Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

pfa, srl, freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mirc84`

mirc84`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.07.2005
Vreau sa prestez servicii de depanare calculatoare, retele de calculatoare and stuff si caut cea mai simpla si fara bataie de cap pentru a o face legal. Este vreo alta optiune mai simpla decat PFA sau SRL?

Nu sunt lamurit cum pot deveni un freelancer legal. Daca ma inscriu pe rent a coder nu imi tine cont nimeni de banii pe care-i primesc insa ce fac daca vreau pur si simplu sa-mi pun la dispozitie serviciile in RO.

Cred ca sunt niste intrebari putin stupide dar vreau sa fiu sigur .... so, do not shut me:D La prima intrebare cred ca imi trebuie macar PFA sau SRL iar la a doua intrebare cred ca raspunsul e acelasi.

10x

#2
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Din punct de vedere legal, ai 3 variante:

1. Contracte de munca pentru fiecare lucrare in parte --> bataie de cap enorma, complicatii cand vine vorba de beneficiari persoane fizice, refuzul oamenilor de a accepta varianta asta (nerecomandat)

2. SRL --> multa bataie de cap, angajarea unui contabil, declaratii la finante, posibilitati reduse de a scapa de firma cand nu o mai vrei; libertate in prestarea serviciilor, posibilitatea de a angaja oameni daca activitatea creste, perspective de dezvoltare etc.

3. PFA --> posibilitati reduse de dezvoltare, posibilitati reduse de a angaja oameni, perspective mici de dezvoltare; cea mai putina bataie de cap cu documente si evidente contabile, cea mai mare libertate in prestarea serviciilor, posibilitatea de a emite facturi etc.

Sfatul meu e sa alegi varianta PFA daca nu planuiesti sa faci o cariera din afacerea asta.

Trebuie sa te atentionez ca mai nou Politia s-a apucat de deschis cercetari penale in cazuri minore de evaziune fiscala de genul contractelor de inchiriere neinregistrate la finante si alte bullshituri similare. Deci a presta servicii fara a emite facturi si a declara veniturile este o varianta de care iti recomand cu caldura sa te feresti.

P.S. "Freelancer" nu se refera la formula juridica sub care desfasori activitatea ci doar la mobilitatea in raport cu angajatorii. In aceasta notiune se pot incadra perfect toate cele trei variante de mai sus.

Edited by bortosc, 12 March 2008 - 07:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate