Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Orange EDGE Enabled

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

cmidp, on Oct 15 2004, 17:04, said:

Deci planurile tarifare scoase de Orange kick ass. Cu 80 USD/luna sa ma dau cat vreau pe net la 192 kbps, respect. As vrea sa am si aici ceva.  Sunt 65 euro.

Dupa implementare GPRS si MMS, EDGE-ul e un nou mare pas tehnic sustinut chiar de-o oferta foarte misto. Sunt curios ce telefoane subventionate vor scoate. Sunt pregatit sa-mi cumpar chiar daca-l voi folosi maxim o luna pe an cat sunt in Romania.

Ca fapt divers, daca tin bine mine, la Vodafone Germany 500 MB/luna sau 100 ore/luna pe UMTS costa 110 euro/luna.

http://www.vodafone....rife/59529.html

<{POST_SNAPBACK}>


  Oferta misto al EDGE. Ma faci sa rid. Tarife triple fata de oferta Verizon (CDMA din state). Viteza
EDGE e comparabila cu cea CDMA 1x 2000(Zapp) cu mentiune ca GSM-ul utilizeaza mult mai prost spectrul de frecvente <=> EDGE-ul se congestioneaza mult mai usor ca CDMA-ul la date.
   Also, foarte proasta idee sa lanseze serviciul inaintea celor de la Telemobil. :D
  Zapp ii va spulbera caci vor lansa EV-DO= 3G la neivel national si la viteze medii de peste 10 ori mai mari ca cea EDGE. De tarife nu vreau sa detaliez acum, insa din c e vadsint sigur sub ceea ce taxeaza cu nerusinare cei de la Orange.
   In alte cuvinte, ce bou ar plati mai mult pt un serviciu mai prost cind are pe tava exact the opposite ?!? :deadtongue:

Edited by Masterboy, 16 October 2004 - 04:01.


#38
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Un paradox este faptul ca Orange.fr nu introduce EDGE, trecând direct la 3G, în timp ce Orange.ro face exact pe dos. Care o fi explicatia ?

#39
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

Masterboy, on Oct 16 2004, 05:00, said:

Oferta misto al EDGE. Ma faci sa rid. Tarife triple fata de oferta Verizon (CDMA din state). Viteza
EDGE e comparabila cu cea CDMA 1x 2000(Zapp) cu mentiune ca GSM-ul utilizeaza mult mai prost spectrul de frecvente <=> EDGE-ul se congestioneaza mult mai usor ca CDMA-ul la date.
   Also, foarte proasta idee sa lanseze serviciul inaintea celor de la Telemobil. :D
  Zapp ii va spulbera caci vor lansa EV-DO= 3G la neivel national si la viteze medii de peste 10 ori mai mari ca cea EDGE. De tarife nu vreau sa detaliez acum, insa din c e vadsint sigur sub ceea ce taxeaza cu nerusinare cei de la Orange.
   In alte cuvinte, ce bou ar plati mai mult pt un serviciu mai prost cind are pe tava exact the opposite ?!? :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>


Cauta sa vorbesti mai frumos pt ca pur si simplu esti un evanghelist zapp.

#40
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Sa punem cateva lucruri in ordine.

CNX nu va avea comercial serviciul UMTS mai devreme de sfarsitul 2005, cel mai devreme 2006, asta DACA va avea (cu toate testele lor).

La nivelul ORANGE International s-a stabilit ca EDGE e un serviciu emergent care nu costa asa de mult ca si UMTS (nu trebuie schimbate BTS-uri, etc, merge peste mai vechile antene si in unele cazuri pe tranceiver-e mai noi e destul un up-date soft), astfel se educa piata pentru servicii 3G, nu inainte de a vedea daca chiar este nevoie de ele.

Orange FR vrea sa treaca la 3G, pentru ca undeva trebuie sa fie un test bed pentru aceste servicii, in momentul in care se va observa ca functioneaza bine se va implementa in maxim 8 luni si la subsidiare pentru ca va fi o solutie la cheie.

Zapp e obligat acum sa taxeze maxim 80$ pentru abonament nelimitat, pentru ca ORG le-a aruncat manusa, si nu-mi vorbiti de viteza pentru ca atunci cand aveti nevoie de internet in remote location, viteza conteaza mai putin, de la 150Kbps in sus.

Greets,
Speedo

#41
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

Speedo, on Oct 16 2004, 17:12, said:

Sa punem cateva lucruri in ordine.

CNX nu va avea comercial serviciul UMTS mai devreme de sfarsitul 2005, cel mai devreme 2006, asta DACA va avea (cu toate testele lor).

La nivelul ORANGE International s-a stabilit ca EDGE e un serviciu emergent care nu costa asa de mult ca si UMTS (nu trebuie schimbate BTS-uri, etc, merge peste mai vechile antene si in unele cazuri pe tranceiver-e mai noi e destul un up-date soft), astfel se educa piata pentru servicii 3G, nu inainte de a vedea daca chiar este nevoie de ele.

Orange FR vrea sa treaca la 3G, pentru ca undeva trebuie sa fie un test bed pentru aceste servicii, in momentul in care se va observa ca functioneaza bine se va implementa in maxim 8 luni si la subsidiare pentru ca va fi o solutie la cheie.

Zapp e obligat acum sa taxeze maxim 80$ pentru abonament nelimitat, pentru ca ORG le-a aruncat manusa, si nu-mi vorbiti de viteza pentru ca atunci cand aveti nevoie de internet in remote location, viteza conteaza mai putin, de la 150Kbps in sus.

Greets,
Speedo

<{POST_SNAPBACK}>


corect

#42
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002
Pana la urma s-a abonat cineva? Si daca da, ce viteze medii a obtinut pe EDGE upload/download?

#43
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

Masterboy, on Oct 16 2004, 05:00, said:

Oferta misto al EDGE. Ma faci sa rid. Tarife triple fata de oferta Verizon (CDMA din state). Viteza
EDGE e comparabila cu cea CDMA 1x 2000(Zapp) cu mentiune ca GSM-ul utilizeaza mult mai prost spectrul de frecvente <=> EDGE-ul se congestioneaza mult mai usor ca CDMA-ul la date.
   Also, foarte proasta idee sa lanseze serviciul inaintea celor de la Telemobil. :D
  Zapp ii va spulbera caci vor lansa EV-DO= 3G la neivel national si la viteze medii de peste 10 ori mai mari ca cea EDGE. De tarife nu vreau sa detaliez acum, insa din c e vadsint sigur sub ceea ce taxeaza cu nerusinare cei de la Orange.
   In alte cuvinte, ce bou ar plati mai mult pt un serviciu mai prost cind are pe tava exact the opposite ?!? :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>



cred ca glumesti. daca zapp avea o oferta de net nelimitat eram la ei de cel putin un an... daca nu doi. dar nu au.
orange e primul operator din ro care vine cu o oferta nelimitata. si asta imi convine si la viteza de 9600biti. pt 30$ mi se pare onorabil avand in vedere acoperirea orange. cu zapp... asteptam cu nerabdare oferta... momentan nu putem vorbi decat despre ce avem pe masa... degeaba vii tu sa ne "strici calculele". Eroii de azi pot foarte bine sa devina hulitzii de maine...  :notangel:

Astazi declar TRAIASCA ORANGE!

sa vedem ce va fii maine...  :P

#44
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
Daca vrei sa iti verifici mailul pe Vf.Omu poti f.bine sa intri pe GPRS la Orange si sa iti descarci mailurile linistiit. Nici Zapp nici Connex nu au acoperire acolo.

Asta ca o mica gluma..insa pt cei care bameaza tarifele GPRS/EDGE: Bai fratilor..e internet mobil..esti la buda cu laptopul si stai pe messenger..esti in tren spre Sinaia si pe laptop dai mailuri partenerilor de afaceri... INTERNET MOBIL ORIUNDE IN ROMANIA!!! Ceva ce nimeni nu indraznea sa accepte acum 3 ani cand internet insemna conexiune prin CABLU telefonic, cablu de retea..sau f.rar..WLAN....

Connex e jalnic la HSCSD sau GPRS...daca prinzi 3 k/sec sa te declari fericit..Zapp da clasa connexului insa la acoperire sta cel mai jalnic...mai au de investit...

Deci cu 2 USD/mega iti controlezi afacerea orinde te-ai afla. Si este al dracu de rentabil pentru oamenii de afaceri. DA, NU E RENTABIL PT HOME USERI dar pt ei exista RDS sau Astral. Ganditi-va putin la ce inseamna GPRS/EDGE si de ce Orange da clasa momentan celorlalti.

De ce Orange are 65% market share la clientii business? Pentru ca e o firma serioasa. Connex se lauda ca au intotdeauna cu 100.000 de abonati inaintea lor, dar nu spune ca 70% din ei sunt utilizatori de cartela si ca pe ansamblu 65%sunt persoane fizice..in timp ce la business (cei care aduc veniturile mari) stau jalnic.

Zapp se pare ca incepe sa ia cota de piata mai mult de la Connex decat de la Orange..e de urmarit pt ca se anunta un serviciu bun si ieftin pe viitor..

#45
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Mi_, on Oct 16 2004, 13:46, said:

Un paradox este faptul ca Orange.fr nu introduce EDGE, trecând direct la 3G, în timp ce Orange.ro face exact pe dos. Care o fi explicatia ?

<{POST_SNAPBACK}>


Financiar. Does it ring a bell? Citeste postul lui Speedo si te va lamuri :)

#46
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Masterboy, on Oct 16 2004, 04:00, said:

Oferta misto al EDGE. Ma faci sa rid. Tarife triple fata de oferta Verizon (CDMA din state). Viteza
EDGE e comparabila cu cea CDMA 1x 2000(Zapp) cu mentiune ca GSM-ul utilizeaza mult mai prost spectrul de frecvente <=> EDGE-ul se congestioneaza mult mai usor ca CDMA-ul la date.
   Also, foarte proasta idee sa lanseze serviciul inaintea celor de la Telemobil. :D
  Zapp ii va spulbera caci vor lansa EV-DO= 3G la neivel national si la viteze medii de peste 10 ori mai mari ca cea EDGE. De tarife nu vreau sa detaliez acum, insa din c e vadsint sigur sub ceea ce taxeaza cu nerusinare cei de la Orange.
   In alte cuvinte, ce bou ar plati mai mult pt un serviciu mai prost cind are pe tava exact the opposite ?!? :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>


Sper ca te-ai oprit din ras.

Sa am un numar de telefon legat de aparatul in sine ma face sa-mi aduc aminte de vremea cand era taica-meu pe NMT.

Sa n-am un terminat care sa fi auzit de Bluetooth si pe care sa-l leg cu sarma de calculator ma face din nou sa rad.

Sa am o calitate a vocii de parca as vorbi tot timpul din lift.

Si-n plus, sa trebuiasca sa-mi mai fac un alt abonament la un operator care are si servicii de roaming.

E internet mobil, nu-mi trebuie sa downloadez cu 40 KB/sec, 24 KB/sec imi sunt deja arhisuficienti.

#47
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Si ca sa ajungem la cine a testat EDGE.

La sfarsitul lui septembrie am testat EDGE inainte de a fi lansa, nu l-am testat mobil ci stand in casa. In zona TNB mergea in cap de oriunde cu 24 KB/sec. Peste nu a sarit dar nici n-a scazut.

Pingul din pacate e tot ca la GPRS, ~600 ms ceea ce mi se pare destul de suparator.

Variatii nu sunt, streamingurile video merg excelent, VoIP si transmisiile video au delayul ala de 600 ms. La transmisiile video nu e atat de suparator de la voce e chinuitor.

Cand banda este plina atunci pingul creste ~900 - 1200 ms dar NU sunt pierderi de pachete.

Ca test am folosit.

OS: Fedora Core 2
Telefon: Nokia 6220
Conectare: bluetooth

Video si VoIP: Gnomemeeting si Skype. (pe Skype merge mult mai elegant)

'Masuratorile' le-am facut cu iptraf si ping.

Mobil nu am fost.

#48
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

EDGE, on Oct 17 2004, 12:19, said:

Daca vrei sa iti verifici mailul pe Vf.Omu poti f.bine sa intri pe GPRS la Orange si sa iti descarci mailurile linistiit. Nici Zapp nici Connex nu au acoperire acolo.
Zapp da clasa connexului insa la acoperire sta cel mai jalnic...mai au de investit...

<{POST_SNAPBACK}>


Cine te-a mintit ca nu e acoperire Zapp pe vf Omu :lol: 450 mhz se propaga cel mai bine in munti
la inaltime
  Se pare ca ai informatii vechi caci la acoperire lucrurile s-au schimbat si continua sa se schimbe intre timp...Nov-Dec 2004
   Asteptam EV-DO cu tarife mai mici si viteze mai mari. Aa, la nivel national bineinteles nu doar in 4 orase ca EDGE :lol:

Edited by Masterboy, 17 October 2004 - 21:45.


#49
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
Masterboy, Zapp nu are acoperire momentan pe Vf.Omu, lucru confirmat si de serviciul clienti al lor.

Daca au in plan sa monteze o antena in zona, avantaj ZAPP, atunci chiar ca vor avea internet mobil si cu acoperire. Eu am testat pe 18 septembrie cand am urcat si din cele 3 doar orange avea semnal..chiar full. Nimeni dintre noi nu avea Cosmorom (oarecum logic :P ) insa nu cred ca nici ei nu au..chiar daca opereaza in 1800 Mhz.

Abia astept sa vad la treaba Ev-Do..si daca va merge cum ma astept nu mai stau pe ganduri....

#50
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

EDGE, on Oct 17 2004, 22:50, said:

Masterboy, Zapp nu are acoperire momentan pe Vf.Omu, lucru confirmat si de serviciul clienti al lor.

Daca au in plan sa monteze o antena in zona, avantaj ZAPP, atunci chiar ca vor avea internet mobil si cu acoperire. Eu am testat pe 18 septembrie cand am urcat si din cele 3 doar orange avea semnal..chiar full.

<{POST_SNAPBACK}>

"Conteaza cat d emult mergi in tara si pe unde (de exemplu pe Vf Omu nu vei avea decat Zapp si NMT (daca mai este))..."
.."iar la microunde acesta depinde direct de inaltimea antenei, eventual obstacolele inalte, nimic altceva ! Adica ca sa fie clar, poti vorbi in 2 GHz, lejer intre Bucuresti si Vf Omu.."

     Asata ca sa-ti citez ce s-a discutat mai demult aici pe forum. De fapt,Bugeci, Fagaras, Parang(Transalpina) la peste 2000 m au acoperire Zapp.
Mai du-te odata cu un z710i pe vf Omu la peste 2000 m si testeaza. Eu pe vf Omu nu am testat
Zapp inca ci doar in Paring si Fagaras. E posibil sa fie obstacole care sa creeze gauri in acoperire dar cind esti aproape de virf fara obstacole sigur vei prinde semnal.

Gata cu offtopic-ul hai sa discutam despre EDGE. Care e viteza maxima ce paote fi atinsa la download/upload in conditii optime?

Edited by Masterboy, 17 October 2004 - 22:23.


#51
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
192 kbps. Standardul parca vorbea de 384 kbps iar pe pagina Orange scrie 200-215 kbps.

Mai mult de 24 KB/sec nu am vazut. Poate pt ca era perioada de teste sau poate ca un telefon dintr-o alta clasa...

Nu stiu daca la Zapp rata de transfer e influentata si de puterea semnalului, la EDGE/GPRS, dupa cum s-a spus, e influentata de numarul userilor din celula si capacitatea ei.

#52
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

cmidp, on Oct 18 2004, 00:01, said:

192 kbps. Standardul parca vorbea de 384 kbps iar pe pagina Orange scrie 200-215 kbps.

Mai mult de 24 KB/sec nu am vazut. Poate pt ca era perioada de teste sau poate ca un telefon dintr-o alta clasa...

Nu stiu daca la Zapp rata de transfer e influentata si de puterea semnalului, la EDGE/GPRS, dupa cum s-a spus, e influentata de numarul userilor din celula si capacitatea ei.

<{POST_SNAPBACK}>



e rar intalnit sa functioneze un serviciu de succes la capacitate maxima teoretica. orange intradevar are in bucuresti o gramada de celule/canale... mai multe decat connex din cate am vazut eu. si stiind ca orange are mult mai putini abonati in buc e clar ca au reteaua destul de free... eu zic ca aici va functiona bine. Partea mai putin grozava, dar de inteles este ca pe munte va merge la nivel de gprs in cel mai bun caz. poate cineva cu cunostinte tehnice despre zapp ne spune cum va functiona la zapp jucaria... vor fi toate bts-urile upgradate deodata?
si fie vorba intre noi... intre orange si zapp voi care ati fi gata sa pariati ca pot sustine 10.000 de utilizatori cu 20kbytes/secunda? (nu zic nici 200 nici 10... 20 e probabil maximul la orange, si o valoare mica la zapp...)
20kbytes=160kbiti
10.000*160kbiti=1600Mbiti. putin pentru orange... posibil mult pentru zapp... vom trai si vom vedea...

#53
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

tudor, on Oct 18 2004, 01:32, said:

poate cineva cu cunostinte tehnice despre zapp ne spune cum va functiona la zapp jucaria... vor fi toate bts-urile upgradate deodata?
si fie vorba intre noi... intre orange si zapp voi care ati fi gata sa pariati ca pot sustine 10.000 de utilizatori cu 20kbytes/secunda? (nu zic nici 200 nici 10... 20 e probabil maximul la orange, si o valoare mica la zapp...)
20kbytes=160kbiti
10.000*160kbiti=1600Mbiti. putin pentru orange... posibil mult pentru zapp... vom trai si vom vedea...

<{POST_SNAPBACK}>


  E posibil ca EDGE sa mearga f bine in Bucuresti, mai ales ca nu sint f multi abonati Orange.
Pina de curind Zapp avea cu mult mai putine site-uri ca Orange si Connex in Buc.
Insa acum la Zapp pt EV-DO s-au montat noile antene Flexent Modcell ES pt capacitate sporita. Ramine de vazut cum se va comporta EV-DO in Bucuresti unde se afla grosul abonatilor Zapp ~ 150,000. O medie de 50-150 kbytes/sec cu peak-uri pina in 300 kbytes noaptea ar fi super.
   Pt Orange cu EDGE 20-24 kbytes/sec in medie ar fi  super,nu?

#54
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
EDGE o sa mearga conform celor de la tehnicul Orange in medie de 8 ori mai repede decat conexiunea medie la GPRS. I-am intrebat care e conexiunea medie si mi-au spus 3-3.5 k/s..deci cu un calcul simplu 24-28 k/s prin EDGE..in medie.... Momentan este cam tot ce isi poate dori un om de afaceri sau o firma care are nevoie sa-si aiba angajatii conectati non-stop...Sunt curios cat o sa-l coste pe abonat utilizarea EV-DO...ca la viteza o dam in intraneturi cu 300 k/sec :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate