Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

cum sa te viziteze Google bot mai des..

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
salut.

in coditiile in care:

1. ai content foarte mult in site
2. ai optimizat site-ul
3. ai sitemap cu 2 - 3 mii de url-uri

cum poti "invita" robotul google sa te viziteze mai des decat la intervale de 25 de zile, nu numai sa iti descarce map-ul xml ?

p.s. vorbesc de un site gen blog..

mersi

#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
gogu ca sa iti indexeze o pagina trebuie sa aibe un link catre ea. degeaba lucrezi tu la greu daca el iti gaseste cate un link ratacit o data la 10-15 zile. site-ul nu il optimizezi o data si gata. lucrezi la el constant. iar daca e facut prost, (din pct de v al organizarii interne) atunci o sa tot lucri la el ca negru pe plantatie.
repet: ca sa il inviti pe gogu (ma rog, orice motor de indexare) tebuie sa ai un link catre resursa. deci acolo lucrezi: publica-ti link-uri la content nou si prin alte zone. pina cand se prinde motoru ca tre sa treaca pe la tine mai des. pune-ti un feed, fa-l cunoscut, publica-l; daca nu ai facut-o pin acuma, gandeste organizarea site-ului. scapa de junk si continut dubios (inclusiv tag cloud, e tampenie mai mare ca internetu) si alte magarii "SEO". si apoi o sa vezi si o mica schimbare in bine. (nu a doua zi)

din moment ce la mine trece gogu o data la cateva zile daca nu mai des si continut nou/schimbat n-am decat o data la x saptamani si n-em decat cateva sute de pagini, e clar ca problema e fie de continut fie de supra optimizare (evident, ma bazez pe presupunerea ca lucrezi la el pe mai toate laturile, nu doar pe postare de entry-uri)

#3
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pe mine ma viziteaza din 6 in 6 ore uneori chiar si mai devreme
instaleaza "all in one seo pack" daca folosesti wordpress

#4
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

 again, on Apr 3 2008, 00:08, said:

pe mine ma viziteaza din 6 in 6 ore uneori chiar si mai devreme
instaleaza "all in one seo pack" daca folosesti wordpress

folosesc joomla . siteul este publine.ro  - ca sa iti dai seama... si multe extensii seo, incerc sa le gasesc pe cele fara bug-uri. sitemap-ul il refac la 2-3 zile in ultima vreme pt ca am mult content.

ps. sper sa nu fie considerat spam acest reply. sorry.

#5
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
eu iti sugerez sa iti refaci sitemapul si sa il si trimiti o data pe zi.

#6
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Daca e blog inseamna ca ai optiune de ping cand creezi un post. Pingurile aduc robotii pe site.

Ca un robot sa vina pe site nu trebuie sa faci SEO (meta tag-uri and shit), ci doar sa ai continut postat frecvent si constant, plus IBL-uri catre posturi.
IBL-urile catre posturi le faci din site-urile de social care dau link inapoi.

Spor.

#7
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 ciuly, on Apr 3 2008, 10:30, said:

eu iti sugerez sa iti refaci sitemapul si sa il si trimiti o data pe zi.
true.
dar ce naiba faci cand ai asa ceva :
Sitemap statistics:
Total URLs: 194852
Indexed URLs: 22170

#8
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

 Krumel, on Apr 3 2008, 10:33, said:

Daca e blog inseamna ca ai optiune de ping cand creezi un post. Pingurile aduc robotii pe site.


ce parere aveti de softurile gen rss submit de la ksoft ?

am gasit, pe de alta parte, niste site-uri, precum:  yourfeeds.com/Submit-RSS.aspx    am vazut ca aici astia iti lucreaza cu ping-uri.

#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 Sergiu_Q, on Apr 3 2008, 21:27, said:

true.
dar ce naiba faci cand ai asa ceva :
Sitemap statistics:
Total URLs: 194852
Indexed URLs: 22170
iti folosesti capu? :)

daca dai details la sitemap ai asa:
"Sitemap summary
Most sites will not have all of their pages indexed.
Improve how Google crawls and indexes your site. More information." click acolo si ... fa-ti site-ul sa fie cum trebuie, corect. foloseste (neaparat) un validator si corecteaza cel putin erorile. asta ca primi pasi. apoi, fine-tuning.

#10
Shocker

Shocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 27.02.2006
Poti sa setezi crawl rate-ul si din Google Webmaster Tools

Edited by Shocker, 04 April 2008 - 19:17.


#11
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
@ciuly
ai si tu dreptate. e mult de munca :), dat fiind faptul ca site-ul a fost facut pentru a fi util si mai putin pt seo. cred ca o sa il termin la anu de lustruit :)
in postul anterior ma refeream la faptul ca imi manaca zilele pana refac site map-ul
am cam ajuns ca negrul pe plantatie (dupa cum spuneai) din cauza ca a crescut si nu m-am ocupat la timp de anumite aspecte

Edited by Sergiu_Q, 04 April 2008 - 19:31.


#12
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
de ce de doua zile, la webmaster tools google imi arata la pagini indexate " 0 " ? am vreo 2600... submit. inainte aveam vreo 1400 indexate

am dar resubmit insa vad ca din nou e " 0 ". site-mapul e ok

ce se intampla??

#13
cristi12300

cristi12300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.11.2006

 ciuly, on Apr 2 2008, 23:07, said:

gogu ca sa iti indexeze o pagina trebuie sa aibe un link catre ea. degeaba lucrezi tu la greu daca el iti gaseste cate un link ratacit o data la 10-15 zile. site-ul nu il optimizezi o data si gata. lucrezi la el constant. iar daca e facut prost, (din pct de v al organizarii interne) atunci o sa tot lucri la el ca negru pe plantatie.
repet: ca sa il inviti pe gogu (ma rog, orice motor de indexare) tebuie sa ai un link catre resursa. deci acolo lucrezi: publica-ti link-uri la content nou si prin alte zone. pina cand se prinde motoru ca tre sa treaca pe la tine mai des. pune-ti un feed, fa-l cunoscut, publica-l; daca nu ai facut-o pin acuma, gandeste organizarea site-ului. scapa de junk si continut dubios (inclusiv tag cloud, e tampenie mai mare ca internetu) si alte magarii "SEO". si apoi o sa vezi si o mica schimbare in bine. (nu a doua zi)

din moment ce la mine trece gogu o data la cateva zile daca nu mai des si continut nou/schimbat n-am decat o data la x saptamani si n-em decat cateva sute de pagini, e clar ca problema e fie de continut fie de supra optimizare (evident, ma bazez pe presupunerea ca lucrezi la el pe mai toate laturile, nu doar pe postare de entry-uri)

nu stiu daca acel tag cloud e o porcarie sau nu, insa din moment ce e folosita si pe intel.com ... ma gandesc ca ajuta cu ceva, totusi ....

#14
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
si ce, tu n-ai mai vazut site-uri mari, lideri, cazand (temporar) din google pt magarii? :huh: s-a discutat chiar aici, anu trecut parca, de un caz, pacat ca nu imi aduc aminte care. poate altii cu memoria mai buna ma ajuta.

tag cloud, daca e facut cu cap si nu se abuzeaza de el, e o chestie... sa ii zic interesanta. practica pentru cel care citeste mult pe itnrenet: "ia sa vad care sunt grupele de discutii, subiectele, cele mai hot pe acest site." dar cu ce te ajuta acel tag cloud cand cauti ceva? (SEARCH-EO): la nimic (stiu, discutabil). eu, internautul, caut un subiect anume pe baza unor cuvinte cheie. nu caut cel mai discutat subiect. eu caut continut, nu continut filtrat. sigur, ca daca se intampla ca acel continut ce il caut sa fie in cel filtrat, clar, e un plus, dar daca nu e, e un mare minus, pentru ca desi subiectul se afla acolo, el nu e de gasit, ca deh, filtrul l-a eliminat.
evident, problema e cu doua taisuri: in unele categorii de site-uri, filtrul este chiar binevenit. nimeni nu o sa caute pe un site de stiri o stire de acum 10 ani. ma rog, vorbesc de majoritate. la fel pe un blog cu anumite specificuri. dar in momentul cand continutul nu face parte din "de actualitate"/"chestii noi periodic"/samd, tag cloud nu isi are rostul.
cum vad pe unele site-uri tehnice: subiectele sunt puse pe categorii/subcategorii/sub-sub/categorii, samd, titlurile sunt in general sugestive (si esti invitat mare si rosu sa pui titlu sugestiv) si apoi ai optiune de tag-uri. la ce mama naibii iti mai trebuie tag-uri? din acele x cuvinte care formeaza url-ul si sunt categorii, din acele y cuvinte din titlu si acele z cuvinte din subiect, ce mai poti pune nou ca si tag? nimic. repeti ce ai pus in titlu, repeti ce e in calea de categorii, repeti ce e in intrebare. dar deh, cum e la moda si multe site-uri mari le folosesc, hai sa le folosim si noi.

iar in momentul cand intrii pe site/pagina si prima chestie care iti sare in ochi e tag cloud, scuza-ma dar e o tampenie.  una e sa ai tag cloud pe o pagina separata. O pagina separata, sau ma rog, cate una pentru fiecare categorie mare de subiecte, si alta e sa o ai pe fiecare pagina, ba chiar sa fie prima chestie care e pe pagina si abea dupa doua pagini de scroll sa urmeze continutul.

tag cloud e una dina cele chestii care trebuie facuta cu bun simt. ori marea-marea majoritatea a "webmasterilor" nu au bun simt. prin urmare nu va trece mult timp pina cand efectul lor (din pct de v seo) va fi diminuat, iar abuzurile vor incepe sa fie penalizate. cum nu am folosit asa ceva, nu pot sa ma pronunt daca nu cumva diminuarea efectului s-a produs deja sau e in curs de aplicare, dar eu sunt convins ca nu va trece mult timp pina cand va fi. trebuie numai sa mai creasca numarul de abuzuri, deci folosti tehnica fratilor, dar folositi-o haotic. sa nu incercati sa intelegi pt ce e defapt acea tehnica si cum trebuie defapt implementata. la fel la toate tehnicile: daca functioneaza pt intel.com, va functiona si pt adevarul.ro si pentru cici_de_15_ani.blogspot.com samd.

asta nu vrea sa priceapa lumea: unele tehnici functioneaza optim pentru anumite categorii de site-uri. aaa, "am testat eu si functioneaza si pentru alte categorii". evident, ca doar trece ceva timp pina cand tehnicile noi sunt asimilate si triate de motoarele de indexare. iar cand acest lucru se va intampla, te vei trezi brusc ca deschizi un topic pe un forum de SEO: am disparut din google. de ce? pentru ca ai fost smecher (a se citi prost) si nu ai gandit, de aia. sau ma rog, ai angajat pe unu smehcer care ti-a scos site-ul in primele pozitii pe bani putini (sau nu) dar cu tehnici noi (nu intru in necurate) pe care le-a folosit prost.

"nu tot ce zboara se mananca".

ma rog, as putea sa mai scriu mult pe tema asta dar va plictisiti citind :P

#15
cristi12300

cristi12300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.11.2006
eu cred ca este foarte folositor un asemenea tag cloud care sa fie in directa concordanta cu continutul paginii, adica sa prezinte si alte dicutii din aceeasi arie sau cu aceeasi idee

de ex: discutie despre Craciun , iar in tag cloud sa avem:   mos craciun    , daruri de craciun  ,   traditii    ,  etc etc ...

din moment ce tagurile sunt in zona de interes a paginii nu are cum sa nu ajute la seo, ma gandesc eu...

sigur, totul cu bun simt, acolo.. maxim 10 cuvinte ca si taguri.

#16
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Tagurile sint o modalitate de a genera pagini in plus si o anumita densitate de cuvinte cheie.
Nimic mai mult.

Prin faptul ca unii incearca sa profite abuzand de el, unii mai si cad.

ciuly, felicitari pentru post si atitudine.

La noi "tot ce zboara se mananca".

Si daca ceva nu iese bine, dam vina pe "experti" si pe comunitati ca nu "ne-au" ajutat.

#17
toofast

toofast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.02.2007
Daca folosesc un blog gratuit de exemplu blogger cum pot face?

#18
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006
Ca un prim sfat.... cauta-ti Artio JoomSEF (exista si o versiune open source), apoi vezi ca este o componenta joomla care iti actualizeaza automat sitemap-ul si google la lua site-map actualizat de fiecare data, nu tre sa iti pierzi timp cu el
Apoi, al 3`lea si cel mai evident lucru, cu cat mai multe link-uri catre site-ul tau, cu atat google va crede ca e mai important. Vezi nu baga o tona din prima, ca e bai
Baga si tu submit in 500 de directoare/saptamana, n'or fi link-uri de valoare, dar din proprie experienta... il aduc pe google mai des la site.

Voiam sa spun sa asiguri si un dinamism mai mare primei pagini, dar vaz ca exista acolo ceva stiri care ar trebui sa ajunga

Dupa ce iti faci doza de link-uri, vezi prin google.com/webmasters/sitemaps ca exista o optiune sa schimbi Crawl Rate, acum probabil o ai dezactivata fast-ul, se va activa si va ascrie recommended

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate