Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cateva intrebari referitoare la perchezitie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Oricat ar parea de incredibil, dragi romani, politistii nu au dreptul nici macar sa'ti ceara buletinul daca nu exista un motiv cert. Nu, nu exista controale de rutina, ca nu mai suntem stat politienesc de mult. Si daca nu ai buletinul la tine nu prea au de ce sa te duca la sectie, ca doar d'aia au dracu' statii, sa comunice datele la sediu.

Mi s'a intamplat o data aproape sa scap trenul pentru ca era 4 dimineata, eu eram cu ditai ghiozdanul in spate si ma grabeam spre gara. Si ma opresc doi agenti si'mi iau datele.. :death: Ca deh, aratam suspect, era in perioada sarbatorilor, or fi crezut ca's Mos Craciun.

Asa ca inainte ca macar sa bagi mana in buzunar, ii ceri frumos "vajnicului aparator al legii" sa se prezinte dansul (ca asa e politicos, el ti'a perturbat pasnica existenta) si sa'ti explice de ce anume are nevoie sa'ti vada actele.

#20
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 mnezo, on May 5 2008, 13:40, said:

Oricat ar parea de incredibil, dragi romani, politistii nu au dreptul nici macar sa'ti ceara buletinul daca nu exista un motiv cert. Nu, nu exista controale de rutina, ca nu mai suntem stat politienesc de mult. Si daca nu ai buletinul la tine nu prea au de ce sa te duca la sectie, ca doar d'aia au dracu' statii, sa comunice datele la sediu.

Mi s'a intamplat o data aproape sa scap trenul pentru ca era 4 dimineata, eu eram cu ditai ghiozdanul in spate si ma grabeam spre gara. Si ma opresc doi agenti si'mi iau datele.. :death: Ca deh, aratam suspect, era in perioada sarbatorilor, or fi crezut ca's Mos Craciun.

Asa ca inainte ca macar sa bagi mana in buzunar, ii ceri frumos "vajnicului aparator al legii" sa se prezinte dansul (ca asa e politicos, el ti'a perturbat pasnica existenta) si sa'ti explice de ce anume are nevoie sa'ti vada actele.
Esti nu doar total pe laga, dar si insistent de absurd. Te-as ruga sa te abtii de la comentarii ulterioare daca nu esti in tema. Din cate mi-aduc  aminte aici e professional zon, nu poiana, sa aberezi cum vrei tu.

#21
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Legea nr. 218/2002 privind organizarea si functionarea Politiei Romane

CAP. 5
Drepturi și obligații

    ART. 31

    (1) În realizarea atribuțiilor ce îi revin, potrivit legii, polițistul este învestit cu exercițiul autorității publice și are următoarele drepturi și obligații principale:

    a) să legitimeze și să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispozițiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală;

    B) să conducă la sediul poliției pe cei care, prin acțiunile lor, periclitează viața persoanelor, ordinea publică sau alte valori sociale, precum și persoanele suspecte de săvârșirea unor fapte ilegale, a căror identitate nu a putut fi stabilită în condițiile legii; în cazurile nerespectării dispozițiilor date de polițist, acesta este îndreptățit să folosească forța; verificarea situației acestor categorii de persoane și luarea măsurilor legale, după caz, se realizează în cel mult 24 de ore, ca măsură administrativă;

   f) să efectueze, cu respectarea dispozițiilor legale, controale ale persoanelor și bagajelor, precum și ale vehiculelor aflate în circulație, atunci când există indicii temeinice cu privire la săvârșirea unor infracțiuni sau posibile acțiuni teroriste;

<_< Sa traiti domnu' jurist. Legea nu e clara. Necesita interpretare, necesita ani grei de facultate, amendamente si trimiteri obscure la alte legi. Totul pentru protectia si binele cetateanului.

Sau faza cu "actele la control ca asa am eu chef" intra in atributiile secundare ale politistului, ca astea's spicuiri din principale. Daca nu ai facut nimic rau, nu te superi daca te controlam, nu'i asa? Clar.

Edited by mnezo, 05 May 2008 - 14:11.


#22
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 mnezo, on May 5 2008, 15:09, said:

Legea nr. 218/2002 privind organizarea si functionarea Politiei Romane

CAP. 5
Drepturi și obligații

    ART. 31

    (1) În realizarea atribuțiilor ce îi revin, potrivit legii, polițistul este învestit cu exercițiul autorității publice și are următoarele drepturi și obligații principale:

    a) să legitimeze și să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispozițiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală;

    B) să conducă la sediul poliției pe cei care, prin acțiunile lor, periclitează viața persoanelor, ordinea publică sau alte valori sociale, precum și persoanele suspecte de săvârșirea unor fapte ilegale, a căror identitate nu a putut fi stabilită în condițiile legii; în cazurile nerespectării dispozițiilor date de polițist, acesta este îndreptățit să folosească forța; verificarea situației acestor categorii de persoane și luarea măsurilor legale, după caz, se realizează în cel mult 24 de ore, ca măsură administrativă;

   f) să efectueze, cu respectarea dispozițiilor legale, controale ale persoanelor și bagajelor, precum și ale vehiculelor aflate în circulație, atunci când există indicii temeinice cu privire la săvârșirea unor infracțiuni sau posibile acțiuni teroriste;

<_< Sa traiti domnu' jurist. Legea nu e clara. Necesita interpretare, necesita ani grei de facultate, amendamente si trimiteri obscure la alte legi. Totul pentru protectia si binele cetateanului.
iti dai seama cat contrazici cu citatul asta tot ce-ai scris mai sus?

#23
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
snipest, tu ai auzit de nevinovat pana la proba contrarie?
Daca tu'mi explici de ce un politist ar trebui sa faca controale "de rutina" fara ca macar sa se legitimeze sau sa iti spuna cu ce ocazie, promit ca'mi iau vacanta o saptamana si nu mai postez.

#24
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 mnezo, on May 5 2008, 14:16, said:

snipest, tu ai auzit de nevinovat pana la proba contrarie?
Daca tu'mi explici de ce un politist ar trebui sa faca controale "de rutina" fara ca macar sa se legitimeze sau sa iti spuna cu ce ocazie, promit ca'mi iau vacanta o saptamana si nu mai postez.
Mnezo, daca politistul iti cere actele, sa admitem ca-l intrebi de ce si iti raspunde ca ii pari suspect si crede ca ai putea savarsi o infractiune.
In plus exista si urmatoarea contraventie
:33) refuzul unei persoane de a da relații pentru stabilirea identității sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau de menținere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu;,
si nu am auzit sa fi castigat cineva in instanta cu privire la asa ceva.

#25
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Din cate stiu eu, poti primi si o amenda in cazul in care nu ai la tine un act de identitate. Un politai care ne-a cerut actele (pentru ca ne-am batut cu zapada in Cismigiu pe "spatiul verde" dupa un examen) ne-a spus ca toata lumea are obligatia de a purta actul de identitate asupra sa, chiar si atunci cand iese sa duca gunoiul (daca ghena este in afara blocului). Nu bag mana in foc totusi, dar asta mi s-a spus mie

#26
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Corect. Poate faza cu gheena este exagerata: in fata blocului/in gradina te aflii pe proprietatea ta. Sunt spatiile ce constituie proprietate comuna, fortata si perpetua, accesorie spatiilor de locuit.
Daca insa se intampla sa fii legitimat in gradina, mergi si aduci buletinul din casa.

Edited by clara_spiele, 25 May 2008 - 20:38.


#27
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Am o nelamurire. Cand mi-am schimbat buletinul, mi s-a spus ca nu se mai da nici un act cu care sa te poti identifica pana cand iese buletinul nou (a durat o saptamana). Mai sus tocmai scrisesem ca din cate stiu toti oamenii au obligatia sa poarte asupra lor un act de identitate. Eu ce act de idenitate sa port din moment ce cartea mea de identitate noua inca nu a iesit iar cea veche a fost retinuta la politie? Daca mi-ar fi cerut un politist pe strada un act de identitate in perioada cat am asteptat sa iasa cel nou, ce pateam, si ce vina as fi avut? Intr-adevar poti cere sa pastrezi vechea carte de identitate pana ce iese cea noua, desi politistul m-a descurajat sa fac asta (pe motiv ca este capsata si deci nula) dar am preferat sa o pastrez pentru ca la banca m-am putut legitima cu ea, cat era ea de "nula". Daca eu nu as fi cerut in mod explicit sa pasrez vechea CI nici nu mi s-ar fi spus ca se poate

Intrebarea este: cum se poate sa te lase fara nici un act de identitate in conditiile in care esti obligat sa porti asupra ta unul?

Edited by aaalexandraaa, 25 June 2008 - 20:46.


#28
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Pai, la o eventuala legitimare, le spui ca ai buletinul la schimbat. Ei te dau prin statie si daca e asa, te lasa. Nu stiam ca nu se mai dau adeverinte din-alea. 10x 4 the info.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate