Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Asus P750

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#19
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View Posteiffel, on Apr 7 2008, 12:09, said:

Restul programelor de la ASUS mai sunt ? Ma refer in special la Video Call...

Se pot face convorbiri "video"... simplu, tastand numarul si tinand apasat lung butonul verde...
Se intra automat in videotelefonie !

#20
privilege

privilege

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2007
Sunt interesat si eu de P750. De unde as putea sa il cumpar la un pret bun? Am vreo sansa sa il gasesc sub 2000RON? Merci.

#21
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View Postprivilege, on Apr 7 2008, 21:45, said:

Sunt interesat si eu de P750. De unde as putea sa il cumpar la un pret bun? Am vreo sansa sa il gasesc sub 2000RON? Merci.
Greu cu "Gogu".... !!!!
http://www.compari.r...-p22052638.html

#22
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005
as vrea si eu sa achizitionez acest model ... ma batea gandul sa imi iau un asus a696 ... nu stiu ce sa fac. Dimensiunea dispaly-lui la p750 e de 2,6" fata de 3,5" cat e la a696 ... cum se va vedea igo pe 2,6" ?? Apropo, p750 suporta igo si miomap da??  :huh:

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Apropo, p750 suporta igo

Da, dar n-am vazut igo pe MicroSD in comert. Am testat prin copiere de pe MiniSD pe MicroSD, a mers pana la urma, functioneaza normal, dar dupa 10 min incepe sa piarda sonorul. In rest merge neasteptat de bine.

#24
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005
adik vrei sa spui k voi avea probl cu igo pe microSD???? :huh:  :huh:  :huh: atunci sa rman tot la a696??? Precizez k ma intereseaza IN PRIMUL RAND pt gps ...

#25
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu cred sa fie incompatibilitati intre IGo si P750, nu am mai auzit pana acum de astfel de probleme, mai ales ca multe magazine vand P750 la pachet cu IGo Europa. Cel mai probabil e o problema cu varianta de soft pe care a instalat-o eiffel.
Oricum, mi-am comandat si eu un P750, sper sa-mi ajunga saptamana viitoare. Voi testa cu IGo-ul pe care l-am folosit fara probleme pe A702 si voi reveni cu detalii.

@Banderas23 - vezi ca a696 nu are treaba cu P750

P750 e cel mai performant telefon-GPS-PDA la ora asta, cu GSM, 3G, ecran VGA si tastatura numerica
A696 e un simplu PDA cu GPS la jumatate din pretul lui P750. A696 nu are telefon si 3G, are un ecran mare dar de rezolutie mai slaba. A696 are dimensiuni cam maricele pentru a mai fi carat cu usurinta in buzunar, desi nu are tastatura (1 cm mai lat si 1 cm mai lung decat P750)

Deci ar trebui intai sa te hotarasti ce vrei: un PDA GPS ieftin, la jumatate din pretul lui P750, sau un All-In-One mai scump dar performant.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cel mai probabil e o problema cu varianta de soft pe care a instalat-o eiffel.
Posibil, ptr ca asa cum am zis nu am gasit in Comert iGO pe MicroSD. Doar pe Sd sau MiniSD. Eu il aveam inainte pe MiniSD, cumparat legal si l-am copiat pe Micro, dar evident nu a mers. Asa ca am pus un patch ca sa pot sa verific daca merge. Si a mers ok exceptand problema cu sunetul care se pierde cam dupa 10 minute.

#27
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005

View Postflaviand, on Apr 12 2008, 21:46, said:

ecran VGA
sa inteleg ca pana la urma se poate "seta" pe rezolutie VGA? (640x480 parca, nu?)

View Postflaviand, on Apr 12 2008, 21:46, said:

Deci ar trebui intai sa te hotarasti ce vrei: un PDA GPS ieftin, la jumatate din pretul lui P750, sau un All-In-One mai scump dar performant.
Pe mine ma intereseaza in primul rand partea de GPS (Telefoane am vreo 5 deja ...  :D ) ... sa inteleg ca p750 e mai performant pe parte de GPS decat 696? Diferenta de display de la 2,6 la 3,5" se "simte"? sper sa ma ajutati sa ma hotarasc ... pt k vreau sa imi cumpar si eu NEAPARAT.

@eiffel: pana la urma voi putea sa folosesc igo sau mio map pe microSD?

multumesc tuturor!

Edited by Banderas23, 14 April 2008 - 12:01.


#28
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View PostBanderas23, on Apr 14 2008, 11:59, said:

sa inteleg ca pana la urma se poate "seta" pe rezolutie VGA? (640x480 parca, nu?)

Pe mine ma intereseaza in primul rand partea de GPS (Telefoane am vreo 5 deja ...  :D ) ... sa inteleg ca p750 e mai performant pe parte de GPS decat 696? Diferenta de display de la 2,6 la 3,5" se "simte"? sper sa ma ajutati sa ma hotarasc ... pt k vreau sa imi cumpar si eu NEAPARAT.

@eiffel: pana la urma voi putea sa folosesc igo sau mio map pe microSD?

multumesc tuturor!

1. Da, se poate pune un ROM ( neoficial, realizat de un rus ) care activeaza display-ul la rezolutie VGA (640x480).
2. Inteleg ca aveti deja MULTE telefoane; mai inteleg ca va intereseaza IN SPECIAL partea de GPS !

Acestea fiind zise, nu cred ca aveti nevoie de un aparat complex ( si destul de scump ! ) precum Asus P750; Acesta este un PDA foarte bun si performant care indeplineste SI functii de telefonie si, respectiv de GPS. Nu este mai bun decat un gps dedicat, nu este mai bun decat un telefon dedicat, nu este mai bun decat un aparat foto dedicat... dar, poate indeplini (destul de bine - zic eu) si aceste functiuni !

Important este sa va definiti in primul rand dumneavoastra prioritatile...

#29
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Da, nica.mihai a confirmat mai sus ca el foloseste varianta de soft cu VGA 640x480

Telefoane am si eu vreo 5, iar numere vreo 3 si 2 telefoane le car zilnic dupa mine.
Daca mai luam si un PDA-GPS deja nu mai aveam loc prin buzunare. De aceea am preferat un telefon cu GPS in locul unuia din vechile telefoane. Daca ar fi fost si dual-sim era perfect, dar inca nu a aparut asa ceva. Eventual un ceas-telefon M800 sau Van Der Led WM2 + un GPS-GSM-PDA P750 vor fi combinatia ideala :)

Dar daca totusi te intereseaza doar PDA-GPS si esti incepator, nu are rost sa dai bani dublu pe un P750, mai ales ca WindowsMobile e un sistem de operare mai complicat decat symbian sau altele de pe Nokia, SE sau Samsung pe care le-ai folosit probabil pana acum. WM6 e mai asemanator cu Windows-ul de PC, daca te descurci cu instalari de programe si configurari pe un PC, atunci o sa-ti fie foarte usor, altfel risti sa-ti faci nervi cu setarile si instalarile.

Performanta GPS e aceeasi din punct de vedere chip, amadoua vin cu cel mai chip GPS la ora asta, adica SirfIII. Avantajul lui P750 vine de la procesor, care e mai puternic si va calcula mai repede traseele alese. Diferenta de display se simte mai ales daca ai probleme cu vederea, dar eu m-am descurcat fara probleme pe vechiul A702 de 2.7". Ai grija insa ca odata cu un display mai mare vei avea si un aparat mai mare si mai greu de carat in buzunar zi de zi.

#30
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005

View Postnica.mihai, on Apr 14 2008, 14:06, said:

Important este sa va definiti in primul rand dumneavoastra prioritatile...
PRIORITATEA mea nr 1 este navigatia, deci il voi folosi pt GPS. De aceea ma indrept spre un pda asus a696 ... daca p750 nu e mai bun pe partea de gps decat a696 atunci stiu ce am de facut. :) Daca este mai bun ... atunci m-as gandi de 2 ori inainte sa fac alegerea finala. Ma gandeam cum s-ar vedea igo pe display-ul de 2.6" al p750-lui ...  :huh: Acum am un hp pocket PC h1940 (imprumutat de la un prieten) cu display de 3,5" si ma incanta f mult dimensiunea aceasta ... de aceea ma tot intreb cum va fi pe 2,6". Nu am probleme cu vederea ... doar ca nu realizez cat de "mic" se vede pe p750.

#31
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

View PostBanderas23, on Apr 14 2008, 16:42, said:

PRIORITATEA mea nr 1 este navigatia, deci il voi folosi pt GPS. De aceea ma indrept spre un pda asus a696 ... daca p750 nu e mai bun pe partea de gps decat a696 atunci stiu ce am de facut. :) Daca este mai bun ... atunci m-as gandi de 2 ori inainte sa fac alegerea finala. Ma gandeam cum s-ar vedea igo pe display-ul de 2.6" al p750-lui ...  :huh: Acum am un hp pocket PC h1940 (imprumutat de la un prieten) cu display de 3,5" si ma incanta f mult dimensiunea aceasta ... de aceea ma tot intreb cum va fi pe 2,6". Nu am probleme cu vederea ... doar ca nu realizez cat de "mic" se vede pe p750.
Pentru navigatie, in timpul mersului, veti vedea cat de putin importanta este marimea display-ului...
Importante sunt ghidarile vocale !
Daca va intereseaza navigatia prioritar, atunci nu are rost sa cheltuiti sume consistente pentru servicii pe care nu le veti folosi.
Succes !

#32
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Confirm si eu ce a spus nica.mihai :

Ghidajul vocal e cel mai  important, ecranul e mai mult pentru o privire fugara sau setari unde e foarte util sa fie touch-screen.

Pentru navigatie strict, mai ales la un incepator, A696 e mai recomandat si mai ieftin.

#33
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005
aveti dreptate ... conteaza mai putin dimensiunea disply-lui ca doar nu poti conduce cu ochii lipiti de pda  :P cu ajutorul vostru am realizat asta ...ms! O sa mai astept putin, pana ii vine p750-ul lui flaviand ... sa mai auzim o parere despre acest aparat.

multam din nou si o zi cat mai buna (chiar daca afara ploua)!

PS: aveti idee cu ce vine "nou" si imbunatatit p750 pe partea de gps ... fata de a696 (de ex.)?  :)

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Performanta GPS e aceeasi din punct de vedere chip, amadoua vin cu cel mai chip GPS la ora asta, adica SirfIII.

Quote

PS: aveti idee cu ce vine "nou" si imbunatatit p750 pe partea de gps ... fata de a696 (de ex.)?

Nu este aceeasi, e putin mai slaba decat la 696. Este acelasi chip, dar diferenta este la antena. 696 are o antena in exteriorul aparatului ce poate fi orientata ptr semnal mai bun. La 750 antena e incorporata din cauza ca modelul este mai compact ptr a avea toate functiile respective si mai ales telefon. In schimb la 750 se poate monta o antena externa - ceea ce recomand mai ales cand sunt nori. Altfel dureaza destul de mult gasirea satelitilor.
In rest, e adevarat datorita procului mai rapid se misca un pic mai "natural" in program.

#35
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005

View Posteiffel, on Apr 15 2008, 13:53, said:

696 are o antena in exteriorul aparatului ce poate fi orientata ptr semnal mai bun.
parca stiam ca a696 are tot antena interna ... a639 are externa. Ma rog ... si pe p750 il "ajuta" DOAR procul la 520 mhz fata de 416 mhz ai a696-lui??

PS1: am testat azi igo pe un asus p525 cu ecran de 2,8" si se vede ok ... deci si pe un p750 se va vedea ok. Si asa mi-a disparut teama de dimensiunea mai mica a lui p750 fata de a696.  :thumbup:

PS2: am gasit p750 in jur de 1750 lei cu tva ... tentant  :D

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

parca stiam ca a696 are tot antena interna ... a639 are externa
Nu, e tot externa.

Quote

PS2: am gasit p750 in jur de 1750 lei cu tva ... tentant
E bine. Eu l-am luat cu vre-o 3oo Ron in plus, dar l-am avut a 2- zi dupa ce a intrat in Romania prima data (oficial). Probabil din cauza cursului...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate