Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Salariul insotitor pers. cu handicap.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Salut,

As vrea sa fiu si eu lamurit in urmatoarea chestiune:
Stiu din legea 448/2006 (legea de integrare/protejare a handicapatilor) ca insotitorul persoanei cu handicap (de gr.1) este platit cu salariul minim pe economie. Ei bine, desi in anul 2008 salariul minim pe econobie este de 500 lei, salariul insotitorului a rams tot lafel ca anu trecut (2007), adica echivalentul salariului minim de anui trecut.
De ce?
Ei, administratia, supun ca nu sunt fonduri, dar totusi legea e lege! Noi, handicapatii nu traim in Romania sau, cert e, Romania s-a integrat in U.E. fara handicapati.

Ce sa poate face? Citeva lamuriri, va rog.Insotitorul e platit in baza carei legi? Sunt si alte salarii mai mici de salarul minim pe economie (pt 8 ore de munca) ?

#2
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006

View PostPentiumSEX, on Mar 25 2008, 08:40, said:

Salut,

As vrea sa fiu si eu lamurit in urmatoarea chestiune:
Stiu din legea 448/2006 (legea de integrare/protejare a handicapatilor) ca insotitorul persoanei cu handicap (de gr.1) este platit cu salariul minim pe economie. Ei bine, desi in anul 2008 salariul minim pe econobie este de 500 lei, salariul insotitorului a rams tot lafel ca anu trecut (2007), adica echivalentul salariului minim de anui trecut.
De ce?
Ei, administratia, supun ca nu sunt fonduri, dar totusi legea e lege! Noi, handicapatii nu traim in Romania sau, cert e, Romania s-a integrat in U.E. fara handicapati.

Ce sa poate face? Citeva lamuriri, va rog.Insotitorul e platit in baza carei legi? Sunt si alte salarii mai mici de salarul minim pe economie (pt 8 ore de munca) ?

Sunt sigura ca trebuie sa fie o greseala la mijloc. Din cate imi aduc eu aminte, in legea nr. 448/2006 se prevede ca salariul asistentului personal al persoanei cu handicap este egal cu salariul asistentului social debutant cu studii medii... Intr-adevar, in luna decembrie anul trecut, acest salariu brut era de 488 RON. Dar, de la data de 1 ian. 2008 orice unitate bugetara a fost obligata sa majoreze salariul personalului incadrat in subordine la nivelul salariului minim pe economie (in cazul salariilor care la data de 1 ian. se situau sub nivelul de 500 RON brut/luna).
Motivatia ca nu sunt fonduri este o prostie... Chiar daca majorarile salariale pentru bugetari se aplica cu data de 01.04.2008, salariul minim trebuia corectat la 1 ianuarie.

#3
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
[quote name='Kyandra' date='Mar 25 2008, 21:22' post='4306543']

Multumesc de raspuns; ai dreptate trebuie sa fie o greseala, o sa ma duc la Primarie cu aceasta problema (am vrut sa fiu sigur; sa-mi confirme si altcineva).

Multumesc mult.

#4
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Domna de la Primarie spuse asa:
Eu am optat sa primesc idemnizatia de insotitor (deci nu am angajat 1 insotitor/asistent personal) ca urmare din salariul minim se scad toate darile catre stat apoi imi sunt trecuti in cont 390 lei (ceea ce este adevarat).

Ceea ce nu pricep EU este pentru cine/de ce se opersc aceste dari catre stat (de aprox. 100 lei).Chiar la asa suma se ridica aceste dari 100 lei din salariu de 500 lei ?

Oricum intelec ca e corect cee ce-mi zise d-a de la Primarie, mai recitesc legea dar asta e, is sarac!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate