Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Zile de concediu reduse

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Am si eu o mica nelamurire: este legal ca angajatorul sa reduca zilele de concediu angajatilor cu vechime mare in munca de la 28 la 21? Vor sa faca asta pentru ca toata lumea sa aiba 21 de zile de concediu - din strategiile de acoperire a oamenilor lipsa, reduceri de costuri, gestionarea mai buna a volumului de munca - toate insa in dauna angajatului... Este normal?  Multumesc!

#2
dcrst75

dcrst75

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.04.2004
din cate stiu eu...nu e normal. 21 de zile sunt minime conform contractului colectiv de munca la nivel national, iar ce este peste 21 zile este in functie de vechimea care o ai la firma.
dar stai linistit ca sunt o gramada ca tine, si au am vechime si tot minimul il am.
niste idioti, intro tara idioata - ROMANIA, in care patronatul face ce-l taie pe el capu.

#3
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Pai nu, nu trebuie sa fim impacati cu ideea ca "patronatul face ce vrea" si sa ne consideram "norocosi" atunci cand ti se ofera practic un drept al tau, ca angajat. Sunt satul de tratamentele postcomuniste ale firmelor/patronilor ce vor sa-si faca leasing la Cayenne peste noapte... Pana cand?

#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
Concediul de odihna este un drept pe care salariatii il au garantat anual si platit, atat prin codul muncii, cat si prin alte legi speciale.
          Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an calendaristic, integral sau fractionat. La cererea salariatului, concediul de odihna se poate efectua fractionat, cu conditia ca una dintre fractiuni sa nu fie mai mica de 15 zile lucratoare.
          Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare. Aceasta perioada variaza in functie de:
          < domeniul de activitate in care-si desfasoara activitatea;
          < vechimea in munca a fiecarui salariat;
          < varsta;
          < tipul contractului de munca in vigoare pentru respectivul salariat.
          De exemplu:
          < salariatii din administratia publica au dreptul la un concediu de odihna platit de 21 de zile pentru o vechime de pana la 10 ani si de 25 de zile pentru o vechime de peste 10 ani;
          < salariatii din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la un concediu de odihna platit de 18 zile lucratoare pentru o vechime de pana la 5 ani, 21 de zile lucratoare pentru o vechime intre 5 si 15 ani si de 25 de zile lucratoare pentru o vechime de peste 15 ani;
          < salariatii din cercetare - incadrati in unitati bugetare - au dreptul la un concediu de odihna de 24 de zile lucratoare pentru o vechime in munca de pana la 5 ani, 26 de zile lucratoare pentru salariatii cu o vechime in munca intre 5 si 15 ani si 28 de zile lucratoare pentru o vechime in munca de peste 15 ani.
          Vechimea in munca luata in considerare la determinarea duratei concediului de odihna este aceea pe care salariatii o implinesc in cursul anului calendaristic pentru care li se acorda concediul.


preluat de aici .

problema e ca ceea ce se aplica la angajatul la stat nu e obligatoriu sa se aplice la si la nivel de patron particular. Adica se pot face anumite misculatii in contractul colectiv de munca la nivel de unitate sau se poate folosi pretextul urmator:" a doua zi de pasti o ai libera dar ti-o trag din concediul de odihna"  precum si altele la fel astfel incat miraculos sa afli ca ai doar 21 de zile de concediu.

#5
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Si firma te poate sili sa semnezi un act aditional in care "partile hotarasc" ca durata concediului de odihna sa fie redusa de la 28 la 21?

#6
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005

View Postdcrst75, on Mar 26 2008, 08:02, said:

... in care patronatul face ce-l taie pe el capu.
...si de cele mai multe ori cu acordul tacit al sindicatelor...

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalex7905, on Apr 2 2008, 23:19, said:

...si de cele mai multe ori cu acordul tacit al sindicatelor...

Eu ma intreb daca exista cu adevarat sindicate in tara asta de cacao.

#8
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Despre ce sindicate e vorba? Sa rad, sa plang, nu stiu...

#9
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
vi se pare ciudat ca angajatorul privat  da aproape intotdeauna numarul minim legal de zile de concediu? ma rog, in ultimii 10 ani eu am avut timp sa ma obisnuiesc cu ideea. nu ma pot impaca insa cu gandul ca cele 21 de zile se acorda cand vrea patronul, nu cand vrei tu... nu mai spun de faptul ca de cele mai multe ori angajatul este atat de incarcat incat efectiv nu are cum sa beneficieze de o parte din zilele respective, promitanu-i-se recuperari in anul urmator sau pur si simplu i se spune "ai de facut cutare chestie, nu pleci in concediu. lasa ca vedem noi cum te recompensam".
la firma la care lucrez sunt sanse cam 66% sa primesti o saptamana de concediu si 33% sa primesti doua saptamani exact in perioada dorita de tine. siar fi bine sa poti justifica temeinic nevoia de concediu exact in perioada respectiva. multi angajati nici macar nu stiu cum e sa ai doua saptamani de concediu legate, pe motiv ca nu are cine sa ii inlocuiasca.

norocul nostru ca exista o alternativa la nesimtirea angajatorilor: concediul medical. (cu cat patronul e mai nesimtit, cu atat e mai frumos sa bagi cate un medical exact atunci cand are mai mare nevoie de tine, mai ales daca esti o persoana relativ importanta in firma si greu de inlocuit)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate