Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Motorola MotoZine ZN5

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
mobileburn review :

"There is no denying that Kodak and Motorola have created a cell phone that really, truly knows how to take a picture. The 5 megapixel images created by the ZINE ZN5 are the best that I have seen come out of a cameraphone. The camera's autofocus system is crazy fast, and the built-in flash is as powerful and well controlled as that in a dedicated point and shoot camera. Apart from lacking an optical zoom, the ZN5 really can replace your dedicated camera."

#20
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
AM si eu telefonul asta insa am o nelamurire:
-din cate am vazut pe net la photo settings ar trebui sa aiba o optiune pt raw pictures insa la mine nu este
oare are ceva lipsa in software?sau chiar hardware?
Am atasat si e poza.Eu am doar de la 1 la 5 mp

Attached Files



#21
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 OCM, on 15th May 2009, 22:08, said:

AM si eu telefonul asta insa am o nelamurire:
-din cate am vazut pe net la photo settings ar trebui sa aiba o optiune pt raw pictures insa la mine nu este
oare are ceva lipsa in software?sau chiar hardware?
Am atasat si e poza.Eu am doar de la 1 la 5 mp

E lipsa in software. Firmware-ul cu care a venit echipat telefonul tau, nu are aceasta optiune.
Se poate resofta...

#22
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
De cateva zile ma numar si eu printre (putinii) posesorii de ZN5 ;) . 690 lei - la liber (nou) de la Say.
O sa incerc sa fac si un scurt review :) .

Pro :

- Constructie solida si materiale premium :
Rama superioara si capacul bateriei - otel inoxidabil, partea de jos e invelita in cauciuc, sigla Kodak de pe spate - aluminiu, tastatura din plastic rigid.
E foarte solid construit si se simte bine in mana (nu e alunecos).
- dimensiuni destul de reduse pentru un telefon din categoria sa (cameraphone);
16mm in partea de sus (partea cu camera) si 12mm restul telefonului. E mult mai micut in realitate decat pare in video-uri si in poze...
- ecran mare si foarte bun calitativ :
Are 2,4" , e produs de Sharp si desi are doar 262.000 de culori se vede la fel de bine ca cele de 16.000.000 de culori.
E foarte luminos (stralucitor). Are 6 trepte de luminozitate , insa e suficient sa il tii la 2, maxim la 3.
- Wi-Fi, Tv-Out, 3,5mm audio jack, microUSB 2.0, Bluetooth 2.0 cu A2DP, Radio FM
- CrystalTalk;
- Semnal si acustica de exceptie;
- Bateria duce bine de tot (Li-Ion 950 mAh) : 9 ore de convorbiri si peste 3 zile cu utilizare medie (peste 5 zile daca il folosesti doar ca telefon) ;
- 350MB memorie interna + card de 1GB SanDisk la pachet;
- Camera de 5MP Kodak foarte buna la poze (Multi-shots, Macro function, Xenon-Flash, Auto-Focus, Red-Eye reduction)  :photo:  ;  
- Speaker-ul nu livreaza un sunet foarte puternic, dar livreaza un sunet foarte bun calitativ.
Sunetul e cristalin, cu nivel de bass bun, nu distorsionaza si nu produce celebrul "sssss" specific difuzoarelor de Nokia .
As spune ca ZN5 sta mai bine la capitolul sunet decat ROKR E8 (si ma refer aici la sunetul in casti; sunetul in speaker fiind asemanator la ambele modele), doar ca nu are un music player asa practic ca E8.  

Contra:

- Nu are 3G, desi pe mine nu ma deranjeaz prea mult acest lucru mai ales ca are Wi-Fi.
- Nu are RDS pentru radio;
- Slab pe partea de video : 144 x 176 cu 15 fps  :nonobad:        
- Nu vede cardurile mai mari de 4G.
Practic, se pot folosi fara probleme si carduri mai mari de 4GB, dar softul (sistemul de operare - Linux) nu afiseaza corect dimensiunea lor (daca aceasta depaseste 4GB).
- Logo-ul Motorola de deasupra ecranului e confectionat din plastic. Cred ca era mult mai bine daca il faceau metalic, precum cel de la ROKR E8, L9, Z6 etc.
Ar fi conferit telefonului un plus de personalitate si eleganta.    

Cutia contine urmatoarele accesorii :

Incarcator, cablu microUSB, card microSD 1GB (SanDisk), manuale, cablu Tv-Out, 2CD-uri (Motorola Phone Tools 5.0 si Software-ul Kodak- transferi pozele in pc, share, print etc. ) si castile (aceleasi cu care vine si ROKR E8);

Attached File  big_CIMG0001.JPG   225.04K   35 downloads Attached File  big_CIMG0003.JPG   144.09K   48 downloads Attached File  big_CIMG0006.JPG   170.12K   60 downloadsAttached File  big_CIMG0017.JPG   124.95K   46 downloads Attached File  big_CIMG0020.JPG   163.39K   42 downloads Attached File  big_CIMG0013.JPG   126.94K   37 downloadsAttached File  big_CIMG0021.JPG   154.26K   38 downloads          

La pretul pe care l-am platit pentru ZN5, nici nu am ce sa Ii reprosez.
Softul cu care vine "echipat" - varianta pentru Balcani (Bulgaria & Romania) - ca la mai toate telefoanele Motorola bazate pe Linux, are uneori momente de lag.
Insa problema asta se rezolva destul de usor, resoftand telefonul cu o editie de soft stock pentru alte regiuni (ex. Retail English sau Retail Spanish), care se misca mult mai bine.

Edited by antinVidia, 05 June 2009 - 21:20.


#23
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Vreau sa zic ca telefonul asta chiar tine incarcat. Cele 580 de ore specificate de Motorola nu sunt chiar vrajeala.  
L-am incarcat pentru a doua oara de cand l-am cumparat si am zis sa fac un test - sa il folosesc doar pe post de telefon (mesaje si convorbiri).
Au trecut aproape 5 zile intregi si bateria e inca la 100%  :surprise: . In astea 5 zile l-am folosit in fiecare dimineata ca ceas desteptator, ceva mesaje (in jur de 10) si telefoane (in jur de 15 minute) + butonatul normal de zi cu zi (aprins din cand in cand sa vad cat e ceasul, cate un bip, schimbat stilul soneriei etc.).
Daca il lasi in standby fara sa umbli la el, cred ca atinge 10 zile fara probleme.  
Incarcarea full cu incarcatorul din pachet dureaza cam in jur de 2h si 30min. Destul de mult, dar odata incarcat uiti de el  :OK: .

Acum ca il cunosc mai bine, am sa refac lista cu minusuri pentru ZN5 :

- Nu are 3G (nu e chiar asa important, mai ales ca are Wi-Fi) ;
- Nu are RDS pentru radio;
- Nu vede cardurile mai mari de 4GB
(Se poate folosi intreaga capacitate (8GB de exemplu), dar telefonul il vede cum ca ar fi de 4GB) ;
- Logo-ul Motorola de deasupra ecranului e confectionat din plastic.
Cred ca era mult mai bine daca il faceau metalic, precum cel de la ROKR E8, L9, Z6 etc. Ar fi conferit telefonului un plus de personalitate si eleganta.

- Nu are accelerometru (pentru rotirea automata a imaginii, atunci cand se intoarce telefonul pe orizontala) ;
- NU are posibilitatea de zoom manual, are doar presetari de zoom .
- Slab pe partea de video : 144 x 176 cu 15 fps  :nonobad:

Din cauza celor 3 lipsuri (ingrosate) nu este cel mai bun telefon cu camera de 5MP , asa cum se spune prin unele locuri.

Este insa unul dintre cele mai compacte telefoane cu camera de 5MP, e bine construit (metal, cauciuc si plastic de calitate), are un ecran foarte bun produs de Sharp, bateria tine incredibil de mult pentru un telefon din categoria sa, ofera un sunet foarte bun atat in casti cat si in speaker, excelent ca telefon (semnal si sunet de exceptie)  si nu in ultimul rand e unul dintre cele mai ieftine telefoane cu camera de 5MP - 690 RON e pomana.

Edited by antinVidia, 11 June 2009 - 12:31.


#24
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 OCM, on 15th May 2009, 22:08, said:

AM si eu telefonul asta insa am o nelamurire:
-din cate am vazut pe net la photo settings ar trebui sa aiba o optiune pt raw pictures insa la mine nu este
oare are ceva lipsa in software?sau chiar hardware?
Am atasat si e poza.Eu am doar de la 1 la 5 mp

Iata ce spune cineva pe un forum in legatura cu optiunea RAW si Binned RAW :

"No Firmware has RAW photo option except engineering versions which doesn't work on our phones."

E posibil ca unele versiuni de firmware sa fi pastrat aceste doua optiuni (RAW si Binned RAW) .  
Cel mai probabil cele doua optiuni apareau in telefoanele "monstre" (engineering versions), neterminate, trimise catre publicatii pentru teste si preview-uri.
  
"There's no way to print RAW images directly, they look as black and white pictures although in fact use a 12-bit encoding. Here comes the weird discovery :
Motorola ZN5 produces 8-bit raw images, and those are immediately saved in the memory as TIFF files."

"The ability to store image data in a lossless format makes a TIFF file a useful image archive, because, unlike standard JPEG files, a TIFF file using lossless compression (or none) may be edited and re-saved without losing image quality."

ZN5 capteaza in format RAW, dar converteste imediat imaginea captata in format TIFF.
TIFF-ul e un format lossless ce ofera o calitate mai buna decat JPEG. Deci, efectiv nu e RAW adevarat, e un fel de pseudo-RAW :D (chestie de marketing).

EDIT:
Discutie despre optiunea RAW la ZN5 - aici.
Uite si o monstra, compusa din imagini captate cu ZN5 - normale (jpeg) si in format "RAW" (tiff) : http://www.megaupload.com/?d=75GZ5T99

Edited by antinVidia, 12 June 2009 - 19:32.


#25
the_clanfear

the_clanfear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.09.2006
sal si sa il stapanesti sanatos
verifica-ti Inboxul ;)

#26
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 the_clanfear, on 13th June 2009, 19:06, said:

sal si sa il stapanesti sanatos

Mersi la fel  B) .

 the_clanfear, on 13th June 2009, 19:06, said:

verifica-ti Inboxul ;)

Nu m-am prins :cigar:  .

#27
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Interesant telefon. Să-l stăpânești sănătos!

#28
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Cateva poze facute cu ZN5 :OK: :

Attached File  ZN5_0035.jpg   1.45MB   61 downloads Attached File  ZN5_0016.jpg   969.7K   58 downloads Attached File  ZN5_0025.jpg   942.55K   48 downloads

Edited by antinVidia, 03 July 2009 - 20:24.


#29
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

 antinVidia, on 3rd July 2009, 21:22, said:

Cateva poze facute cu ZN5 :OK: :

ZN5_0035.jpg ZN5_0016.jpg ZN5_0025.jpg
impresionante poze ... si are doar 5Mpx :D

#30
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 eroarex, on 3rd July 2009, 21:29, said:

impresionante poze ... si are doar 5Mpx :D

Attached File  ZN5_0008.jpg   1.09MB   36 downloads Attached File  ZN5_0019.jpg   831.98K   27 downloads

Kodak a reusit sa integreze in acest telefon o camera excelenta.
Pacat ca sta cam salbut la capitolul video - 144 x 176 cu 15 fps  :( . Cu putin modding se poate inregistra video la 240x320 cu 25fps (QVGA).
Era frumos sa poata 640x480 cu 30 fps, dar aici e vina firmware-ului Motorola, nu a camerei.

#31
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Se găsesc aplicații pentru el?

#32
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 ursamajor, on 13th July 2009, 09:18, said:

Se găsesc aplicații pentru el?

Ca pentru orice telefon cu suport Java.
Opera, Games etc.

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pentru Linux, nimic?

#34
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 ursamajor, on 13th July 2009, 11:17, said:

Pentru Linux, nimic?

Doar nu te astepti sa ruleze Ubuntu  :D .  E un OS mai simplist bazat pe Linux + Java, nimic special. Nu e un smartphone.

Edited by antinVidia, 13 July 2009 - 11:05.


#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 antinVidia, on 13th July 2009, 12:03, said:

Nu e un smartphone.
Am priceput. Nu știam. ;)

#36
ThePretender

ThePretender

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 12.01.2008
Cum mai sta cu autonomia dupa ce si-a facut "rodajul"?

M-ar interesa si pe mine un ZN5, numai ca nu se prea gaseste din cate am vazut eu... Pe site-uri apare, dar in magazine, pauza.

Caut de ceva vreme un telefon usor, subtire si cu autonimie buna, dar care sa aiba si o camera mai de Doamne-ajuta. :D
Asa am dat (din intamplare) peste ZN5 prin review-uri si mi-a atras atentia caracteristica definitorie - camera Kodak.

Daca mai este pe aici cineva care il are (antinVidia sau altcineva) as avea si eu niste intrebari legate de telefonul asta.

Merci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate