Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

As Dori Sa Invat Linux...

- - - - -
  • Please log in to reply
613 replies to this topic

#595
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
slai

Ar trebui sa ai optiune de Save dupa ce faci rotate la imagine. Nu am acces la un XFCE sa-ti spun unde....poate faci tu o poza

La feisbuc ai optiune de rotate

LE. Hai ca trag repede un install la XFCE si iti spun.
LE2. Vad ca folosesti Ristretto. Are optiune doar de Save As, dar care nu ramane salvata rotirea..

LE3. Poti folosi gpicview pt rotate in loc de ristretto.

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 04 April 2014 - 16:06.


#596
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am mutat o parte din discutie, ultimele 25 - 30 posturi in http://forum.softped...verse-probleme/

#597
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Este cineva cu Slackware care a trecut pe 14.1 ? Am cateva intrebari.

#598
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Se pune dacă numai am testat 14.1 cu Kde? Posted Image
Tu întreabă, poate cineva te poate ajuta oricum.

#599
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Pai ar fi mai multe, imi pare foarte diferit de 14. Nu mi-a placut kde niciodata si pe Debian eram cu soricelul..

#600
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostOrange09, on 09 iulie 2014 - 12:10, said:

Pai ar fi mai multe, imi pare foarte diferit de 14. Nu mi-a placut kde niciodata si pe Debian eram cu soricelul..

În ce fel diferit? Am folosit Slackware cu ani în urmă, nu mi se pare radical diferit de ultima versiune, 14.1.
Ok, ești fan Xfce4 (ce pe Debian aveai xfce3 sau ce? Posted Image  ), nu Kde, care-i treaba până la urmă? Wtf, un utilizator de Slackware care trebuie să-ntrebe pe Softpedia nu-ș ce???
Just wondering...

Edited by shogun1, 09 July 2014 - 18:14.


#601
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Un incepator, in viata de zi cu zi stau pe w7 si Linux Mint, cand vreau aventura ma bag in slack :))

Spre exemplu, nici comenzile de instalat pachete nu imi merg. Nu cred ca am nimerit eu o imagine proasta..

Nu sunt fan xfce, doar ca ma incomodeaza kde

#602
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Slackpkg? Ți-ai setat un server de pe care să se descarce pachetele? Decomentează un server în /etc/slackpkg/mirrors și pe urmă fă update/ instalări.

Slackware nu e pentru începători, poate da bătăi de cap, folosește o distribuție mai user-friendly.

#603
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Mi-am dat si eu seama de asta, doar ca cele user friendly, Ubuntu, unele versiuni de mint, imi fac probleme, ba cu driver video, ba dureri de ochi si cap, ba nu am internet. Mint il folosesc pe laptop, la a3a versiune incercata am primit semnal video, ecranul statea pur si simplu negru, dupa boot.

#604
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
În cazul acesta încearcă o distribuție ce nu-i bazată pe Ubuntu. Manjaro? Sabayon? Rosa? Prima e bazată pe Arch, a doua pe Gentoo, ultima pe Mandriva.

Edited by shogun1, 10 July 2014 - 04:06.


#605
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Am sa ma interesez de ele :) Ms

#606
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Dupa 7-8 luni de utilizare Ubunt 12.04  cateva sfaturi:

-utilizati Ubuntu pe un hard separat
-invatati inainte cum se face dual-boot
-imediat dupa trebuie aprofundat functionarea grub-ului ,resttaurarea lui etc

In plus  exista o comunitate foarte numeroasa care sare in ajutor la nevoie,poate o sa vad  si Linux Mint de curiozitate pentru ca este foarte laudat.

Punctele negative : nu toate driverele sunt optimizate ok gen placa video,imprimanta etc

#607
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Nu stiu unde sa intreb, iar un topic nou nu vreau.
Trec cu blogul pe domeniu si as vrea sa il hostez eu. Ce recomandati, un Raspberry pi sau un calculator p4?

#608
moncerro

moncerro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2011
Un fisier test.ko compilat cu un kernel 2.6.28 se poate recompila cu un kernel 3.4.5 ?

#609
stan76

stan76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.12.2014
in ziua de azi cu google faci aproape orice, asta e cel mai bun sfat : intreaba pe google orice nu stii..singura conditie e sa inveti si engleza cat de cat

#610
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Daca ai sursele, test.c, test.h, etc, poti compila pe ce kernel vrei tu. test.ko e modul deja compilat.

#611
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
exact la categoria asta ,de utilizator care vrea sa invete linux (sau mai bine zis info ...ca habarnam..... by the way de ce dracu acum vreo ani buni m-am bagat eu absolvent de facultate de istorie si liceu uman direct in linux fara sa am habar ...la propriu si figurat) intru si eu
dar la propriu constat urmatoarele:
1 momentan sunt schizofrenic asa ca ..... ma enerveaza cumplit sa stau cu orele pe calculator fara un sens si fara sa fac ceva in timp ce sunt super ametit ....atunci de ce dracu inca mai vreau si inca mai sper sa invat ceva ? de ce naiba nu o las balta? uneori pur si simplu asta imi vine...... sa las balta si sa ma intorc pe calculator peste vreun mileniu sau ceva .....
2 e greu....sa inveti ...tre sa stai cu orele sa citesti comenzi , lectii de info , trebuie sa mai si pricepi pana la urma ..... uneori iti vine sa arunci tastatura si sa urlii ......
asa ca nu stiu ce sa zic ..... sa mai stau sau nu pe linux , pe calculator ?

#612
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca simti ca nu te atrage atunci fa altceva care sa te tina cu sufletul la gura, sa mai uiti de problemele curente.

Edited by neagu_laurentiu, 16 May 2016 - 17:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate