Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4339
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Unele produse probabil nu vor avea bon, vor fi luate de la vânzători ambulanți.


#4340
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Atentie la calitate. Eu cand am fost la Istanbul am luat doua perechi de manusi pentru fetite si o pijama pentru sot. Toate “suvenirurile” au rezistat pana la prima spalare, manusile s-au desirat, pijamaua s-a labartat. Aratau bine cand le-am cumparat…

Edited by mdt, 03 March 2023 - 09:28.


#4341
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Ce traseu ar fi mai bun?
Cel prin Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Haskovo-Svilengradsau cel prin Târgoviște-Iambol-Elhovo?
Sau recomandați altul?

#4342
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Târgoviște  - Yambol, dar trebuie văzut în zona Omurtag sa nu fie închis din cauza de zăpadă..

#4343
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Cunoaste cineva vreo firma de curierat pe ruta Istanbul-Romania?

#4344
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
https://maps.app.goo...MQy6NFd9nJAwEs7

Las aici niște locuri de vizitat dacă mergeți cu cei mici .

#4345
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Banuiesc ca s-a mai discutat, insa datorita faptului ca aveam o cazare gasita de acum 2-3 luni pe booking la un pret imbatabil, insa ne-a facut acum o jmecherie si anulata pe motiv ca nu recunoaste cardul (nu s-a mai intamplat niciodata, deci e treaba "turceasca") si cum stiu ca booking nu este oficial in Turcia, ati putea recomandari cazari mai BUNE la preturi Turcesti, eventual si cu parcare (caci acolo chiar este o problema).
Ar fi de folos si o platforma pe care ati bookuit, locala ma gandesc.

Am fi vrut sa mergem 22-26 aprilie si cu socri si chiar ne-a stricat putin ziua situatia de mai devreme.
Multumesc pentru orice sfat/recomandare.

#4346
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Hotels.com, am făcut rezervări fără probleme.

#4347
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
@Al3xandrus,eu am renuntat la Istanbul anul acesta de Pasti tocmai din cauza tarifelor foarte mari.Desi nu specifici zona in care ai avut hotelul,am vazut ca mai sunt hoteluri cu tarife medii(40-50 euro),dar din pacate, sunt asezate in zone pe care eu,acum, nu le-as mai alege. Prefer rezervarea directa la hotel,fiindca asa poti negocia ,iar plata o faci cash la cazare.Cauta hoteluri care ti-ar placea si trimite mailuri,eventual whatsapp.Uita-te la hotelul Blue Gilroy,am cerut si eu odata oferta si au fost f prompti cu raspunsul.

Edited by belisima, 06 April 2023 - 07:04.


#4348
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
@Al3xandrus, All Seasons Hotel****, Mic dejun inclus în preț, parcare gratuita, WiFi, etc, hotelul este la 2 minute de mers pe jos pana la staţia de tramvai Findikzade, de unde ai exact 6 statii de tramvai pana la Sfânta Sofia, Moscheea Albastra, etc. https://www.booking.com/Share-kIGdc8
Ai captura cu oferta pt perioada 22-26 aprilie (Genius3), mai sunt exact 2 camere duble

Attached Files


Edited by w140, 06 April 2023 - 20:58.


#4349
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postw140, on 06 aprilie 2023 - 20:45, said:

@Al3xandrus, All Seasons Hotel****, Mic dejun inclus în preț, parcare gratuita, WiFi, etc, hotelul este la 2 minute de mers pe jos pana la staţia de tramvai Findikzade, de unde ai exact 6 statii de tramvai pana la Sfânta Sofia, Moscheea Albastra, etc. https://www.booking.com/Share-kIGdc8
Ai captura cu oferta pt perioada 22-26 aprilie (Genius3), mai sunt exact 2 camere duble

Multumesc pentru reply, chiar este buna oferta, o sa mai vorbesc cu a mea caci ea s-a ocupat, dar poate am rezolvat-o totusi cu bookingul (am mai scris pe topicul celalalt de Turcia), caci ne-au apelat de la hotel si confirmat caci este ok. Sper sa fie bine, caci chiar mi-ar parea rau de varianta asta, sigur la hotel aici au si parcare asigurata (si dincolo cica, dar fiind mai mic hotelul stiu eu cum la turcaleti)...

#4350
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Daca hotelul confirma ca totul ok nu ai de ce sa-ti faci griji. Turcul respecta ce spune.

#4351
Alex08

Alex08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.10.2008
Buna seara, imi puteti spune va rog daca cardul de transport "Istanbulkart" din Istanbul trebuie activat cu numar de telefon? Spunea cineva intr-un vlog ca au fost ajutati la hotel cu activarea lui, eu vreau sa-l cumpar de la aeroport sa ajung in oras cu metro-ul. Am auzit de un anume cod HES, care trebuie primit prin SMS. Si inca ceva, se poate folosi un card de 2 persoane, sau este individual? Multumesc

Edited by Alex08, 09 April 2023 - 21:31.


#4352
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

 Alex08, on 09 aprilie 2023 - 21:29, said:

Buna seara, imi puteti spune va rog daca cardul de transport "Istanbulkart" din Istanbul trebuie activat cu numar de telefon? Spunea cineva intr-un vlog ca au fost ajutati la hotel cu activarea lui, eu vreau sa-l cumpar de la aeroport sa ajung in oras cu metro-ul. Am auzit de un anume cod HES, care trebuie primit prin SMS. Si inca ceva, se poate folosi un card de 2 persoane, sau este individual? Multumesc

Nu mai e valabila chestia cu Hes.
Pur și simplu îl cumperi de la automat și îl folosești. Sa ai pregătite bancnote în valoare de 50 lire. 10 lire costul cardului iar 40 rămân pentru călătorii. Sa nu introduci bancnotă mai mare de 50 deoarece nu primești rest. După emiterea cardului îl poți folosi imediat. De asemenea îl poți reîncărca cu orice suma dorești. Același card poate fi folosit pentru 5 persoane.
Costuri de călătorie : în jur de 8 lire la metrou, 11 lire la metrobus, 8 lire la tramvai.

#4353
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Între timp s-au mai schimbat preturile.
Cardul costa 50 lire. Și prețul călătoriilor a mai crescut. Ultima data era 9.9 TL la terestru,  parca 11 sau 12 TL pe apa e cea mai ieftina cursa. La metrou este  maxim 15 lire (pe ruta cea mai lunga), știu ca încasează suma pentru toată linia și la ieșire sunt automate unde pui cardul și-ți da banii înapoi dacă nu folosești toată linia.
Reducerea la transport se acorda doar dacă se folosește câte un card pe persoana. Adică, daca într-o perioada de 2 ore se folosesc mai multe mijloace de transport, primul bilet e preț întreg,  la următoarele scade prețul. Dar folosind un card pentru mai multe persoane, nu se aplica.
Cardul se poate vinde, se primește înapoi doar 50 lire, banii cu care mai este încărcat se pierd. Cardul poate fi folosit de un anumit număr de ori. Apoi nu se mai poate încarcă cu bani. Nu știu acel număr, dar se pot face destul de multe călătorii cu el. Vei vedea acest lucru atunci când vrei sa încarci și automatul de alimentare a cardului nu mai primește banii.
P. S. Eu am folosit un card la 4 persoane. Când am întrebat, mi s-a spus ca 4 e numărul maxim. Dar nu pot zice ca e 100% corecta informația asta.

Edited by Postasul666, 10 April 2023 - 06:26.


#4354
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

 Postasul666, on 10 aprilie 2023 - 06:12, said:

Între timp s-au mai schimbat preturile.
Cardul costa 50 lire. Și prețul călătoriilor a mai crescut. Ultima data era 9.9 TL la terestru,  parca 11 sau 12 TL pe apa e cea mai ieftina cursa. La metrou este  maxim 15 lire (pe ruta cea mai lunga), știu ca încasează suma pentru toată linia și la ieșire sunt automate unde pui cardul și-ți da banii înapoi dacă nu folosești toată linia.
Reducerea la transport se acorda doar dacă se folosește câte un card pe persoana. Adică, daca într-o perioada de 2 ore se folosesc mai multe mijloace de transport, primul bilet e preț întreg,  la următoarele scade prețul. Dar folosind un card pentru mai multe persoane, nu se aplica.
Cardul se poate vinde, se primește înapoi doar 50 lire, banii cu care mai este încărcat se pierd. Cardul poate fi folosit de un anumit număr de ori. Apoi nu se mai poate încarcă cu bani. Nu știu acel număr, dar se pot face destul de multe călătorii cu el. Vei vedea acest lucru atunci când vrei sa încarci și automatul de alimentare a cardului nu mai primește banii.
P. S. Eu am folosit un card la 4 persoane. Când am întrebat, mi s-a spus ca 4 e numărul maxim. Dar nu pot zice ca e 100% corecta informația asta.

Preturile enumerate de mine erau valabile la începutul lunii februarie a acestui an. Indiferent ce ruta am folosit mi-au tras aceeași suma de pe card. La fel și la metrobus și la tramvai. Chiar dacă am mers o stație sau 10.Valabilitatea cardului este de 5 ani din câte știu.

#4355
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Lucru nasol la turci : au inceput sa aiba peste tot preturi duale, pentru turci si pentru turisti .
Am fost la parc de distractie, intrarea era 300 lire/pers la turci si 600 lire la turisti .
Am fost la muzeu, era 250 lire/familie pentru turci si 1100 pentru turisti .
Am inteles de la ei ca e o directiva de la stat asta . Totul e recomandat sa fie de 3 ori mai scump pentru turisti .
In curand se va aplica si la istanbulkart , la cartelele de internet pentru turisti etc etc .
Momentan nu am simtit asta la restaurante .
Insa pentru noi este deja un non-go pentru ca in felul asta ajung la preturi de Italia , Franta etc si prefer acolo decat la turci...

#4356
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Apropo ,excelent Digi pentru roaming în Turcia.
Tarife roaming Trafic date 0.0011 Euro/Mbyte.
Adică vreo 1,5 euro /gb .
Mai mult ,merge vowifi .
A făcut soția hotspot de pe digi al ei și fiind pe vowifi pot suna nelimitat în țară .
Înainte trebuia să iau cartelă Vodafone Turist care cu totul mă ajungea vreo 30 euro și tot nu aveam posibilitatea să sun în țară gratis .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate