Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Legionarii

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#37
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Codreanu ? Zi care e numele lui ! Daca nu stii, citeste. Un polono-ucrainean le arata romanilor cine sunt vrajmasii de afara.

Esti un mojic pentru ca desi stii bine ca minti continui sa raspandesti minciuna. Un singur bunic din partea mamei era de origine germana, in rest toti ascendentii cunoscuti sunt de origine romana. Chestiunea asta s-a discutat si in procesul din `38. Inainte ca familia sa se mute din Bucovina in Romania ii chema Paduraru Zelinski, bunicul lui fiind padurar. Chiar daca autoritatile au incercat sa le polonizeze numele, stramosii lui Corneliu apar in certificatele de botez ale bisericii ortodoxe, daca ar fi fost polonezi trebuiau sa fie catolici. In fine, nici macar nu are rost sa-ti raspund la asemenea minciuni....


Quote

Deci aia erau sinistri, cu sufletul mizer, si trebuiau starpiti.

Cam asa ceva. Iata opera lui I.G. Duca, intruchipare a democratiei si a fairplay-ului politic:



-15 Noembrie 1933: Caderea guvernului Vaida si venirea la putere a guvernului liberal sub conducerea lui I.G. Duca - cu Nicolae Titulescu la externe, avand ca misiune, nimicirea Miscarii Legionare. Dizolvarea parlamentului si fixarea noilor alegeri pentru 20 Decembrie. Miscarea Legionara intra in campania electorala cu mare avant, avand liste in 66 de judete. Mare curent pentru Legiune.

-20 Noembrie 1933: Ziarul "Calendarul" este suspendat pe timp de 12 zile pentru un articol impotriva camarilei (Lupeasca). Intra in lupta pentru sustinerea Legiunii, ziarul "Cuvantul" condus de Prof. Nae Ionescu.

-22 Noembrie 1933: Studentul legionar Virgil Teodorescu este impuscat de politie la Constanta, in timp ce lipea afise electorale. Este primul legionar cazut in lupte (cea dintai jertfa a Legiunii).

-28 Noembrie 1933: Este asasinat la Iasi legionarul Nita Constantin.

-4 Decembrie 1933: Capitanul Corneliu Z. Codreanu da o circulara prin care infiereaza prigoana dezlantuita de guvernul liberal si arata ca autor -asasini si schingiuitori ai legionarilor pe: I.G. DUCA, Niculae Titulescu, Victor iamandi, Inculet, Victor Antonescu, Valer Roman, gen. Dumitrescu, com. jandarmilor si Eugen Cristescu, directorul general al Sigurantei. Circulara a fost publicata si in ziarul "Cuvantul" din 24 Decembrie 1933 sub titlul: "Un cuvant in chestiunea Garzii de Fier".

-10 Decembrie 1933: A treia dizolvare a Garzii de Fier. Guvernul liberal al lui I. G. Duca dizolva Garda de Fier, pentru a o impiedica sa participe la alegeri, deoarece curentul in masse devenise foarte puternic. Peste 20.000 de legionari sunt arestati in noaptea de 9 spre 10 Decembrie 1933. Legionarii sunt scosi in afara legii, schingiuiti si aruncati in temni- te. Capitanul Corneliu Z. Codreanu, urmarit pentru a fi ucis, nu este gasit.. Toate publicatiile legionare sunt suprimate, sediile devastate si inchise.

-12 Decembrie 1933: Este asasinat legionarul Balaianu Nicolae, plugar, Vlasca.

-12 Decembrie 1933: Este asasinat legionarul Toader Toma, croitor, Tecuci.

-29/30 Decembrie 1933: Eliberat din inchisoarea Jilava in ziua de 29 Decembrie, Comandantul Legionar Sterie Ciumetti, este asasinat miseleste de politie in noaptea de 29/30 Dec., iar cadavrul sau aruncat in lacul Fundeni (langa Ostrov), dela marginea Bucurestiului.

-29/30 Decembrie 1933: Pe peronul garii Sinaia, este P E D E P S I T prim-ministrul liberal-criminal I.G. Duca, care a ordonat prigoana salbatica impotriva Garzii de Fier si asasinatele pomenite mai sus.

-30 Decembrie 1933: Este asasinat legionarul Gheorghe Bujgoli, colonist Dobrogea.



-12 Ianuarie 1934: Este asasinat legionarul Negrea Gheorghe, plugar din Fardea, Severin, s.a.m.d.

Edited by tihomir, 11 April 2008 - 13:26.


#38
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Profesorul meu de istorie ne-a spus ca legionarii nu erau" oameni răi. Ei au contruit la vremea respectivă școli, spitale, azile, etc. Legionarii ereau majoritatea tineri și foarte uniți. Am auzit o povestioară în care câțiva tineri au fost arestați, închiși și bătuți timp de către poliția din Iași, fără un motiv anume. Peste câteva zile după elibarare, șeful poliției este asasinat de către legionari, acesta fiind și corupt.
Dintre legionari au fost și membri intelectuali, cum a fost Mircea Eliade.
Din câte am înțeles legionarii s-au certat cu Mareșalul și au ieșit de la guvernare, deoarece nu vroiau intrarea României în Război de partea naziștilor.
Cei asasinați erau de cele mai multe ori marii corupți (excepție Iorga, care a fost printre cei care au dus la asasinarea lui Zelea Codreanu, dar el nu era corupt).

Edited by m3th0dman, 11 April 2008 - 21:03.


#39
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Am auzit o povestioară în care câțiva tineri au fost arestați, închiși și bătuți timp de către poliția din Iași, fără un motiv anume. Peste câteva zile după elibarare, șeful poliției este asasinat de către legionari, acesta fiind și corupt.

E vorba de Manciu, prefectul politiei din Iasi, a fost impuscat de Codreanu in timpul procesului, Codreanu era avocat si in timp ce isi pleda cauza, Manciu navaleste in tribunal impreuna cu jandarmii injurand si amenintand, se indreapta spre Codreanu iar acesta il impusca. Procesul in cazul Manciu se judeca la Tr. Severin iar Cornealiu Codreanu e achitat verdictul fiind "legitima aparare". La data respectiva nu se infiintase inca miscarea legionara, studentii, inclusiv C.Z. Codreanu, activau in Liga Apararii National Crestine a lui A.C. Cuza.

#40
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostRules_suck, on Apr 10 2008, 21:19, said:

Este adevarat ca legionarii sunt miscarea politica din Europa,  cu cele mai multe asasinate, dupa nazisti si fascisti?

Singura chestie oarecum "specială" la legionari este că ei au reușit - pe parcursul a mai mulți ani - să fie implicați în asasinarea prin mijloace "de stradă" a doi prim-miniștri români în funcție ceea ce este cu adevărat o "performanță" - pentru că de regulă o mișcare politică ce apelează la astfel de metode violente, cvasi-teroriste, sau este aproape total eradicată după prima "reușită" și nu mai e capabilă să organizeze ( rămășițele ei adică ) nimic sau își atinge scopul ( adică ajunge la putere - cum a fost cazul după asasinarea cancelarului ăla austriac în perioada interbelică ) și atunci nu mai are nevoie să asasineze pe nimeni în această manieră.  :deadtongue:

Dar asta spune foarte mult - la modul general - și despre cât era de putred mediul politic românesc interbelic. :(

#41
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Primul prim-ministru roman asasinat a fost Barbu Catargiu, conservator asasinat de liberali in vremea lui Cuza pentru ca taragana reforma funciara. Dupa aceea a venit un guvern liberal care a infaptuit reforma. Autorii asasinatului nu au fost niciodata prinsi sau nu s-a vrut asta.

Atat in cazul lui Calinescu cat si al lui Duca, cei care i-au impuscat s-au predat de buna voie autoritatilor si si-au asumat pedeapsa, chiar daca nu au avut parte nici macar de atat fiind asasinati arbitrar. Iar asta spune destule despre cum functiona "democratia" romana in interbelic.

#42
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View Postm3th0dman, on Apr 11 2008, 21:02, said:

Profesorul meu de istorie ne-a spus ca legionarii nu erau" oameni răi. Ei au contruit la vremea respectivă școli, spitale, azile, etc. Legionarii ereau majoritatea tineri și foarte uniți. Am auzit o povestioară în care câțiva tineri au fost arestați, închiși și bătuți timp de către poliția din Iași, fără un motiv anume. Peste câteva zile după elibarare, șeful poliției este asasinat de către legionari, acesta fiind și corupt.
Dintre legionari au fost și membri intelectuali, cum a fost Mircea Eliade.
Din câte am înțeles legionarii s-au certat cu Mareșalul și au ieșit de la guvernare, deoarece nu vroiau intrarea României în Război de partea naziștilor.
Cei asasinați erau de cele mai multe ori marii corupți (excepție Iorga, care a fost printre cei care au dus la asasinarea lui Zelea Codreanu, dar el nu era corupt).

Legionarii nu erau "oameni rai".  :huh:

"La 21 septembrie 1939, premierul Călinescu este asasinat în București de un grup legionar condus de avocatul Miti Dumitrescu. Autoritățile i-au arestat pe asasini, i-au torturat, judecat și apoi executat în același loc unde a fusese ciuruit de gloanțe Armand Călinescu.
....
La 10 decembrie 1933, prim-ministrul liberal Ion Gheorghe Duca a scos Garda de Fier în afara legii. Membrii Gărzii au ripostat la 29 decembrie prin asasinarea premierului Duca în gara din Sinaia.
.....
La 14 septembrie 1940, lua ființă Statul Național-Legionar Român. Horia Sima a fost numit, conform alianței politice, vicepreședinte al Consiliului de Miniștri.
Pretențiile legionarilor de acumulare de putere în guvern au fost în creștere, dar respinse constant de Ion Antonescu. Mișcarea Legionară se aștepta ca România să intre în război. Conform instrucțiunilor de la Berlin, pentru ca România să poată fi atrasă intr-un conflict armat, Mișcarea Legionară a fost presată să accepte în fruntea statului un militar dispus să colaboreze și să fie totodată bine primit de populație, mai ales de armată. Așa a ajuns Antonescu la guvernare
.....
Garda de Fier și Mișcarea Legionară au fost loiale regimului nazist din Germania, însă, din motive strategice, Berlinul l-a preferat la conducere pe Antonescu, folosindu-se în același timp de Mișcarea Legionară ca amenințare, pentru a preîntâmpina o atitudine eventual neloială a lui Antonescu.
.....
În timpul co-guvernării legionare de 4 luni, corupția a devenit oficială, legea facultativă, iar drepturile omului, precum și siguranța persoanei, a libertății de exprimare, a exercitării profesiei și a proprietatății au fost lăsate la bunul plac al forțelor paramilitare legionare.
Deși România își avea teritoriul ciuntit și în țară existau un milion și jumătate de refugiați, cărora trebuiau să li se asigure cele necesare traiului, iar la începutul lunii noiembrie se produsese un cutremur de pământ devastator, economia a prosperat într-un anumit fel: în numai trei luni, bugetul deficitar a devenit excedentar prin jefuirea sistematică a averilor evreiești. Multe miliarde de lei–aur au intrat atât în vistieria țării, cât și în buzunarele legionarilor. Din surse legionare disputabile se arăta că „se măresc salariile muncitorilor iar producția agricolă și cea industrială cresc cu peste 30%”. În realitate, nu era plauzibil ca o agricultură și o industrie mult înapoiate față de nivelul european al timpului să fi asigurat, în doar trei luni, o creștere economică de peste 30%.
.....
Legionarii susțin că au limitat legile antievreiești impuse de guvernul Goga. În realitate, grupuri de legionari au atacat, devastat, distrus cartiere evreiești (Dudești-Văcărești la București, Podul Roșu la Iași, etc.), au devastat și incendiat sinagogi, au încarcerat, torturat și ucis evrei nevinovați la sedii ale mișcării, etc[1]
.....
La 4 septembrie 1940, Legiunea a încheiat o alianță cu generalul Ion Antonescu, pentru a forma un guvern al "Statului Național Legionar", care l-a forțat pe Carol al II-lea să abdice în favoarea fiului său, voievodul Mihai. Ajunsă la putere, Legiunea a promulgat legi antisemite foarte dure și a început o companie de pogromuri și asasinate politice. Membrii Gărzii de Fier au pus la cale cel mai mare pogrom din istoria Bucureștiului, în care au fost uciși peste o sută de evrei, iar zeci dintre aceștia au fost atârnați în cârlige la abator și mutilați într-o parodie macabră a tehnicilor de sacrificare a animalelor în modul cușer.[6] Mai mult de 60 de foști demnitari români au fost asasinați în penitenciarul de la Jilava, iar Nicolae Iorga și Virgil Madgearu au fost asasinați fără să fi fost arestați.
....
Între octombrie și decembrie 1940 au emigrat spre Palestina peste trei mii de evrei, dintre care numai puțini au ajuns la destinație (vezi scufundarea navelor Struma și Mefkure, supraîncărcate cu emigranți evrei).
....
La 21 ianuarie 1941 Garda de Fier s-a răsculat (acțiunea fiind cunoscută ca Rebeliunea legionară și Pogromul de la București), încercând să preia puterea printr-o lovitură de stat."


Dupa cum se vede au fost adevarati "baieti de cartier".  :lol:
Ma mir ca mai exista astazi nostalgici dupa Legionari. Dar, asa cum exista nostalgici ai comunismului, exista si nostalgici ai Legionarilor, ce se gandesc la vremurile de "glorie" cand, imbracati cu camasa verde si cu "Mauser-ul" in mana, Legionarii conduceau Romania, furau, jefuiau si omorau evrei. Adevarati "barbati".

Edited by lucian2retec, 12 April 2008 - 00:21.


#43
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlucian2retec, on Apr 12 2008, 01:18, said:

Dupa cum se vede au fost adevarati "baieti de cartier".  :lol:
Ma mir ca mai exista astazi nostalgici dupa Legionari. Dar, asa cum exista nostalgici ai comunismului, exista si nostalgici ai Legionarilor, ce se gandesc la vremurile de "glorie" cand, imbracati cu camasa verde si cu "Mauser-ul" in mana, Legionarii conduceau Romania, furau, jefuiau si omorau evrei. Adevarati "barbati".
Baiete, ce pretentie sa ai de la aia care afirma sus si tare ca-s stiitori, ca ei cunosc, c-au invatat istoria urmarind filmele lu' Sergiu Nicolaescu, multumindu-se sa gugaleasca la-ntamplare printre prostiile netului ?!...
Osebit de Tihomir, n-o sa-mi bat capul sa te-mping spre adevar, atata vreme cat prostia n-are decat doua leacuri : zeama de clopot si pastilele de 7,62...


PS. Cea mai sincera carte, cel mai obiectiv studiu asupra miscarii legionare, apartine unui strain. Il cheama Armin Heinen si a fost la origini o teza de doctorat; cititi-o si p-orma mai vorbim.

#44
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Eu nu știu de ce îl plîngeți atîta pe Iorga.El a dispus arestarea unui om nevinovat (Codreanu) .Judecata a fost părtinitoare iar pedeapsa exagerată.În închisoare Codreanu a fost asasinat în urma mașinațiilor făcute de același Iorga printre alții.Păi, a fost un asasin.Dacă România ar fi fost un stat de drept Iorga ar fi putut fi judecat atunci.Din moment ce nu a fost așa și Iorga trebuia pedepsit pt faptele comise, uciderea lui apare ca legitimă.
lucian2retec ați urmat Ștefan Gheorghiu sau ați învățat istorie de la un propagandist PCR ? Aberațiile dv cu cîrligele de abator sînt din propaganda comunistă poate și antonesciană.
La 21 ian 41 nu a fost nici o răscoală legionară ci o lovitură de stat militară.
Cel puțin aveți bun simț și adresați-vă respectos.

Edited by florincroitoru, 12 April 2008 - 09:15.


#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostPeterPan 42, on Apr 11 2008, 07:36, said:

Mon cher, pe taramul dambovitean politicianismul de orice tip - ca-i zici comunism, liberalism, taranism, conservatorism, e totuna - a fost si este o boala, atata vreme cat partidele nu se constituiesc, nu se cladesc pe ideologii , ci doar pe interese de clan.
Pe langa nemultumirile de ordin social, abuzul politicianist e cel responsabil de aparitia miscarilor extremiste.

da, sunt de acord. dar faptul ca faptele unor politicieni duc la aparitia miscarilor extremiste nu inseamna ca trebuie sa promovam aceste miscari. din contra trebuie sa fim noi mai responsabili decat politicienii si sa le evitam...

View PostPeterPan 42, on Apr 11 2008, 07:36, said:

Fii sincer atat cu tine cat si cu noi, cititorii, si spune daca nu te cuprinde o sfanta lehamite vis-a-vis de tot ce-i emanat dinspre Guvern ori Casa Poporului... Nu te-a-ncercat macar odata gandul cum ca ti-ai dori sa-i vezi pe toti profitorii, demagogii, sarlatanii, drept ornamente atarnate de stalpii Bulevardului Magheru ?

cred ca tocmai astfel de judecati extremiste sunt culmea "abuzului politicianist", deci ai grija sa nu pici in propria capcana.

nu, nu mi-as dori sa ii vad in stalpi. (apropo, parca asta era unul dintre sloganurile de campanie ale basescului... :puke:)
mie mi se rupe de ei. e bine ca avem parlamentarism si pluralism politic, chiar daca tu zici ca e doar o aparenta eu cred ca nu este. stiu ca nu functioneaza in parametrii normali, dar cu extremisme nu rezolvi nimic. itsoria a demonstrat-o...

oricat de neagra ai incerca tu sa faci sa para situatia, eu zic ca nu e chiar asa. avem crestere economica, avem relatii diplomatice si economice bune cu toate marile si micile puteri ale lumii, suntem membrii in cea mai mare alianta militara de pe glob, avem libertate de miscare si exprimare, deci avem contextul clar pentru dezvoltare personala si sociala.
eu cred ca totul depinde de comportamentul fiecarui cetatean de acum in colo.

#46
rasputzin

rasputzin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.08.2004

View PostStrict, on Apr 11 2008, 12:51, said:

:eek:

Icoane cu Codreanu?

Se pare ca da. In mai multe manastiri este cinstit sub numele de „Sf. Corneliu Marturisitorul”
O sa pun o imagine, daca o gasesc.

#47
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Uite imagine: http://valeriugafenc...8/02/icoana.jpg
   Cine spune ca nu au existat carlige de abator in istoria legionarilor minte. Legionarii au fost omorati si tinuti in carlige de abator.

#48
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostRules_suck, on Apr 12 2008, 10:53, said:

Uite imagine: http://valeriugafenc...8/02/icoana.jpg
   Cine spune ca nu au existat carlige de abator in istoria legionarilor minte. Legionarii au fost omorati si tinuti in carlige de abator.
Ar trebui găsită mărturia tinichigiului evreu de la abator și arătată foștilor politruci și susținătorilor propagandei sioniste de azi care continuă să susțină că la abatorul din București legionarii i-au ucis pe evrei.

#49
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Marturii exista si chiar le-am citit. Nu stiu daca este in regula sa le postez pt a nu "supara" autorul cartii respective.

#50
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostRules_suck, on Apr 12 2008, 11:22, said:

Marturii exista si chiar le-am citit. Nu stiu daca este in regula sa le postez pt a nu "supara" autorul cartii respective.
dacă sînt publice este irelevant dacă se supără cineva.Au fost cumva interzise ? Sînt pe vreun index ?

#51
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
A se supara am zis-o gandidu-ma la drepturile de autor. Cititi si voi "Razboiul Nevazut al evreilor sionisti cu romani" de Cornel Dan Niculae si o sa gasiti marturia. :)

Edited by Rules_suck, 12 April 2008 - 12:48.


#52
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Postlucian2retec, on Apr 12 2008, 00:18, said:

...
...
...


   Pe wikipedia paote sa scrie oricine. :)

#53
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View PostPollux, on Apr 10 2008, 21:25, said:

la vremea ei, miscarea si-a avut rolul ei.
A avut rolul ciumei asupra cancerului.

#54
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Jignirele tale nu ajuta cu nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate