Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Internet la sat

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lugojan_adi

lugojan_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.03.2008
salut
am o intrebare, locuiesc in satul Chiscadaga, comuna Soimus, Judetul Hunedoara si vreau sa ma conectez si eu la net. Problema este ca acolo nu am retea fixa cum ar fi romtelecon  sa ma conectez. Care ar fi cea mai buna solutie? Mentionez ca nici nu sunt in acoperirea 3G la Vodafone sau Orange .

#2
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

 lugojan_adi, on Mar 20 2008, 18:17, said:

salut
am o intrebare, locuiesc in satul Chiscadaga, comuna Soimus, Judetul Hunedoara si vreau sa ma conectez si eu la net. Problema este ca acolo nu am retea fixa cum ar fi romtelecon  sa ma conectez. Care ar fi cea mai buna solutie? Mentionez ca nici nu sunt in acoperirea 3G la Vodafone sau Orange .
Zapp?

#3
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

 lugojan_adi, on Mar 20 2008, 18:17, said:

salut
am o intrebare, locuiesc in satul Chiscadaga, comuna Soimus, Judetul Hunedoara si vreau sa ma conectez si eu la net. Problema este ca acolo nu am retea fixa cum ar fi romtelecon  sa ma conectez. Care ar fi cea mai buna solutie? Mentionez ca nici nu sunt in acoperirea 3G la Vodafone sau Orange .

Nu-i nevoie sa ai acoperire 3G ca sa poti avea acces la Internet mobil. Atata tip cat exista semnal GSM poti folosii o conexiune la Internet prin standard EDGE sau GPRS. In cazul in care semnalul este prea slab sau instabil, se poate monta o antena, pe propria casa.
Ti-am trimis P.M.

#4
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Eu înainte de a avea clicknet la sat am avut Zapp și am fost mulțumit. Și acum mai am Zapp de fapt dar ca net mobil.

Edited by jafpefata, 21 March 2008 - 10:56.


#5
cristicmc

cristicmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.10.2007
si eu folosesc zapp ca internet mobil de 2 ani si sunt foarte multumit (trafic nelimitat pt aprox 10$); daca ai semnal acolo il recomand cu placere!

#6
lugojan_adi

lugojan_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.03.2008

 Ignition, on Mar 21 2008, 08:30, said:

Nu-i nevoie sa ai acoperire 3G ca sa poti avea acces la Internet mobil. Atata tip cat exista semnal GSM poti folosii o conexiune la Internet prin standard EDGE sau GPRS. In cazul in care semnalul este prea slab sau instabil, se poate monta o antena, pe propria casa.
Ti-am trimis P.M.
Ma intereseaza la Vodafone ca miam facut abonament la ei pt internet si date.
La vodafone nu se poate monta o antena? Cat costa? Cum arata ?Cum o Conectez? De unde o achizitionez? Cat imi va mari viteza?

#7
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
La Zapp era mai utilă o antenă. Unde stai tu, să prinzi semnal 3G cred că e mai greu. Poți căuta antene de 2100 să încerci. Oricum, am impresia că rămâi blocat pe dialup. Pe Zapp cu antenă barem aveai 15 KB/s sigur.

#8
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
In scurta vreme, in satul Sulighete din aceiasi comuna va fi un punct de prezenta al S.N. Radiocomunicatii, vor face un telecentru acolo, poate poti lua legatura cu ei si vezi daca-ti ofera si tie net.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In Chiscadaga nu ajunge cumva Romtelecom cu Clicknetu? Ia intreaba-i...

#10
buxa

buxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.03.2007
Si eu am plecat din Bacau intr-un sat din apropiere. Am avut 1 an si ceva zapp de 10 dolari, dar am fost foarte nemultumit de conexiune. Probabil distanta fata de oras a afectat conexiunea. La inceputul acestui an am intrat pe clicknet.ro si am gasit acolo un formular de verificare a ariei de acoperire. Introduci numarul de telefon al unui vecin (daca ai contract romtelecom introduci numarul tau) si iti raspunde pe loc daca esti sau nu in aria de acoperire. Poate ai si tu norocul meu si reusesti sa iti pui un internet mai serios decat zapp sau internet mobil in general. Sfatul meu pentru "tarani ca noi" care nu sunt in aria de acoperire 3G sau EVDO este sa nu optati pentru internet mobil pentru ca MERGE PROST. Am testat in zona mea si Orange si Vodafone si se conecteaza GPRS, iar zapp-ul nu merge decat la 153 kbs, care in realitate este 0,01 biti pe secunda. Tot pentru cei de la sate, Internetul merge super fain daca e pe cablu pentru ca in general esti singurul din sat care are net. La mine cel putin, conexiunea ADSL de 3 mega are intr-adevar 3 mega si ziua si noaptea, si in Romania si in China (teste facute pe speedtest.net). Deci taranii de la sate boieresc acuma cu internet super fain. Salutari de pe netul de la tara.

 nepot, on Apr 22 2008, 13:40, said:

In scurta vreme, in satul Sulighete din aceiasi comuna va fi un punct de prezenta al S.N. Radiocomunicatii, vor face un telecentru acolo, poate poti lua legatura cu ei si vezi daca-ti ofera si tie net.

Radiocomunicatii au niste scoruri de iti vine sa fugi. In plus ai nevoie de ceva echipamente radio pentru conexiunea la net. Cred ca este mai rentabil upload/download prin satelit.

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Uploadul prin satelid e foarte scump.

P.S. Tarani cu net, huh.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate