Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

mounting NTFS in CentOS 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
_Squ!D_

_Squ!D_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.10.2006
Dupa ce am vazut ca varianta veche cu :
 mount  /dev/sda2 /mnt/c
si cu eventualele modificari in fstab nu dau rezltate ... m-am documentat pe: http://wiki.centos.o.../NTFSPartitions si am instalat ntfs-3g si pachetele aditionale ... Tot nimic ! Imi da o eroare de genul:
[root@localhost /]# fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80032038912 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9730 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System
/dev/sda1			   1		1275	10241406   17  Hidden HPFS/NTFS
/dev/sda2			1276		6456	41616382+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3   *		6457		9603	25278277+  83  Linux
/dev/sda4			9604		9730	 1020127+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sda5			1276		6456	41616351	7  HPFS/NTFS
[root@localhost /]# ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/c
FATAL: Module fuse not found.
ntfs-3g-mount: fuse device is missing, try 'modprobe fuse' as root
[root@localhost /]# modprobe fuse
FATAL: Module fuse not found.
[root@localhost /]# rpm -qa | grep fuse
fuse-2.7.3-1.el5.rf
fuse-ntfs-3g-1.2216-1.el5.rf
dkms-fuse-2.7.2-1.nodist.rf
[root@localhost /]#

... apoi am incercat utilitarul mountntfs.2.0.0 de pe : http://www.linux-ntfs.org/doku.php ... insa aceleasi probleme ... Poate stie cineva ce se intampla ...  :rolleyes:  si daca se poate v-as ruga explicatiile sa fie cat mai detaliate . Noobie Style ... asa cum imi place mie :P ... Toate cele bune ! ;) ... Multumesc anticipat. :)

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Post_Squ!D_, on Mar 5 2008, 21:10, said:

Dupa ce am vazut ca varianta veche cu :
 mount  /dev/sda2 /mnt/c
si cu eventualele modificari in fstab nu dau rezltate ... m-am documentat pe: http://wiki.centos.o.../NTFSPartitions si am instalat ntfs-3g si pachetele aditionale ... Tot nimic ! Imi da o eroare de genul:

E posibil sa nu se fi instalat din varii motive (poate trebuia sa il compilezi si poate trebuie sa ai kernel-headers sau kernel-source). L-ai cautat si cu locate use-ntfs.ko? Poti sa incerci totusi inainte si un locate ntfs.ko (modulul normal de ntfs din kernel) si modprobe ntfs. Daca nu gaseste de niciunele, poate te ajuta sa dai un depmod -a sa reconstruiesti  fisierul modules.dep si apoi sa re-apelezi modulul de ntfs.

#3
_Squ!D_

_Squ!D_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.10.2006
Se pare ca nu merge ...  :cursing: Mai are careva vreo solutie ... sau ceva sugestii ?!

#4
dnYY

dnYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.09.2007
exact aceiasi problema am avut si eu.

Era un pachet (kernel-devel sau kernel-headers nu mai stiu exact) care l-a instalat yum pt a rezolva dependentele si nu corespundea cu versiunea kernel cu care rula linuxu. SO .. update the kernel.

#5
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
@ _Squ!D_: dkms e un mecanism de a compila dinamic module de kernel atunci cand instalezi noi kerneluri. Faptul ca ai instalat pachetul dkms-fuse nu inseamna ca ai si modulul. Exista comanda dkms cu care compilezi si apoi instalezi modulul. Vezi documentatia comenzii cu man dkms. Din cate am vazut, se poate rula numai ca root. Era sa uit: odata ce-ai instalat modulul, sa lansezi comanda depmod -a pentru a reactualiza fisierele de dependinte intre module.

Edited by AlxMAX, 22 July 2008 - 22:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate