Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Aer conditionat DUBLU SPLIT

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
ICALIN

ICALIN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2013
Pentru apartamentul din schita atasata, ar fi o solutie un AC dublu split ?
Ideea e ca nici eu nici sotia nu suportam AC-ul in camera. Din acest motiv singura solutie ar fi instalarea acesteia in hol.
Daca as merge pe o singura unitate, sunt putine sanse sa acopere tot apartamentul.
Mi-ar fi de un real ajutor o parere avizata.

Multumesc,

Attached Files



#38
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 ICALIN, on 11 martie 2014 - 13:12, said:

Pentru apartamentul din schita atasata, ar fi o solutie un AC dublu split ?
Ideea e ca nici eu nici sotia nu suportam AC-ul in camera. Din acest motiv singura solutie ar fi instalarea acesteia in hol.
Daca as merge pe o singura unitate, sunt putine sanse sa acopere tot apartamentul.
Mi-ar fi de un real ajutor o parere avizata.

Multumesc,
solutia monosplit este mai ieftina,eu cred ca cel mai bine mergeti pe climatizarea camera cu camera,ganditi-va ca echipamentele actuale sunt Inverter care nu induc un disconfort termic,depinde atunci ce setari folositi dvs din telecomanda

#39
blackmamba2

blackmamba2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2007
Salut,

Imi poate recomanda cineva din experienta daca merita achizitionarea unui AC dublu-split pentru racirea a doua dormitoare cu perete comun orientate spre vest?
Care sunt constrangerile la folosirea unei unitati dublu-split?

Multumesc

#40
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 03.04.2009

 blackmamba2, on 24 mai 2016 - 12:20, said:

Salut,

Imi poate recomanda cineva din experienta daca merita achizitionarea unui AC dublu-split pentru racirea a doua dormitoare cu perete comun orientate spre vest?
Care sunt constrangerile la folosirea unei unitati dublu-split?

Multumesc
nu merita dublu-split ca e prea scump...mai ieftin iesi cu 2 unitati. banuiesc ca vrei sa le montezi sub geam.

#41
blackmamba2

blackmamba2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2007
Mda, cam la aceasi concluzie am ajuns si eu.

#42
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Salutare tuturor!
Este posibil ca traseul frigorific pentru o unitate single split sa fie de aproximativ 10m? Am nevoie sa achizitionez 2 unitati AC single split(sunt mai ieftine decat 1 double split) numai ca pentru sufragerie traseul frigorific trebuie sa traverseze bucataria.
Este singura varianta posibila de montaj deoarece peretele de langa sufragerie este al vecinului, iar atarnata de balcon nu poate fi pozitionata deoarece balconul este este inchis in termopan de sus pana jos.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#43
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Da,la majoritatea brandurilor lungimea maxima este de 15-20m,in cazul Mitsubishi Electric se adauga peste 7 m,30 g/ml

#44
Ferrer

Ferrer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.07.2006
Salutam comunitatea,

Am achizitionat un apartament intr-un complex rezidential, unde nu este permisa montarea a doua unitati externe pe fatada blocului. De ce? Ma depaseste, insa din acest motiv trebuie sa accept compromisul unui multisplit.

Am prmit de la furnizorul agreat al dezvoltatorului urmatoarea oferta:

- Unitate externa multisplit Hyundai HWHD(14)NK3KO de 14000btu/h
- 2 x Unitate interna de perete multisplit Hyundai HWH09QB-K3DNA5G/I de 9000btu/h

https://www.roinstal...-9000-btu-p3503

Nu am cunostinte tehnice, insa aritmetic vorbind gandesc ca daca am doua unitati interioare de 9000 btu, nu este logic sa am o unitate exterioara de 18,000 btu ? Mie mi s-a ofertat o unitate exterioara de 14,000 btu.

Rog sfat/parere.

Multam,
H

#45
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Nu ai voie decat una externa. Furnizor agreat?? Ce e aia? Te pomenesti ca si mancarea trebuie sa o iei de la hypermarketul agreat de dezvoltator?  Ce contracte semnați, fraților,  ca nu va înțeleg. Da, dacă dorești sa folosești ambele  UI la maxim în același timp ar trebui 18000 btu.

#46
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Întrebare: Unitatea intera pentru o instalație multi-split e diferita fata de una normala.
Nu mai funcționează o unitate interna și doresc înlocuirea ei cu alta noua.
Trebuie să caut multi-split neapărat?

Edited by musicallro, 10 September 2018 - 08:34.


#47
lmd37

lmd37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2018
Buna ziua. Am o unitate ext AMERICOOL, care merge foarte bine. Doresc sa inlocuiesc unitatea interioara cu una mai noua, LG, PE CARE AM PRIMIT O.
LG ARE 4 CONECTORI PE REGLETA ELECTRICA IAR UNITATEA EXT AMERICOOL ,ARE 5. aJUTATI MA, VA ROG. MULTUMESC

#48
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 musicallro, on 10 septembrie 2018 - 08:24, said:

Întrebare: Unitatea intera pentru o instalație multi-split e diferita fata de una normala.
Nu exista o regula certa, probabil ca depinde de producator.
La Daikin, de exemplu, unele dintre unitatile interioare standard pot fi folosite si in sisteme multi-split. Dar exista si modele de unitati interioare care sunt disponibile doar pentru sisteme multi-split.

 lmd37, on 14 septembrie 2018 - 15:08, said:

Am o unitate ext AMERICOOL, care merge foarte bine. Doresc sa inlocuiesc unitatea interioara cu una mai noua, LG,
Nu merge.
Trebuie sa fie UI si UE de la acelasi producator.
Si nici atunci nu pot fi combinate oricum, ci doar anumite combinatii merg.

#49
lmd37

lmd37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2018
Buna seara. O unitate interioara de tip multisplit(LG) inverter 7000BTU poate fi montata pe o unitate exterioara  inverter normala?
Multumesc mult pentru un raspuns avizat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate