Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Drepturile consumatorului !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008
Nu situ daca am postat unde trebuie ! Sa va spun problema mea . Acum 1 an am cumparat un router wireless de la o firma. Ieri mi s-a stricat router-ul si l-am dus la firma de la care l-am luat. Ei mi-au spus ca il vor trimite nu stiu unde :| ca sa il repare si in termen de 15 zile il voi primi inapoi daca se poate face sau imi vor da altu ! Intrebarea mea este : In acest termen de 15 zile firma de la care am cumparat router-ul este obligata prin vreo lege sa imi dea un alt dispozitiv ( tot router wireless ) pe perioada in care ei mi-au luat router-ul ? Mentionez ca router-ul meu este inca in garantie ! Multumesc

#2
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008
nimeni nu stie ?: (

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu sunt obligati. Ei nu raspund de pagubele indirecte care ti le cauzeaza nefunctionarea produsului lor, cum ar fi faptul ca nu ai tu acces la mail si pierzi bani. Daca precizeaza, totusi, asta in contract, atunci sunt obligati.

#4
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008
ok, ms ! deci nu este lege prin care sa ii oblige sa imi dea altceva care sa functioneze in locul router-ului , implicit un router !

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
L. 449/2003
Art. 2
In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
e) garantie - orice angajament asumat de vanzator sau producator fata de consumator, fara solicitarea unor costuri suplimentare, de restituire a pretului platit de consumator, de reparare sau de inlocuire a produsului cumparat, daca acesta nu corespunde conditiilor enuntate in declaratiile referitoare la garantie sau in publicitatea aferenta;
f) reparare - aducerea produsului care nu corespunde conditiilor enuntate in declaratiile de garantie sau in publicitatea aferenta, la specificatiile prevazute in contractul de vanzare-cumparare.
Art. 19
Garantia este obligatorie din punct de vedere juridic pentru ofertant, in conditiile specificate in declaratiile referitoare la garantie si in publicitatea aferenta.

Art. 20
(1) Garantia trebuie sa cuprinda mentiuni cu privire la drepturile conferite prin lege consumatorului si sa ateste in mod clar ca aceste drepturi nu sunt afectate prin garantia oferita.
(2) Garantia trebuie sa precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garantie, modalitatile de asigurare a garantiei - intretinere, reparare, inlocuire -, inclusiv denumirea si adresa vanzatorului si ale unitatii specializate de service.
(3) Garantia trebuie redactata in termeni simpli si usor de inteles.

Art. 21
(1) La cererea consumatorului garantia va fi oferita in scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil si accesibil acestuia.
(2) In cazul in care garantia nu respecta prevederile alin. (1) si ale art. 20, valabilitatea acesteia nu este afectata, consumatorul avand dreptul de a solicita vanzatorului indeplinirea conditiilor incluse in declaratiile referitoare la garantie.

#6
razvan915

razvan915

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.03.2008

View PostBebeluska, on Mar 23 2008, 11:17, said:

L. 449/2003
Art. 2
In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
e) garantie - orice angajament asumat de vanzator sau producator fata de consumator, fara solicitarea unor costuri suplimentare, de restituire a pretului platit de consumator, de reparare sau de inlocuire a produsului cumparat, daca acesta nu corespunde conditiilor enuntate in declaratiile referitoare la garantie sau in publicitatea aferenta;
f) reparare - aducerea produsului care nu corespunde conditiilor enuntate in declaratiile de garantie sau in publicitatea aferenta, la specificatiile prevazute in contractul de vanzare-cumparare.
Art. 19
Garantia este obligatorie din punct de vedere juridic pentru ofertant, in conditiile specificate in declaratiile referitoare la garantie si in publicitatea aferenta.

Art. 20
(1) Garantia trebuie sa cuprinda mentiuni cu privire la drepturile conferite prin lege consumatorului si sa ateste in mod clar ca aceste drepturi nu sunt afectate prin garantia oferita.
(2) Garantia trebuie sa precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garantie, modalitatile de asigurare a garantiei - intretinere, reparare, inlocuire -, inclusiv denumirea si adresa vanzatorului si ale unitatii specializate de service.
(3) Garantia trebuie redactata in termeni simpli si usor de inteles.

Art. 21
(1) La cererea consumatorului garantia va fi oferita in scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil si accesibil acestuia.
(2) In cazul in care garantia nu respecta prevederile alin. (1) si ale art. 20, valabilitatea acesteia nu este afectata, consumatorul avand dreptul de a solicita vanzatorului indeplinirea conditiilor incluse in declaratiile referitoare la garantie.
ms bebelushka , dar nu mi-ai raspuns la intrebare ! MS oricum xD

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postrazvan915, on Mar 24 2008, 21:07, said:

ms bebelushka , dar nu mi-ai raspuns la intrebare ! MS oricum xD


La intrebare iti poti raspunde singur, in functie de contractul pe care il ai sau de ceea ce scrie in hartia de garantie ce insoteste factura fiscala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate