Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

incheierea contractului de munca cu litera i

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
kiar_eu_sunt

kiar_eu_sunt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.03.2008
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu incheierea contractului de munca. In urma cu o saptamana mi-am depus demisia de la actualul loc de munca. In contractul de munca este mentionata o perioada de preaviz de 20 de zile iar contractul este facut pentru o perioada nedeterminata.In urma cu 2 luni un aparat cu care eu lucrez, a fost lovit de catre un coleg de-al meu. La momentul respectiv, seful a recunoscut ca nu eu am fost de vina ci celalat si tocmai de aceea nu am fost nevoit sa platesc eu reparatia (in valoare de 570 ron).Aparatul a fost cumparat cu suma de 12.000 euro. Cand am primit aparatul in folosinta nu am semnat nici un proces verbal de predare-primire.Este adevarat ca aparatul a fost folosit de mine,insa nu eu am fost cel vinovat pt avarierea lui.Mentionez ca in momentul avarierii nu s-a incheiat nici un fel de proces verbal ci doar la firma de reparatii s-a incheiat.Dupa reparatie a fost emis un act care dovedeste ca aparatul functioneaza cum trebuie.Dupa ce eu mi-am depus demisia, actualul sef, pt a ma tine parctic legat si nedorind ca eu sa plec, mi-a scris o rezolutie pe cererea de demisie, rezolutie catre personal si contabilitate, in care se mentioneaza sa nu fiu lasat sa plec pana cand nu voi aduce un aparat nou in locul celui vechi(aparatul este cumparat de 6 luni), desi aparatul functioneaza cum trebuie. Evident ca nu am de unde sa fac rost de 12.000 euro pt un aparat nou. Aparatul vechi, spune el, imi va ramane mie. Intrebare :daca eu plec de la societatea asta dupa incetarea perioadei de preaviz, legal are dreptul sa imi mentioneze incheierea contractului de munca cu litera i?Spune el ca daca plec ma va da in judecata pt recuperarea pagubelor, adica vrea aparat nou. Ce ma sfatuiti ?Ar avea vreo sansa sa castige in instanta ? Pot pleca fara probleme dupa incetarea preavizului ?

#2
cornel_jla

cornel_jla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.08.2006
Salut!
Cred ca seful tau merge la intimidare...ce s-o fi gandit el oare, in sinea lui.."mah, daca tot pleaca angajatul si nu pot face bani pe carca lui, exploatandu-l in activitatea de zi cu zi, macar...poate il <<fac>> pe fraier si imi plateste aparatul ....<<my precious ... device>>...cine stie, poate inghite fraierul galusca si ori imi da banii, daca ii are, sau daca nu, ramane sa lucreze la mine si de acum incolo va fi multumit cu orice conditii de lucru, asa ca voi profita din plin...in cazul asta sa zica "merci" ca nu il dau in judecata sa ii iau banii"
Asta cred ca se intampla oricarui angajat care ajunge in situatia in care te afli tu acum. Scuze pentru apelativul "fraier", nu ma refeream la tine, ci ma gandesc ca asta e perceptia generala a majoritatii angajatorilor fata de angajati.

Sa te opreasca sa pleci din firma nu are cum sa faca asta....aaa, nu iti elibereaza cartea de munca sau alte documente..il dai frumos (sau "urat") in judecata pentru litigiu de munca si ceri daune eventual, daca iti creeaza si un prejudiciu evaluabil.
Te da el in judecata...pai in cazul asta, poti dovedi instantei cu proba cu inscrisuri ca aparatul pe care solicita sa i-l platesti, este in parametrii normali de functionare. Cel mult, consider, ca instanta nu poate sa te oblige decat la plata cheltuielilor ocazionate de reparatie si eventual pentru nefolosirea in perioada respectiva.

Cat despre incetarea contractului de munca in baza art. 56 litera i), daca de asta e vorba, nu stiu ce sa zic, tot ce se poate sa iti faca treaba asta, nu imi dau cu parerea caci sunt in necunostinta de cauza. Presupun ca si aici rezolvarea o reprezinta tot instanta competenta.

Multa bafta! Cornel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate