Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Marturie mincinoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
doralinutz

doralinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2006
Buna ziua,
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca cumva am gresit topicul, dar nu stiu in ce rubrica pot pune si eu aceasta intrebare ...

    Pe data de 6 dec 2007, eu cu 4 persoane mergeam prin oras cu masina, eu eram pe bancheta din spate in mijloc. La un moment dat, la semafor, oprim in dreptul unei masini de politie. Persoana care se afla in dreapta mea, a inceput sa deseneze pe geamul aburit un semn obscen, adresat politistului .
    Am plecat , la culoarea verde a semaforului , iar politistul dupa noi, si ne-a oprit. Persoana in cauza a fost data jos din masina, iar noi am plecat, ne grabeam sa ajungem la destinatie. Politistul nu se uitase la geam cand a oprit , sa vada daca este sau nu dovada a ceea ce a fost desenat.
    Am aflat mai tarziu ca respectivul a luat amenda, pe care refuza sa o plateasca, cu gandul sa il dea in judecata pe politist. El avea nevoie de declaratiile noastre pentru a putea sa il dea in judecata. Eu, am fost singurul care am zis ca il ajut si am declarata ca i-am spus sa stearga geamul , ca vazusem o tipa draguta pe trotuar, iar ceilalti au declarat ca nu stiu nimic si nu au vazut nimic .
     Prima data , cand a fost la tribunal , judecatorul a hotarat sa cheme si un martor , si a ales declaratia mea , asa ca , in data de 28 mai trebuie sa merg la tribunal .
     Intrebarea este : CE SA FAC ? SA IMI SUSTIN DECLARATIA - sub juramant , care nici nu e adevarata ; sau SA SPUN ADEVARUL , fapt care il costa si pe respectivul , si care si pe mine , pt ca am dat declaratie mincinoasa .
     Ajutati-ma va rog , ca nu am nici cea mai mica idee in ce m-am bagat ...  :confuzzled:

     Astept raspunsurile voastre .  
     Multumesc mult !

#2
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Auzi la tine ,parca "sperjur" "superjur"(mie lene sa caut) ,ceva in genul se cheama ce vei face tu la tribunal(partea cu mintitul)
Insa daca ia intrat in hora joaca pana la capat ,adica sustine prima declaratie politistul nu poate dovedi contrariul ;) ,in plus e posibil ca din partea politiei sa nu apara nimeni ...Bafta :lol:

Edited by unu_suparat, 30 April 2008 - 16:20.


#3
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
ART. 260
    Mărturia mincinoasă
    Fapta martorului care într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, face afirmații mincinoase, ori nu spune tot ce știe privitor la împrejurările esențiale asupra cărora a fost întrebat, se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani.
    Fapta prevăzută în alineatul precedent nu se pedepsește dacă, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronunțat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluție ca urmare a mărturiei mincinoase, martorul își retrage mărturia.
    Dacă retragerea mărturiei a intervenit în cauzele penale după ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele după ce s-a pronunțat o hotărâre sau după ce s-a dat o altă soluție ca urmare a mărturiei mincinoase, instanța va reduce pedeapsa potrivit art. 76.
    Dispozițiile alin. 1 - 3 se aplică în mod corespunzător și expertului sau interpretului.



Sfatul meu e sa spui adevarul, sa nu intri in necazuri, mai ales ca nu patesti nimic.

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sperjur se numeste.
Gandeste-te ca poate tu te tii tare si nu cedezi, sustii declaratia pana in panzele albe, dar daca prietenul tau se inmoaie si recunoaste fapta la un moment dat - iti dai seama ca poti avea probleme grave pentru o amarata de amenda...
Faci cum crezi, cum iti spune inima - doar atat iti pot spune - esti raspunzator pentru ceea ce declari.
Scuze ca te intreb, dar ce varsta ai?

Toate cele bune!

#5
doralinutz

doralinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2006
deci chiar nu stiu ce sa fac ....
chestia e ca , nici pe persoana respectiva nu o cunosc foarte bine , dar asa fac eu , ma gandesc cum sa fie mai bine pentru altii , nu pentru mine , si sa ii scot pe ei ...
am 21 de ani si sunt student , si si respectivul este student , si vorba aia , ca studentii nu au bani , si de aia am zis ca declar ce am declarat , doar sa stiu ca nu ia amenda , pt o prostie copilareasca ...
oricum , merci de sfaturi , si o sa vb si cu persoana respectiva , si o sa vad ce o sa fac !

#6
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 doralinutz, on May 1 2008, 01:42, said:

deci chiar nu stiu ce sa fac ....
chestia e ca , nici pe persoana respectiva nu o cunosc foarte bine , dar asa fac eu , ma gandesc cum sa fie mai bine pentru altii , nu pentru mine , si sa ii scot pe ei ...
am 21 de ani si sunt student , si si respectivul este student , si vorba aia , ca studentii nu au bani , si de aia am zis ca declar ce am declarat , doar sa stiu ca nu ia amenda , pt o prostie copilareasca ...
oricum , merci de sfaturi , si o sa vb si cu persoana respectiva , si o sa vad ce o sa fac !
Vezi ca mai erau si alte persoane in masina si sa nu fie chemati si ei pentru a fi audiati.
Daca respectivul e student si nu are bani, ce ii trebuie sa se sparga in figuri?   -_-
Ce credea, ca o sa  sfideze politistii pe fatza si o sa il lase in pace? :huh:

Edited by ortega, 01 May 2008 - 01:10.


#7
doralinutz

doralinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2006
deci , persoana care se judeca mi-a spus ca judecatorul a ales dosarul meu pt a ma chema ca martor ... asa ca ceilalti nu sunt chemati .
Oare daca nu ma prezint , sa ma lase pe mine in pace si sa ii cheme pe ceilalti ?

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
avind in vedere ca nu se poate dovedi ce dracu a desenat cretinul ala pe geam, indiferent cine si cum se inmoaie, poti sa minti linistit. o sa juri pe biblie si cel mult o sa ajungi in iad hahaha yeah, right :wacko:

asta trecind peste faptul ca nu exista nici o lege care sa pedepseasca desenatul organelor sexuale pe geamuri aburite ;)

Edited by Mosotti, 02 May 2008 - 20:51.


#9
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 doralinutz, on Apr 30 2008, 16:35, said:

Buna ziua,
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca cumva am gresit topicul, dar nu stiu in ce rubrica pot pune si eu aceasta intrebare ...
In Drept penal, de principiu. Sau in Spete. Desi eu mai repede as pune-o in aria de Spiritualitate...

 doralinutz, on Apr 30 2008, 16:35, said:

Intrebarea este : CE SA FAC ? SA IMI SUSTIN DECLARATIA - sub juramant , care nici nu e adevarata ; sau SA SPUN ADEVARUL , fapt care il costa si pe respectivul , si care si pe mine , pt ca am dat declaratie mincinoasa .
Din ce spui tu mie mi se pare ca ai o problema de constiinta: sa aperi adevarul si implicit propria-ti piele de mincinos sau sa faci pe viteazul si sa-ti aperi prietenul, impotriva oricaror amenintari, pentru ca, nu-i asa, de-aia ii esti prieten!
Daca as fi avocata ta te-as sfatui sa-ti vezi interesul. Si ca sa scap mai repede de tine, ca tot ti-am luat deja banii dar si pentru ca asa ma obliga deontologia. Nefiind avocata ta, ba mai mult, fiind si subiectiva prin natura si conjunctura, iti spun: prietenii se fac usor, dar odata indepartati nu iti mai sunt niciodata prieteni, chiar daca uneori iti mai dau iluzia asta. Asa ca tine-ti aproape prietenul, politia nu are cum sa-ti dovedeasca contrariul.
Conditie: sa fie vorba de un prieten. Mai mult, un prieten adevarat, oricat de rara ar fi specia :). Altfel, poti sa uiti tot ce ti-am spus.

#10
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
In primul rand, tu trebuia sa spui deodata in acea declaratie ca nu a desenat nimic si ca politistul a dat amenda degeaba si i s-a parut sau chestii de astea. In al doilea rand, sustine-ti declaratia pana la capat daca acel tip iti este prieten cu adevarat. Daca nu, ia si te gandeste ce e mai bine pentru tine dupa aia gandeste-te la altii ca in zilele noastre tre sa mai fii si nesimtit din cand in cand. Eu in locul tau mi-as apara pielea daca e doar un simplu prieten si atat, si nu iti este prieten cu adevarat, cu toate ca acestia, cum zicea cineva mai inainte, sunt pe cale de disparitie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate