Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Legionarii

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#1
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Este adevarat ca legionarii sunt miscarea politica din Europa,  cu cele mai multe asasinate, dupa nazisti si fascisti?  Mie sincer nu-mi vine sa cred, dar vreau sa ma documentez... :)

#2
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Unde ai auzit prostia asta?
Liberalii au avut mai multe asasinate politice daca am sta sa le numaram, din sec. XIX pana inainte de `45 si taranistii au comis asasinate politice si averescanii iar despre comunisti sau Carol II ce sa mai vorbim...

Edited by tihomir, 10 April 2008 - 20:23.


#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
who cares?
la vremea ei, miscarea si-a avut rolul ei. a fost reactia naturala a organismului la boala numita comunism.
in zilele noastre miscarea legionara nu mai are nicio relevanta. este doar pentru nostalgici...

#4
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
legionar e totuna cu gardist

#5
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Iati nevasta, jobs, fa copii lasa drak legionarii ca o iei pe aratura.

#6
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Imi cer scuze ca am uitat sa postez ca este vorba despre perioada interbelica. :)  MAi exista state in care au fost asasinati prim ministrii?

#7
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

MAi exista state in care au fost asasinati prim ministrii?

Numai asasinatele de prim-ministri sunt asasinate politice? Si da, mai exista state unde au fost asasinati si prim-ministri, ministri, regi, etc.

#8
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Te rog frunmos sa-mi dai exemple. Vreau sa fiu maine documentat pt ca vreau sa-l contrazic pe cel care mi-a spus asta. Multumesc frumos. :)

#9
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostRules_suck, on Apr 10 2008, 20:38, said:

Te rog frunmos sa-mi dai exemple. Vreau sa fiu maine documentat pt ca vreau sa-l contrazic pe cel care mi-a spus asta. Multumesc frumos. :)

Aici ai o listă cu asasinatele politice "la nivel înalt" în lume, Europa și găsești și România acolo.  ;)

Din păcate atentatele ( reușite :( ) la nivelul cel mai înalt sunt/au fost cam peste tot ... chiar și ultracivilizata Suedie a avut un prim-minitru ucis în funcție ... și despre ucigașul căruia nu se știe nici astăzi absolut nimic.  :huh:

Oricum întrebarea ta mi-e un pic neclară ...  :rolleyes:

Edited by Ioan76, 10 April 2008 - 20:47.


#10
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc frumos. :)

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostIoan76, on Apr 10 2008, 20:43, said:

Aici ai o listă cu asasinatele politice "la nivel înalt" în lume, Europa și găsești și România acolo.  ;)

Din păcate atentatele ( reușite :( ) la nivelul cel mai înalt sunt/au fost cam peste tot ... chiar și ultracivilizata Suedie a avut un prim-minitru ucis în funcție ... și despre ucigașul căruia nu se știe nici astăzi absolut nimic.  :huh:

Oricum întrebarea ta mi-e un pic neclară ...  :rolleyes:

uitandu-ma la lista Frantei imi dau seama ca francezii sunt natural born killers. :roflmao:

#12
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Te rog frunmos sa-mi dai exemple.

Cel mai recent si cel mai apropiat geografic Zoran Dindic, in 2003, prim-ministrul Serbiei.
Daca cineva acuza miscarea legionara de asasinatele politice ar face bine sa se uite mai bine in istorie sa vada ca guvernul liberal in frunte cu I.G. Duca este cel care comite primele asasinate politice impotriva miscarii legionare, arestari, cenzura si omoruri, singura vina a victimelor era aceea ca faceau parte din miscarea legionara. Aproape toate asasinatele comise de legionari sunt razbunari (nici pe departe pe masura prigoanei) impotriva calailor. Iata o parte din metodele pe care oamenii lui Carol II le foloseau in 1939 impotriva adversarilor politici :

Ilie Grozea a fost chinuit in modul cel mai barbar bagandu-i-se aschii sub unghile de la maini si picioare. Nevrând sa divulge secretele ce le detinea ca sef al unei sectiuni muncitoresti, i s-a împuns limba cu sula si in fine i s-au sdrobit cu ciocanul toate incheieturile.

Pentru mai multe despre asasinatele politice pe care le-au comis asa zisele partide "itorice" si "democratice" poti gasi aici:

http://www.miscarea....r-dusmanii3.htm

Edited by tihomir, 10 April 2008 - 20:54.


#13
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc foarte mult. Este exact ce-mi trebuie. :)

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Asasinate politice: Lincoln, Kennedy...

In perioada interbelica a facut Stalin marile epurari in care sute de mii de oameni au fost ucisi, inclusiv din cadrul PCUS si al institutiilor statului.

Great Purge

Edited by Dihorul Razboinic, 10 April 2008 - 21:41.


#15
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View Posttihomir, on Apr 10 2008, 21:33, said:

Si da, mai exista state unde au fost asasinati si prim-ministri, ministri, regi, etc.
Suntem si noi in rand cu lumea. :D

View Posttihomir, on Apr 10 2008, 21:52, said:

Aproape toate asasinatele comise de legionari sunt razbunari

Ilie Grozea a fost chinuit in modul cel mai barbar bagandu-i-se aschii sub unghile de la maini si picioare. Nevrând sa divulge secretele ce le detinea ca sef al unei sectiuni muncitoresti, i s-a împuns limba cu sula si in fine i s-au sdrobit cu ciocanul toate incheieturile.

Razbunarea e arma prostului. D'aia faceau legionarii liste negre ? Cum se strangeau 2-3 intr-un cuib sau intr-o cetatuie, cum incepeau sa faca liste & shit. :death:

Grozea ala n-a trecut la comunisti dupa aia ? :rolleyes:

#16
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Nu te supara dihorule, dar vorbeam de Europa. :)

#17
rasputzin

rasputzin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.08.2004
Scurt! Dupa comunisti, adeptii lui Carol al II-lea sunt extremistii cu cele mai multe asasinate politice de pe la noi.

Edited by rasputzin, 10 April 2008 - 21:56.


#18
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Postfanariotul, on Apr 10 2008, 21:48, said:

Suntem si noi in rand cu lumea. :D



Razbunarea e arma prostului. D'aia faceau legionarii liste negre ? Cum se strangeau 2-3 intr-un cuib sau intr-o cetatuie, cum incepeau sa faca liste & shit. :death:

Grozea ala n-a trecut la comunisti dupa aia ? :rolleyes:

Sa spunem ca eu vin diseara si omor tot psd. O sa-mi zambesti pe urma?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate