Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Plata impozit pe salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Fefeleaga

Fefeleaga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 11.04.2008
Salutare tuturor!

Va rog sa-mi dati o mana de ajutor referitor la o chestiune pentru care n-am gasit inca un raspuns coerent din partea reprezentantilor vajnicei noastre administratiii.

Despre ce este vorba pe scurt: cu ceva timp in urma am angajat o bona pentru copilul meu. Am fost sa-i fac angajarea cu forme legale (sa aiba continuitate in cartea de munca, asa cum ne-am inteles; fiind o femeie de milioane plus faptul ca nu-s de acord in principiu cu fentarea impozitelor catre stat) la Inspectoratul Teritorial de Munca (Bucuresti - sector 3). In fine, completat formulare + cartea de munca, etc. Filmul s-a rupt in momentul in care am vrut sa aflu cat si mai ales cum si unde platesc impozitul. Mi s-a raspuns intr-o doara "va rog sa angajati un contabil".  :huh:

Intrebare: ma puteti ajuta cu ceva informatii in privinta asta? Ce trebuie sa fac pentru a plati impozitul? Cum se calculeaza? Trebuie facut vreun stat de plata? Exista posibilitatea de a face plati on line sau prin internet pentru a nu merge in fiecare luna la vreo casierie? (a propos, impozitul se plateste lunar?  B))

Mentiuni importante:
- contractul s-a incheiat intre 2 persoane fizice (nu am firma)
- sunt habarnist in materie de drept & legislatie in general si de dreptul muncii in particular  :); ma ocup de cu totul altceva

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate