Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Concediile pentru sărbători legale.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

Quote

Art. 134.
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
a) 1 și 2 ianuarie;
b ) prima și a doua zi de Paști;
c) 1 mai;
d) 1 decembrie;
e) prima și a doua zi de Crăciun;
f) 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.

(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
Questions:

1. Înseamnă asta cumva că toate sărbătorile creștine numite "Paști" și "Crăciun" sunt sărbători legale în care nu se lucrează, deci că toată lumea ar trebui să fie liberă atât de Paștele Catolic cât și de Paștele ortodox (... cât și de vreun alt "Paște" astfel declarat de vreun alt cult creștin)?

2. Înseamnă asta discriminare împotriva creștinilor, prin care aparținătorii cultelor necreștine primesc, în plus față de Paști și Crăciun, 2x2 zile de sărbătoare religioasă proprie anual?

3. Ce vrea să-nsemne alineatul (2)? Cum adică "acordarea se face de către angajator"? Cumva zilele de sărbătoare legală specificate la (1) sunt la bunul plac al patronului, putând fi acordate sau nu după cum are el chef?

Merçi.

Edited by donjoe, 12 March 2008 - 08:53.


#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdonjoe, on Mar 12 2008, 08:50, said:

3. Ce vrea să-nsemne alineatul (2)? Cum adică "acordarea se face de către angajator"? Cumva zilele de sărbătoare legală specificate la (1) sunt la bunul plac al patronului, putând fi acordate sau nu după cum are el chef?

Acel alineat se refera la institutiile in care se lucreaza fara pauza (institutiile sanitare, de exemplu), liberele aferente sarbatorilor legale acordandu-se de catre angajator in perioada imediat urmatoare sau compensarea acestora in bani.

#3
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBebeluska, on Mar 13 2008, 13:22, said:

Acel alineat se refera la institutiile in care se lucreaza fara pauza (institutiile sanitare, de exemplu), liberele aferente sarbatorilor legale acordandu-se de catre angajator in perioada imediat urmatoare sau compensarea acestora in bani.
Hmm. Asta era deja spus explicit în alt articol, nu era nevoie de o asemenea precizare dubioasă aici.

Oricum, mă interesau mai mult primele două puncte. :devilred: Văd că lumea s-a cam blocat...

Edited by donjoe, 13 March 2008 - 14:30.


#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdonjoe, on Mar 13 2008, 14:29, said:

Hmm. Asta era deja spus explicit în alt articol, nu era nevoie de o asemenea precizare dubioasă aici.

Oricum, mă interesau mai mult primele două puncte. :devilred: Văd că lumea s-a cam blocat...

Nu s-a blocat nimeni, mi se parea destul de clar.
Romania este o tara majoritar ortodoxa. Catolicii primesc liber cf. lit. f, ramanand la latitudinea angajatorului daca acestia vor recupera sau nu zilele libere primite pentru sarbatorile ortodoxe.

#5
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBebeluska, on Mar 13 2008, 14:46, said:

Romania este o tara majoritar ortodoxa.
Asta e atât de irelevant că nici nu-ți imaginezi. Întrebarea era despre interpretarea textului unui act normativ în vigoare, nu despre rezultatele de la ultimul recensământ(?!). Stay on-topic, please.

Quote

Catolicii primesc liber cf. lit. f
Așa-mi trebuie - răspunsuri flagrant greșite - dacă n-am putut să tac și m-am plâns că e prea liniște. :rolleyes: Litera f) se referă la cultele "altele decât cele creștine", dacă n-ai observat. Catolicii ți se par cumva necreștini?

Quote

ramanand la latitudinea angajatorului daca acestia vor recupera sau nu zilele libere primite pentru sarbatorile ortodoxe.
N-au de ce să recupereze zile libere specificate de Codul Muncii ca "sărbători legale în care nu se lucrează", pentru că niciuna dintre zilele numite așa nu se recuperează (dacă nu s-a schimbat peste noapte interpretarea fără știrea mea). Ai pomenit vreodată să se recupereze 1 mai sau decembrie?
I didn't think so.

Edited by donjoe, 13 March 2008 - 15:31.


#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdonjoe, on Mar 13 2008, 15:29, said:

Asta e atât de irelevant că nici nu-ți imaginezi. Întrebarea era despre interpretarea textului unui act normativ în vigoare, nu despre rezultatele de la ultimul recensământ(?!). Stay on-topic, please.

Așa-mi trebuie - răspunsuri flagrant greșite - dacă n-am putut să tac și m-am plâns că e prea liniște. :rolleyes: Litera f) se referă la cultele "altele decât cele creștine", dacă n-ai observat. Catolicii ți se par cumva necreștini?

N-au de ce să recupereze zile libere specificate de Codul Muncii ca "sărbători legale în care nu se lucrează", pentru că niciuna dintre zilele numite așa nu se recuperează (dacă nu s-a schimbat peste noapte interpretarea fără știrea mea). Ai pomenit vreodată să se recupereze 1 mai sau decembrie?
I didn't think so.

Daca e sa vorbim doar ca sa ne dam cu parerea, raspunsul meu e acelasi. Rectific si spun ca punctul f se refera la toti cei care nu sunt crestini, prin urmare restul (inclusiv catolicii) primesc liber prima si a doua zi de Pasti. Restul, cf. lit. f.
Si nu vad legatura intre 1 Mai sau Decembrie, cu Pastele Catolic.
Oricum, tu nu esti catolic - daca ai fi fost, ai fi stiut la ora asta cand si cum primesti liber iar discutia mi se pare ca degenereaza intr-un flame.

Edited by Bebeluska, 13 March 2008 - 19:44.


#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBebeluska, on Mar 13 2008, 18:38, said:

punctul f se refera la toti cei care nu sunt crestini, prin urmare restul (inclusiv catolicii) primesc liber prima si a doua zi de Pasti.
(Nu prea există niciun "prin urmare" acolo, că în afară de litera f, nicio alta nu spune că s-ar adresa unui segment restrâns al populației, deci singura posibilitate e că celelalte litere se adresează tuturor cetățenilor în mod egal.) Întrebarea mea rămâne neatinsă: care Paști? Dacă nu se explicitează, trebuie înțeles toate Paștile, și pentru că nu se specifică nici cine beneficiază, trebuie înțeles că beneficiază toată lumea, de toate Paștile. Eu așa văd, românește, litera aia expeditivă. Legea se ia ad litteram, nu cu "subînțelesuri" și adăugiri după bunul plac. (Gen "fiecare cu Paștele m..." :P cum probabil crede toată lumea implicit, fără să se bazeze pe text.)

Quote

Si nu vad legatura intre 1 Mai sau Decembrie, cu Pastele Catolic.
Legătura este că sunt enumerate în mod egal, sub aceeași titulatură, de "zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează", fără alte precizări, ergo:
1. nu se poate cere recuperarea lor de către nimeni;
2. sunt valabile pentru toți cetățenii, fără deosebire (altfel ar fi o discriminare neconstituțională - pe criterii religioase - așa cum este punctul f).

Quote

tu nu esti catolic - daca ai fi fost, ai fi stiut la ora asta cand si cum primesti liber
Corecție: aș fi știut ce mi-a spus patronul Cutare (al meu) despre cum îi convine lui să interpreteze legea, dar nu și cum ar trebui interpretată (i.e. literal). De ex. la firma mea se consideră că ziua aia trebuie ori recuperată, ori scăzută din concediul anual de odihnă (lucru interzis explicit de art. 140 al aceluiași Cod al Muncii), or eu cred că asta e o greșeală de înțelegere și o ilegalitate.

Edited by donjoe, 13 March 2008 - 21:24.


#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Of, ce bine era daca apucam macar sa-mi beau cafeaua. :)

Cand am vorbit de recuperarea zilelor, nu ma refeream la altceva decat la a primi liber de Pastele Catolic (sau oricare altul, sa zicem cele necrestine) si de a primi si de Pastele Ortodox, deci 2x2, asa cum puneai tu problema. Logic, n-ai cum sa vii la munca atunci cand fabrica/firma/etc este inchisa, nu? Asa ca, intrucat legea spune ca nu ti se pot lua zile din concediu pentru P.C., ti se pot lua pentru liberele de P.O. sau le recuperezi. Eu asa vad lucrurile. Astept pareri contradictorii :P.

#9
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBebeluska, on Mar 14 2008, 09:26, said:

Cand am vorbit de recuperarea zilelor, nu ma refeream la altceva decat la a primi liber de Pastele Catolic (sau oricare altul, sa zicem cele necrestine) si de a primi si de Pastele Ortodox
Eee, degeaba o scalzi acuma, "recuperare" înseamnă să vii peste program să muncești în contul unor ore pe care ți le-ai luat libere în altă zi (e.g. de Paștile altei religii decât a ta). Or așa ceva nu se face niciodată pentru zilele enumerate sub titlul "zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează" (e.g. 1 mai, 1 decembrie etc.).

Quote

deci 2x2, asa cum puneai tu problema.
Nu e cum puneam eu problema, pentru că "2x2" se referă la litera f), prin care probabil se intenționa să se acorde cultelor necreștine dreptul la tot atâtea zile de sărbătoare câte au creștinii - 2 sărbători anual, a 2 zile fiecare, cum au creștinii 2 de Paști, 2 de Crăciun. Asta nu elucidează în niciun fel problema literei b ) - anume dacă toate Paștile tuturor religiilor sunt zile libere pentru toți cetățenii fără deosebire (din moment ce textul nu face nicio precizare restrictivă).

Quote

Logic, n-ai cum sa vii la munca atunci cand fabrica/firma/etc este inchisa, nu?
Da, dar câtă vreme firmele consideră Paștele catolic doar o "semi-sărbătoare" care se trece în contul zilelor recuperabile sau al concediilor de odihnă, fabricile nu vor fi închise.

Quote

Asa ca, intrucat legea spune ca nu ti se pot lua zile din concediu pentru P.C., ti se pot lua pentru liberele de P.O. sau le recuperezi.
Legea nu face nicio astfel de discriminare între P.C. și P.O. (sau dacă crezi că face, arată-mi textul; și vezi că trebuie să conțină cel puțin unul dintre cuvintele "catolic" și "ortodox" ca să însemne ce spui tu).
Legea spune doar că "(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum și zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual." (art. 140). Nicio discriminare ortodox-catolică. Și câtă vreme "prima și a doua zi de Paști" sunt "sărbători legale în care nu se lucrează", nicio zi de Paști, a nimănui, nu poate fi înregistrată ca zi de concediu de odihnă, punct. Și nu poate fi nici recuperată, pentru că asta contravine numelui de "zi liberă în care nu se lucrează".

Sorry, you're still adding stuff to the law that isn't specified anywhere. :) Nu suntem la "creație artistică".

Edited by donjoe, 14 March 2008 - 14:44.


#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdonjoe, on Mar 14 2008, 14:40, said:

Sorry, you're still adding stuff to the law that isn't specified anywhere. :) Nu suntem la "creație artistică".


Atat ai inteles tu? E limpede ca ori nu ai citit cu atentie ce-am scris, ori pur si simplu nu pricepi. Asa ca renunt, imi bat capul de pomana.

Nu adaug nimic, imi spuneam parerea. In caz ca nu stii la ce foloseste un forum, iata: tocmai ai aflat! :D

Edited by Bebeluska, 14 March 2008 - 22:45.


#11
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Ce-i sigur e că cel puțin unul dintre noi are probleme de pricepere. ;)

#12
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Parerea mea e urmatoarea:
1. Prima si a doua zi de Paste : zile de sarbatoare legala in care nu se lucreaza pentru persoanele apartinand unui cult crestin recunoscut ca atare prin legea cultelor. Si se acorda functie de apartenenta persoanelor la cultul respectiv.
2.   2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.
In legea cultelor sunt recunoscute 18 culte crestine si necrestine.
Textul legii formulat, poate deficitar, in nici un caz nu vrea sa stipuleze ca eu, ca ortodox de exemplu sa am liber si de Pastele Catolic.

#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostChow05, on Mar 17 2008, 17:45, said:

Textul legii formulat, poate deficitar, in nici un caz nu vrea sa stipuleze ca eu, ca ortodox de exemplu sa am liber si de Pastele Catolic.
Sigur că asta pare cea mai tentantă interpretare, în care se discriminează doar împotriva nereligioșilor, care cică ar trebui să aibă cu 4 zile libere legale mai puțin decât restul lumii pentru simplul motiv că n-au sărbători religioase.

Dar eu știu că legile se iau literal, nu "cum mi se pare mie tentant", pentru că asta e o evaluare subiectivă. De exemplu, mie mi se pare mai rezonabil ca toată lumea să aibă toate Paștele ca zile libere, pentru că atunci dispare discriminarea anti-ateistă. Problema rămâne: dacă susții că e "Fiecare cu Paștele lui", pe ce te bazezi? Unde e temeiul pentru interpretarea asta? În care Lege, Convenție, Constituție sau măcar tratat de drept?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate