Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

doilasuta

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Stiu ca s-a mai scris despre acest subiect, dar din tot ce am citit tot nu am inteles cum se completeaza mai ales ca a aparut un model nou de chestionar.
Site-ul oficial este www.doilasuta.ro. Chestionarul care trebuie completat in cazul contribuabililor cu venituri doar din salariu este atasat mai jos si il gasiti la sectiunea "Resurse".
Sectiunea: "I. Date de identificare a contribuabilului." - nu am nelamuriri;
Sectiunea: "II. Destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual..."
Inteleg ca am doua variante de directionare:
1. "Bursa Privata" - la ce se refera? ce fel de bursa?
2. "Sustinerea unei entitati nonprofit/unitati de cult"
Sectiunea: "III. Deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisire in sistem colectiv pentru domeniul locativ..."
La ce se refera? Unde merg banii si in ce scop?

Presupun ca in cazul in care directionez banii catre o entitate nonprofit trebuie sa completez:
1. Sectiunea I
2. Sectiunea II, punctul 2 (datele entitatilor nonprofit pot fi gasite AICI)
3. Semnatura Contribuabil si Data.

Trebuie depus pana la data de 15 Mai a anului urmator celui de realizare a venitului, la organul fiscal in a carui raza teritoriala contribuabilul are domiciliul.
Attached File  decl_230_2008.pdf   215.57K   6 downloads

#2
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Astazi am fost sa depun "Cerea Privind Destinatia Sumei..." la Directia Impozite si Taxe Locale din cartierul meu. Nu tu coada, frumos si civilizat. Surpriza a fost ca nu se poate depune aici. Trebuie sa merg pe Str. Roma nr.7 la Administratia Financiara a Sectorului 1, unde binenteles ca e aglomeratie ca la nebuni.
Ma miram eu ca se poate face un lucru civilizat in Romania. Cum sa renunte statul la o "firmitura" din impozite? Cand e vorba sa-ti ia sunt in stare sa trimita angajatii la usa blocului cu biroul, nici nu trebuie sa te deplasezi, cand e vorba sa-ti dea, daca se poate sa-ti dea peste 10 ani si sa trebuiasca sa mergi pana la capatul lumii si sa completezi un teanc de hartii.
Domnilor de la impozite, pastratii toti banii la voi, dar faceti ceva cu ei constructiv (si nu ma refer la borduri). Acuma ca se apropie alegerile se vede ca se poate face ceva, dar dupa alegeri parca vad ca se revine la "normalitate".  :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

#3
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Eu am depus la Lucretiu Patrascanu.
A mers super repede.
In 5..10 minute am terminat cu ei.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Deci pana in 15 mai trebuie depuse?

#5
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Da, si este pentru anul 2007. Adica se aloca din impozitul pe venit platit in 2007.
Oare trebuie in fiecare an completat acest formular avand posibilitatea de a schimba de la an la an beneficiarul?
Sediul din Lucretiu Patrascanu este pentru Sectorul 3?

#6
Tory1

Tory1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalex7905, on Apr 23 2008, 13:13, said:

Da, si este pentru anul 2007. Adica se aloca din impozitul pe venit platit in 2007.
Oare trebuie in fiecare an completat acest formular avand posibilitatea de a schimba de la an la an beneficiarul?
Sediul din Lucretiu Patrascanu este pentru Sectorul 3?

Da, declaratia privind venitul anului precedent se face in fiecare an si se poate schimba destinatia celor 2% din impozit in fiecare an.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate