Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

EOS 5D Mark II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
135 replies to this topic

#91
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Vad ca si aceasta camera va avea HD Movie Mode. Asta e directia care o iau dslr-urile (buna, dupa parerea mea). Vedeti si Nikon D90.

#92
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View PostCayn, on Aug 29 2008, 13:40, said:

Vad ca si aceasta camera va avea HD Movie Mode. Asta e directia care o iau dslr-urile (buna, dupa parerea mea). Vedeti si Nikon D90.

De ce-i buna ? Strategii de marketing pentru ....

#93
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 22.01.2008

View Postmrdobanda, on Aug 29 2008, 13:50, said:

De ce-i buna ? Strategii de marketing pentru ....

daca va fi la fel ca la D90, cred ca ar fi o greseala din partea Canon sa puna asa ceva pe o camera "serioasa" cum e 5D. totusi, 5D va beneficia de procesare superioara (Digic IV, poate chiar doua bucati, ca la fratii mai mari), buffer mai mare, transfer mai rapid pe CF. caz in care s-ar putea sa fie un mod video util: 1080p/i, la 24/50/60 fps, expunere automata si poate chiar AF.

#94
Harry Houdini

Harry Houdini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2004

canonrumors said:

* 21.1 MP 1.0x  (vs. 21.1 MP 1.0x)
* DIGIC IV (vs. Dual DIGIC III)
* ISO 100-6400 L:50 & H:12800 (vs. 100-1600 L:50 & H:3200)
* 5 FPS (vs. 5 FPS)
* 3.2" High Resolution Screen (LCD) (vs. 3.0" Not So High Resolution Screen (LCD))
* 19 point AF (vs. 45 point AF, but it doesn't work actually)
* HDMI Out (vs. Video Out)
* Liveview (vs. Liveview)
* HD Movie Mode (vs. well, nothing)
* Viewfinder: 100% Coverage (vs. Viewfinder: 100% Coverage)
* Full weather sealing (vs. Full weather sealing)
* EF Lenses only (vs. EF Lenses only)
* $3000-4000 (vs. $8000)
* Announced XX-Sep-08 (vs. 20-Aug-07)

In paranteza, dupa cum bine stiti, sunt specificatiile varfului de gama EOS 1Ds Mark III.
Daca as fi utilizator Canon, si as fi platit 8000 USD anul trecut pe un aparat care sa fie desfiintat la numai un an de zile de un model de doua ori si ceva mai ieftin, scos pe piata de aceesi companie, as fi EXTREM de furios. Ar fi o bataie de joc fata de toti clientii Canon care au platit o galagie de bani pe 1Ds Mark III. Si chiar daca ar aparea un 1Ds Mark IV (lucru necesar, pentru ca n-ar mai exista nici un motiv sa se cumpere Mark III-ul, fiind depasit la toate capitolele), devalorizarea cu 5000 USD (62,5%) pe parcursul unui an de zile ar fi cel putin tragica pentru cei care l-au cumparat.

#95
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 22.01.2008

View PostHarry Houdini, on Aug 29 2008, 14:30, said:

Daca as fi utilizator Canon, si as fi platit 8000 USD anul trecut pe un aparat care sa fie desfiintat la numai un an de zile de un model de doua ori si ceva mai ieftin, scos pe piata de aceesi companie, as fi EXTREM de furios. Ar fi o bataie de joc fata de toti clientii Canon care au platit o galagie de bani pe 1Ds Mark III. Si chiar daca ar aparea un 1Ds Mark IV (lucru necesar, pentru ca n-ar mai exista nici un motiv sa se cumpere Mark III-ul, fiind depasit la toate capitolele), devalorizarea cu 5000 USD (62,5%) pe parcursul unui an de zile ar fi cel putin tragica pentru cei care l-au cumparat.

da' de ce? Mk3-urile vor inceta brusc sa mai functioneze cand va aparea 5DII sau Mk4? sau vor face poze mai putin exceptionale decat fac acum? stai linistit, cei care si-au luat Mk3 probabil fac o gramada de bani din fotografie si pana acum si-au amortizat cu varf si indesat "investitia". in plus, cred ca lumea s-a obisnuit cu ideea ca aparatele foto au incetat sa mai fie bunuri de folosinta indelungata, sau "investitii". acum nu mai sunt decat niste simple produse electronice de larg consum supuse aceleiasi legi a lui Moore ca si computerele, plasmele, etc.

#96
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Si eu tind sa cred ca n-o sa sara de 16mpx. Sau SPER sa nu sara. Lightroom2-ul scartzaie SI la nef-urile de d3 pe avionul meu de calculator. Si-n plus cine rezolva atatia mpixeli? Patru L-uri?

La noise sigur o sa stea foarte bine. Si la acest capitol nu cred ca e overkill. Linistea pe care ti-o ofera un high iso curat poate sa-ti dea drumul la creativitate si sa faci o groaza de chestii faine. Am simtit-o cand am tras cu d3-ul si nu mi-a fost frica sa pun 6400.



kayman: se pune doar problema sa-ti segmentezi piata sa nu-ti scufunzi un aparat cu altul. Si Canon trebuie sa se gandeasca si la asta.

Mie mi-ar place mai mult piata sa se segmenteze in functie de genul de fotografie abordat, fara strutocamile de flagshipuri care sa inglobeze toate feature-urile planetei, din care fiecare sa foloseasca ce-i trebuie si pe restul sa arunce banii pe fereastra.

Edited by grig_jr, 29 August 2008 - 15:19.


#97
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 22.01.2008

View Postgrig_jr, on Aug 29 2008, 16:15, said:

Mie mi-ar place mai mult piata sa se segmenteze in functie de genul de fotografie abordat, fara strutocamile de flagshipuri

nu prea se poate. super-segmentare/fragmentare = preturi mari. Canon produce pentru mase si are nevoie de economie de scara ca sa poata oferi preturile actuale, indiferent de ce clasa vorbim.

revenind la 5D, ai dreptate, Canon nu sunt prosti sa-si canibalizeze segmentele de piata, au fost foarte atenti la asta in trecut (va amintiti de functiile dezactivate din firmware la 300D, dar active in 20D?), si tocmai de aceea adevaratul 5DII probabil nu va fi conform zvonurilor... cel putin nu la acel pret.

#98
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Prima info non zvon. Nu e mult, dar destul cat sa ne "incalzeasca" weekendul care tocmai incepe!

#99
bOsHo

bOsHo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.03.2003

View Postgrig_jr, on Sep 5 2008, 14:43, said:


:OK:

#100
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postgrig_jr, on Sep 5 2008, 15:43, said:


La mine nu merge, ramane blocat la "Destined EVOLUTION".
Ce e pe acolo interesant, apare pe la 2000 sa pot si eu visa la el   :P  ?

#101
cineva01

cineva01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2007

View PostHarry Houdini, on Aug 29 2008, 14:30, said:

* $3000-4000 (vs. $8000)
* Announced XX-Sep-08 (vs. 20-Aug-07)

In paranteza, dupa cum bine stiti, sunt specificatiile varfului de gama EOS 1Ds Mark III.
Daca as fi utilizator Canon, si as fi platit 8000 USD anul trecut pe un aparat care sa fie desfiintat la numai un an de zile de un model de doua ori si ceva mai ieftin, scos pe piata de aceesi companie, as fi EXTREM de furios. Ar fi o bataie de joc fata de toti clientii Canon care au platit o galagie de bani pe 1Ds Mark III. Si chiar daca ar aparea un 1Ds Mark IV (lucru necesar, pentru ca n-ar mai exista nici un motiv sa se cumpere Mark III-ul, fiind depasit la toate capitolele), devalorizarea cu 5000 USD (62,5%) pe parcursul unui an de zile ar fi cel putin tragica pentru cei care l-au cumparat.

am citit si eu zvonurile
dupa mine tre sa iasa 2 camere. o sa vedem curind

eu cred ca vor scoate urmasul lui 5d "doar" cu upgrade de mp (senzor similar sau upgradat de 1ds) insa fara nimic special in rest. asa cum era si 5d la vremea lui, senzorul si pretul contau 90%.  nu aveai AF de pe 1d 1ds sau alte bucurii. ca pret probabil tot la 2500$-3000$.
si apoi un alt model inlocuitor pt 1ds mk3. adica si mp si af si tot.

un alt indiciu ca politica nu s-a schimbat deloc e 50d. as fi crezut ca nu va intra exact in zona fostului 40d ci ca va primi alt AF gen 1d si va concura cu d300 ca si specificatii. de aia cred ca si la noul 5d va fi absolut la fel ca noutati cum a fost primul 5d. asta o sa everveze la maxim pe sony care pe orice piata dau sa intre gasesc pe cineva. practic canon joaca la megapixeli in continuare (in mare desigur, nu 100% asta) iar nikon deocamdata ramin la 12 insa mizeaza pe iso si adauga tot ce e posibil altceva la toate modelele (acelasi AF d300/d700/d3, pina si d90 are color tracking acum). in final nikon si canon nu o sa isi faca deloc unul altuia competitie directa cu modele similare ca specif si pret. o sa fie intercalate, cistigi ceva, pierzi ceva.

in orice alt caz canon si-ar strica intreaga piata prezenta, ca modele, preturi si specificatii. probabil nikon stau cuminti sa vada ce fac si canon.
zvonurile sunt si la cealata parte. tot vad posibile rangefindere, noi formate "MX" si alte chestii. o sa fie interesant.pare f plauzibil in 2009 sa aiba 21-24mp, la 2 ani dupa d3.

Edited by cineva01, 05 September 2008 - 15:33.


#102
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postvp-emanuel, on Sep 5 2008, 16:06, said:

La mine nu merge, ramane blocat la "Destined EVOLUTION".
Ce e pe acolo interesant, apare pe la 2000 sa pot si eu visa la el   :P  ?

E noul 10000D :lol:

#103
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

View Postmontecarlo, on Sep 5 2008, 16:26, said:

E noul 10000D :lol:
Daca e un FF cu 6mpx, ecran bun, iso 25000 clean, fps mic si constructie solida, io iau doua :D

#104
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ha. "Sa se dea cate una sa ajunga la toti" :D

Edited by miromulus, 05 September 2008 - 15:44.


#105
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu sper sa vina cu ceva cu adevarat inovator!

#106
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ma bag si eu ca musca-n lapte in discutia asta.

Ca posesor de 5D pot sa zic ca nu m-as gandi sa-l schimb decat din cauza AF-ului care e JENANT. Cum eu fotografiez nunti, de obicei e cam intuneric si am in consecinta un minunat aparat cu un singur punct de AF pe mijloc. URASC asta. Nu pot sa fac nimic cu cele exterioare (desi e mult spus exterioare, pt ca-s ingramadite in centru), pur si simplu nu e in stare sa faca lock la focus in lumina slaba (si asta cu obiective luminoase).

Sunt satul de AF-ul extrem de slab de pe 5D. Am si un 40D si desi AF-ul de pe punctele periferice e mai ok decat la 5D, in ansamblu nu e chiar la mare distanta de 5D (cel putin punctul central). Ba parca 5D e mai bun pe ala central.

Vazand ce-au pus pe 50D ca AF (adica practic e tot ala ca pe 40D), am o mare teama ca pe noul 5D o sa fie acelasi AF. Cu tot senzorul, Digicu si megapixelu din lume, un aparat e intuil daca nu poti face fotografia atunci cand o vezi in cadru, din motive de AF. Si focus + reincadrare nu merge cand oamenii se misca si vrei sa-i fotografiezi la f/2.0.

Degeaba o sa aiba noul 5D toate minunatiile daca tot un AF de 2 lei va avea. Si nu cred ca va avea AF ca seria 1. Asa ca din anumite puncte de vedere, solutia va trebui sa ramana seria 1 pt utilizatori (ca nu-s fraieri cei de la Canon sa ia de pe seria 1 fix ce e mai important). Eu care am un stil fotojurnalistic ma bazez pe momente. E "minunat" sa ai momentul in cadru si sa vezi ca o ia la sanatoasa obiectivul ca nu vrea sa faca focus. Ma gandesc serios sa trec pe seria 1 si tare mi-e ca o sa fiu "ajutat" de aparitia noului 5D...:(

Pai e si logic. Daca 5D II va avea senzor f. bun (poate mai bun decat 1d si 1ds actuale), AF ca 1D(s), atunci ce ramane de seria 1? Gripul vertical, weather sealing-ul si FPS-uri mai multe? Nu prea vad multi care sa dea mii de $ pt atat.

#107
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu tot cred ca vor scoate ceva semnificativ peste D700... (culmea, eu am Nikon :D )

daca nu vor scoate asa ceva, atunci o sa fie un an foarte plictisitor in fata noastra.

#108
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Evident ca D700-le e de batut. Intrebarea e la ce facilitati o sa-l depaseasca. Mi-e teama sa nu vina doar cu o monstruozitate la nivel de megapixeli (20+) dar cu un af infect. Oricum, eu nu-s asa stresat. Sper doar sa va faca sa vindeti cat mai multe 5D-uri ca tare mi-as lua si eu unul. :D 50D-ul nu e pasul pe care-l asteptam

Edited by miromulus, 05 September 2008 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate