Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cumparare auto pe firma, de la o P.F.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Buna ziua!

Sper sa fi incadrat bine in forum acest topic.

Am putina nevoie de ajutorul vostru, daca se poate: am o firma, in care suntem 2 asociati, eu si mama mea. Am cumparat o masina din SUA, pe persoana fizica (pe numele meu). Din cauza unor probleme aparute intre timp, ma vad nevoit sa vand masina. Nu cred ca voi avea prea mari sanse de izbanda sa o vand de pe P.F., deoarece are o valoare destul de mare (cca. 55 de mii de euro) si clientul vrea factura pt o eventuala cumparare pe firma.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele (in cazul in care nu gasesc sa o dau altei PF, fara factura):

1. Cum pot face vanzarea catre firma pe care o detin in conditiile unei sume cat mai mici posibile, pt ca apoi sa o vand cu factura? (am in vedere ca nu voi avea TVA de recuperat, ci decat de platit catre stat, la revanzarea masinii)
2. Va trebui facuta o evaluare atestata a masinii pentru a stabili pretul de vanzare?
3. Exista alta posibilitate in-afara vanzarii de a transfera dreptul de proprietate de pe PF pe firma, si a putea vinde masina pe urma?

Multumesc anticipat.

Laurentiu.

Edited by Lao™, 07 April 2008 - 14:21.


#2
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Nu stie nimeni?

#3
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004

 Lao™, on Apr 7 2008, 15:21, said:

1. Cum pot face vanzarea catre firma pe care o detin in conditiile unei sume cat mai mici posibile, pt ca apoi sa o vand cu factura? (am in vedere ca nu voi avea TVA de recuperat, ci decat de platit catre stat, la revanzarea masinii)
2. Va trebui facuta o evaluare atestata a masinii pentru a stabili pretul de vanzare?
3. Exista alta posibilitate in-afara vanzarii de a transfera dreptul de proprietate de pe PF pe firma, si a putea vinde masina pe urma?
Este banal.
1. De principiu, n-ai nevoie de nicio vânzare; o poți aporta în natură la capitalul social. Dacă vrei s-o vinzi le un preț modic (nu te sfătuiesc fiindcă faci profit mare la revânzare), faci contract de vânzare-cumpărare tipic.
2. Dac-o aportezi, da; dacă o vinzi, nu (primează înțelegerea părților).
3. În afara vânzării și a aportului la capitalul social, mai există și donația.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate