Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

fotografia astronomica

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#973
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, prima este manuală, cu cabluri, utilă pentru astronomie observațională cu instrumente mici... e un EQ1, cea mai slabă montură ecuatorială. De evitat!
A doua nu cred că se potrivește pe trepiedul tău foto. Cred că va trebui să iei cu trepied. Alt standard de prindere, alte sarcini etc. Oricum, e cam scumpă jucăria. Un EQ3 sau EQ5 cu motoare te ajung mai puțin, pare-mi-se și poți pune și sarcini mai mari (6-8 kg pe EQ3 sau 10-12 kg pe EQ5), în cazul în care morbul (sau muza) astro(foto) te lovește. Posted Image S-au scumpit nițel prostioarele astea. Dintr-o dată am devenit mai bogat cu a mea HEQ5 GoTo. Posted Image

Edited by ursamajor, 11 September 2016 - 15:07.


#974
AutoAperture

AutoAperture

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 04.04.2016

View PostTavi24, on 13 octombrie 2014 - 10:24, said:

Luna pozata prin teliscopul newtonian al astronomului almator. Imagini de asta-noapte.
Telescop Newton D130mm, F800mm + oc. Plossl 6mm + Canon A530 cu fob=18.4mm
1/15s la 80 ASA
Frumoase.

View PostTavi24, on 13 octombrie 2014 - 10:24, said:

Ce nu face omul ca sa se excite?!!
Ei, asta e alta discutie.

#975
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
O Lună de anul trecut pot să v-arăt și eu: https://postimg.org/...nvdja2y9z/full/
Click pe ea pentru full size. Posted Image

#976
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdani.user, on 10 septembrie 2016 - 11:52, said:

Daca vreau sa pozez stele timp de 30+ secunde la 100 sau 300mm, de ce sistem de tracking as avea nevoie?
Mai e si varianta: http://www.teleskop-...y-platform.html
Sau mai ieftin decat ce a pus ursa mai devreme: http://www.teleskop-...avel-mount.html

Edited by crokodilu, 18 September 2016 - 23:53.


#977
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postursamajor, on 17 septembrie 2016 - 07:06, said:

O Lună de anul trecut pot să v-arăt și eu: https://postimg.org/...nvdja2y9z/full/
Click pe ea pentru full size. Posted Image

Frumos.

#978
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Știu că sunt colegi cu mult mai pricepuți si mai ales experimentați decât mine pe aici, pe astro.
Întrebare.
Erată. Nu am tras astro decat cu FF si acolo era simplu de calculat dupa regula de 500 sau 600.

În urma cu ceva seri, am tras la galaxie pentru prima data cu mft. Tot citesc dar nu ma lamuresc, cand calculez, bag focala corespunzatoare pentru mft sau echivalenta ff?
Adica daca eu trag cu 8mm fish pe mft, fac 500/8/2 ca sa aflu cat timp pot sa expun fara codite la stele?

O sa testez si practic sa verific dar eram prea somnoros cand am tras acum si nu mi-am dat seama. Am cam aplicat aceleasi reguli de la ff si... cred ca se putea mai bine.

#979
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Pai daca la pasari lumea inmulteste focala cu 2, ca da bine, aici dece sa nu faci lafel? Iar daca ai densitate de pixeli mare mai inmultesti odata cu 2. Defapt calculul tine strict de focala si pixelsize, n-are treaba cu dimensiunea senzorului.

Edited by crokodilu, 27 May 2020 - 20:39.


#980
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pe bune că dacă faci glume bune îți țin isonul și eu, dar cu glume din astea de c ă c a t, mai bine nu. Ți-am zis eu ceva microscoapele tale? Mă uit, apreciez, merg mai departe. Trebuia cu orice preț să fii așa cum ești?
Plm, nu mă supăr, dar dacă tu crezi că atât se poate, asta e.

#981
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Poti sa crezi ce vrei, ti-am spus parerea mea, timpul depinde de focala si pixelsize.
https://www.lonelysp...ime-calculator/

#982
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am intrat și acolo.
Am să repet întrebarea mea. Este vorba de focala de pe mft sau echivalenta FF cea care se folosește la calcul?
Chiar am adresat întrebarea colegilor care știu, Ursa și alții.

#983
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Focala este inscrisa pe obiectiv, fiind o proprietate a obiectivului. Focala echivalenta este o inventie a celor m43, de multe ori cad singuri in ea. In formula pui focala obiectivului.

Edited by crokodilu, 27 May 2020 - 21:30.


#984
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ok, sunt de acord cu tine. Așa am considerat și eu, dar nu eram sigur pe mine și am zis să întreb pe alții care știu mai bine.

Nu ești corect când spui că cei cu mft au inventat focala echivalentă. Este valabil și pentru cei cu APS-C, indiferent de producător. Despre focala echivalentă știu de mai bine de 15 ani. Atunci doar auzisem de Olympus ca marcă. Eram canonist, nikonist, etc.
Ai un cui împotriva celor cu mft, să știi însă că este un sistem al naibii de interesant.

Uite ce zice un pinguin, ca să înțelegi de ce am întrebat și aici: "The ‘500 Rule’ is a definitely more of a guideline than a rule because really there are no rules in photography.  What this says though is that the maximum exposure time you can have before your starts start to become blurred is equal to 500/(your focal length in 35mm equivalent)."

Edited by Reactor2015, 27 May 2020 - 22:01.


#985
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Initial ti-am zis sa inmultesti cu 2, deci focala echivalent FF, acea formula e pt. FF, doar ca acea formula face abstractie de pixel size si nu e prea corect. E normal sa aplici corectie la formula si sa inmultesti focala cu factorul de crop, presupunem ca ai senzor de 1mm, cu formula aia iese steaua din cadru imediat, deci trebuie mult scazut timpul de expunere desi folosesti tot 8mm focala optica, deci trebuie lucrat cu focala echivalenta, deci pinguinul are dreptate daca folosesti acea formula.
Insa in calculatorul din link pui focala optica a obiectivului, si selectezi si senzorul si megapixelii corespunzator ce ai tu, defapt de aici deduce el pixelsizeul. Oricum calculele sunt foarte aproximative la wide angle si fisheye, insa formula merge mai bine la focale lungi. Conteaza si pozitia pe cer, conteaza si toleranta ta la stele miscate, conteaza si calitatea optica, ca daca ai obiectiv soft nu se vede asa de clar startrailul.

Edited by crokodilu, 27 May 2020 - 23:20.


#986
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am un cadru tras de test la 50 de secunde. Este absolut utilizabil.
Probabil la maxim între 30 și 40 de secunde ar fi idealul. Știu, e mult, cu FF trăgeam la 20 de secunde.  
Vedem ce iese tura următoare când nu o să avem lună și sper să fie cer senin.

#987
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
La fisheye e mai iertator, ia trage cu 300mm sa vezi cum ies miscate instant. Mai conteaza si seeingul sau problemele optice, ascunde din imperfectiuni, daca privesti 100% e una, daca faci resize la 2mpx e alta. Mai ai si rezerva ISO, jonglezi cu ea, reduci timpul ca sa nu iasa miscate dar cresti iso ca sa apara detaliile din galaxie.

 Reactor2015, on 27 mai 2020 - 23:13, said:

Este absolut utilizabil.
Si eu am pozat din mana, din tren, era un cer negru tuci pe campii, pentru mine a fost absolut utilizabila: http://www.astronomy...mgp7318_133.jpg

Edited by crokodilu, 27 May 2020 - 23:32.


#988
babauinul38

babauinul38

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2021
Salutare .
Mai da cineva pe aici?
Caut sa-mi iau anul acesta un obiectiv accesibil poate chiar sh ptr a avea o deschidere a diafragmei mai mare decat cel stock venit cu camera 250d .  Un obiectiv care sa-mi permita niste fotografii cu o expunere mai  indelungata  noaptea mai luminoase fara startracker . De regula trag mai multe cadre si apoi le unesc cu diverse softuri ca sa obtin rezultatul final .
La fel maintreb daca pot face timelaps-uri noaptea avand o diafragma mai deschisa la obiectivul care il caut  decat cea de la obiectivul stock  ...

#989
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i intrebarea?

#990
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Nu conteaza intrebarea, important e raspunsul. Iar raspunsul e: depinde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate