ai actualizat cv-ul.

#8
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
In cazul in care angajatorul are initiativa concedierii, preavizul este de 15 zile lucratoare.
Da mai multe detalii, ce scrie pe hartia primita de la angajator? Si incearca si tu sa afli de ce se grabesc asa. Care-i motivul?
te sfatuiesc sa citesti cu atentie in codul muncii sectiunea legata de concediere. Nu se poate face oricum.
La art. 60 alin. 1 lit. a se prevede ca e interzisa concedierea pe durata incapacitatii temporare de munca, singura exceptie fiind situatia in care angajatorul e in reorganizare judiciara sau faliment.
Neaparat solicita copia contractului individual de munca si cere si contractul colectiv de munca , sa vezi ce scrie in el.
In contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010 este o prevedere referitoare la compensatiile banesti, cat si in ce conditii se acorda. Nu il am acum la indemana. Poate un alt forumist sa iti scrie.


View Postix-ulescu, on May 7 2008, 11:30, said:

am primit preaviz de 15 zile pe care inca nu l'am semnat.Nu sunt singurul, mai multi angajati am primit preaviz,deci nu e ceva particular.Ma sunat "sefu" si mi'a dat 2 variante:
1.sa semnez preavizul
2.sa-mi dau demisia si in schimb primesc o suma de bani
De ce sunt pe lista cu cei care trebuie sa paraseasca locul de munca nu am primit raspuns,nu am gresit cu nimic..in fine.Se dau afara angajatii prin tragere la sorti?Nu am primit raspuns.De calificare sau alte conditii nu e vorba pentru ca sunt angajati noi care nu stiu prea multe dar au ramas in firma,probabil e vorba de "relatii".

Daca semnez preavizul continui sa lucrez cele 15 zile si primesc bani doar pe ce am lucrat dupa care intru in somaj.Mi'a spus ca nu primesc nimic plati compensatorii sau ceva de genul pentru restructurare.
Contractul pe care l'am semnat este pe termen nedeterminat dar nu cred ca prevede ca in cazul unei restructurari sa primesc bani.Nu stiu sigur, nu am nici o copie.
Aproape ca se roaga sa vin sa semnez demisia dar nu stiu de ce, oricum binele nu mi'l doreste:)
Timpul e scurt si nu stiu ce decizie sa iau:( sa'mi dau demisia?
Ce se intampla daca as intra in concediu medical cel putin 2 saptamani?
Nu prea mi se pare normal sa fiu dat afara asa din senin fara prea multe explicatii.


#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
restructurarea este singura modalitate prin care o firma poate concedia pe cineva fara prea mari batai de cap, parte proasta fiind faptul ca ei 12 luni nu au voie sa angajeze pe altcineva pe acelasi post (se poate si evita prin denumirea putin diferita a postuli). deci de dat afara te vor da oricum acuma lor le convine sa iti dai tu demisia deoarece sunt mai putine acte de completat si scap de eventualele batai de cap cu ITM. Cu salarii compensatorii nu stiu sigur daca sunt obligatii sa dea asa ca mai bine bagi un medical, timp in care iti cauti in alta parte si dupa vi si iti dai demisia si le iei si bani :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate