Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

fotografia astronomica

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#991
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nu-s eu cu astro (dar am in plan primii pasi pentru anul asta), insa nu subestima 50/1.8 pe care am inteles ca il ai.
Daca vrei ceva mai larg, de regula lumea te trimite la Samyang/Rokinon 14/2.8 ca fiind best bang for buck.
Depinde si de ce buget ti-ai propus.

Edited by Taxon, 04 January 2023 - 15:55.


#992
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Intrebarile se subintelegeau ptr cel puss pe mistouri . In fine ....

Eu am  obiectivul stock   de 55 care are parca deschidera maxima 3.5 daca nu ma insel   , caut insa unul mai potrivit  dupa cum spuneam ptr fotografiile singulare  ce nu necesita o expunere mai indelungata incat sa apara stelele  cu dara , mai popular spus .

Vizavi de timelaps  am observat  ca este disponibil  la 250d  doar ca setare generala in modul filmare  si in setarile lui nu poti seta  deschidea  sau tipul de expunere .

#993
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Oricum raspunsul e acelasi: depinde.
Depinde ce vrei sa obtii. Doar stele punctiforme? Pai expune scurt cu ce ai acum, creste putin ISO si vezi daca te multumeste.
Dar daca vrei si altceva nu doar stele iti trebuie expunere lunga, chiar si cu f1.2 tot ai nevoie de montura speciala astro ca sa combati miscarea de rotatie. De ex.: https://www.bhphotov...mera_mount.html

Timelapse obtii si din cadre singulare, expuse unul dupa altul si combinate apoi in soft ca sa obtii film.

View Postbabauinul38, on 04 ianuarie 2023 - 16:13, said:

Eu am  obiectivul stock   de 55 care are parca deschidera maxima 3.5 daca nu ma insel   ,...
Nu e deschidere constanta, daca nu ma insel, ci pleaca de la 3.5 la capatul wide si se inchide spre 5.6 la capatul tele.

Edited by crokodilu, 04 January 2023 - 16:39.


#994
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Eu am in  canon 250d  optiune de timelapse unde doar modifici setarile dar din pacate nu si deschiderea diafr.

Intreb insa ce obiectiv mai potivit as cauta ptr astrofotografie care sa aibe o deschidere mai mare ca obiectivul stock  insa nici prea scump .  Bugetul undeva la 2000 lei.
M-ar face  fericit ceva ce ar fi deajuns ptr fotografie singulara  , cu cel stoc nu iesi mare lucru decat daca faci mai multe cadre si le prelucrezi ulterior cu un soft sa elimini dungile lasate de stele la expunere de 12 sec de exemplu si un iso undeva la 1600 in asa fel incat sa iasa ceva acceptabil dupa prelucrare.
M-ar bucura daca acel obiectiv  luat ptr astrofotrografie sau orice poza noaptea seara  ce ar permite un timp scurt  de expunere dar mult mai luminos , ar putea fi folosit de regula si la filmari in conditie de lumina normala fara sa faca zgomot mare cand autofocalizeaza asa cum se aude pe fundal la obiectivul de 55 .
Cam asta caut.  Daca aveti recomandari va multumesc .

#995
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pai ti-a recomandat colegul Taxon doua directii posibile de cautare, ce obiectii ai asupra lor?
Astrofoto nu e chiar simpla, e o combinatie intre achizitie si prelucrare ulterioara, there is no easy way.

Edited by crokodilu, 14 January 2023 - 15:48.


#996
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
nu am obiectii , caut cat mai multe variante exemplificate din experienta .   canon are ceva  ce merita luat in calcul ?

#997
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Chiar ma atrage  citind cat mai mult despre Samyang/Rokinon 14/2.8 .  Inteleg ca nu are autofocus  si sunt 2 versiuni  inclusiv unul mai nou aparut care e totusi ptr montura , ma refer la mk2  https://www.f64.ro/s...jxoCPdYQAvD_BwE , l-am gasit cat de cat la un pret acceptabil , inteleg ca e folosit ca nou e vre-o 3000 , exista riscuri cand iau ceva folosit ?
Ma intereseaza daca cu acest tip de obiectiv am vre-un fel de zoom  sau  as putea face si macroshooting  cata vreme are manual focus .

#998
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbabauinul38, on 18 ianuarie 2023 - 12:47, said:

exista riscuri cand iau ceva folosit ?
Exista, dar nimeni nu-ti poate evalua riscurile. Daca ai temeri atunci iei nou cu garantie.


"..vre-un fel de zoom .." daca are focala fixa, de ex. acel 14mm, inseamna ca nu are zoom.

"..macroshooting  cata vreme are manual focus ..." Macroshooting adica macro presupun. Macro n-are treaba cu focusul manual. Daca vrei macro iti iei obiectiv dedicat pentru macro.
Nu incerca sa gasesti un obiectiv care sa impuste toti iepurii, nu exista asa ceva.

Iar pentru astro cauta pe net, nu sunt multi dar nici putini cei care fac astro cu aparate foto. Observa ce tehnica au, ce scule, ce procesari fac, unde pozeaza, cand, cum, ce etc. Nu vei gasi raspunsuri clare si simple la probleme grele precum astrofoto, mai ales daca esti la inceput si ai multe lucruri/idei neclare.

View Postbabauinul38, on 15 ianuarie 2023 - 06:34, said:

.. caut cat mai multe variante exemplificate din experienta ..
Pai din experienta iti zic, pozeaza cu ce ai, nu mai cauta scula perfecta ca nu exista, iar timpul pierdut cu cautarea nu il mai recuperezi niciodata. Orion acum este pe cer, degeaba ai obiectiv la vara ca nu e vizibila. Planetele acum sunt toate aliniate simultan pe cer, probabil in viata asta nu se va mai intampla niciodata. Cometele revin odata la jdemii de ani..noi sa fim sanatosi..

Edited by crokodilu, 18 January 2023 - 15:09.


#999
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Da , clar ca nu pot gasi  ceva care sa fie folosit la toate stilurile de fotografiat . Anul asta vreau sa avansez putin in astrofotografie si pe parcurs voi mai vedea  ce imi pot permite . Cu cel stock  nu poti face mare lucru  noaptea , am scos cu el tot ce puteam scoate intr-o zona cu putina poluare luminoasa folosind in final mai multe poze in soft , consider ca sunt gata sa trec la ceva mai  dedicat .
Voi lua Samyang/Rokinon 14/2.8  cred ca cel manual desi am vazut cateva filmulete pe "youtubix"  si  ma speria posibilitatea sa nu poata fi folosit la deschiderea maxima , este  o situatie  in care povesteste cineva ca pe un body canon  camera vedea  ultima setare de diafragma  de la obiectivul folosit inainte  si punand cel  manual de care tot vorbim nu l-a putut folosi la 2,8 .
E posibil asa ceva  ?
Ma mai intreb  acesta fiind full manual  , focusul  il  voi face din obiectiv  inclusiv  deschiderea diafragmei  nu ?  Neavand chip incorporat  sau motor   orice setare din meniul camerei  nu va fi  aplicat obiectivului inafara de iso   sau  alte setari ce tin de body ...

Multumesc mult pentru ajutor  , btw  ...ma incanta mult Samyang/Rokinon pe parcurs ce ma documentez mai mult .

#1000
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Din ce vad pare sa aibe inel de focus manual si inel de diafragma manual, deci orice ar vrea aparatul sa seteze, inelele manuale din obiectiv vor dicta focusul si diafragma. Desigur ISO sau timpul de expunere va fi pe manual si el, din aparat. In general la astrofoto nu e nimic automat, totul e setat manual. Teoretic daca detecteaza un obiectiv manual, camera nu va permite si nici nu va putea seta ea diafragma sau focusul.
Insa va trebui sa fii atent cand cumperi, sa vezi exact modelul de obiectiv si compatibilitatea cu camera ta. Posibil unele sa aibe si diafragma setabila din inel pe mod auto deci controlata din aparat. Eu de ex am unul manual, dar la capat de scala are o pozitie A prin care camera poate seta ea diafragma in functie de ce vrei tu in camera.
Dece zici ca nu poti folosi diafragma maxima f2.8, cand ea se seteaza defapt din obiectiv?

Edited by crokodilu, 20 January 2023 - 22:02.


#1001
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Iti pot trimite in privat eventual un filmulet al cuiva pe youtube unde se plangea ca camera pastra ultima setare maxima de la ultimul obiectiv daca vrei sa intelegi exact ce problema spun .Multumesc ptr lamuriri.

#1002
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbabauinul38, on 14 ianuarie 2023 - 06:34, said:

dar mult mai luminos

Presupun ca ai f/3.5 la 18mm acum. In cazul asta f/2.8 al Samyang e doar de 1.5x mai luminos. Adica nu rezolva nimic din punctul asta de vedere.

#1003
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
"A rare green comet, last seen in Earth’s skies 50,000 years ago, is revisiting our solar system and may become visible to the naked eye within the next few weeks."
Croko, te bagi?

Edited by Taxon, 22 January 2023 - 21:59.


#1004
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Maine, daca e senin.

Oricum se pare ca sunt patru comete vizibile zilele astea.

Edited by crokodilu, 22 January 2023 - 22:22.


#1005
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
E aici un articol cu mai multe variante de obiective pentru ASTRO.    Atentie la montura !

https://bestoflens.c...trophotography/

#1006
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Este vre-o diferenta daca este Samyang sau Rokinon ?  Am inteles ca difera doar locul unde este vandut si atunci poarta nume diferit . Dar  obiectivul este identic calitativ ?
Dani.user chiar daca nu este o diferenta enorma il doresc si ptr ca este wide si mult mai ok ptr ceea ce vreau eu sa fac  , in special poze in coditii de lumina slaba si astro . Sunt sigur ca si la filmat o sa fie mult mai bine chiar daca voi focaliza manual   , asta stok zici ca e drujba la filmari cu af pe auto .

#1007
andrei_turca

andrei_turca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2018
Daca pretul e mai important alege Rokinon, va fi probabil indeajuns sa faci ce ai nevoie sa faci cu el. Daca o mica marja mai buna de calitate de 10%-15% atat in imagine cat si ca constructie suna mai bine, alege Samyang.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate