Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cos de fum din inox vs. cos de fum ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#55
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 imax, on Jan 29 2009, 21:34, said:

Tocmai mi-am instalat in casa un semineu cu focar inchis de 14 kW (asa zice pe eticheta lui)
Prima greseala: cosul de legatura (din tabla zincata, diametru 20cm) dintre semineu si cosul de fum din exteriorul casei a fost construit cu un unghi de 90 de grade; adica, imediat ce cosul iese vertical din semineu face un unghi drept si iese prin zid in exteriorul casei. Dar nu mai am ce-i face, asa mi l-a facut “mesterul”.

Cosul exterior inca nu l-am facut. Vreu sa-l construiesc din caramida speciala pt cosuri (cea cu profil exterior patrat si interior circular de 18cm).
Momentan mi-am cumparat un burlan din acela de Al, extensibil, de 3m. L-am legat in exterior la cosul de tabla zincata care iese din semineu si am incercat sa fac focul. Stupoare: nu ca mi-a intrat ceva fum in casa, ci tot fumul mi-a intrat in casa. Nici macar un firicel nu a iesit pe burlanul acela. Puteam sa bag capul pe burlan si sa respir linistit aer curat. Uat da fac!! :huh:

Spuneti-mi va rog daca un cos inalt din caramida, de 6-7m si izolat cu polistiren de 5cm poate rezolva situatia.
Sau, daca stie cineva sa-mi calculeze si mie dimensiunea necesara a cosului, sau sa-mi dea cateva sfaturi pt a rezolva situatia.

Nu ai tiraj la 3 m; dimensionarea cosului cu o formula grosiera se poate face conform jpg atasat (parca skeleton a postat formula)
Totusi din schema am vazut ca e un cos orizontal lung...e la dimensiune sau cat e lungimea ei?
Cel mai sigur e sa iei dimensiunea recomandata in cartea tehnica a semineului.

Numai bine!

Attached Files


Edited by dandan2000, 02 February 2009 - 14:55.


#56
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Din cate stiu ,la seminee cotul de legatura cu cosul trebuie sa fie la 45 de grade.
Intre cos inox-inox si ceramic patrat cu gaura rotunda si izolat care ar fi durata de viata a fiecaruia? Ca pret inox~260 RON/mp,ceramic~120 RON/mp.Preturi noiembrie-decembrie 2008.Deci la 8 m inaltime rezulta inox~2100 RON si ceramic  ~ 1000 RON.Deci,teoretic. 2 cosuri ceramice = 1 cos inox. Astept sfaturi,pareri,contraziceri,etc.

#57
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Eu am un semineu cu focar inchis, s-ar putea sa fie ca al tau, nu stiu. Burlanul conector l-am cumparat din obi, unul de un metru si un cot de 90 grade si cosul l-au construit mesterii din caramida plina. Are vreo 10 m din living si pana pe casa, traverseaza 2 paci si are tiraj si vara, fara nici o problema. L-am aprins pentru proba asta vara si ardea de m-am mirat si eu, ca ma temeam de aceeasi problema cu fumul. Totul a costat destul de putin. Am scris preturi pe toticul meu la locuinte finalizate. Asa ca nu stiu ce sa zic, s-ar putea sa nu fie vorba de burlan.

#58
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
multumesc!
ma gandesc sa cumpar caramizi speciale de cos, ceva gen effe, dar nu neaparat de la ei. In final cred ca o sa ma inalt vreo 7-8m si sper sa am tiraj, asa cum precizeaza si anca_d.

Dupa ce-l construiesc va postez niste poze, dar numai daca merge, daca nu... :confuzzled:

#59
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Vin cu o alta solutie in realizarea unui cos de fum in regim DIY: tubulatura interioara din tabla zincata de 0.7 rezistenta de pana la 400 grade,izolatie din vata minerala,tubulatura exterioara din tabla zincata de 0.4 (ca sa iesim mai ieftin).Tubulatura este din bucati de 1 m lungime.Recomandat exterior casei.
Care ar fi viata unui astfel de cos ?

#60
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Care e pretul unei bucati de burlan din tabla zincata?
Ai socotit cat te ajunge in final? Ca eu am cumparat de la obi 2 bucati din tabla zincata sa fac conexiunea dintre focarul de la semineu si cos si au fost 2 mil fiecare. Daca iti faci un cos mai inalt iesi la sapa de lemn. Mai pune in calcul si vata....

#61
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 corsa, on Feb 3 2009, 15:08, said:

Vin cu o alta solutie in realizarea unui cos de fum in regim DIY: tubulatura interioara din tabla zincata de 0.7 rezistenta de pana la 400 grade,izolatie din vata minerala,tubulatura exterioara din tabla zincata de 0.4 (ca sa iesim mai ieftin).Tubulatura este din bucati de 1 m lungime.Recomandat exterior casei.
Care ar fi viata unui astfel de cos ?

La pret iesi mai ieftin in conditiile in care iei foaie de tabla si le faci la un meserias si te ocupi personal de izolat si asamblat ulterior. La durata de viata e greu de apreciat functie de cat condens ai ca in general asta distruge tabla fiind f coroziv. Daca e izolat bine si are tiraj bun zic un minim de 5 ani. De ce zic asta fiindca am vazut la un vecin un cos facut in aceeasi natura dar centrala e una f mica sub 20kw, il are de 5 ani si se prezinta decent.
Parere personala: daca ai loc sa construiesti horn pe exterior (la cele ceramice trebuie zidarie sau macar tencuiala) si nu esti presat tare de timp si buget probabil e o solutie mai buna. Daca nu...un cos facut in regie proprie poate fi o solutie buna. Daca te gandesti la asa ceva ti-as recomanda sa cumperi burlane emailate pentru interiorul cosului sau sa le emailezi ulterior asa rezista mult mai bine la actiunea coroziva.

Numai bine!

#62
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Nu stiu cat costa un element de tabla zincata.Dar cat costa un element de tabla emailata?

#63
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 corsa, on Feb 4 2009, 10:55, said:

Nu stiu cat costa un element de tabla zincata.Dar cat costa un element de tabla emailata?

Eu le-am luat in 2007 ( 20 cm diametru la 1 m) cu aprox 60-70 RON, coturile erau pe la 40 parca.

Numai bine!

#64
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Multumesc.O sa caut burlane din astea emailate si o sa fac un calcul ce inseamna un astfel de cos cu izolatia aferenta ,realizat in regie proprie.

#65
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 corsa, on Feb 6 2009, 11:10, said:

Multumesc.O sa caut burlane din astea emailate si o sa fac un calcul ce inseamna un astfel de cos cu izolatia aferenta ,realizat in regie proprie.

Cum mai merge?

Care e varianta aleasa pana la urma? Nu de alta dar azi maine trece iarna :)

Numai bine!

#66
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Inca nu am stabilit care va fi solutia finala. Intre timp am gasit elemente dintr-o caramida refractara de o culoare galbuie patrate la exterior cu latura de aprox. 35 cm si interiorul de 20 cm,modelul cu nut si feder.Intra cam 8 buc.la metrul liniar si costa 25 lei/buc. deci la un cos de 8 m inaltime inseamna 1600 lei ,plus adeziv , plus ceva cornier de sustinere, ajung pe la ~1800 lei.(cu manopere proprie).Mai exista varianta inox-inox tot la ~2000 lei,dar cu montajul lor. Mai caut variante.Oricum ,cosul trebuie sa fie gata la toamna.

#67
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 corsa, on Feb 13 2009, 08:26, said:

Inca nu am stabilit care va fi solutia finala. Intre timp am gasit elemente dintr-o caramida refractara de o culoare galbuie patrate la exterior cu latura de aprox. 35 cm si interiorul de 20 cm,modelul cu nut si feder.Intra cam 8 buc.la metrul liniar si costa 25 lei/buc. deci la un cos de 8 m inaltime inseamna 1600 lei ,plus adeziv , plus ceva cornier de sustinere, ajung pe la ~1800 lei.(cu manopere proprie).Mai exista varianta inox-inox tot la ~2000 lei,dar cu montajul lor. Mai caut variante.Oricum ,cosul trebuie sa fie gata la toamna.

Au crescut preturile....
Ar mai fi si postamentul de sustinere la horn; am studiat si eu problema...deocamdata am hornul din tabla emailata si se prezinta binisor dupa o iarna dar e clar viitorul e al cosurilor zidite.
Spor la toate!

#68
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 corsa, on Feb 13 2009, 08:26, said:

Inca nu am stabilit care va fi solutia finala. Intre timp am gasit elemente dintr-o caramida refractara de o culoare galbuie patrate la exterior cu latura de aprox. 35 cm si interiorul de 20 cm,modelul cu nut si feder.Intra cam 8 buc.la metrul liniar si costa 25 lei/buc. deci la un cos de 8 m inaltime inseamna 1600 lei ,plus adeziv , plus ceva cornier de sustinere, ajung pe la ~1800 lei.(cu manopere proprie).Mai exista varianta inox-inox tot la ~2000 lei,dar cu montajul lor. Mai caut variante.Oricum ,cosul trebuie sa fie gata la toamna.
Cosul, ce diametru si ce inaltime ? Pentru ce tip de focar ?

 dandan2000, on Mar 3 2009, 14:33, said:

Au crescut preturile....
Ar mai fi si postamentul de sustinere la horn; am studiat si eu problema...deocamdata am hornul din tabla emailata si se prezinta binisor dupa o iarna dar e clar viitorul e al cosurilor zidite.
Spor la toate!
ar mai fi o varianta: tuburi samota cu grad absortie cat mai mic si il izolezi cu vata bazaltica, apoi de jur imprejur caramida (constructie cu sectiunea patrata, ca prin colturi unde nu ajunge vata sa se faca ventilatia).

#69
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Cos pt.centrala clasica pe lemne Ferroli GFN K inaltime ~ 8m,diametru 18 cm, exterior casei.trece pe langa streasina.
Ce costuri presupune varianta tuburi de samota,vata bazaltica,caramida (materiale+manopera) ?  La care se adauga costurile cu materialele pentru realizarea unei structuri metalice de sustinere a cosului,pentru realizarea unui sistem de ancorare de peretele casei si realizarea unui postament de sustinere de beton.La acestea din urma manopera = regie proprie.

#70
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 corsa, on Mar 4 2009, 08:49, said:

Cos pt.centrala clasica pe lemne Ferroli GFN K inaltime ~ 8m,diametru 18 cm, exterior casei.trece pe langa streasina.
Ce costuri presupune varianta tuburi de samota,vata bazaltica,caramida (materiale+manopera) ?  La care se adauga costurile cu materialele pentru realizarea unei structuri metalice de sustinere a cosului,pentru realizarea unui sistem de ancorare de peretele casei si realizarea unui postament de sustinere de beton.La acestea din urma manopera = regie proprie.
pt. diametru de 18 cm, tuburile, racordul de fum la 45 gr., chitul, oala de condens, deflectorul si usita de vizitare si vata bazaltica te costa cam 800 euro. Sistemul complet costa cam 1100 euto (cu tva inclus). Pentru asigurarea statica iti trebuie cornier (4 bare de 8m) care nu stiu cat costa.
Ca observatie vreau sa-ti spun ca centralele ferroli au nevoie de necesar de tiraj mai mare si cred ca diametrul de 18cm pt. cos este cam mic. Pentru o dimensionare corecta transmite-mi puterea si necesarul de tiraj (cei de la ferroli nu au bunavointa de a face public necesarul de tiraj! oare de ce?)
CARACTERISTICI TEHNICE TUBURI SAMOTA:
lungime 33 cm
grosime perete 15 mm
densitate 2150 kg/m³
greutate 21.8 kg/ml
cap.de absorb. a apei 6.7 %
pierderea de masa < 0.5 %
pierderi de gaze 0.1 litri/sxm&sup2;

#71
kosmap

kosmap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.01.2007
am un cos de fum din caramida , de la fostele sobe de teracota, cu inaltimea de aprox. 10m.
am vazut la Baumaxx sobe din fonta cam pe la 700 de lei.

Intreabare: pot sa leg acest tip de sobe la cos prin intermediul tuburi emailate ( aprox 100 lei/tub de 1 m ) ???
Exista pericolul de incendiu?

Multumesc anticipat!

Kosmap

#72
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Am mai descoperit un tip de cos de fum ceramic.Se numeste ,,maestro",este fabricat de o firma de pe langa Tg-Mures si costa 100 RON ml. Cine poate da informatii mai multe despre acest cos? (calitate,exploatare)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate