Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

server - win VS lin

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

Poll: server - win VS lin (0 member(s) have cast votes)

server - win VS lin

  1. [b]Win 2k Server familly (inclusiv adv, datacenter)[/b] (5 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

  2. [b]Linux - indiferent de distributzie ... asta s-a discutat in alta parte[/b] (6 votes [54.55%])

    Percentage of vote: 54.55%

Vote

#37
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Stai ase, ca nu'ntzeleg ... ce nu-ti iese ? Nu accepta srv. conexiuni de la clientii VPN ?

#38
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
pentru cerintele care le vrea omu eu zic ca e mai bine un Win 2000 Server.

#39
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Remote admin?! Se poate face shi pe windoze ... poate chiar mai comod decat pe linux ... Shi cu fara compromiterea nivelului de securitate!

asta e printre cele mai haioase fraze postate aici, urmatoarea ar fi votul de 4-4 la win vs linux in zona networking  :D

parerea mea: ori multi nu stiu cu ce se mananca linux, ori multi nu stiu cu ce se mananca networkingul :drac:

#40
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by ceciu
pentru cerintele care le vrea omu eu zic ca e mai bine un Win 2000 Server.

ahh, scuza-ma... si tu conduci detasat, locul 3 in topul poantelor  :ciocan:


Server inseamna:
- router - pentru conexiunea la internet prin cablu (cel mai probabil in sistem NAT)
- server de mail
- server de baze de date pentru aplicatzia (nepretentzioasa de altfel) de management intern
- server de web
- conexiuni de tip VPN pentru sediile din celelalte locatii
- firewall



#41
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
r3ddr >> vrei sa ne explici, te rog, ce ai vrut sa spui, mai exact, in ultimele doua posturi ale tale ? (cu exceptia faptului ca nu ai fost de acord cu parerile unora, unde-i contributia "constructiva" ?).

#42
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Sorry, da' nu prind ideea din partea a doua a ultimului p0st (cel putzin) r3ddr ...

scopul "serverului" chiar asta este ... SO?

#43
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by lLIVIU
r3ddr >> vrei sa ne explici, te rog, ce ai vrut sa spui, mai exact, in ultimele doua posturi ale tale ? (cu exceptia faptului ca nu ai fost de acord cu parerile unora, unde-i contributia "constructiva" ?).

am votat pentru linux  :drac:

#44
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Tyby
Sorry, da' nu prind ideea din partea a doua a ultimului p0st (cel putzin) r3ddr ...

scopul "serverului" chiar asta este ... SO?

era un copy&paste din definitia ta pentru server si
am pus spre comparatie citatul cu win2k.

personal nu prea vad la ce ai folosi un server win in
afara de:
  • server de jocuri - adica doar tu te joci pe el :D

  • server de NOPuri - sau incalzire centralizata

  • server de workstation - adika editare DOC XLS XXX

In orice caz, definitiile pentru server si win2k sunt doua grupuri perfect ortogonale  :drac:

#45
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by r3ddr

am votat pentru linux  :drac:

Man ... I think you have an obsession! :D :D :D

Cretze :P

#46
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
sugestie pt moderator: threadul e prea interesant pt a-l polua cu flame gen win/linux

rog, stergeti posturile off topic (inclusiv aceasta)

#47
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by r3ddr
  • server de jocuri - adica doar tu te joci pe el :D 



  • server de NOPuri - sau incalzire centralizata



  • server de workstation - adika editare DOC XLS XXX
In orice caz, definitiile pentru server si win2k sunt doua grupuri perfect ortogonale  :drac:

Sunt de acord cu cretze mah!

Oricum, ai shi argumente, sau Asha vrei tu? ...

Ca argumente de a te contrazice sunt (shi cred ca au shi fost spuse) ...

Hmm...

Intentzia mea NU A FOST UN TOPIC de genul  AMD vs. INTEL ! Va rog MULT sa tzinetzi kont de asta! Nu ne dam in stamba cat de tari suntem! Consider ca suntetzi suficeint de maturi pentru a intzelege asta! OK?

#48
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
faptul ca nu stii sa folosesti linux la adevarata lui valoare nu inseamna ca win e mai bun :cya:

#49
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mah, tocmai ASTA e ! Nu am sustzinut sus shi tare ca E MAI BUN!

Io am pus o problema! Sincer, consider ca fiecare e cu avantajele shi dezavantajele lui! Nu spune ca linuz nu are bube! Ca nu suntem kopii ...

Shi iarta-ma, da' pun shi io o umila intrebare, la randu-mi: faptul ca NU shtii sa lucrezi cu Windows inseamna ca e rau?

In sperantza ca ai intzeles ce vreau sa spun,
O zi buna,

Tiberiu Malcea

#50
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
Sa o luam de la capat,

Quote

Server inseamna: 
- router - pentru conexiunea la internet prin cablu (cel mai probabil in sistem NAT) 
- server de mail 
- server de baze de date pentru aplicatzia (nepretentzioasa de altfel) de management intern 
- server de web 
- conexiuni de tip VPN pentru sediile din celelalte locatii 
- firewall

Si acum sa ordonam dupa performanta:

- rutare: cisco&friends, bsd/linux, win
- mail: bsd/linux, win
- DB: discutabil - presupunem win = lin
- www: bsd/linux, win
- VPN: cisco&friends, linux=win
- FW: cisco&friends, linux=win

Concluzie:
* esti bogat si ti se rupe: poti sa-ti cumperi ce vrei (inclusiv o masina) si spui ca ai rezolvat problema  :drac:
* vrei ceva profesional, atunci cumperi un ruter pe care il lasi sa faca rutare, FW plus VPN si un PC pe care pui bsd/linux pentru mail, www, DB
* vrei ceva ieftin si bun: doar un PC cu linux
* vrei o retea omogena de win (de ce ai vrea chestia asta, doar incompetenta, win guru(s) si MS marketing guys pot sa te lamureasca  :D ) : PC cu win + licente + licente sw FW +++

#51
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Tyby
faptul ca NU shtii sa lucrezi cu Windows inseamna ca e rau?

faptul ca nu stii sa lucrezi cu un WIN inseamna ca nu stii sa lucrezi cu un PC; faptul ca nu stii sa lucrezi cu un PC inseamna ca nu stii sa citesti; faptul ca nu stii sa citesti te arunca deja in lumea a III-a.

Acum raspunde-mi tu: e bine sa traiesti in lumea a III-a ?  :D



PS. O intrebare super off-topic: Romania in ce lume e? :drac:

#52
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
pai cam asta e concluzia la care am ajuns pana acum:

- router, firewall - hardware (AR 320)
- VPN, mail, DB - Win 2k Server (motivele sunt mai multe ... pentru VPN e faza ca imi trebuie o mashina hardware (AR 320s daca am intzeles eu bine) shi la capatul celalalt ... ceea ce iese din discutzie, + necesitatea existentzei unei platforme NT, deci licentza separata + inca un calculator in cazul in care pun pe server linux - iarshi iese din discutzie)
- restul - normal ca raman pe win ... din aceleashi motive descrise mai sus!

ca idee: sa shtii ca am recomandat linux (eu fiind doar in postura de consultant, deci nu direct implicat in fenomenul retzelistic de akolo), shi asta fara a face discriminarea pe care o fac pentru mine ( :) ) ... Pana la urma, dupa ce s-a analizat problema - s-a ajuns la concluzia: MS Small Bussiness Office, cu oarece amendamente la unele softuri ce vin in pachet!

ca a doua idee: intr-adevar, nu mananc Linux pe paine (shi imi pare sincer rau, deshi ma straduiesc), dar se pune problema de timp deocamdata! cred ca shtii cu e cu timpu' ... Shi am alte prioritatzi la studiu shi practica momentan ... dar nici nu sunt capra la capitolul assta! OK?

Oricum, multzam pentru reabordarea subiectului! :D :oK:

PS: acum am vazut postul tau ultimul:

1. ma refeream la Win2k Server INTEGRAL mah! daca nu shtii windoze delok, nu prea ai ce face pe aici ... :D nu de alta, da' n-aveai cum sa ajungi sa afli de asta! Decat in cazuri exceptzionale!

2. romania?! E in LUME?!

#53
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Hei !!!! STOP !!! Un pic de ordine aici :
TipiTop >> Multumesc pentru sesizare, ai dreptate, dar deja s-a cam alterat thread-ul si stateam si ma gindeam ... ce sa sterg, ce sa nu sterg ... las asa sa se vada ce "interesanta" poate fi o astfel de discutie cind nu se citeste threadul de la inceput sau se citeste degeaba.

ALL >> Avind in vedere argumentele aduse in ultimele posturi de r3ddr si tyby, hai sa imi mai dau o data cu parerea ...

"Si acum sa ordonam dupa performanta:

- rutare: cisco&friends, bsd/linux, win
- mail: bsd/linux, win
- DB: discutabil - presupunem win = lin
- www: bsd/linux, win
- VPN: cisco&friends, linux=win
- FW: cisco&friends, linux=win "

Ne hazardam in afirmatii fara a avea prea mare acoperire. Cum putem face niste afirmatii atit de categorice fara sa cunoastem cu exactitate problema ?
Si sa ma leg de routare : cel mai "performant" - cisco&friends. Da' cine's friends astia ? Si daca e vorba de routare, ce protocol ? Si iarasi, la ce categorie ? Nu uitati ca exista echipamente dedicate, de exemplu retele optice SDH, unde CISCO nu prea are ce cauta ... Am dat un exemplu ca sa se inteleaga ca este foarte important sa ne pastram in limitele problemei. Conform citatului de mai sus, bsd/linux si apoi win. Iarasi vin si intreb ... la ce scara se lucreaza ?
Nu se vrea sa se inteleaga un lucru : nu este nimeni in postura de a spune SO-ul acesta rulez sau SO-ul acesta sux !!! Fiecare componenta a unui sistem informatic trebuie analizata in contextul acelui sistem. Chiar si doua sisteme informatice care sint aproape identice ca functionalitate si destinatie, pot sa difere ca implementare din cauza diferentelor dintre utilizatori / grupuri de utilizatori.
O implementare poate fi cu Linux+Oracle ca server DB, alta poate fi cu Win+Oracle, pentru ca apare si factorul uman : avem resursele necesare pentru administrarea unui Linux ? (resurse umane), sau avem competente pe Win ? TOC-ul (Total Cost of Ownership) sistemului informatic trebuie minimizat. De asemenea si fiabilitatea sa ... Degeaba ma costa un server de DB Linux+Oracle 6000 USD iar unul Win+Oracle 9000 USD, daca instruirea corespunzatoare a unui sysadmin + DBA pe Linux ma costa 2000 USD iar masina, pina ajunge sysadminul sa-si poata face treaba corespunzator, cade frecvent si se pierd bani din cauza nefunctionarii sistemului. Nu-mi veniti cu argumente de genul "Dar Win nu crapa" pentru ca, daca un astfel de server este facut de profesionisti si ruleaza software OK, NU CRAPA !!!

Nu vreau sa contrazic pe nimeni, dar vreau sa rog pe cei ce mai vor sa posteze aici, sa incerce sa fie utili, nu sa incerce sa arate ce "muschi" au ei ...
Si inca ceva ... O fi ea Romania in lumea a tz-shpea, dar nu uitati ca inca mai sint citiva oameni bine pregatiti pe aici ... Iar cititul si lucrul pe un PC nu sint strict legate unul de celalalt ... Cunosc oameni extraordinari, foarte valorosi profesional in domeniile lor, care nu lucreaza pe PC, din diverse motive. Dar stiu sa citeasca, stiu sa scrie, si GINDESC foarte bine.

Toate bune !!!

#54
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by lLIVIU
 
Si sa ma leg de routare : cel mai "performant" - cisco&friends. Da' cine's friends astia ? Si daca e vorba de routare, ce protocol ? Si iarasi, la ce categorie ? Nu uitati ca exista echipamente dedicate, de exemplu retele optice SDH, unde CISCO nu prea are ce cauta ... Am dat un exemplu ca sa se inteleaga ca este foarte important sa ne pastram in limitele problemei.  

Se pare ca matale sari calul si nu te uiti la datele problemei.
...Friends reprezinta celelate companii care produc rutere...

Quote

Originally posted by lLIVIU
 
Conform citatului de mai sus, bsd/linux si apoi win. Iarasi vin si intreb ... la ce scara se lucreaza ?

La orice scara vrei tu, incepand cu scara blocului si terminand cu faptul ca bsd are una din cele mai bune implementari ale stackului TCP/IP, impreuna cu linux ruteaza la fel de multe protocoale ca un ruter consacrat si terminand cu win, care numai la rutare nu e bun.

Da' ma rog, daca ai doar competente WIN, atunci le rutezi catre /dev/null prin SDH  :drac:

Quote

Originally posted by lLIVIU
 
Nu se vrea sa se inteleaga un lucru : nu este nimeni in postura de a spune SO-ul acesta rulez sau SO-ul acesta sux !!! Fiecare componenta a unui sistem informatic trebuie analizata in contextul acelui sistem. Chiar si doua sisteme informatice care sint aproape identice ca functionalitate si destinatie, pot sa difere ca implementare din cauza diferentelor dintre utilizatori / grupuri de utilizatori.  
O implementare poate fi cu Linux+Oracle ca server DB, alta poate fi cu Win+Oracle, pentru ca apare si factorul uman : avem resursele necesare pentru administrarea unui Linux ? (resurse umane), sau avem competente pe Win ? TOC-ul (Total Cost of Ownership) sistemului informatic trebuie minimizat.

Faptul ca nu ai competente intr-un domeniu nu te opreste sa incepi sa le cultivi in momentul in care observi ca performanta/productivitatea ar avea ceva de castigat.

Pe piata rezista doar cei dinamici, atenti la modificarile din mediu. Natura o demonstreaza din plin :oK:

Quote

Originally posted by lLIVIU
 
Nu-mi veniti cu argumente de genul "Dar Win nu crapa" pentru ca, daca un astfel de server este facut de profesionisti si ruleaza software OK, NU CRAPA !!!

Hahaha, toate softurile crapa indiferent de cine sunt facute  :yeah baby

Quote

Originally posted by lLIVIU
 
Nu vreau sa contrazic pe nimeni, dar vreau sa rog pe cei ce mai vor sa posteze aici, sa incerce sa fie utili, nu sa incerce sa arate ce "muschi" au ei ...  

Ca tine vorbin de SDH, hahahah :cool:

Quote

Originally posted by lLIVIU
 

Si inca ceva ... O fi ea Romania in lumea a tz-shpea, dar nu uitati ca inca mai sint citiva oameni bine pregatiti pe aici...

da' si multi cretini...  :drac:


(polemizam; "cretini" nu are legatura cu simpatizantii win sau altcineva de pe forum)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate