Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Extraopțiuni la Cartela Vodafone

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19194 replies to this topic

#19
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

Codename, on Apr 21 2005, 13:53, said:

Dacă efectuăm un simplu calcul, ajungem la concluzia că putem trimite mesaje SMS la incredibilul preț de 4 cenți în orice rețea și asta fără să schimbăm planul tarifar sau să fim penalizați cu tarife mari la apelurile de voce.

Așadar pentru cei care folosesc des acest mijloc de comunicare (și chiar dacă nu folosesc toate SMS-urile din pachet tot ies mai ieftin) este un foarte mare avantaj.

Personal aștept o eXtraopțiune cu minute naționale pentru că nu prea mă împac cu SMS-urile. Aș fi primul care și-ar activa-o. ^_^

<{POST_SNAPBACK}>



da de MMS nu zici nimic? :D

#20
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Nu contează! Poți să le consumi toate într-o jumătate de oră. Imediat poți să îți cumperi din nou eXtraopțiunea!

#21
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

IP-XENTRIC, on Apr 21 2005, 13:04, said:

da de MMS nu zici nimic? :D

Cum să nu! și eXtraopțiuni MMS și GPRS aștept însă mai întâi să lanseze serviciile la Cartela CONNEX.

Nu ar strica câte un pachet de 2-3 MB GPRS, chiar dacă nu o să introducă eXtraopțiune de WAP unlimited ca la Orange. ;)

#22
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Codename, on Apr 21 2005, 13:08, said:

Nu ar strica câte un pachet de 2-3 MB GPRS, chiar dacă nu o să introducă eXtraopțiune de WAP unlimited ca la Orange. ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Ba ar fi chiar mai buna, ca ai putea sa te dai si pe Web cu ea, nu numai pe Wap.

Un lucru despre roaming : am "sunat" acum de pe o Cartela Connex la *142#, meniul USSD pentru roaming. Si vad ca s-a schimbat : nu mai ai optiunea 1 : Activare/dezactivare si 2 : Info tarife, acum ai direct meniul pentru tarife, unde trebuie sa introduci numele tarii. Oare serviciul roaming sa fie activ automat si pe tota "durata de viata" a Cartelei Connex, si nu 120 de zile ca înanite ? :w00t:

#23
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Cosconor, on Apr 21 2005, 15:24, said:

Un lucru despre roaming : am "sunat" acum de pe o Cartela Connex la *142#, meniul USSD pentru roaming. Si vad ca s-a schimbat : nu mai ai optiunea 1 : Activare/dezactivare si 2 : Info tarife, acum ai direct meniul pentru tarife, unde trebuie sa introduci numele tarii. Oare serviciul roaming sa fie activ automat si pe tota "durata de viata" a Cartelei Connex, si nu 120 de zile ca înanite ?
Ati vrea voi  :D  Poate la Orange sa devina asa.
Esti deja in roaming, de aceea arata asa, prietenei mele ii arata tot meniul initial, cu 1 si 2.

#24
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Bai fratilor, cea mai tare oferta de Prepay pe care o stiu eu pana acum: Orange NL(olanda) da Prepay ce este activ pe viata. Ai cartela, o activezi si salut ramai cu ea cat vrei tu. Bine, asta daca nu o arunci la canal. Nu trebuie reincarcata ca nu expira, doar daca vrei sa dai telefon. Plus, roaming din momentul activarii. Ei, ce ziceti de asta? :naughty:

Edited by emanu900, 21 April 2005 - 16:45.


#25
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

tiff, on Apr 21 2005, 16:40, said:

Poate la Orange sa devina asa.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai informatii despre asta ? :w00t:

tiff, on Apr 21 2005, 16:40, said:

Esti deja in roaming, de aceea arata asa

<{POST_SNAPBACK}>

OK, deci din cauza asta. M-am bucurat prea repede. :crying:

#26
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

emanu900, on Apr 21 2005, 16:44, said:

Bai fratilor, cea mai tare oferta de Prepay pe care o stiu eu pana acum: Orange NL(olanda) da Prepay ce este activ pe viata.

<{POST_SNAPBACK}>

Franta, Belgia, Elvetia, Spania : în toate aceste tari ai roaming pe viata la ofertele PrePay. Si sigur si în alte tari.

emanu900, on Apr 21 2005, 16:44, said:

Nu trebuie reincarcata ca nu expira, doar daca vrei sa dai telefon.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, asta e avantaj mare. Eu am fost pâna în Belgia pentru a lua o cartela PrePay asemanatoare (Mobistar Tempo, valabilitate de 1 an, dar obligatoriu trebuie sa dai 1 apel/SMS o data la 3 luni). ^_^

Edited by Cosconor, 21 April 2005 - 16:49.


#27
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Eu nu înțeleg ce se întâmplă la Connex. Au băgat eXtraopțiunea asta și nu au nici o reacție. Nici un comunicat de presă că sunt primii care lansează astfel de servicii la cartele, nici o reclamă nicăieri, absolut nimic. Parcă nici nu ar ști că au lansat eXtraopțiunea.

și mai am o nedumerire. De ce au lansat numai una singură ? Parcă ar fi lansat-o din greșeală sau la repezeală. Puteau să lanseze și niște eXtraopțiuni cu minute. Sau așteaptă replica Orange să vadă ce lansează ei și să compenseze pe urmă ? :huh:

#28
claudiuc

claudiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.03.2005
Pe mine ma lasa rece oferta cu extraoptiuni de la cartela connex!
Din cate vad connex se axeaza doar pe SMS, nu pe servicii care vor inlocui in viitor "invechitul serviciu sms"
Probabil extraoptiunea aceasta ai incanta pe copii mici ca altfel nu ai vad utilitatea!
Nu spune nimeni nimic de MMS, de GPRS sau de servicii de retea gen redirectionare!
Uitati-va la Prepay de la ORANGE, au de 2 ani jumate MMS pe prapay, iar in mai vor lansa(conform comunicatelor orange) GPRS si EDGE!
Mai mult la ORANGE Prepay vor exista optiuni de date gen "Wap unlimited"
Acum faceti si voi o comparatie si spuneti-mi ce va convine: Orange prepay sau cartela Connex?
Raspunsul e evident, asa ca dep. marketing de la cartela connex poate sa mai scoata o optiune cu 50 sms poate atrage toti pustii de clasa 6!

#29
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

claudiuc, on Apr 30 2005, 11:21, said:

Raspunsul e evident, asa ca dep. marketing de la cartela connex poate sa mai scoata o optiune cu 50 SMS poate atrage toti pustii de clasa 6!

<{POST_SNAPBACK}>

Râzi tu de SMS-uri (si eu la fel pot sa râd, ca trimit foarte rar), dar nu vad de ce consideri ca toata lumea vrea sa trimita MMS ? Deja, pentru text, ce rost are sa platesti 19 centi pe un MMS, când poti sa trimiti un SMS cu doar 7 centi ? Apoi, ce se întâmpla daca trimiti un MMS la un utilizator care nu are telefon compatibil ? Trebuie sa se duca pe net sa se uite la el.

OK, consideri ca numai copii trimit SMS-uri. Atunci cum explici faptul ca în alte tari, de genul Spania, Franta sau Belgia, exista tot felul de pachete speciale pentru SMS, care pot ajunge pâna la 500 SMS, la 25€/luna ? Chiar daca ti se pare învechit (si cam asa este), în FR se pune de exmplu mai mult acentul pe trimiterea de SMS decât cea de MMS. Si nu numai pentru tineri (la tineri, mai nou, acum Orange F face multa publicitate la serviciul Push to Talk ^_^). SMS nu este înca deloc mort.

Faptul ca Orange ofera MMS pe PrePay este desigur un avantaj, rezervat la cei cu mobil compatibil. Dar faptul ca la Connex se ofera eXtraoptiunea SMS nu este nici asta un lucru rau (chiar daca stiu ca nu sa activez probabil niciodata eXtraoptiunea asta). ;)

Edited by Cosconor, 30 April 2005 - 11:53.


#30
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

claudiuc, on Apr 30 2005, 11:21, said:

Pe mine ma lasa rece oferta cu extraoptiuni de la cartela connex!
Din cate vad connex se axeaza doar pe SMS, nu pe servicii care vor inlocui in viitor "invechitul serviciu sms"
Probabil extraoptiunea aceasta ai incanta pe copii mici ca altfel nu ai vad utilitatea!
Nu spune nimeni nimic de MMS, de GPRS sau de servicii de retea gen redirectionare!
Uitati-va la Prepay de la ORANGE, au de 2 ani jumate MMS pe prapay, iar in mai vor lansa(conform comunicatelor orange) GPRS si EDGE!
Mai mult la ORANGE Prepay vor exista optiuni de date gen "Wap unlimited"
Acum faceti si voi o comparatie si spuneti-mi ce va convine: Orange prepay sau cartela Connex?
Raspunsul e evident, asa ca dep. marketing de la cartela connex poate sa mai scoata o optiune cu 50 sms poate atrage toti pustii de clasa 6!

<{POST_SNAPBACK}>


Eu trimit multe sms-uri tot timpul, deci evident este utila optiunea.

#31
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

claudiuc, on Apr 30 2005, 12:21, said:

Pe mine ma lasa rece oferta cu extraoptiuni de la cartela connex!
Din cate vad connex se axeaza doar pe SMS, nu pe servicii care vor inlocui in viitor "invechitul serviciu sms"
Probabil extraoptiunea aceasta ai incanta pe copii mici ca altfel nu ai vad utilitatea!
Nu spune nimeni nimic de MMS, de GPRS sau de servicii de retea gen redirectionare!
Uitati-va la Prepay de la ORANGE, au de 2 ani jumate MMS pe prapay, iar in mai vor lansa(conform comunicatelor orange) GPRS si EDGE!
Mai mult la ORANGE Prepay vor exista optiuni de date gen "Wap unlimited"
Acum faceti si voi o comparatie si spuneti-mi ce va convine: Orange prepay sau cartela Connex?
Raspunsul e evident, asa ca dep. marketing de la cartela connex poate sa mai scoata o optiune cu 50 sms poate atrage toti pustii de clasa 6!

<{POST_SNAPBACK}>


Ok, înțeleg ce vrei să zici, chiar eu ziceam într-un post că la Connex totul se rezumă la SMS, de parcă ăla ar fi cel mai important serviciu și toată lumea trimite SMS-uri cu nemiluita. Personal nu am mai trimis un SMS de pe telefon din iarnă. ^_^

Întrebarea mea era alta: de ce nu au lansat și alte eXtraopțiuni ? De exemplu eXtraopțiuni de voce ? Ce așteaptă ? Așteaptă să îi înghită de tot ăștia de la Orange ?

A, încă o chestie. știi care e norocul Orange ? Norocul Orange se numește Richard Moat, pentru că a făcut presiuni de la bun început să încurajeze traficul de date și s-a axat puternic pe asta pentru a ne apropia de procentajul obținut de traficul de date din străinătate. și care era grosul clienților, de unde puteau strânge un profit mare ? Segmentul prepay evident. ;)

#32
claudiuc

claudiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.03.2005
Bravo CODENAME ai pus punctul pe i!
Lumea incepe sa se "modernizeze" in ce priveste comunicatiile iar planurile pe care le au cei de la orange nu pot fi decat de laudat!
In ce priveste conducerea orange, ai si aici dreptate Moschenii(ex.seful orange) nu se axa deloc pe traficul de date si mai ales nu se baza pe prepay,practic toate serviciile se lansau pe abonamente!
Cat despre optiuni de voce sau date pe cartela connex, sa mai viseze!
Interesant va fi cum va "reactiona" connex la lansarile de pe orange prepay, ce vor lansa ei: SMS unlimited  :D
Oricum traiasca ORANGE PREPAY care din cate vad bate rau de tot CARTELA CONNEX!

#33
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

claudiuc, on Apr 30 2005, 13:26, said:

Oricum traiasca ORANGE PREPAY care din cate vad bate rau de tot CARTELA CONNEX!

<{POST_SNAPBACK}>

Bate rau de tot Cartela Connex la servcii oferite. La tarife/roaming/unele bonus-uri/valabilitatea credit-ului nu îi bate. ;)

#34
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

Cosconor, on Apr 30 2005, 14:19, said:

Bate rau de tot Cartela Connex la servcii oferite. La tarife/roaming/unele bonus-uri/valabilitatea credit-ului nu îi bate. ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Despre roaming nu stiu, dar  despre restul... Mai ales la sectiunea de bonusuri... Verifica dc nu crezi.

#35
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

alemat, on Apr 30 2005, 14:23, said:

Despre roaming nu stiu, dar  despre restul... Mai ales la sectiunea de bonusuri... Verifica dc nu crezi.

<{POST_SNAPBACK}>

La roaming Cartela CNX este clar mai buna, si tarife mai mici, si mai multe retele disponibile.

La bonusuri, am zis unele bonusuri. De exemplu, bonusul aniversar la Connex este de 4$, la Orange de 3$. La apelurile primite, primesti bonus la Connex de 1$ în primele 18 luni, apoi 1.5$ ; la Orange, trebuie sa astepti 24 de luni pentru a primi 1.5$ bonus.

La valabilitatea cartelei SIM dupa ce o cumperi, ai 4 luni perioada activa la Connex, contra 2 luni la Orange. La reîncarcare ai pentru 9$ la orange 2+8 luni, la Connex 3+10 luni. La 15$ Orange 3+8 luni, la Connex 4+10 luni.



Aici un comparativ facut anul trecut, dar poate ca nu mai este complet la zi.

Oct 6 2004, on 21:02, said:

Cartela SIM
Un SIM Orange costa 6$ cu un credit initial de 5$, iar la Connex SIM-ul e 5$ cu un credit de 5$. Valabilitatea initiala a creditului la Orange e de 2+12 luni (activ/gratie), la Connex e de 4+10 luni.
Concluzie : avantaj CONNEX

Planuri tarifare
E greu de comparat. Dar hai sa încerc. Planul tarifar Numere Favorite/Ore Favorite e cam acelasi si la Connex si la Orange. Pentru Timp Favorit, acelasi tarife, numai un lucru interesant : tarifele reduse se aplica la Orange între orele 20H00 - 08H00, iar la Connex între 18H00 - 08H00, asa ca la Connex aveti 2 ore în plus pentru tariful redus. Planurile tarifare Unic/Simplu au tarife identice. La Standard, la Connex e mai ieftin decât la Orange daca ai un numar favorit în Romtelecom.
Concluzie : egalitate. Daca aveti multi prieteni în orange luati-va clar Orange PrePay, iar daca vorbiti mai mult în RomTelecom si Connex, luati-va Cartela Connex.

Valabilitate
La Connex valoarea cea mai mica de reîncarcare e 4$, valabilitate 1+10 luni. La Orange minimul e de 5$, valabilitate 1+0 luni... Asa ca pâna la 24$, ai valabilitate mai avantajoasa la Connex decât la Orange.
Concluzie : avantaj CONNEX

Bonusuri
Bonus de fidelitate, dupa un an : 3$ la Orange, 4$ la Connex.
Bonus la apelurile primite care totalizeaza 100 de minute : 1$ la Orange care devine 1.5$ dupa 24 luni de prezenta în retea ; 1$ la Connex care devine 1.5$ dupa 18 luni de prezenta în retea.
Bonus pentru reîncarcare la 30 de zile la Orange, une poti sa castigi pâna la 30% dupa 3 reîncarcari în decurs de 3 luni. E practic pentru cei care reîncarca des. La Connex, la fiecare 6 luni de la activarea in retea poti primi cate un bonus, daca valoarea cumulata a reincarcarilor efectuate de-a lungul ultimelor 6 luni este de cel putin 25$ : 2 apoi 3$ bonus.
Concluzie : avantaj CONNEX pentru ca bonusurile cele mai usor de "castigat" sunt cel de fidelitate si cel pentru apelurile primite, iar la Connex sunt mai mari decât la Orange.

SMS
Tariful e de 7 centi la amândoua ofertele. Dar la Orange ai si planul tarifar Mesaje Scrise, cu 4 centi pe mesaj, dar si niste tarife pentru aleuri de 30 de centi, adica cam scumput. La Connex e un lucru poate mai interesant : SMS-urile catre numerele favorite sunt la 5 centi, eu zic ca e un lucru bun. Iar pentru studenti, aveti si Connex Campus, cu SMS-urile la 3 centi catre mobilele Connex. SMS internationale sunt de 15 centi la amândoi operatorii.
Concluzie : egalitate. Depinde de voi, în ce retele sau catre ce numere trimiteti mai des mesaje.

Apeluri internationale
Moldova si Ungaria : 0$45/0$75 la Orange, 0$40 la Connex pâna la sfârsitul anului.
Europa : 0$75 la Orange, 0$80 la Connex
SUA si Canada : 0$75 la Orange, 0$70 la Connex

Roaming
17 tari la Orange, 18 la Connex. Sa iau acum exemplul Frantei : la Orange ai aces doar la Orange F, la Connex ai aces la cele 3 retele franceze. Un apel catre România la PrePay costa 1$45, la Connex 1$20. Apelurile primite costa 0$80 la amândoi. Un SMS costa 40/50 centi la Orange, 35 la Connex.
Concluzie : avantaj CONNEX, mai ales si dupa ce probleme am avut cu roaming-ul la Orange.

Wap
Minutul de Wap costa 9 centi la Orange, 20 de centi la Connex. La PrePay ai avantajul ca poti sa te bagi si pe Internet, prin CSD.
Concluzie : avantaj clar Orange.

MMS
O sa fie rapid, ca doar la Orange ai MMS.
Concluzie : avantaj Orange.

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by Cosconor, 30 April 2005 - 15:04.


#36
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

Cosconor, on Apr 30 2005, 14:46, said:

La apelurile primite, primesti bonus la Connex de 1$ în primele 18 luni, apoi 1.5$ ; la Orange, trebuie sa astepti 24 de luni pentru a primi 1.5$ bonus.

Dar ca si compensare la Orange primesti 1.25$ pentru 13-24 luni, la Connex ramai cu 1$ timp de un an si jumatate.
Tot in legatura cu bonusurile: bonusul de reincarcare la 30 de zile de la Orange (care nu exista la Cnx) iti ofera intre 20-30% din valoarea creditului reincarcat dc reincarci o data pe luna.

Referitor la tarife: mie mi se pare ca sunt cam la fel, diferentele sunt cam de 1 cent in plus sau in minus, in esenta cam aceleasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate