Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Aer conditionat DUBLU SPLIT

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Ma gandeam sa pun un dublu split la 3 camere/ 90 mp. E bun? de nu de iau, ca nu prea am vazut? Cam de cat mi-ar trebui la: sufragerie (21 mp) si restul camerelor (sa-l pun pe hol si sa bata si in dormitoare)?

#2
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
are un prieten
e bun numai ca nu poti faca temperaturi prea diferite
daca ai o camera cu fata pe N si una spre S va fi pb
tipul respectiv a renuntat la el....intr-o camera era prea frig in alta prea cald

#3
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postharalambie13, on May 2 2008, 19:19, said:

are un prieten
e bun numai ca nu poti faca temperaturi prea diferite
daca ai o camera cu fata pe N si una spre S va fi pb
tipul respectiv a renuntat la el....intr-o camera era prea frig in alta prea cald


Merci. Ma gandeam ca ar trebui sa fie un dezavantaj. Plus ca daca nu ai nevoie decat de unul, ma gandesc ca compresorul tot merge si consuma la fel. Pana la urma pun 2 si gata.

Edited by luc1979, 02 May 2008 - 19:27.


#4
super_megadan2005

super_megadan2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.09.2008
salutare lume. legat de aerele astea conditionate am si eu o problema. locuiesc in focsani si in momentul restructurarii apartamentului nu am luat in calcul predispunerea instalatiei pentru centrala termica datorita in primul rand al costului(centrala,proiect, calorifere...) dar shi de faptul ca peretii sant in majoritate din beton armat (cam ca la toate blocurile construite inainte de 89 -al meu e din 76) shi mi s-a parut un volum de munca prea mare pentru a insista. in schimb am conceput instalatia de are conditionat raportata la un dual split. cum vreau sa imi cumpar un aparat shi sa ma debransez de la reteaua de termoficare shi apa calda(daca nu stiti in focsaniul anului 2008 apa calda nu a fost o buna bucata de vreme -cam vreo luna-shi am instalat un boiler electric de 30 litri) mi-ar fi de ajutor orice parere legata de acestlucru.tre sa mentionez ca apartamentul are geamuri termopane shi izolatie interioara(polistiren 3 cm) shi nu e mai mare de 55 mp.o cunostinta m-a sfatuit sa merg pe daikin sau mitsubishi inverter dar mai caut un pic pana aleg.multumesc anticipat ajutoarelor(suna de parca as fi sinistrat).
bafta lume

#5
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Cu siguranta, in ceea ce priveste limba romana, esti "sinistrat".

#6
super_megadan2005

super_megadan2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.09.2008

View Postradudd, on Sep 9 2008, 10:32, said:

Cu siguranta, in ceea ce priveste limba romana, esti "sinistrat".
aaa...da, intradevar, asta da ajutor...multumesc, dar daca ar mai fi pe lumea asta pe langa superficialitate si alte valori poate ca altfel ar fi fost termenii discutiei in acest moment.

#7
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsuper_megadan2005, on Sep 9 2008, 01:32, said:

salutare lume. legat de aerele astea conditionate am si eu o problema. locuiesc in focsani si in momentul restructurarii apartamentului nu am luat in calcul predispunerea instalatiei pentru centrala termica datorita in primul rand al costului(centrala,proiect, calorifere...) dar shi de faptul ca peretii sant in majoritate din beton armat (cam ca la toate blocurile construite inainte de 89 -al meu e din 76) shi mi s-a parut un volum de munca prea mare pentru a insista. in schimb am conceput instalatia de are conditionat raportata la un dual split. cum vreau sa imi cumpar un aparat shi sa ma debransez de la reteaua de termoficare shi apa calda(daca nu stiti in focsaniul anului 2008 apa calda nu a fost o buna bucata de vreme -cam vreo luna-shi am instalat un boiler electric de 30 litri) mi-ar fi de ajutor orice parere legata de acestlucru.tre sa mentionez ca apartamentul are geamuri termopane shi izolatie interioara(polistiren 3 cm) shi nu e mai mare de 55 mp.o cunostinta m-a sfatuit sa merg pe daikin sau mitsubishi inverter dar mai caut un pic pana aleg.multumesc anticipat ajutoarelor(suna de parca as fi sinistrat).
bafta lume
Sfatul meu este Toshiba Superdaiseikai sau Mitsubishi Kirigamine,pret la noi in jur de 1000 euro fara tva cel de 13000 btu(toshiba)-12000 btu(Mitsubishi), http://www.toshiba-a...s_daiseikai.htm   sau  http://www.klimaclik...products_id=859  ,dar nu o sa mearga la temperaturi peste -15 grade,exista un model nordic la TOSHIBA care se duce pana la -20,la Mitsubishi nu am vazut model pregatit pentru zone mai reci

Edited by gall71, 09 September 2008 - 22:41.


#8
super_megadan2005

super_megadan2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.09.2008

View Postgall71, on Sep 9 2008, 23:39, said:

Sfatul meu este Toshiba Superdaiseikai sau Mitsubishi Kirigamine,pret la noi in jur de 1000 euro fara tva cel de 13000 btu(toshiba)-12000 btu(Mitsubishi), http://www.toshiba-a...s_daiseikai.htm   sau  http://www.klimaclik...products_id=859  ,dar nu o sa mearga la temperaturi peste -15 grade,exista un model nordic la TOSHIBA care se duce pana la -20,la Mitsubishi nu am vazut model pregatit pentru zone mai reci
poi nu stiu daca asta ar face fata, tinand cont ca apartamentul are 56 mp*2.5m inaltime. eu am tras deja tuburile de cupru pe balcon unde as putea monta unitatea externa, dar problema este ca am nevoie de un dual split, si pana acuma am gasit dual-uri doar de la Ariston shi De Longhi.daca mai stie cineva ceva, orice, link sau site, as mai avea macar de unde alege.

#9
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsuper_megadan2005, on Sep 13 2008, 23:28, said:

poi nu stiu daca asta ar face fata, tinand cont ca apartamentul are 56 mp*2.5m inaltime. eu am tras deja tuburile de cupru pe balcon unde as putea monta unitatea externa, dar problema este ca am nevoie de un dual split, si pana acuma am gasit dual-uri doar de la Ariston shi De Longhi.daca mai stie cineva ceva, orice, link sau site, as mai avea macar de unde alege.
O sa gasesti multisplit la toate firmele,  http://www.toshiba-a..._multisplit.htm ,intrebarea mea e de ce ai montat tu tevile respective,de unde stii tu ce diametre ai nevoie ,ele difera de la producator la producator sau model

#10
super_megadan2005

super_megadan2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.09.2008

View Postgall71, on Sep 15 2008, 10:25, said:

O sa gasesti multisplit la toate firmele,  http://www.toshiba-a..._multisplit.htm ,intrebarea mea e de ce ai montat tu tevile respective,de unde stii tu ce diametre ai nevoie ,ele difera de la producator la producator sau model
eu am montat tevile crezand ca sant standard,... acuma nu stiu ce diametru au, pt ca nu le-am masurat, tot ce stiu ca mi-au fost deajuns 11 metri de teava si ca returul  e mai mic ca diametru si ca tevile mi le-a recomandat vanzatorul. oricum tehnic vorbind cred ca in materie de bransare nu ar fi probleme, problema ar fi de capacitatea tevilor de a face fata la cerintele aparatului.
si legat de linkul de la toshiba pe ala l-am vazut deja, ma interesa mai mult sa gasesc o firma sau un diler-distribuitor in romania care sa imi dea si un pret, ceva concret

Edited by super_megadan2005, 17 September 2008 - 23:03.


#11
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsuper_megadan2005, on Sep 17 2008, 23:58, said:

eu am montat tevile crezand ca sant standard,... acuma nu stiu ce diametru au, pt ca nu le-am masurat, tot ce stiu ca mi-au fost deajuns 11 metri de teava si ca returul  e mai mic ca diametru si ca tevile mi le-a recomandat vanzatorul. oricum tehnic vorbind cred ca in materie de bransare nu ar fi probleme, problema ar fi de capacitatea tevilor de a face fata la cerintele aparatului.
si legat de linkul de la toshiba pe ala l-am vazut deja, ma interesa mai mult sa gasesc o firma sau un diler-distribuitor in romania care sa imi dea si un pret, ceva concret
Toshiba-Carrier in Romania: http://www.toshiba-aircon.ro/ ,iar daca cauti pe forum o sa gasesti un topic deschis de un dealer sau un angajat al reprezentantei in Romania.Succes

#12
sherrycu

sherrycu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.06.2008
Se poate repara compresorul de la un aer conditionat de apartament marca daewoo,daca stie cineva va rog?

#13
justmepd

justmepd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.02.2009

View Postsherrycu, on 4th July 2009, 20:43, said:

Se poate repara compresorul de la un aer conditionat de apartament marca daewoo,daca stie cineva va rog?
se poate repara orice , dar eu cred ca te va costa mai mult... sau diferenta dintre reparatie si unul nou va fi f mica.

#14
marioalex1

marioalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.07.2009

View Postsherrycu, on 4th July 2009, 21:43, said:

Se poate repara compresorul de la un aer conditionat de apartament marca daewoo,daca stie cineva va rog?

Nu,compresoarele aparatelor de aer conditionat de regula se inlocuiesc...SI NU MERITA!!!!! (aprox. 60-70% din valoarea unui aparat nou -cu tot cu manopera si agent frigorific-). Nu crezi ca e de preferat un aparat nou ... cu garantie 2-3 ani...(si,intre noi fie vorba,exista no-name
-uri mult peste daewoo in domeniul AC) ?

#15
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Salut,
Vreau sa cumpar un aparat de aer conditionat cu dual split.
Am inteles ca astea sunt compuse din o unitate exterioara si doua interioare.
Vreau sa le pun in 2 camere, una de 12mp si una de 20 mp.
As vrea sa imi indicati si cati btu ar trebui sa aiba si sa ma ajutati cu ceva modele.
Multumesc.

#16
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Buna,

Sugestia mea:

Unitate exterioara: http://www.aerdirect...btu-h-p682.html
Unitati interioare (2 bucati): http://www.aerdirect...plasma-p87.html

Link-urile contin si detalii tehnice precum si explicatii.

Succes

#17
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003
salut,
As vrea sa montez sistem de aer conditionat intr-un apartament cu 2 camere alaturate.
In fiecare camera sa pun cate un modul intern, iar in exterior pe balcon sa prin un singur modul extern.
Am pus o poza cu schita, camerele au cam 13mp respectiv 19mp.
Imi puteti spune daca e posibil ce vreau eu si pe unde sa caut,
din ce vad in magazine sunt doar 1modul ext + 1modul intern.
Cam la ce modele ar trebui sa ma uit ?
multumesc mult.

Attached Files

  • Attached File  ac.JPG   22.15K   114 downloads


#18
vivasilache

vivasilache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 09.02.2006

View Postcapdeguma, on 7th October 2010, 12:42, said:

salut,
As vrea sa montez sistem de aer conditionat intr-un apartament cu 2 camere alaturate.
In fiecare camera sa pun cate un modul intern, iar in exterior pe balcon sa prin un singur modul extern.
Am pus o poza cu schita, camerele au cam 13mp respectiv 19mp.
Imi puteti spune daca e posibil ce vreau eu si pe unde sa caut,
din ce vad in magazine sunt doar 1modul ext + 1modul intern.
Cam la ce modele ar trebui sa ma uit ?
multumesc mult.

http://www.google.ro...49a5187f19135be

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate