Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Gheata fierbinte :)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Se ia apa, o oala si acetat de sodiu ( sodyum acetate  ?!?! ). Se dizolva acetatul in apa pe punctul de a fierbe( trebuie saturat, adica pus cat mai mult in apa), se amesteca constant, cand s-a dizolvat se toarna intr-un pahar( sau cate ajung), se raceste in frigider. Aveti grija ca acetatul nedizolvat sa ramana in oala, sa nu ajunga in pahar in frigider. Dupa ce s-ar racit e gata de joaca . Ca aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aC-KOYQsIvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  .

Rezulta o gheata instanta :) care elibereaza caldura.

It's magic :D

Se pare ca are un pret maricel acetatul de sodiu, dar se pare ca ar merge inlocuit cu sare foarte fina.

Edited by IVAN__V, 26 March 2008 - 12:43.


#2
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Zilele astea o sa incerc si eu :). Am vorbit deja pentru acetat de sodiu.
O sa postez un filmulet dupa ce fac experimentul

#3
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View Postcosminnuss, on Mar 26 2008, 13:11, said:

Zilele astea o sa incerc si eu :). Am vorbit deja pentru acetat de sodiu.
O sa postez un filmulet dupa ce fac experimentul

De unde ai gasit acetatul  ? Cat coaste ? :)

#4
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Am vorbit cu cineva de la facultatea de biologie, de la universitate.

#5
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Și gheața asta se topește? Alunecă patinelele pe ea?

#6
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Post4nDr3i, on Mar 27 2008, 17:40, said:

Și gheața asta se topește? Alunecă patinelele pe ea?
Aceeasi intrebare imi venise si mie :D. Ceva patinoare la 40 grade, in toiul verii?
PS: cred ca e impropriu numita gheata. Probabil e o stare cristalizata a compozitiei.

Edited by Bean, 27 March 2008 - 17:54.


#7
iri_dan

iri_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.04.2007
si eu cred ca este starea cristalizata a compozitiei...
asteptam rezultate de la cosminnuss...
se topeste...daca da la ce temperatura?
ar fi bine si un video  ;)

#8
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007
NU faceti asta.REPET,nu faceti asta!!!Se strica frigideru.Ii se duc condensatorii si nu mai raceste deloc.

#9
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View PostDrD3ViL, on Apr 6 2008, 22:34, said:

NU faceti asta.REPET,nu faceti asta!!!Se strica frigideru.Ii se duc condensatorii si nu mai raceste deloc.
:) Ti s-a stricat fridigerul ?  :console:  Cred a astept pana la iarna, si pun solutia pe geam. ;)

#10
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDrD3ViL, on Apr 6 2008, 21:34, said:

NU faceti asta.REPET,nu faceti asta!!!Se strica frigideru.Ii se duc condensatorii si nu mai raceste deloc.

Cum crezi ca se poate strica frigiderul daca pui panarama aia in frigider?Eu unul nu te cred!Doar daca ar contine vreo substanta care sa corodeze aluminiul!

#11
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
El se referea ca din post-ul de start al autorului s-ar intelege ca dupa ce se ia de pe foc se baga la frigider, ceea ce intr-adevar n-ar fi indicat.

View PostIVAN__V, on Mar 26 2008, 12:38, said:

Se dizolva acetatul in apa pe punctul de a fierbe( trebuie saturat, adica pus cat mai mult in apa), se amesteca constant, cand s-a dizolvat se toarna intr-un pahar( sau cate ajung), se raceste in frigider.
Desi nu-i obligatoriu sa se inteleaga ca trebuie bagat imediat in frigider.

#12
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBean, on Apr 13 2008, 15:38, said:

El se referea ca din post-ul de start al autorului s-ar intelege ca dupa ce se ia de pe foc se baga la frigider, ceea ce intr-adevar n-ar fi indicat.

Desi nu-i obligatoriu sa se inteleaga ca trebuie bagat imediat in frigider.


Chiar si asa nu se strica frigiderul!De exemplu ca sa fie mai usor pentru a dezgheta frigiderul eu introduc un vas cu apa fierbinte in congelator!Si culmea ca nu s-a stricat nimik!

#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postprometeu30, on Apr 14 2008, 07:03, said:

Chiar si asa nu se strica frigiderul!De exemplu ca sa fie mai usor pentru a dezgheta frigiderul eu introduc un vas cu apa fierbinte in congelator!Si culmea ca nu s-a stricat nimik!
De acord, faci asta cand il dezgheti, numai ca iti scapa ceva: el e scos din priza :). Cu alte cuvinte nu lucreaza termostatul. Daca ai baga vasul cu apa in timp ce merge, atunci crede-ma ca ar merge in draci, caci temperatura va fi mereu crescuta in interior, si el se va chinui sa raceasca.

#14
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBean, on Apr 14 2008, 07:23, said:

De acord, faci asta cand il dezgheti, numai ca iti scapa ceva: el e scos din priza :). Cu alte cuvinte nu lucreaza termostatul. Daca ai baga vasul cu apa in timp ce merge, atunci crede-ma ca ar merge in draci, caci temperatura va fi mereu crescuta in interior, si el se va chinui sa raceasca.

Daca ai vrea sa-l strici  probalil  ai sa reusesti daca  ai baga in mod repetat vase cu apa fierbinte! in acest caz se va strica motorul nicidcum condensorul sau condensatori!

Edited by prometeu30, 14 April 2008 - 07:45.


#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Deci cum, necum, esti de acord ca se strica, nu? :) Si de ce neaparat in mod repetat? Nu e indeajuns una? Te gandesti ca e mai rezistent sau cum :D?
Auzi, ca tot esti inventator (asa ai declarat), spune-mi, te rog, motorul nu e facut sa pompeze freon? Cum de s-ar putea strica motorul? Crezi ca el are doar un interval limitat de pompare? In cel mai rau caz s-ar incinge si s-ar pompa freon aiurea, dar nu s-ar arde. Eventual, spune-mi tu de ce s-ar arde ;)?
Eu ma gandeam ca acei condensatori nu se vor mai descarca, se vor umfla si vor crapa de la sarcina acumulata prelungit. Tu ce parere ai? Asa...ca inventator, bine-nteles...

#16
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBean, on Apr 14 2008, 07:55, said:

Deci cum, necum, esti de acord ca se strica, nu? :) Si de ce neaparat in mod repetat? Nu e indeajuns una? Te gandesti ca e mai rezistent sau cum :D?
Auzi, ca tot esti inventator (asa ai declarat), spune-mi, te rog, motorul nu e facut sa pompeze freon? Cum de s-ar putea strica motorul? Crezi ca el are doar un interval limitat de pompare? In cel mai rau caz s-ar incinge si s-ar pompa freon aiurea, dar nu s-ar arde. Eventual, spune-mi tu de ce s-ar arde ;)?
Eu ma gandeam ca acei condensatori nu se vor mai descarca, se vor umfla si vor crapa de la sarcina acumulata prelungit. Tu ce parere ai? Asa...ca inventator, bine-nteles...

In primul rind daca bagi un vas cu apa fierbinte intr-un frigider inghetat vasul se va raci iar frigiderul se va incalzi!Un singur vas cu apa fierbinte nu este deajuns sa faca ca toata gheata de pe vaporizator sa se topaesca!Daca nu mai bagi alte vase cu apa fierbinte in frigider apa va ingheta pina la urma, termostatul va decupla tensiunea de alimentare si  motorul se va opri!
In cazul in care se va baga in mod repetat apa fierbinte ar insemna ca vaporizatorul sa nu mai racesca si temperatura din frigider sa nu mai scada!In acest caz motorul pompind freon se va incinge iar garniturile de la partea cu pompatul freonului vor ceda!Acesta e primul lucru care se va intimpla!
Eu am scris ca se va strica motorul nicidecum ca acesta se va arde!Daca se strica pompa de freon asta nu ar insemna ca motorul este bun!

Quote

Eu ma gandeam ca acei condensatori nu se vor mai descarca, se vor umfla si vor crapa de la sarcina acumulata prelungit
Faza cu condensatorii...
Condensatorii din frigier sunt pusi pentru antideparazitare!Daca i-i scoti frigiderul tot va merge!De obicei condensatorii sunt la o tensiune mai mare de de 220V!
Acesti condensatori nu au cum sa crape decit daca tensiunea la priza va creste mai mult decit cea scrisa pe ei!Deci faza cu condensatorii pica!
Daca vreti mai multe explicatii puteti sa ma intrebati pentru cultura voastra generala!

Edited by prometeu30, 14 April 2008 - 08:35.


#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
motorul de la frigider este protejat si de un releu termic, care il decupleaza cind atinge o temperatura prestabilita. Eu stiu un frigider care a mers 3 luni cu termostatul defect, decuplind numai din termic.
Je

#18
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View PostBean, on Apr 13 2008, 16:38, said:

El se referea ca din post-ul de start al autorului s-ar intelege ca dupa ce se ia de pe foc se baga la frigider, ceea ce intr-adevar n-ar fi indicat.

Desi nu-i obligatoriu sa se inteleaga ca trebuie bagat imediat in frigider.
Nu-i indicat, daca e un frigider fara un releu terminc... Totusi , indiferent de firigider , ca experimentul sa mearga e nevoie ca lichidul sa fie racit rapid, nu lasat sa se raceasca singur. Cred ca toata smecheria e sa-l racesti foarte repede, in asa fel incat sa nu aiba timp sa se "decanteze" acetatul ala(sau sarea super fina). Deci racit cat mai repede, ca sa "se blockeze" particulele intre moleculele de apa. Altfel nu cred ca mai se suprasatureaza suficient.

Edited by IVAN_V, 18 April 2008 - 12:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate