Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Studenta omorata pe trecerea de pietoni-lasata sa moara de Politie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
UnkleSam

UnkleSam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.12.2007
Am si eu o intrebare:

Nu are familia fetei dreptul si DATORIA sa dea in judecata Politia Romana pentru ca a lasat-o pe biata fata sa moara ca un caine fara macar sa se sinchiseasca sa-i acorde primul ajutor?
Prin primul ajutor se inteleg:
1-sa se asigure ca are puls si daca da sa se asigure ca nu are caile respiratorii obstructionate
2-in caz de singerare sa confectioneze un garou
3-pentru a preveni socul, sa ridice picioarele victimei peste nivelul inimii

Sunt reguli de baza ale Primului Ajutor. Oare Politia Romana nu ar trebui sa fie obligata sa-si intruiasca "organele" in domeniul asta? Daca in locul studentei era un alt "organ" sau, Doamne Fereste (sic!) vreun parlamentar?
De mentionat ca fata nu a murit "in drum spre spital" asa cum scriu ziarele ( http://www.click.ro/...e-culoarul-unic ) ci era moarta in momentul in care, dupa 20 de minute!!! a ajuns in sfirsit si salvarea asa cum se vede in ceea ce au filmat cei de la Observator (de asemenea, oare nu e nimeni uimit ca Presa a ajuns inaintea Salvarii?!"

De asemenea, ucigasa cu S8 e la liber:

Semnati impotriva celei care a ucis o studenta pe trecerea de pietoni si se afla in libertate  http://www.my-zone.r...enta_ucisa.html  (embedded video)




#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
erai acolo, cu ceasul in mana si cronometrai?
uite, astia nu sunt de acord cu tine : http://www.ziua.net/...8-03-29&id=5068 (si de aceeasi parere sunt si politia, salvarea si smurd-ul, nimeni n-a contestat cifrele din articolul ala).

despre primul ajutor, ala se da in cazuri usoare. ce te faci daca te apuci sa "ridici picioarele victimei" si respectiva victima are leziuni in zona coloanei? nu intra in soc, dar ramane paralizata pt restul vietii sau iti moare in brate.

cat despre cei ce au filmat, nu este vorba de presa sau de cei de la Observator. Aia au cumparat filmul facut de catre un amator aflat la locul accidentului, cu un telefon sau o camera video. In loc sa te intrebi ce faceau politistii, intreaba-te ce gandea ala care a filmat, nu a ajutat absolut deloc victima, in schimb s-a dus si a vandut filmul televiziunii.

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Imi pare rau pentru ea dar nimic nu demonstreaza ca fata s-a asigurat la traversare. Nu vreau sa am o atitudine cinica dar circul mult si zilnic sute de oameni calca pe trecerea de pietoni fara sa se uite in stg sau drpt considerand ca e dreptul lor - fara sa stie ca exista un decret care spune ca ar trebui sa se asigure. Numai ABS-ul si franele cu placute la toate rotile ma mai salveaza de asemenea incidente. SI stii ce e cel mai grav ? Ca oamenii nu se gandesc la ei cand traverseaza: eu ca sofer iau o amenda si cateva puncte iar el ramane schilodit sau isi pierde viata. Si nu vad dc acea doamna ar trebui sa fie in inchisoare? Daca fata nu s-a asigurat asta e. Imi pare rau pentru ea.

#4
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Deci e obligat sa se asigure, iar in caz de accident e vinovat pietonul ca nu s-a asigurat si nu soferul. Esti taximetrist? poate o fi un astfel de decret si pentru culoarea verde...

#5
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008

View PosteSkybax, on Apr 9 2008, 14:53, said:

Imi pare rau pentru ea dar nimic nu demonstreaza ca fata s-a asigurat la traversare. Nu vreau sa am o atitudine cinica dar circul mult si zilnic sute de oameni calca pe trecerea de pietoni fara sa se uite in stg sau drpt considerand ca e dreptul lor - fara sa stie ca exista un decret care spune ca ar trebui sa se asigure. Numai ABS-ul si franele cu placute la toate rotile ma mai salveaza de asemenea incidente. SI stii ce e cel mai grav ? Ca oamenii nu se gandesc la ei cand traverseaza: eu ca sofer iau o amenda si cateva puncte iar el ramane schilodit sau isi pierde viata. Si nu vad dc acea doamna ar trebui sa fie in inchisoare? Daca fata nu s-a asigurat asta e. Imi pare rau pentru ea.
Super gandirea ta mai meseriasule! Si faptul ca numesti o criminala " doamna"....esti patetic. Ce nu intelegi din propozitia: A omorat-o pe trecerea de pietoni si a declarata ca avea si ea 60 - 70 km /h? Oare daca victima  :thumbdown:  era o ruda de-a ta mai gandeai la fel?

#6
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Parca era vorba de dezbateri legislative aici. Persoana care a facut accidentul va raspunde penal pentru fapta sa dupa ce va fi judecata. Nici un criminal cu intentie nu e bagat dupa gratii fara judecata, cu atat mai putin va fi bagat dupa gratii cineva care a omorat un om din culpa, dar 99% fara intentie.

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PosteSkybax, on Apr 9 2008, 15:53, said:

exista un decret care spune ca ar trebui sa se asigure

Poti, te rog, sa postezi aici decretul sau un link catre el?

#8
UnkleSam

UnkleSam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.12.2007
Bai oameni buni! Indiferent de cine a facut filmul, am vazut clar ca 'buna ziua'-FATA RESPIRA CU GREU SI AVEA MANA STINGA PESTE PIEPT! E clar ca nimeni nu a incercat macar sa ii acorde primul ajutor ca de la om la om. Eu inteleg ca la ultima sedinta de partid de la Pulitia Bucurestiului inainte de summitu masii li s-a spus ca daca moare cineva, sa sune superiorii, dar CMMEON MAN! Si o gaina proasta isi dadea seama ca la sangerare masiva si obturare a cailor respiratorii e OK sa faci ceva simplu ca de ex sa-i dai mana de pe piept la o parte!!!!!!!!!
Rog un medic sa dea un reply la chestiile astea.

Si in legatura cu Primul Ajutor apropo ptr ca cineva (care aparent habar nu are asa cum e cazul si cu Politia Românã) - nu se acorda numai in 'cazuri usoare' ci in ORICE CIRCUMSTANTA! Ca veteran de O ARMATA DINTR-O TARA DEZVOLATA, pot sa jur cu mana pe inima ca Primul Ajutor e OBLIGATORIU si acordarea lui sporeste sansa de supravietuire cu 50% a victimei. Nu e ok sa msti CAPUL victimei dar picioarele trebuie ridicate pentru a preveni starea de soc. CARE NU STII NU TE MAI DA SI IN SPECTACOL!

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostUnkleSam, on Apr 9 2008, 17:57, said:

Bai oameni buni! Indiferent de cine a facut filmul, am vazut clar ca 'buna ziua'-FATA RESPIRA CU GREU SI AVEA MANA STINGA PESTE PIEPT! E clar ca nimeni nu a incercat macar sa ii acorde primul ajutor ca de la om la om. Eu inteleg ca la ultima sedinta de partid de la Pulitia Bucurestiului inainte de summitu masii li s-a spus ca daca moare cineva, sa sune superiorii, dar CMMEON MAN! Si o gaina proasta isi dadea seama ca la sangerare masiva si obturare a cailor respiratorii e OK sa faci ceva simplu ca de ex sa-i dai mana de pe piept la o parte!!!!!!!!!
Rog un medic sa dea un reply la chestiile astea.

Si in legatura cu Primul Ajutor apropo ptr ca cineva (care aparent habar nu are asa cum e cazul si cu Politia Românã) - nu se acorda numai in 'cazuri usoare' ci in ORICE CIRCUMSTANTA! Ca veteran de O ARMATA DINTR-O TARA DEZVOLATA, pot sa jur cu mana pe inima ca Primul Ajutor e OBLIGATORIU si acordarea lui sporeste sansa de supravietuire cu 50% a victimei. Nu e ok sa msti CAPUL victimei dar picioarele trebuie ridicate pentru a preveni starea de soc. CARE NU STII NU TE MAI DA SI IN SPECTACOL!

Acelasi lucru pot si eu sa il zic: daca nu stii nu te mai da in spectacol! Sa fi fost tu acolo si sa ii fi "ridicat picioarele"... dupa care fata murea oricum pana la venirea salvarii. Si dupa care sareau tot tugulanii pe tine ca ai omorat fata cand ai miscat-o din loc si alte alea. Eventual sa fi si luat la intrebari de "organe".

Chestia cu acordarea primului ajutor este o decizie personala, care tine si de pregatirea in domeniu. Ca politistii aia nu au acordat primul ajutor este pacatul lor (daca stiau ce sa faca, personal ma indoiesc ca la leziuni interne atat de grave mai puteau face ceva, cine crede asa ceva este un naiv), dar nu este nimic ilegal. O fi zicand in regulamentul rutier ceva de primul ajutor, dar asta se aplica cand esti conducator auto si nici nu are prevazuta vreo pedeapsa in cazul neconformarii.
Apoi cel care a filmat si televiziunea care a difuzat acel film sunt mult mai vinovati decat politistii. Daca la politisti era o posibilitate ca ar fi facut ceva bun sau nu, in cazul lor este sigur ca nu au respectat decenta unei persoane si a familiei ei. Au cerut oare acordul ei sau al familiei pentru a difuza acel clip, asa cum este legal? Nu cred... si in cazul asta sunt prevazute pedepse in lege.
Despre cea care a lovit-o cu masina - se chema omor din culpa si ar trebui sa faca ani. Din pacate in Romania coruptia va rezolva cazul in mod "favorabil" si probabil se va alege cu suspendare si va fi pe strazi iar dupa 3 luni.
De fapt ce ma mir cand aici este vorba despre una care si-a omorat voit barbatul si a facut 3 ani puscarie. Ca sa il omoare si pe al doilea...

Edited by SuperDuper, 10 April 2008 - 00:37.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postfloterminator, on Apr 9 2008, 18:53, said:

........ a declarata ca avea si ea 60 - 70 km /h? ..........


cei oripilati de enorma viteza avuta de respectiva in localitate ar trebnui sa se gandeasca la faptul ca pe acea portiune de drum limita este de 60 km/h, un pic mia mare decat cea "oficiala" din oras..

#11
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Post_Smiley_, on Apr 10 2008, 07:58, said:

cei oripilati de enorma viteza avuta de respectiva in localitate ar trebnui sa se gandeasca la faptul ca pe acea portiune de drum limita este de 60 km/h, un pic mia mare decat cea "oficiala" din oras..
exista un intreg topic aici despre aceasta problema.
topic inchis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate