Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Surse de energie neobisnuite

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 krvllon, on Sep 17 2008, 17:49, said:

Nimeni nu a spus nimic de sursele radioactive ca surse de convertit in energie electrica sau energie mecanica.
Probabil pentru ca...

 krvllon, on Sep 17 2008, 17:49, said:

se poata transforma in arma prin scoaterea materialului radioactiv de catre oricine


:)

Da in rest e buna ideea. Insa nu e chiar ieftin materialul radioactiv...

#74
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

 mrproper, on Sep 17 2008, 19:27, said:

Probabil pentru ca...



:)

Da in rest e buna ideea. Insa nu e chiar ieftin materialul radioactiv...

Pai stii noi aruncam la "gunoi" niste material radioactiv si mai si platim pentru asta. Se numeste Strontiu-90. Asa cred desi mai exista o forma de "gunoi" radioactiv care apare inca de la scoaterea minereului de uraniu din mina. Se numeste radiu-226. Nimeni nu a vorbit ca ar fi ieftin. In fond la cat te astepti sa coste sa zicem 1 kg de strontiu-90 ? Intrebarea care vine este : cat dai in 10 ani pe combustibil ? Sa mai intreb cat polueaza o masina ? Pana la aplicatiile civile sunt aplicatiile militare, adica folosirea la vehiculele militare pe apa si pe uscat macar dar eu cred ca dupa ce vei citi la link-ul pe care il voi pune cred ca vei spune chiar si de aplicatiile privind aeronautica. Oricum slava cerului gandeste-te la cat consuma toate vehiculele militare de pe apa si uscat si vei fi de acord cu mine ca merita osteneala sa transformi in baterii NuCell niste deseuri nucleare.
Banuiesc ca si noi producem strontiu-90 ca cenusa radioactiva la Cernavoda asa ca nu de noi ca oameni de rand e vorba ci de cei care decid sa reduca niste cheltuieli si realizand profit in acelasi timp. In fond ce inseamna poluare : Bani aruncati la cosh sub diferite forme.
Se poate crea un sistem de siguranta pentru a impiedica accesul neautorizat catre "inima" radioactiva a automobilului. Nu cred ca este imposibil acest lucru ci cred ca asta e viitorul. Multi cauta un nou soi de petrol. Eu cred ca asta e. Totusi eu nu m-as baza numai pe bateriile NuCell si as incerca sa fiabilizez si alte componente ale confortului nostru.

Am vorbit de turbina Tesla, de turbina Coanda-Teodorescu si de motoarele sonice ale lui Gogu Constantinescu.
Exista si un topic privind motoarele magnetice dar lasand la o parte dilema "se poate sau nu se poate" studiul acestui domeniu poate aduce macar reducerea consumurilor de energie, marirea randamentului si micsorarea masei motorului pentru 1kwh de energie convertita dintr-o forma in alta. Acumulatorii nu par sa fie inca prea buni desi au evoluat de-a lungul anilor. Poate ca vom gasi forme mai bune de a stocare. Chiar daca nu ar fi problema de influenta giroscopica volantul chiar si nefolosit isi pierde repede energia inmagazinata.

Ziceai de motoarele Stirling. Nu au un randament rau dar mai exista un randament interesant in tehnica legat de raportul putere/masa (tractiune/masa pentru motoarele cu reactie) si cred ca pot fi captatori si mai buni. Totusi ... Datorita randamentului termic aproape triplu fata de panourile fotovoltaice acest raport este foarte bun. Iar vin si spun de cele trei mari posibilitati, doua tipuri de turbina si un motor sonic. Eu cred ca pot mari randamentul unor surse auxiliare pana cand mai dispare excremetul asta mental numit religie si oamenii devin mai rationali, macar pentru a folosi in scop pasnic exclusiv, energia nucleara si radioactiva.

#75
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Inca odata, orice mecanism creat de om, poate fi dezansamblat de om. Nu poti crea o baterie sigura in care sa pui material radioactiv si sa nu ajunga nimeni la el. Il tai in doua, il pui in rafinatoare centrifuge, si recuperezi din gramada materialul radioactiv usor. Nu este o modalitate sigura asta, si e periculos pe termen lung.

Utilizarea controlata a radioactivitatii, cam de 4-10 ori mai mult decat la momentul actual, va rezolva complet criza energetica. Au existat si motoare nucleare folosite pe avioane, dar s-a renuntat la ele datorita scurgerilor radioactive, controlului slab si posibilitatii de prabusire.

Motorul Stirling este util pentru domenii unde nu sunt necesare cantitati mari de energie, unde se poate sta relaxat si unde se doreste culegerea unor potentiale mici de energie in timp lung. Captare solara, geotermala, diferente naturale de temperatura, cicluri circadiene...

Exista si variatii de motoare Stirling cu unda stationara, adica motoare sonice, iar motoarele cu aer devin din ce in ce mai performante.

http://www.youtube.c...r..._type=&aq=f
http://www.youtube.c...r..._type=&aq=f

#76
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

 mrproper, on Sep 18 2008, 10:22, said:

Inca odata, orice mecanism creat de om, poate fi dezansamblat de om. Nu poti crea o baterie sigura in care sa pui material radioactiv si sa nu ajunga nimeni la el. Il tai in doua, il pui in rafinatoare centrifuge, si recuperezi din gramada materialul radioactiv usor. Nu este o modalitate sigura asta, si e periculos pe termen lung.

Utilizarea controlata a radioactivitatii, cam de 4-10 ori mai mult decat la momentul actual, va rezolva complet criza energetica. Au existat si motoare nucleare folosite pe avioane, dar s-a renuntat la ele datorita scurgerilor radioactive, controlului slab si posibilitatii de prabusire.

Motorul Stirling este util pentru domenii unde nu sunt necesare cantitati mari de energie, unde se poate sta relaxat si unde se doreste culegerea unor potentiale mici de energie in timp lung. Captare solara, geotermala, diferente naturale de temperatura, cicluri circadiene...

Exista si variatii de motoare Stirling cu unda stationara, adica motoare sonice, iar motoarele cu aer devin din ce in ce mai performante.

http://www.youtube.c...r..._type=&aq=f
http://www.youtube.c...r..._type=&aq=f

Ai fi surprins ca exista deja un dispozitiv care contine material radioactiv in fiecare zi la servici deasupra capului tau. Senzorul de fum are o micutza pastila de Americiu care ajuta la detectarea fumului si deci a incendiilor.
O sa-ti pun aici link-ul ca sa intelegi ca ideea este nemaipomenita. Daca vei cauta pe net despre atomic battery vei mai gasi referinte. Se preconizeaza dotarea macar a tehnicii multimedia portabile cu baterii radioactive. S-ar putea sa nu fie daraua cat ocaua sa cauti asa ceva. S-ar putea ca insasi conceptul si fiabilitatea lor sa nu mai permita colectarea pentru producerea de arme. Pana la urma devine mai ieftin sa faci o bomba termobarica decat una cu material radioactiv.
Apropo ... Stii cat poate fi de ieftina o bomba termobarica cu masa de 5 Kg ? Iti spun eu ... 5 euro. Si stii de ce ? Pentru ca ea de fapt contine azotat de amoniu care este un ingrasamant chimic si motorina sau orice alt produs petrolier greu. Cel mai indicat pare sa fie pacurina care se pare ca e cel mai ieftin.

http://www.rexresear...cell.htm#greenh

Dupa cum vezi nu prea merita sa aduni materialul ala radioactiv. In schimb merita sa il folosesti asa cum e. Mai mult ... exista o solutie si la ideea de a bloca accesul nepermis : materialul radioactiv gazos. Tu crezi ca cei care vor sa faca bombe chiar au logistica necesara sa colecteze materialele radioactive ? Ideea e ca cei care fac colectarea neautorizata sa moara. Daca ai logistica nu prea iti permiti decat daca esti platit sa o faci si asta inseamna ca practic tu ai o statie de reciclare a unor astfel de baterii uzate, care uzate inseamna circa 10 pana la 30 de ani de folosire minim. Castigul obtinut din folosirea unei astfel de baterii asa cum este devine infinit mai mare decat colectarea materialului radioactiv. Din senzorii de fum crezi ca se va apuca vreodata cineva sa colecteze materialul radioactiv ? De cel putin 10 ani nu s-a apucat nimeni sa faca asta.

#77
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
neobisnuita...

cred ca una din ele ar fi excrementele de porci , vaci , oi parca , etc...

de vaci in special...produc metan , metanul arde...metoda exista , sursa metanului e diferita...

#78
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

 supramax, on Oct 11 2008, 01:17, said:

neobisnuita...

cred ca una din ele ar fi excrementele de porci , vaci , oi parca , etc...

de vaci in special...produc metan , metanul arde...metoda exista , sursa metanului e diferita...

Dap aici iti dau dreptate. Instalatia se numeste "de biogaz" si mai ales vara functioneaza inclusiv cu "rahatel" de om. Biogazul produs poate fi stocat si daca pe timpul iernii ai un consum mai mare decat cel produs de instalatie mai bagi din rezerva. Nu mai ai nevoie de lemne.

Imi permiti sa te directionez catre un topic de pe un site unde se discuta serios despre asa ceva ?

http://forum.drumuli....php?topic=65.0
sau
http://octogonul.myf...p...asc&start=0

Probabil daca iti va placea ce vei gasi pe acolo vei intra si vom vorbi la modul serios si constructiv despre asta si nu numai. Ce zici ?

#79
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008
Well, ma asteptam ca cineva sa mai dea o replica si pe aici. Deja pe alte forumuri oameni "de bine" incearca sa puna cenzura pe capacitatea de a genera idei. Eu credeam ca aceste forumuri sunt o cale de a discuta lucruri serioase intr-o polemica destul de constructiva in care toata lumea cauta sa vina cu argumente reale si cand colo ma trezesc cu suturi ... Superb.

Oricum a fost o experienta frumoasa si daca voi fi dat in suturi afara atunci inseamna ca am dreptate si va fi un pas inainte.

#80
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
aici as putea pune un filmulet cu unu care aprinde un neon cu mana.......


il bagam intr-o  camera similara cu cea de securitate a reactoarelor de la cernobal , si il rugam politicos sa se sprijine usurel de 2Kg de uraniu 235 .... pentru vreo 3000 de ani ..... .







asta ar rezolva sigur problema energiei  planetei .....



uite si filmuletul






acu intre noi fie vorba ......  sa ne rugam sa nu explodeze ....  :lol:

Edited by Solarius, 26 January 2009 - 01:08.


#81
brux

brux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2009

 blueunicorn, on Feb 25 2008, 22:21, said:

Pe insula Ouvéa (Noua Caledonie) nu există petrol, însă pentru a genera curent electric se utilizează ulei de cocos, anunță revista franceză Sciences et avenir. După 18 ani de muncă, inginerul francez Alain Liennard a realizat un motor care merge cu ulei de cocos. Motorul acționează un generator, care, la rândul său, alimentează centrala de desalinizare ce le furnizează celor 235 de familii de pe insulă apă potabilă. Liennard afirmă că sistemul său cu o putere de 165 de kilowați rivalizează cu motoarele diesel în ce privește puterea furnizată și consumul de combustibil.



În același timp, în satul Kalali din statul Gujerat (India) s-a efectuat un experiment utilizându-se puterea unor boi pentru a genera curent electric. Revista Down to Earth, din New Delhi, precizează că un om de știință și nepoata sa au găsit o soluție pentru a genera energie. Patru boi învârtesc un ax legat la o cutie de viteze care acționează un mic generator. Generatorul este legat la câteva baterii, care alimentează o pompă de apă și o moară. Costul unitar pentru acest tip de energie este de aproximativ 10 cenți, comparativ cu costul unitar de 1 dolar pentru energia obținută cu o moară de vânt sau de 24 de dolari pentru cea obținută cu panouri solare, se arată în Down to Earth. Având în vedere însă că sătenii au nevoie de boi la munca câmpului trei luni pe an, inventatorii caută o modalitate eficientă de a stoca energia pentru a fi utilizată în perioada în care boii lipsesc. :D

La noi BOii nu lipsesc niciodata ! Asa ca mai bine am experimenta in Romania!

#82
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

 Ragnarok, on Mar 23 2008, 21:26, said:

Sa faca stocuri de balega de bou, pe care sa le arda in alea trei luni intr-o mica termocentrala :D
Si ala cu uleiul lui de cocos e chiar culmea... Primul motor serios cu ardere interna a fost un diesel si mergea cu ulei vegetal. Articolele astea put de la o posta a ziaristi cu gradinita terminata la seral.

motorul diesel a fost conceput pentru a merge cu praf de carbune ;)

#83
pantone

pantone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2008
O zi buna la toti cei care cauta solutii energetice (preferabil fara factura lunara)

Este cineva dintre voi care a experimentat cel putin teoretic daca nu practic motorul Richard Clem?
  http://www.rexresear...gn/clemengn.htm


Celor care cred ca se vor imbogati de pe urma unei inventii le urez Vise Placute !  
Richard nu a reusit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate