Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3493
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Scuze pentru greseli, tastatura e mica �� plus  ca asteptam sa imi vina randul la stomatolog...��

Edited by ireedeejay2, 07 March 2017 - 18:53.


#3494
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru cei care vor sa faca o excursie de o zi sau 2 in Bursa din Istanbul, Ferriborul este ieftin. 9TL
https://budo.burulas.com.tr/

Rezervare online :)
Plecati la 8AM si va intoarceti la 7PM. Ferry-ul face aproape 2 ore.

#3495
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Atenție.

Booking.com a fost închis in Turcia...
Dar momentan doar pentru turci (adică alții cică pot face rezervări in Turcia)

Note: unfortunately it's not possible to book properties in Turkey from your country at this time.


Bun. Nu pot fi făcute rezervări in Turcia dacă sunteți deja in Turcia. Măsura astea e făcută pentru a ii împiedica pe turci sa folosească booking pentru cazări in țara și a-i trimite la agențiile locale.

Problema este ca trebuie sa veniți cu planurile deja făcute sau sa căutați in alta parte :) Văzusem pe grupurile Interrail TR însă nu apucasem ca văd exact despre ce ii vorba.


Edited by Lex404, 31 March 2017 - 17:26.


#3496
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai e Tramvaiul din Istiklal :(

#3497
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostLex404, on 03 aprilie 2017 - 11:31, said:

Nu mai e Tramvaiul din Istiklal Posted Image

Correct  de la  data 19.01.2017  pana 19.07.2017  nu  mai merge motivul reabilitare  general ....

#3498
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ce reabilitare ca au scos și sinele de pe strada :/
Ii acoperit cu asfalt acum...

Sper ca o sa îl pună la loc. Era una din atracțiile principale ale orașului

#3499
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostLex404, on 04 aprilie 2017 - 00:20, said:

Era una din atracțiile principale ale orașului
Din punctul meu de vedere,nu.Doar un "element de culoare"...

#3500
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostLex404, on 04 aprilie 2017 - 00:20, said:


Sper ca o sa îl pună la loc. Era una din atracțiile principale ale orașului

totul sa rezolva , Relax.....

#3501
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postoztan, on 07 aprilie 2017 - 22:00, said:



totul sa rezolva , Relax.....


Știi cumva cum se calculează perioda aia retroactiva de stat in TC?

De exemplu eu am fost 24.09 - 10-11 și reintrat in 31.03
Nu au trecut 6 luni de la ultima plecare.

Nu înțeleg, pot sta:
40 de zile rămase din prima perioada pentru ca am intrat înainte de alea 6 luni

79 de zile (aproape perioada întreaga minus 11 zile cât ar fibtrebuit sa mai aștept)

Nu vreau sa stau atât de mult, dar sunt curios. Și cine știe, pote stau vreo 50, văd duminica cum se mișcă turcii la scrutin.


PS. Am întâlnit un venezuelean care sta ilegal de 2 ani :lol:

Edited by Lex404, 13 April 2017 - 13:55.


#3502
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Salut.Pentru cei ce vor dori  cazare in zona Gülhane si  cu dedicatie pentru amicul Andipanda, vreau sa postez doua dintre locatiile statiilor Marmaray care nu apar nicaieri pe harta statiilor si care faciliteaza mult sositul sau plecatul din zona, fara a mai fi nevoie sa te deplasezi pana in Sirkeci...eu am descoperit aceste statii din greseala cand am folosit liftul ca sa ies la suprafata in loc de scarile rulante...deci o statie se afla chiar in capatul strazii Ebussuud care vine din statia de tramvai Gülhane iar alta este tot in apropiere dar pe strada Darüssade care este paralela cu zidul parcului GĂšlhane si merge in jos pe strada cu magazinele de suveniruri pana aproape de liniile de tren din Sirkeci...nu stiu daca am fost foarte explicit dar daca va uitati pe harta sau cunoasteti zona, va dati seama...e o facilitate in plus, in 2015 am iesit in Sirkeci si a trebuit sa o iau o statie pe jos pana la Gülhane, cu trollerele pe piatra cubica...in 2013 aceste statii erau in constructie si in Google Street View apareau inconjurate de pereti de tabla ondulata...Eu le-am folosit pe amandoua cu succes 😉

Attached Files



#3503
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Dar vezi ca la orele de vârf unele intrări de la Sirkeci sunt filtrate pe categorii de vârsta. Am pățit asta luna trecută, aveau o intrare numai pentru bătrâni. Cealaltă era câteva sute de m mai departe.

#3504
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Interesant...deci trebuie sa imi las barba pana in pamant ca de alba este, ca sa profit de una mai aproape...�� Merci de informatie si dupa sejur revin cu poze de la fata locului!

#3505
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar îs curios. Când am fost ultima oară intrarea cea mai apropiată la Sirkeci dinspre Sultanahmet  era pentru bătrâni (aveau și inscripție, in turca) și am fost redirecționat.

Dar încă se lucra in zona

Oricum Marmaray folosești in general ca sa treci spre Uskudar/ Kadikoy. Cel puțin eu cu Marmaray doar Kadikoy-Sirkeci mergeam, și asta rar. Îmi place mai mult ferry.
Poți încerca ferry, e mai mișto. 10-15 minute, o cafea la bord, priveliște mișto :D


PS. Ai ferry pana in Buyukada și merita vizitată insula. Dar durează pana ajunge ca face opriri pe drum.


Ps. Când mergi?

Edited by Lex404, 17 May 2017 - 23:04.


#3506
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
In Iunie...Am cazare o noapte pe BĂźyĂźkada si stau acum sa vad cu ce ajung acolo...Sehir Hatlari zic ca au curse conform aplicatiei lor dar pe Trafi apare Turiol ca transport pana acolo...Am luat cazarea ca sa folosesc unul din strandurile de pe insula, Yorukali Plaji...sa vedem ce branza ofera ca pe T.A. erau multi nemultumiti...Am folosit Marmaray si sa vin de pe Ataturk, am fost la Yedikule si am in plan sa il mai folosesc spre ÜskĂźdar pentru Kiz Kulesi si ce ne mai vine in cap...Am in plan si un drum spre Anadolu Kavaği, Rumeli Hisari, Istanbul Akvaryum, Vlaherne, Manastirea Izvorul Tamaduirii si cam la toate am sa folosesc autobuzul si aplicatia Trafi...lista meaa e mai lunga si sper ca vremea sa tina cu noi sau sa ne tina pingelele...��

Edited by ireedeejay2, 17 May 2017 - 23:16.


#3507
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Din câte îmi aduc aminte Turiol merge spre Buyukada.

In rest cu busurile ii ușor, dacă mai ai un Istanbulkart ii perfect. Eu am de un an și ceva și nu expira 😂


Distracție faina :) eu nu știu când mai ajung. Săptămâna viitoare da-o o fuga pana in Kars, Artvin și Rize dar Istanbulul e atât de departe (și mie îmi place mai mult Izmir) :D

#3508
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Culmea, nu mai imi apate Turiol pe nici una dintre aplicatii, doar Sehir Hatlari ca transport pe insule...Am chiar doua Istanbulkart si sper sa nu fie expirate caa cica au doi ani termen si e pacat, ca mai am bani pe unul, destui...In izmir planuiesc sa merg peste vreo doi ani...char am ce vedea si acolo dar e departe de Istanbul si pierd timpul pe drum chiar daca se lauda cu autostrada aia de 3 ore..

Attached Files


Edited by ireedeejay2, 17 May 2017 - 23:27.


#3509
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu am folosit aplicații...
dar fiecare Dock are o destinație. Unde vezi Buyukada sari 😂



#3510
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Okidoki! Folosesc aplicatiile doar ca sa vad cu ce ajung la o destinatie si sa ma familiarizez cu traseul...daca merita sa bat drumul pana acolo sau nu...de exemplu pana la Manastirea Izvorul Tamaduirii pot folosi tramvaiul T1 si pe urma pe jos..ok, Maps arata ca trec pe langa un cimitir mare si zic ce misto, liniste... and intru sa fac traseul cu View vad ca trebuie sa trec o strada cam dubioasa plina cu ateliere auto si chiar nu imi inspira incredere sa merg cu sotia si copilul printre aia pe jos...asa prefer sa ma duc la Istanbul Akvaryum cu BN1, BN2 si de acolo sa iau taxiul pana la manastire, cca 40 lire sau sa ma duc special oar pentru manastire folosind Marmaray pana la Yedikule si de acolo taxi  cca 13 lire si retur...daca apli atia imi arata pentru o destinatie mers pe jos, autobuz, vapor, tramvai etc, zic pa din start!☺

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate