Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ocr - Software

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
eu am Recognita 5 PLus OCR, dar e trial, mi-a expirat. Ce alt soft de OCR stiti? de preferat sa suporte si limba ro ?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,669
  • Înscris: 26.11.2001
ABBYY FineReader 5.0 Pro/Office

[ http://www.allvirtualware.com/images/fread/fr50.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

accurately and directly into Word, Excel, PDF, HTML, and Database.
Built-in spell checker for Ukrainian, Russian (30 languages).
Retain columns, tables, pictures, and fonts.
Read poor print quality documents with good results.
Process machine-printed forms accurately and automatically

La Additional Languages vei gasi si Romanian

#3
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Recognita Select 3.2 , un soft mai vechi si care stie si limba romana, singura problema este ca dupa ce salvezi textul in rtf trebuie sa intrii in word si sa faci un Replace ca nu poate adapta caracterele romanesti sh si tz, oricum trebuie sa il mai prelucrezi pt ca nu are bold, aliniate si toate cele, eu am duplicat asa 2 lucrari de diploma si am lucrat lejer de tot 2 zile la fiecare. Daca vrei trimite-mi un email si iti zic cum poti lua programul.

#4
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Vad ca mai toate lumea recomanda abbyy finereader, dar Omnipage ce are? I knew that Omnipage is the best ;)

#5
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
vei fi avand tu dreptate, dar threadul e cam foarte vechi :drac:

acum s-o fi schimbat piata, eu tot la ABBY Finereader am ramas ACUM #7

#6
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Bun de ce am postat pe thread-urile astea vechi: nu avea rost sa deschid eu altul. Problema mea cea mai usturatoare este cum sa fac sa recunoasca simboluri (epsilon, gama, beta, etc.).
Din pacate timpul este cea mai mare problema a mea, nu mai am la dispozitie decat cateva zile, altfel va trebui sa ma apus sa fac de mana mii de modificari, si ar insemna o munca de sysy :drac:
Nu ma intereseaza ce program reuseste treaba asta, nu tin cu nimeni, cu nici o firma daca reusesc sa fac chestiile astea. Fac si cinste SERIOS, numai sa scap de chin. Deci orice soft, oricine, numai sa se poata ;)

#7
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Probabil ca ai nevoie de vreun dictionar? (grecesc in cazul tau) - asta in cazul in care folosesti AbbyFineReader (ajuns la ver. 7)

#8
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Este o varianta, dar din pacate, nu poate lucra decat cu un singur dictionar, o singura limba, iar eu setat pe romana, pentru ca frazele sunt in romana. Daca as instala si greaca, ar recunoaste caracterele alea dubioase? Daca nu voi avea alta solutie cred ca voi face materalul in doua: romana, greaca, iar apo cu copy/paste voi pune simbolurile in documentul romana :(
Ce naibii nu s-au gandit si astia la simboluri, nu stiu, si mai cer si o groaza de bani pe aplicatii :mad:

#9
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Este o idee bestiala, cu alfabetul grecesc, in sensul ca apar pe acolo ceva simboluri, desi nu iese ceea ce as fi vrut eu, dar apar niste semne ;)
In omnipage apare la "optiuni", "Additional characters", iar dedesubt, apare "character map". Ce am inteles eu din chestia asta: la additional... definesti anumite caractere la care ocr-ul sa fie mai atent, sau ceva de genul asta, dar cum scriu eu acolo epsilon si gama de exemplu? Cu ce le separ? Daca dau pe Character map si selectez simbolurile care le vreau si apoi in locul unde scrie additional... apas CTR+V, imi pune niste caractere mai ciudate pe acolo. Deci, asta este metoda sau gresesc eu?

#10
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Chiar nu s-a lovit nimeni de problema asta, fara sa o si rezolve?
Habar nu am unde sa intreb, cum sa aflu, pentru ca mi se pare o aberatie. Chiar asa de imposibil sa fie???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate