Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Drept de pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
As vrea sa stiu daca are dreptul la pensie o persoana care a lucrat la o firma din Austria, cate 6-7-8 luni/an din 2000 pana 2004 si apoi din 2006 pana in 2008 (momentan fiind la lucru). Deci 8 ani total. E vorba de contract in fiecare an prin AMS. http://www.ams.at/english.html  Firma l-a platit la ore, i-a platit taxele, i-a acordat si diferente din recalculari de taxe pe ani precedenti, deci totul legal. Are dreptul, sau cum sa zic, conteaza la pensia din Romania acesti ani ca o suma care sa se adune la pensia romana, sau poate primi o pensie din Austria in momentul pensionarii ?

#2
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Nu are nimeni nici o informatie ? Exista vreun acord intre cele 2 state privind pensia/somajul/etc. ?  Nimeni nu a trecut prin asa ceva ?

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostIVAN_V, on Apr 6 2008, 21:46, said:

Nu are nimeni nici o informatie ? Exista vreun acord intre cele 2 state privind pensia/somajul/etc. ?  Nimeni nu a trecut prin asa ceva ?
since rnu stiu daca exista un acord intre cele doua tari dar cel mai bine e sa intrebati la casa de pensii. Din ce stiu eu ,daca o persoana a lucrat legal pe teritoriul Uniunii , atunci beneficiaza de pensie din partea statului unde a lucrat.
cel mai bine e sa intrebati la casa de pensii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate