Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Motorola MotoZine ZN5

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 ThePretender, on 19th August 2009, 09:22, said:

Cum mai sta cu autonomia dupa ce si-a facut "rodajul"?

M-ar interesa si pe mine un ZN5, numai ca nu se prea gaseste din cate am vazut eu... Pe site-uri apare, dar in magazine, pauza.

Caut de ceva vreme un telefon usor, subtire si cu autonimie buna, dar care sa aiba si o camera mai de Doamne-ajuta. :D
Asa am dat (din intamplare) peste ZN5 prin review-uri si mi-a atras atentia caracteristica definitorie - camera Kodak.

Daca mai este pe aici cineva care il are (antinVidia sau altcineva) as avea si eu niste intrebari legate de telefonul asta.

Merci.

Cu autonomia sta foarte bine. Il incarc odata pe saptamana.
Vorbesc cam 10-15 min. , 15-20 de SMS-uri, 10-15 poze si in jur de 2h de ascultat muzica si ma tine cam 6 zile.
Ori cat l-ai stresa, tine cel putin 3 zile.

#38
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
Din cate am vazut pana acum, n-ai avea probleme cu setarea memoriei implicite pe card sau telefon. E adevarat? Poti instala aplicatii Java pe card de exemplu, sau sa salvezi poze implicit pe card? Presupun ca nu multe companii reusesc s-o dea in bara ca Samsung la fazele astea. :D

Ah si as mai vrea sa stiu un lucru: am mai avut vreo 2 Motorola la viata mea dar vreau sa ma asigur ca atunci cand initiezi un apel si se realizeaza conexiunea (adica incepe sa sune la destinatar) apare ceva pe display care sa iti dea de stire lucrul asta. La HTC-ul S710 pe care il am acum apare doar Dialing... si atat, pana raspunde respectivul. Trebuie sa-l tin la ureche sa aud cand incepe sa sune si ma enerveaza maxim chestia asta.

#39
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 ThePretender, on 19th August 2009, 11:02, said:

Din cate am vazut pana acum, n-ai avea probleme cu setarea memoriei implicite pe card sau telefon. E adevarat? Poti instala aplicatii Java pe card de exemplu, sau sa salvezi poze implicit pe card? Presupun ca nu multe companii reusesc s-o dea in bara ca Samsung la fazele astea. :D

Ah si as mai vrea sa stiu un lucru: am mai avut vreo 2 Motorola la viata mea dar vreau sa ma asigur ca atunci cand initiezi un apel si se realizeaza conexiunea (adica incepe sa sune la destinatar) apare ceva pe display care sa iti dea de stire lucrul asta. La HTC-ul S710 pe care il am acum apare doar Dialing... si atat, pana raspunde respectivul. Trebuie sa-l tin la ureche sa aud cand incepe sa sune si ma enerveaza maxim chestia asta.

Poti salva pozele atat pe card cat si pe telefon (iti alegi). La fel e si cu aplicatiile Java.
Apare doar Calling..., iar dupa ce se realizeaza apleul (iti raspunde persoana apelata), pe display apar doua receptoare face to face unite de o linie punctata :) .
Multi useri isi mai doresc sa poata da Mute atunci cand sunt sunati de cineva (sa sune, dar sa nu se auda). La Motorola aceasta optiune nu apare pe ecran, dar se poate realiza apasand una din tastele de volum de pe lateral.

Edited by antinVidia, 19 August 2009 - 10:17.


#40
eugencluj

eugencluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 12.03.2006
AM achizitionat si eu acest model de telefon, si testand camera forto am observat unele probleme de focalizare, care pun un fel ce ceata in coltul imaginii..atasez aici 2 imagini facute cu zn5.ASTEPT pareri de la  posesori de zn5.

#41
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 eugencluj, on 20th August 2009, 09:01, said:

AM achizitionat si eu acest model de telefon, si testand camera forto am observat unele probleme de focalizare, care pun un fel ce ceata in coltul imaginii..atasez aici 2 imagini facute cu zn5.ASTEPT pareri de la  posesori de zn5.

Fa poze la niste obiecte uniforme , ca distanta , ca in prima poza , unele aparate fotot fac intentionat ceata pe obiectele din fundal .

#42
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
"ceata in coltul imaginii" sau "ceata pe obiectele din fundal" nu e rezultatul focalizarii pe obiectele din prim-plan??
Adica e normal sa iasa pozele asa... Asta face focalizarea. :mellow:

#43
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 eugencluj, on 20th August 2009, 09:01, said:

AM achizitionat si eu acest model de telefon, si testand camera forto am observat unele probleme de focalizare, care pun un fel ce ceata in coltul imaginii..atasez aici 2 imagini facute cu zn5.ASTEPT pareri de la  posesori de zn5.

A doua poza ai facut-o de aproape si nu ai folosit Macro Mode. Cand fotografiezi de aproape, activeaza mereu functia Macro Mode si incadreaza cu rabdare obiectul fotografiat.
In special la pozele de aproape (portrete) e normal ca fundalul sa fie putin in ceata.

Attached File  ZN5_0052.jpg   911.83K   58 downloads Attached File  ZN5_0009.jpg   1.01MB   66 downloads Attached File  ZN5_0010.jpg   806.47K   51 downloads


Mai ar fi o chichita la ZN5, pe care multi nu o stiu. Tragaciul de pe ZN5 (butonul de fotografiere) functioneaza in doua trepte. Prima data il apesi putin (pana la jumatate) si tii asa apasat pana cand patratelul rosu de pe ecran se face verde (se realizeaza focalizarea). In acel moment apesi tragaciul pana la fund :P .
Daca se apasa din prima butonul pana la fund (multi asa fac), se forteaza dezactivarea  sau functionarea incorecta a autofocus-ului.
Eu zic ca pozele facute cu ZN5 sunt destul de ok, iar camera e una dintre cele mai bune de pe piata (cel putin in segmentul 5MP).
Sa nu uitam ca e doar o camera de 5MP, inghesuita intr-un telefon de 16mm grosime, nu o camera foto adevarata.
Apropo, poate nu stiati inca, lentilele de pe ZN5 sunt produse de Carl Zeiss .

Edited by antinVidia, 20 August 2009 - 11:06.


#44
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 eugencluj, on 20th August 2009, 09:01, said:

AM achizitionat si eu acest model de telefon, si testand camera forto am observat unele probleme de focalizare, care pun un fel ce ceata in coltul imaginii..atasez aici 2 imagini facute cu zn5.ASTEPT pareri de la  posesori de zn5.

Uite doua poze proaspete, una fara Macro, alta cu Macro :
Cand fotografiezi cu Macro, nu trebuie sa stai nici prea departe, nici prea aproape.
La o distanta de 2,3 palme de obiect ies cam cel mai bine. O sa te obisnuiesti singur, dupa ce vei face mai multe poze de la distante diferite.

Attached File  ZN5_0003.jpg   1.77MB   87 downloads Attached File  ZN5_0021.jpg   968.44K   58 downloads

#45
in_slujba_diavolului

in_slujba_diavolului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.06.2009

 antinVidia, on 20th August 2009, 10:58, said:

lentilele de pe ZN5 sunt produse de Carl Zeiss .
dar pe spate nu scrie kodak?

#46
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 in_slujba_diavolului, on 23rd August 2009, 15:59, said:

dar pe spate nu scrie kodak?

[ http://i28.tinypic.com/2cp6tu9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ba da. Lentila e doar una din componentele unei camere. Cei de la Kodak au folosit doar lentile produse de Carl Zeiss.
Restul componentelor camerei si software-ul sunt produse de Kodak.

Edited by antinVidia, 23 August 2009 - 19:08.


#47
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
A reusit cineva sa adauge un language pack cu limba romana dupa un reflash si sa-i mearga diacriticele in SMS-uri?

#48
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 ThePretender, on 5th October 2009, 11:37, said:

A reusit cineva sa adauge un language pack cu limba romana dupa un reflash si sa-i mearga diacriticele in SMS-uri?

Nu :( .

Suportul pentru diacritice e incomplet, aproape nul. La toate telefoanele Moto, bazate acest OS se intampla chestia asta.
ș si ț lipsesc, iar restul le poti insera in mesaj, dar destinatarul va primi sms-ul cu litere lipsa in loc de diacritice (ex: in loc de mamă, el va primi mam).
Inca nu am incercat de la Moto la Moto, sa vad daca se primesc corect cuvintele cu diacritice.

#49
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
Probabil nici de la Motorola la Motorola nu merge. Cel mai simplu poti verifica lucrul asta salvand un mesaj cu diacritice ca Draft. Nu e nevoie sa ti-l trimiti sau sa-l trimiti altcuiva. Daca mesajul din Drafts apare cu litere lipsa sau caractere non-englezesti transformate in caractere englezesti, acelasi lucru sa intampla si cand il trimiti.

Ma surprinde totusi sa aflu ca si softul cu care vine din fabrica are aceeasi problema! Ei chiar nu le testeaza deloc inainte sa le scoata la vanzare?! :o

#50
cul971

cul971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.11.2005
Cum este tastatura acestui telefon ?
Se poate forma numarul precis sau exista sanse sa gresesti numarul format ?

Poti sa formezi numere cu manusi pe mana ?

#51
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
tinind cont de aspectul ei , tastatura se misca foarte bine, cu conditia sa presezi linga acele puncte reliefate( cineva s-a referit la ele ca niste diamante), astfel posibilitatea de a gresii numarul format este foarte redusa!
cu manusi nu am incercat , l-am pastrat o perioada scurta de timp

#52
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 cul971, on 10th November 2009, 22:31, said:

Cum este tastatura acestui telefon ?
Se poate forma numarul precis sau exista sanse sa gresesti numarul format ?

Poti sa formezi numere cu manusi pe mana ?

Destul de buna. Iti faci treaba bine cu ea.
Ca la orice tastatura noua, iti trebuie o perioada de acomodare.
Cand scrii cel mai bine e sa apesi exact pe bobitele iesite in relif din dreptul fiecarei taste.
In momentul apasarii vei simti o scurta vibratie, care chiar iti da impresia ca ai apasata pe o tasta normala (mecanica).

Fata de tastaturile mecanice, tastatura senzitiva are cateva si avantaje :

- fiind plata si dintr-o bucata, nu iti intra praf si mizerie printre taste
- nu scartaie sau pocneste la apasare asa cum fac unele tastaturi mecanice
- 80% din simbolurile de pe taste sunt gravate sub placuta de plastic, astfel fiind imposibil sa se stearga in timp

Edited by antinVidia, 11 November 2009 - 13:18.


#53
Domy17

Domy17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2009
Doresc si eu sa cumpar acest telefon dar ma intereseaza camera...cum socate pozele noaptea..sau la intuneric si cat de tare bate blitzul in comparatie cu un LG ku990 viewty

#54
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 Domy17, on 16th November 2009, 15:59, said:

Doresc si eu sa cumpar acest telefon dar ma intereseaza camera...cum socate pozele noaptea..sau la intuneric si cat de tare bate blitzul in comparatie cu un LG ku990 viewty

La poze se descurca mai bine ca Viewty, dar la video recording e slab.
Cauta mai sus, am postat mai multe poze facute de mine cu ZN5.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate