Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Cel mai bun firewall din 2008

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
E foarte bun, plus ca e free. Dealtfel orice firewall trebuie setat ca lumea in functie de necesitati(paranoia) B) . Multi merg pe default cu ele. :D

#20
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Folosesc doar antivirusul [kaspersky]. No firewall :P

#21
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Eu folosesc Kerio Personal Firewall 2.1.5 (ultima versiune freeware). E cam old, din 2002, insa face ceea ce am nevoie, control trafic aplicatii in / out si taskuri simple block / allow. Ocupa putine resurse, 6MB ram, si se configureaza usor.

#22
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,325
  • Înscris: 02.02.2006

View Postalexandrudicu, on Jun 12 2008, 22:00, said:

Eu folosesc Kerio Personal Firewall 2.1.5 (ultima versiune freeware). E cam old, din 2002, insa face ceea ce am nevoie, control trafic aplicatii in / out si taskuri simple block / allow. Ocupa putine resurse, 6MB ram, si se configureaza usor.
Si asta ar si trebui sa faca un firewall. Toate alte chestii incluse in "firewall-uri" mai avansate (ex.: Comodo) si testate intens de teste precum cel facut de Matousec, nu tin absolut deloc de partea de firewall, ci de partea de HIPS.

Asa ca multi care habar nu au ce e si ce face un firewall se vor lauda ca folosesc "cel mai tare firewall", cand de fapt folosesc altceva (la fel ca atunci cand te lauzi ce telefon bestial ai, ca are camera video, cand camera video nu are absolut nicio legatura cu telefonul in sine, parte ce tine de convorbiri, nu de poze/video :P ).

#23
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Pai da , dar partea de HIPS se poate atasa foarte bine unui firewall la fal ca si unui antivirus. Si de ce a folosesti doua aplicatii separate cand le poti avea pe amandoua in unul singur. Si la HIPS sta cel mai bine deocamdata...

Edited by razor74, 13 June 2008 - 07:51.


#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,325
  • Înscris: 02.02.2006
Si la fel de bine se poate atasa un televizor de un frigider. Asta inseamna ca frigiderul e mai bun? (sau invers, daca atasezi un frigider de un televizor, televizorul va fi mai bun, va prinde mai multe programe, si va avea o calitate mai buna a imaginii??)

Firewall-l e una, HIPS-ul e cu totul altceva. "Firewall challenge" NU TESTEAZA FIREWALL-UL, ci partea de HIPS, deci ar fi trebuit sa se numeasca HIPS Challenge. Acel test deformeaza foarte mult realitatea, le fel cum si acest topic numit "cel mai bun firewall din 2008" deformeaza realitatea.

Pai daca vorbim de HIPS, hai sa ma bag si eu ca folosesc System Safety Monitor (ma rog...foloseam pana acum 3 zile, ca se pare ca SSM nu merge bine deocamdata pe SP3). Si SSM este un HIPS foarte bun...asta il face un firewall foarte bun (mai ales ca nu are absolut niciun fel de control al conexiunii)?

Nu spun ca Comodo e prost, sau ca testele sunt inutile, dar spun ca sunt denumite aiurea. Daca vorbiti de firewall, vorbiti strict de partea de firewall, nu de altele.

#25
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postrazor74, on Jun 13 2008, 08:50, said:

Pai da , dar partea de HIPS se poate atasa foarte bine unui firewall la fal ca si unui antivirus. Si de ce a folosesti doua aplicatii separate cand le poti avea pe amandoua in unul singur. Si la HIPS sta cel mai bine deocamdata...

Kaspersky are HIPS default in antivirus, si alti antivirusi. Deci prefer KAV si Kerio decat KAV si Comodo, fiindca nu are rost sa folosesc HIPS si de la Comodo si de la KAV in acelasi timp. Oricum e cam annoying, de ce sa fie double annoying ? Sincer, eu si UAC din Vista il tin dezactivat, din aceleasi motive. Intrebari peste intrebari, nu cumva sa-mi apara vreo reclama in IE in plus. Prefer reclama decat 50 de clickuri.

#26
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
dupa mine agnitunm outpost si comodo firewall sunt the best ones.
imi place la nebunie ad blockeru din outpost si defense+ lui comodo.

va trebuii in schimb sa testez mai aporfundat online armor.  sa vad ce/i de capu lui.
revin cu detalii

#27
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cel mai bun firewall din 2009 aici: http://forum.softped...howtopic=483128

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate