Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Mentalitate Romaneasca in NBC

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>De pilda, as vrea sa ofer numai servicii video cu minim 2 camere profi identice...Daca spun ceva de pret, clientii mei fac ochii cat cpl!!

Pai...ia niste cursuri de vanzare. Si nu ma refer aici la noi, de la un buticar cu sacou. Un modul de baza la un institut de prestigiu de afara, e vreo 6000 Eur, oare de ce :)

Trebuie insa sa si ai ce sa vinzi.
Sunt curios cum filmezi la doua camere o slujba ortodoxa de exemplu. Pentru ca sunt extrem de putini oameni cu studii in Ro care sa filmeze multi-cam ca la carte. De obicei, la noi la doua camere, fiecare trage ce-i vine si apoi la sfarsit, se incearca pusul un pic de la una, un pic de la alta. Normal ca vine clientul si zice, D-ne fereste, pentru asta sa dau eu dublu sau triplu? Plimbati ursul mai baieti... Si noi incepem si jelim, valeleu, nu e bani, noi suntem buni, dar nu ne cauta lumea!

Eu nu ofer multi camera decat foarte foarte rar. Pentru ca stiu cat de greu este sa o faci corect (spre ex corect profesional la un eveniment cu mai multe planuri de filmare simultane, nu exista doua camere, ori e una ca nu-s bani, ori sunt minim trei)

Edited by GunX, 03 April 2008 - 01:11.


#20
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
GunX, tu te pricepi f bine sa simulezi filmarea cu 2 camere, avand una singura! si ne-ai impartasit unele "secrete" si la acel workshop (ca sa ii mai fac pt a nu stiu cata oara reclama), dar de la asta pana la adevarata filmare la doua camere, drumul mi se pare lung! pentru ca o camera va trebui sa puna pauza pentru a lua un contraplan frumos si se poate strica solemnitatea slujbei spre exemplu -si eu apreciez slujbele ortodoxe- pe cand la 2 camere sunetul si imaginea raman in continuare de la camera 2, care tine generalul sa zicem, iar cu cealalta poti surprinde un detaliu, fara a fara a intrerupe ceva!

in al doilea rand, VHS, cred ca tuturor ne-a facut placere sa citim "saga" prin care ai trecut! si inca esti la inceput de drum acolo, in barca, insa esti un tip de mare valoare! eu unul m-as inclina si asupra nbc din spania, daca imi permiti un sfat! pentru ca un salariu ti-l poti lua numai dintr-o nunta! iar daca munca va fi de mare valoare, nu vei mai avea timp sa te ocupi cu altceva in sezon!

la noi insa...se intampla altceva! iti dau un ex din orasul meu: suntem 12 cameramani cu firma, restul freelanceri, iar intr-un weekend eu fost 29 de cununii la starea civila! asa ca..mi se pare ca in domeniul asta chiar e loc pt toata lumea!
e mai greu sa gasesti acei clienti carora te adresezi, caci majoritatea, mai ales in provincie, aleg o calitate acceptabila, raportata la un pret cat mai mititel! anul asta ABIA am reusit sa imi gasesc 3 nunti pe HD(2 la 2 camere), in conditiile in care fff multi nu stiu ce-i aia inalta definitie!

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Of, mai baieti... cine castiga mai multi bani? Un artist de la filarmonica sau un cantaret de manele?
Daca oamenilor le plac clopotei si rapididate, fiti manelisti, luati-le banu' incercand sa faceti treaba cat mai bine.
Va agitati aiurea. Banul conteaza si pentru fiecare nunta si tip de miri, exista filmaciul respectiv. Cei cu pretentii sunt prea putini si nu are sens sa-i cautati sau sa-i invatati pe cei fara pretentii.

enjoy,
Mtz

#22
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
... exact asta spun si eu ,poate un pic mai subtil. Gata m-am hotarat: bag clopotei stelute avioane, carcase cu brizbrizuri si cel putin 10 poze de la nunta pe coperta. predarea materialului la maxim 1 saptamana, evident la un pret corect (MARE ca deh atatea efecte costa :naughty: ). In schimb am de gand sa reduc pretul la "nepretentiosi" adica la cei care se multumesc cu editare cut- cut si fade-mix si carora le convine sa primeasca materialul dupa 3 sapatamani.
Astfel voi face rost de bani (si timp) de la "manelisti" :P s'apoi cu banii (si timpul) castigati poate voi avea timp de alte poriecte....


asta asa ca sa ne adaptam la cerintele si nevoile pietii

Edited by Mtz, 03 April 2008 - 12:05.


#23
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 glido, on Apr 3 2008, 08:08, said:

asta asa ca sa ne adaptam la cerintele si nevoile pietii
Eu zic ca in primul rand trebuie sa ai pregatite vreo 2-3 variante de prezentare a ofertei, si talentul de a citi rapid clientul.
E o vorba: cine se aseamana, se aduna. Chiar daca faci clopotei si stelute, daca le faci in primul rand pe gustul clientului si apoi bine, iti maresti sansele sa vina si altii din anturajul lor. Majortatea, oricat de habarnisti ar fi, tot isi dau seama cand un lucru este facut prost.
Ideea, dupa mine, este ca chiar daca nu faci ceea ce ti-ar place, fa-o cat mai bine.

Cand vad discutiile astea despre NBC pe aici, mereu imi vine in memorie fatza unui prieten foarte vechi caruia i-am facut relativ de curand, nunta fara clopotei. A fost foarte dezamagit la auzul vestii. Fiind prieten i-as fi putut baga toate stelutele si clopoteii din lume, dar nu a fost sa fie.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 03 April 2008 - 12:09.


#24
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 Mtz, on Apr 3 2008, 12:04, said:

...prieten foarte vechi caruia i-am facut relativ de curand, nunta
Doar editare,sau si filmare?Daca ai si filmat...cu ce? ;)

#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am si filmat putin cu un HC96 unde a fost nevoie. Eram invitat, nu angajat. Nu ma ocup deloc cu NBC.

enjoy,
Mtz

#26
valman

valman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.10.2006
Despre sony HVR HD 1000 stie cineva ceva?
Eu am auzit prin colegi ca e slaba rau in low light,dar informatia este nefondata totusi(deocamdata).
Eram hotarat sa-mi iau una pana sa aud discutia.

#27
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Care e legatura intre camera aia si subiectul threadului, ca-mi scapa...

Edited by GunX, 07 April 2008 - 00:50.


#28
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 GunX, on Apr 7 2008, 01:48, said:

Care e legatura intre camera aia si subiectul threadului, ca-mi scapa...
Totusi exista o legatura si anume socrul mare vrea sa te vada cu Ag-ul pe umar la nunta ficiorului lui, sa se poata lauda in sat ca fost filmat de unul de la TVl si daca mai ai si un actibild cu sigla vreunei televiziuni pe camera e si mai bine  :P
Avand in vedere ca HDR1000 e camera de umar care "arata" bine, calitatea nu prea mai conteaza ..... mentalitate  NBC si uite asa se inscrie si asta la subiectul threadului

#29
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
frumos spus! dar cum le explici ca ceea ce e mare nu e intatdeauna bun?? :D

#30
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
fara cuvinte. iti creezi un renume sau un portofoliu care vorbeste singur. cine nu pricepe, bucura-te ca nu-ti este client.

#31
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

 glido, on Apr 7 2008, 09:03, said:

Totusi exista o legatura si anume socrul mare vrea sa te vada cu Ag-ul pe umar la nunta ficiorului lui, sa se poata lauda in sat ca fost filmat de unul de la TVl si daca mai ai si un actibild cu sigla vreunei televiziuni pe camera e si mai bine  :P
Avand in vedere ca HDR1000 e camera de umar care "arata" bine, calitatea nu prea mai conteaza ..... mentalitate  NBC si uite asa se inscrie si asta la subiectul threadului


Da bine ai grait.

Eram la o nunta la tara ca si fotograf, cameramanul era de la un TV local cu o camera VHS Panasonic MS1. Asta era in 2006 sau 2007. Imaginati-va.
Langa mine erau 2 domnisoare si au facut urmatoare afirmatie: Uite il vezi pe asta, e de la tv Baia Mare. Cealalta facea ochii mari oauuu.
Cine vrea cu disperare contracte combinatia camera de umar + ecuson si actibild TV + pret economic sparge piata, mai ales daca baga si clopotei si inimioare. Din pacate foarte multi inca gandesc la nivelul asta, si aici ma refer la clienti si realizator.

Cum se poate explica diferenta de calitate VHS/DV vs. HD/HDV, foarte simplu, far nici o explicatie. Un Home Cinema HQ pe care se simuleaza diferenta intre cele doua formate sau diferente intre pachetul X de la firma X si pachetul tau la calitate Y. Doar imagini, nimic de abureli technice.
Daca vedeti ca mirelui i se zbate ochiul stang si se scarpina pe gat, bagati abureli de genul Razboiul Stelelor a fost filmat in HD si ca pe un Blu-Ray este +5 calitate fata de un DVD, si toate astea la super oferta de numai 000 LEi

Edited by VHS, 07 April 2008 - 14:32.


#32
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 valman, on Apr 6 2008, 23:53, said:

Despre sony HVR HD 1000 stie cineva ceva?
Eu am auzit prin colegi ca e slaba rau in low light,dar informatia este nefondata totusi(deocamdata).
Eram hotarat sa-mi iau una pana sa aud discutia.


Un sfat: mai pune ceva bani si ia-ti un VX 2100 e + un suprarengular. E mai greu un pic sa filmezi cu VX-ul, dar vei descoperi foarte curand avantajele acestei camerte video.

#33
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007

 bydede, on Apr 7 2008, 18:15, said:

Un sfat: mai pune ceva bani si ia-ti un VX 2100 e + un suprarengular. E mai greu un pic sa filmezi cu VX-ul, dar vei descoperi foarte curand avantajele acestei camerte video.
Diferenta este de 350 euro+un superangular(300euro),deci un total de 650 euro.Eu nu inteleg de ce toata lumea este impotriva acestei camere cind nici macar nu a-ti pus mina pe ea.Doar din "birfe" sau ....?Va rog explicati-mi si mie.Rog foarte frumos pe cineva care a luat aceasta camera sa ne zica si noua tuturor niste detalii "adevarate".Multumesc anticipat.

#34
DonaldAlex

DonaldAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.03.2006
Nu stiu cati din cei ce si-au dat cu parerea despre Sony HVR HD1000 au pus mana pe aceasta camera. Eu de aprox. 3 saptamani am aceasta camera. Am filmat cu vx2100 si cu HD1000. Pentru mine a fost o decizie usoara in alegerea camerei.

#35
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 rovid, on Apr 7 2008, 17:30, said:

Diferenta este de 350 euro+un superangular(300euro),deci un total de 650 euro.Eu nu inteleg de ce toata lumea este impotriva acestei camere cind nici macar nu a-ti   :thumbdown: pus mina pe ea.Doar din "birfe" sau ....?Va rog explicati-mi si mie.Rog foarte frumos pe cineva care a luat aceasta camera sa ne zica si noua tuturor niste detalii "adevarate".Multumesc anticipat.

Doar o vorba S-ATI mai spun:))
Faptul ca ti-am recomandat VX-ul, nu inseamna ca sunt impotriva acestei HVR 1000 U. Daca tot vrei sa afli impresii, mergi aici sau aici

In primul rand, nu trebuia sa postezi aici. (vezi titlul topicului!).
PS: Faptul ca aceasta camera are dimensiuni mai mari, nu inseamna ca este si mai buna...Daca vrei sa te intepi luand aceasta camera, nu ai decat! Retine ca asta este parerea mea, bazata pe specificatiile ei tehnice (chiar daca nu am incercat pe viu aceasta camera). D.p.meu d. v, acest model de sony, este aceeasi bataie de joc la HD, pe care si panasonicul a facut-o cu al lor MD  10000 standardului SD...

#36
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007

 bydede, on Apr 7 2008, 19:07, said:

Doar o vorba S-ATI mai spun:))
Faptul ca ti-am recomandat VX-ul, nu inseamna ca sunt impotriva acestei HVR 1000 U. Daca tot vrei sa afli impresii, mergi aici sau aici

In primul rand, nu trebuia sa postezi aici. (vezi titlul topicului!).
PS: Faptul ca aceasta camera are dimensiuni mai mari, nu inseamna ca este si mai buna...Daca vrei sa te intepi luand aceasta camera, nu ai decat! Retine ca asta este parerea mea, bazata pe specificatiile ei tehnice (chiar daca nu am incercat pe viu aceasta camera). D.p.meu d. v, acest model de sony, este aceeasi bataie de joc la HD, pe care si panasonicul a facut-o cu al lor MD  10000 standardului SD...
Oricum am fost amindoi offtopic,nu crezi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate