Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3475
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
A spus lex404 aici:
http://forum.softped...4#entry19899949

#3476
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 belisima, on 03 octombrie 2016 - 19:31, said:

Dintre cei care ati fost la Istanbul in ultima vreme,stiti cumva care mai este pretul gramului de aur,eventual cat costa la schimb ?

29-30$ era saptamana trecuta. Mi-au zis niste doamne care făceau traseul.

Dar te controlează bine la plecare din Turcia.

Edited by lex404, 04 October 2016 - 13:39.


#3477
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
te controleaza pe draq...puteam sa am si 2kg de aur in masina ca a controlat nimeni nimic.

#3478
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu intentionez sa-mi iau o bratara pentru mine,deci o voi pune la mana,daca voi gasi ceva sa-mi placa.De cate ori am mai fost,n-a fost nimeni controlat  de aur sau cel putin nu am observat eu.
Am pus intrebarea sperand sa-mi spuna cineva ca a scazut  pretul aurului tinand cont ca numarul turistilor a scazut ( de cand cu atentatele in Istanbul).

#3479
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 belisima, on 04 octombrie 2016 - 20:25, said:

Eu intentionez sa-mi iau o bratara pentru mine,deci o voi pune la mana,daca voi gasi ceva sa-mi placa.De cate ori am mai fost,n-a fost nimeni controlat  de aur sau cel putin nu am observat eu.
Am pus intrebarea sperand sa-mi spuna cineva ca a scazut  pretul aurului tinand cont ca numarul turistilor a scazut ( de cand cu atentatele in Istanbul).
Buna, pot sa te rog ceva, daca tot vei ajunge la bijuterii ? Poti sa afli cam cat costa un inel sau set din argint, cu piatra zultanit? Am ramas fascinata de piatra asta, dar pe la noi nu se gaseste in magazinele de bijuterii, iar de pe net nu risc sa comand.
Multumesc!

#3480
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Nu am auzit pana acum despre zultanit,dar nici nu sunt pasionata de pietrele folosite la bijuterii.La ultima mea iesire la Istanbul am observat ca si moda bijuteriilor se schimbase,daca pot spune asa.Am vazut in vitrine multe seturi de bijuterii cu pietre,in genul  bijuteriile pe care le-am admirat in serialul Suleyman Magnificul .Atunci mi-a venit ideea ca atunci cand voi merge din nou la ISTANBUL sa imi cumpar si eu o bijuterie.Acesta a fost scopul intrebarii mele privitor la pretul aurului.
Da,voi intreba  la un magazun cu bijuterii de argint.Sper sa ma pot tine de cuvant si sa-ti aduc raspunsul asteptat.

#3481
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 belisima, on 04 octombrie 2016 - 21:15, said:

Nu am auzit pana acum despre zultanit,dar nici nu sunt pasionata de pietrele folosite la bijuterii.La ultima mea iesire la Istanbul am observat ca si moda bijuteriilor se schimbase,daca pot spune asa.Am vazut in vitrine multe seturi de bijuterii cu pietre,in genul  bijuteriile pe care le-am admirat in serialul Suleyman Magnificul .Atunci mi-a venit ideea ca atunci cand voi merge din nou la ISTANBUL sa imi cumpar si eu o bijuterie.Acesta a fost scopul intrebarii mele privitor la pretul aurului.
Da,voi intreba  la un magazun cu bijuterii de argint.Sper sa ma pot tine de cuvant si sa-ti aduc raspunsul asteptat.

Multumesc tare mult. Nu te deranja sa mergi special intr-un magazin cu bijuterii de argint, daca pentru asta trebuie sa faci un drum separat.
In principiu m-ar interesa pretul pentru un inel sau set (inel, cercei pandantiv) cu aspect relativ simplu, nu foarte incarcat sau piatra exagerat de mare. Macar sa stiu cati bani sa pun deoparte, daca ajung la anul in Turcia.
Ceva asemanator cu acest model, dar fara zirconiile de pe margine
[ http://www.annesbijoux.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/e/set_argint_annesbijoux_zultanit_cu_verzui_cercei.g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca sa-ti faci o idee, zultanitul este o piatra care isi schimba culoarea in functie de lumina la care este expusa. Si se gaseste doar in Turcia, intr-o mina din zona muntoasa.
Arata cam asa :
[ https://zamoracollection.ro/1360-tm_thickbox_default/inel-argint-rodiat-aspect-aur-alb-piatra-zultanit-si-zirconii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3482
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Aseara am cautat si eu informatii despre zultanit.Mi se par foarte frumoase inelele cu aceasta piatra.O sa ma uit,intreb si iti spun cand ma intorc.Dar sunt sigura ca nu voi afla un pret exact,adica atatea lire,euro/gram.O sa-mi spuna pret pe inel ,din care potentialul cumparator ar negocia daca ar fi interesat sa cumpere.Dar banuiesc ca si asta este un punct de plecare.....

#3483
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
M-am intors,am intrebat ,am facut si cateva poze,voi reveni cu ele azi spre seara sau maine.

#3484
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 belisima, on 17 octombrie 2016 - 08:32, said:

M-am intors,am intrebat ,am facut si cateva poze,voi reveni cu ele azi spre seara sau maine.

Multumesc mult, astept cu nerabdare detaliile.

#3485
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Am intrat in 2 bijuterii si am intrebat despre inelele cu piatra zultanit.
-Intr-un loc (primele 2 poze) gramul costa 60 lire,mi-a si cantarit un inel,avea 4 grame,costa 240 lire.Era dispus sa negocieze,dar eu nu eram dornica sa cumpar.
-In al doilea magazin am discutat chiar cu patronul care mi-a spus ca el le face,aici gramul era 35 lire.
Erau si seturi complete,dar vindeau doar inelul din set,cred ca vindeau orice voia clientul.
Aurul costa in jur de 90 lire/gram.Daca doreai sa-l vinzi,il platea cu 70 lire/gram.Argintul  se vindea cu preturi cuprinse intre  6 lire/gram si 15 lire/gram,in functie de magazin.
1 euro = 3,350.....3,390 lire.Cursul se schimba zilnic  dar s-a incadrat in intervalul scris mai sus.Imi era simplu sa calculez ca 1 lira=1,35 lei.
Atasez niste poze.In primele poti vedea modele de bijuterii din cele 2 locuri unde am intrebat.
Apoi niste vitrine pline cu aur si ultima, bonus pentru toti iubitorii acestui frumos oras,o straduta din bazar.

Attached Files


Edited by belisima, 17 October 2016 - 22:19.


#3486
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
belissima, multumesc tare mult. sper sa ajung la anul in concediu in turcia...ce rau imi pare ca nu am stiut de aceasta piatra cand am fost acum 2 ani...probabil am vazut-o, dar nu am stiut ce este....

#3487
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Pentru cei ce urmeza sa calatoreasca cu avionul in Turcia (poate nu numai, dar acolo conteaza mai mult): Turcia a renuntat la ora de iarna.
Nu stiu daca s-a mai scris pana acum de lucrul acesta dar eu am aflat cautand info pe net ca nu intelegeam durata de doar 20 minute a unui zbor Istanbul -Bucuresti in luna noiembrie. De fapt este o ora si 20 min tinand cont ca va fi diferenta de 1 ora.

Edited by moniK_06, 21 October 2016 - 16:06.


#3488
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Cam cat mai dureaza un drum cu autocarul in Istanbul din Bucuresti?

Vreau sa merg pe 31 mai.

Pe site-urile de transport scrie ca dureaza 10 - 11 ore, insa as vrea si parerile celor care chiar au fost asa in ultimii ani :)

#3489
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 allah2, on 21 februarie 2017 - 19:57, said:

Cam cat mai dureaza un drum cu autocarul in Istanbul din Bucuresti?

Vreau sa merg pe 31 mai.

Pe site-urile de transport scrie ca dureaza 10 - 11 ore, insa as vrea si parerile celor care chiar au fost asa in ultimii ani Posted Image
Buna seara ,

autocarul pleaca dupa amiaza de la buc 15-16 si ajunge spre dimineata 4-5 ajungeti laleli  / aksaray

#3490
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 allah2, on 21 februarie 2017 - 19:57, said:

Cam cat mai dureaza un drum cu autocarul in Istanbul din Bucuresti?

Vreau sa merg pe 31 mai.

Pe site-urile de transport scrie ca dureaza 10 - 11 ore, insa as vrea si parerile celor care chiar au fost asa in ultimii ani :)

Costa ca-n cât nu face.

Am zburat IST-OTP CU 20€.

Autocarul e 40$

Poate găsești preț bun la Pegasus

Meh. Cam scump. 75€


Dar poți ajunge și moca in 12h. Eu am plecat la 6 din Giurgiu și am ajuns la 5 dimineața. :lol:

Eu am avut autocar la stop (nu am plătit nimic). A ajuns dimineața la 5. Merg repede și bine, câteva opriri, mai ajuți băieții cu una alta... dar sunt oameni foarte faini.
90% din autocar sunt femei ce fac trafic cu aur :) auzi multe povesti, era o tanti care nu mai avea loc de vize in pașaport, mergea săptămânal :lol:

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 15:11.


#3491
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 allah2, on 21 februarie 2017 - 19:57, said:

Cam cat mai dureaza un drum cu autocarul in Istanbul din Bucuresti?

Vreau sa merg pe 31 mai.

Pe site-urile de transport scrie ca dureaza 10 - 11 ore, insa as vrea si parerile celor care chiar au fost asa in ultimii ani Posted Image


Am cautat si acum dus-intors

1 mai - 6 mai (duminica) 108 EUR la Tarom

#3492
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Am luat eu bilete din octombrie cu 103 euro pers. dus/intors, pentru iunie 2017...din pacate ala era pretul care a persistat cam tot anul la 103 si am vrut sa prind zborul de dimineata iar la plecare cel de seara...de de ce cu atata timp inainte? Pai cum banuiam, nu placa numai turistii cu acel zvor de dimineata...pleaca si oameni de afaceri, studenti, turisti vare schimba pe Ataturk...riscam sa nu mai hasesc bilete dimineata, iar daca gaseam la ora 15, pierdeam ziua turistica iar daca plecam dimineata de pe Ataturk, la fel...asa ca sunt stapan pe plecarile bune si nu ma doare capul...Hotelul Ersu care mi-a placut este inchis pentru vanzare, pacat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate