Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

galerie efecte decorative

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Da, e frumos si de bun gust; mai de aproape nu se poate? l-ai vazut pe viu? era lucios sau mat?

#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 mutulica_41, on Dec 13 2008, 16:36, said:

Da, e frumos si de bun gust; mai de aproape nu se poate? l-ai vazut pe viu? era lucios sau mat?

nu am mai de aproape :(. Avea un aspect de piatra. Ziceai ca sunt placi de piatra imbinate. Era si mat, avea si reflexele alea de cristal din patra cand bate soarele in ea.

#21
rosana

rosana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.01.2005
Are idee cineva cum se numeste aceasta vopsea? Are o prietena a mea un perete, dar nici ea si nici eu nu ne mai amintim cum se numeste.
Am lasat special o portiune cu blitz-ul ca sa va dati seama cum luceste in lumina(evident mult mai putin decat cu blitz direct). La pipait zici ca-i  de plastic si este in relief. De la distanta zici ca e tapet. Cele patru culori au fost aplicate succesiv cu o spatula.

Attached Files



#22
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007

 MirelaLucia, on Dec 13 2008, 09:24, said:

mutulica, un efect pentru tine. Mie mi se pare super interesant si cred ca mai mult datorita combinatiei formate din efect ca atare si culori. Cred ca pe alte culori nu mai arata asa fain.


De efect modelul! Imi place f tare.
Eu insa am renuntat la efecte si am decis sa merg pe tapet. Am gasit ceva la kika, f multe modele si frumoase rau, insa mi se par f scumpe. Maine ma duc sa vad unele pe undeva pe bv. Basarabiei. Sper sa gasesc ce caut, daca nu, ma duc sa comand de la primii.

Edited by anca d, 14 December 2008 - 20:11.


#23
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 rosana, on Dec 14 2008, 19:49, said:

Are idee cineva cum se numeste aceasta vopsea? Are o prietena a mea un perete, dar nici ea si nici eu nu ne mai amintim cum se numeste.
Am lasat special o portiune cu blitz-ul ca sa va dati seama cum luceste in lumina(evident mult mai putin decat cu blitz direct). La pipait zici ca-i  de plastic si este in relief. De la distanta zici ca e tapet. Cele patru culori au fost aplicate succesiv cu o spatula.
imi pare rau dar nu pot fi sigur din poza; pot fi vreo 3 variante: stucco veneziano, grasello di calcio, sau fond facut cu stucco si patinat cu efect perlescent ( la mine se cheama CHROMATIC)

#24
rosana

rosana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.01.2005
Am cautat pe net si am vazut cum se executa cele spuse de tine. Nu stiu daca e o tehnica anume (clasica) pe peretele ei, dar efectul imi place. Eu eram interesata mai mult de tipul de vopsea cu care se poate executa asa ceva. La pipait nu se simte la fel ca vopseaua lavabila, ci mai mult ca o pelicula de plastic, spre silicon cumva. M-am uitat la lazurile de de la Policolor, la fel si la unii care pe un strat de Vinyl Silk aplicau "Special  Effect". Am mai cautat si in rest dar din pacate din poze nu iti dai seama de textura. Peretele e intr-o bucatarie  mare cat camera de zi de la bloc :lol:  si mi se pare uimitor  ca dupa mai bine de 5 ani arata la fel ca la inceput, desi se gateste sanatos. Am facut numai poze de "familie" acolo, asa incat nu pot sa-ti arat mai mult pentru ca se vad oameni.
Multam pentru denumirile profesionale. :)

#25
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Nu este o anume tehnica pt efecte decorative, imaginatia e cuvantul de ordine; dar italienii, cei care le-au inventat (toti ceilalti iau de la ei, nimeni altcineva n-a scos pe piata un produs al lui), au asa multe modele si combinatii, ca e ft greu sa scoti un model nou; ar trebui toata ziua sa te joci numai cu asa ceva, sa scoti efecte noi, nu stiu cine si-ar putea permite la noi; tehnici de aplicare gasesti si pe site-ul Policolor, parca si la Caparol; rezistenta lor mie mi se pare normala, pt ca sunt rasini speciale, cu aditivi speciali, retete studiate si imbunatatite de cateva sute de ani, de asta sunt si asa scumpe; nu m-am lamurit, esti doar curioasa cum s-a realizat acel efect, sau vrei sa ti-l faci acasa? Daca da, incearca sa mai obtii cateva poze, mai de aproape, si din cateva unghiuri (30, 45) si poate te pot ajuta; la ultima privire, am tot mai mult impresia ca e vb de efect perla in mai multe culori aplicat cu spaclu mic peste un fond galben;  nu e greu de facut.

Edited by mutulica_41, 15 December 2008 - 09:13.


#26
rosana

rosana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.01.2005
Vreau sa incerc sa fac un perete nu prea mare.
Sunt destul de indemanatica, am zugravit singura tot apartamentul (cu exceptia unei camere). Am facut reparatii majore pe langa unele usi (am pereti de caramida si unele bucati mai mici nu mai pareau foarte stabile - le-am scos, am pus mortar), am pus glet unde a fost nevoie, am reparat cateva fisuri foarte fine pe tavan si  n-au mai aparut, desi dupa zugravelile facute de "mesteri" de-a lungul anilor reapareau ca firul de par cam la cateva luni. Ba asta- vara batuta la cap de mama mea am izolat un perete cu polistiren, ca doar nu bricolasem nimic anul asta. :lol: M-am chinuit grozav la tencuiala pentru ca am vrut sa iasa drept, era prima data cand faceam. De fapt cel mai greu a fost sa dau gaurile, nu stiu ce fel de caramida e asta de la mine din bloc, in beton parca a mers mai repede. Cert e ca a iesit perfect  neted.  Tot ce am facut am invatat de pe internet (pe un forum e toata povestea cu poze doveditoare :lol: ), asa ca nu vad de ce nu as incerca si tehnici speciale. Daca nu iese bine pot da jos imediat. :lol:
La primavara vreau sa ma apuc de cea de-a treia camera si ar fi momentul potrivit sa incerc si peretele. Pana atunci trebuie sa fiu in tema cu toate detaliile :) Eram plictisita  rau acum 1 an si jumatate cand am terminat restul  si cand mi-am dat seama ca am de gletuit tot tavanul in acea camera am renuntat.
Saptamana viitoare merg sigur pe la prietena mea si am sa incerc sa fac niste poze mai bune (unul din obiective l-am cumparat cu bani economisiti din zugraveala aia :lol: ). Am senzatia ca e corect ce spui, cu exceptia faptului ca fondul e alb si nuantele folosite peste au fost galben, rosu, verde, albastru.

Edited by rosana, 15 December 2008 - 15:02.


#27
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 rosana, on Dec 15 2008, 15:01, said:

Vreau sa incerc sa fac un perete nu prea mare.
Sunt destul de indemanatica, am zugravit singura tot apartamentul (cu exceptia unei camere). Am facut reparatii majore pe langa unele usi (am pereti de caramida si unele bucati mai mici nu mai pareau foarte stabile - le-am scos, am pus mortar), am pus glet unde a fost nevoie, am reparat cateva fisuri foarte fine pe tavan si  n-au mai aparut, desi dupa zugravelile facute de "mesteri" de-a lungul anilor reapareau ca firul de par cam la cateva luni. Ba asta- vara batuta la cap de mama mea am izolat un perete cu polistiren, ca doar nu bricolasem nimic anul asta. :lol: M-am chinuit grozav la tencuiala pentru ca am vrut sa iasa drept, era prima data cand faceam. De fapt cel mai greu a fost sa dau gaurile, nu stiu ce fel de caramida e asta de la mine din bloc, in beton parca a mers mai repede. Cert e ca a iesit perfect  neted.  Tot ce am facut am invatat de pe internet (pe un forum e toata povestea cu poze doveditoare :lol: ), asa ca nu vad de ce nu as incerca si tehnici speciale. Daca nu iese bine pot da jos imediat. :lol:
La primavara vreau sa ma apuc de cea de-a treia camera si ar fi momentul potrivit sa incerc si peretele. Pana atunci trebuie sa fiu in tema cu toate detaliile :) Eram plictisita  rau acum 1 an si jumatate cand am terminat restul  si cand mi-am dat seama ca am de gletuit tot tavanul in acea camera am renuntat.
Saptamana viitoare merg sigur pe la prietena mea si am sa incerc sa fac niste poze mai bune (unul din obiective l-am cumparat cu bani economisiti din zugraveala aia :lol: ). Am senzatia ca e corect ce spui, cu exceptia faptului ca fondul e alb si nuantele folosite peste au fost galben, rosu, verde, albastru.
Felicitari pt realizarile personale, si multumesc pt 'senzatii"...am mai vizionat odata poza, si sunt tot mai convins ca e vb de efect perlescent, care e semitransparent; acest efect se aplica peste 2 straturi de lavabila, care poate fi alba sau colorata-italienii recomanda culori tari; am scanat paletarul meu de vopseaua in cauza, sa-ti ofer material de studiu pana la primavara, cand vrei sa te apuci de treaba; sper sa-ti fie de folos; in acest paletar, culorille sunt aplicate pe fond alb, ca sa se vada mai bine. succes!
Attached File  chromatic_pag.1.jpg   988.44K   84 downloadsAttached File  chromatic_pag.2.jpg   952.12K   109 downloads[a
ttachment=502519:chromatic_pag.3.jpg]

Attached Files



#28
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
aveam un magazin la un moment dat in care foloseam aplicatii in relief la peretii despartitori si aplicatii de 2 culori pentru un perete de efect :) portocaliu :thumbup:

Attached Files



#29
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
interesant in poza stanga, dar nu prea merge intr-o casa; in poza dreapta admiram mobilierul

#30
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 mutulica_41, on Dec 27 2008, 20:28, said:

interesant in poza stanga, dar nu prea merge intr-o casa; in poza dreapta admiram mobilierul
in casa am tot peretele din spatele patului PORTOCALIU ... si merge :)
asa ca nu stiu de ce nu ar merge si in casa ,vorba bancului sa xxx si doua dungi portocalii ...

#31
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Pan' la urma e chestie de gusturi, dpmdv ar merge un efect mai spectaculos, chiar daca pe orange, adica nu culoarea e in discutie, ci efectul in sine; electrocardiograma aia  zic eu ca se preteaza mai bine intr-un mag de prezentare decat intr-o casa, parerea mea umila...

#32
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
@anca d - - apropos de tapet , am avut 20 de ani tapet la taica-miu in apartament , dupa 3-4 ani o sa vrei sa-l schimbi fiindca se decoloreaza sau pateaza din diverse motive , si cand o sa fie sa-l dai jos ai sa ma pomenesti .... o sa muncesti de -o sa-ti iasa pe nas ...crede-ma !!

e greu de dat stucco veneziano sau marmorino ? ....ca ma intereseaza sa dau la mine , iar ai mei sunt cam lemn la capitolul asta . Zicea unu din baieti ca a vazut la o vila in Pipera , dar cand s-a asezat si el mai aproape de mester sa prinda spilu' , i-a trantit omul usa in nas ca sa nu-i fure meseria !

M-am tot uitat la niste filmulete pe youtube si pare acceptabil , numai ca trebuie sa treci de vreo 3 ori pe acelasi perete

e cineva care a mai dat stucco, am nevoie de un feedback !

#33
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Pt stucco veneziano peretele ar trebui finisat-oglinda, afara de situatia cand vrei sa-l faci in relief; se amorseaza suportul, se aplica un fond de lavabila alba (buna, care nu cojeste), apoi un fond de stucco care se lucreaza ca si gletul, dar numai cu gletiera de inox, nu table nichelate! apoi se slefuiesc marginile, ideal ar fi sa nu ai nimic de slefuit, dar pt asta tre sa fii artist, probabil ca ala care ti-a trantit usa in nas...ultimul strat, sau ultimele straturi, din care rezulta efectul propriu zis se pot da in mai multe feluri, in f de desenul pe care il vrei: cu gletiera speciala, care e mai mica, mai ingusta si trapezoildala, cu spaclu, (tot din inox)ori cu trafaleti din pilele sintetica cu diferite desene; dupa uscarea ultimului strat, se slefuieste cu aceeasi gletiera din inox- insist atata cu inoxul pt ca alea nichelate dupa ce se duce nichelul de pe ele si ajungi la fier, lasa negreala in material; ca si concluzie: teoretic nu-i ft greu de aplicat, mai ales daca ai mana la glet, dar practic, ai putine sanse sa iasa un efect frumos, impecabil, daca nu ai mai facut; sfatul meu: joaca-te intai pe o placa de rigips de cel putin 1 mp, sa vezi ce-ti iese, si apoi decizi daca sa-l faci tu sau il chemi pe ala care ti-a inchis usa in nas...

#34
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
iti multumesc mult de sfaturi , asa le-am zis si eu ca s-ar face , ca am pierdut 2 ore sa studiez pe youtube cum fac macaronarii aia cu spaclul de inox , dar ce sa le fac daca sunt fricosi si zic ca n-au mai facut ! Le-am si zis ca nu -i problema de banutzi si ca tratam lucrarea separat ! Chiar am nevoie de cineva care care a mai dat sa-i vad si eu o lucrare , sa stam de vorba referitor la nuante si textura (mie imi place marmorino) , ca sa dai stucco chiar trebuie sa-ti placa , sa ai simt artistic si in nici un caz sa-ti fie frica

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j2oovg8SDg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.giorgiogr.......Code=S 1 ZF
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NBK1yNxcP_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Din ce-am obs eu pana acum, romanii care se ocupa de asa ceva, nu au ajuns la maiestria italienilor, dar nici la manopera lor...iar sa-l pui pe un italian sa-ti arate lucrari facute inainte, ca sa stii daca il angajezi, cred ca il jignesti rau, se poate lasa cu " vafanculo!" eu cunosc si un ruman si un italian aplicator de asa ceva, n-am mai luat de multisor legatura cu ei, dar daca ai nevoie iti dau nr lor...peste o sapt cand incep treaba; excelent filmuletul italian, poti citi printre randuri despre profesionalismul lor, daca te uiti si la filmuletele facute de altii (americani, de ex) constati ce dif mare de abordare, in primul rand italianul nu slefuieste cu hartie abraziva! pare simplu din poza, dar crede-ma ca nu este, mana nu ti-o faci decat lucrand, eu inca am frica sa nu stric efectul, pt ca nu sunt aplicator de asa ceva, nu fac asta toata ziua, sa ma laud ca-mi iese din prima, am stricat cateva placi pana mi-am dat seama ce si cum, si acuma sunt nedecis daca sa ma bag sa-mi fac  si eu un perete in dormitor, si am o oarecare frica, materialul nu-i chiar ieftin..., si nici n-am ambitie sa fac fisuri antichizate sau combinatii de culori

#36
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
aseara revazand filmutel mai ca ma batea gandul sa incerc si eu pe o bucata de gips carton, si am zis ....neeahh , no way , asa ca daca poti sa ma ajuti sunt online oricand

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate