Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#73
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
am sa pun cit de repede pot(adica cind imi gasesc driverele de la bluetooth) poza cu schimbatorul meu de caldura

#74
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcmd, on Feb 16 2008, 23:35, said:

.... cele din fonta, daca se intampla ceva cu schimbatorul, nu se mai poate face mare lucru.
Se pot schimba elementii de fonta, daca se corodeaza fonta (mai ales fonta italiana, care are pereti subtiri..).

Dar si eu recomand cazanele cu gazeificare, pentru ca au randament mai mare si au nevoie de un cos de fum mai mic.
Iar cazane cu gazeificare se fac doar din otel...

Edited by scheleton, 11 March 2008 - 10:47.


#75
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu sunt pt. gazeificare dar sunt 2 motive care ma fac sa ma mai gandesc:
-randamentul este cel precizat de producatori doar in conditiile in care se foloseste lemn uscat sub 20%.Aceasta inseamna ca tb. sa procuram lemne pe care tb. sa le tinem 2 ani in curte la uscat,implica magazie de lemne,spatiu ocupat (depinde la fiecare de marimea curtii).Altfel randamentul si autonomia se apropie de un cazan normal,dar pretul de achizitie la gazeificare este aproape dublu.
-peretii din tabla de otel pot fi de diverse grosimi:de la 4mm la ..? mm.Aici intervine suma de bani pe care poate s-o investeasca initial fiecare(pretul cazanului).Nu prea stiu ce inseamna fiabilitatea in timp la un perete de otel de 4mm,si ce inseamna acelasi lucru la un perete de 6-7-8mm.
Deci...

#76
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcorsa, on Mar 11 2008, 13:24, said:

Si eu sunt pt. gazeificare dar sunt 2 motive care ma fac sa ma mai gandesc:
-randamentul este cel precizat de producatori doar in conditiile in care se foloseste lemn uscat sub 20%.Aceasta inseamna ca tb. sa procuram lemne pe care tb. sa le tinem 2 ani in curte la uscat,implica magazie de lemne,spatiu ocupat (depinde la fiecare de marimea curtii).Altfel randamentul si autonomia se apropie de un cazan normal,dar pretul de achizitie la gazeificare este aproape dublu.
-peretii din tabla de otel pot fi de diverse grosimi:de la 4mm la ..? mm.Aici intervine suma de bani pe care poate s-o investeasca initial fiecare(pretul cazanului).Nu prea stiu ce inseamna fiabilitatea in timp la un perete de otel de 4mm,si ce inseamna acelasi lucru la un perete de 6-7-8mm.
Deci...

cam pina-n 8 mm grosime se merge,dar un cazan care are cos de fum bun nu va face prea multe reziduuri,gudroane,astfel incit sa atace tabla cazanului.....bineinteles si o curatare corespunzatoare si la timp.
eu sint curios de acea combinatie cazan ardere clasica-puffer,cit de eficienta este ,ptr. ca un cazan+puffer,nu ar costa cu mult mai mult decit unul cu gazeificare,dar cu avantajul dat de puffer,care sa compenseze dif. de randament,plus posibilitatea folosirii oricarui lemn.

#77
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
corect!plus ca sint cazane care accepta si carbune!exista citeva dezavantaje la cazanele normale si anume fumul mult mai dens decit la cele in gazeificare si cenusa in cantitate mult mai mare!in viitor intrevad o limitare a functionarii cu carbune data de poluare!

#78
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu sunt f.curios de eficacitatea unei combinatii cazan normal+puffer.Oare chiar nu este nimeni care ne poate lumina?

#79
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcorsa, on Mar 11 2008, 18:09, said:

...combinatii cazan normal+puffer...
puffer este un cuvant german, vine de la Pufferspeicher (sau acumulator in romana).
Scheme cu cazan lemne + Pufferspeicher gasesti cu duiumul la Viessmann si Buderus.

Scheme de montaj cu Buffer Tank gasesti la englezi (?!) si la restul lumii (sper)

#80
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcorsa, on Mar 11 2008, 15:09, said:

Si eu sunt f.curios de eficacitatea unei combinatii cazan normal+puffer.Oare chiar nu este nimeni care ne poate lumina?

asa ca,da-i search " pufferspeicher + holzkessel",si vei avea direct prin boxe un miros innebunitor de brad....."O Tannenbaum" ;)

#81
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaldut, on Mar 11 2008, 14:40, said:

eu sint curios de acea combinatie cazan ardere clasica-puffer,cit de eficienta este ,ptr. ca un cazan+puffer,nu ar costa cu mult mai mult decit unul cu gazeificare,dar cu avantajul dat de puffer,care sa compenseze dif. de randament,plus posibilitatea folosirii oricarui lemn.

Eu cred de asemenea ca e mai indicata combinatia asta mai ales la casele bine izolate.
O centrala supradimensionata ar fi si ea interesanta.
Faci focul o data pe zi in ianuarie si la cateva zile cand e mai cald afara.
Poti merge si pe temp. joasa a agentului termic? Ceea ce ar fi perfect.

#82
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcaldut, on Mar 11 2008, 21:59, said:

asa ca,da-i search " pufferspeicher + holzkessel"
Bine, am inteles, e greu cu search-ul.

Attached Files


Edited by scheleton, 11 March 2008 - 21:34.


#83
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcorsa, on Mar 11 2008, 15:09, said:

Si eu sunt f.curios de eficacitatea unei combinatii cazan normal+puffer.Oare chiar nu este nimeni care ne poate lumina?

sa ne lumineze in sensul ca sa ne spuna niscaiva consumuri,altcumva,e clar ca se poate.

View Postscheleton, on Mar 11 2008, 20:32, said:

Bine, am inteles, e greu cu search-ul.

ha,ha, e bine,e bine.....da,o combinatie frumoasa,nimic de zis.

View Postscheleton, on Mar 11 2008, 20:32, said:

Bine, am inteles, e greu cu search-ul.

dar extrem de costisitoare,nu vad sa faci asa ceva la o casa,nici chiar un viloi de 3-400 mp.o investitie care depaseste juma de miliard.gresesc cumva ?

#84
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcaldut, on Mar 11 2008, 23:41, said:

.. un viloi de 3-400 mp.o investitie care depaseste juma de miliard.gresesc cumva ?
Esti tu obisnuit cu scoruri tip sechelariu sau hrebe. Nu peste tot se dubleaza pretul de lista..

#85
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postscheleton, on Mar 11 2008, 20:43, said:

Esti tu obisnuit cu scoruri tip sechelariu sau hrebe. Nu peste tot se dubleaza pretul de lista..

la ce ai tu acolo,n-as crede....dar,in fine,asa deturnam discutiile,in sensul ca cei care au deschis/urmaresc topicul vor urmari discutia fara sa-i ajute prea mult.
cine are nevoie din cei interesati in acest topic de asa ceva,totusi ?sa vii cu o instalatie cu cel putin trei pompe,v3v,sch.caldura,puffer,boiler,etc ?
nu spun ca nu-i o tehnica performanta sau f. eficienta,dar ....e prea mult ptr. ce se vrea in acest topic,ce zici ?....sau te superi imediat si ma faci bezmetic ?

#86
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcaldut, on Mar 12 2008, 00:12, said:

...asa deturnam discutiile (?!),....instalatie cu cel putin trei pompe...
Sunt chiar 4 pompe si in mod normal nici-una nu poate fi eliminata (poate doar cea de recirculare apa calda menajera, desi ar trebui sa se obisnuiasca si instalatorii nostri s-o monteze la fiecare boiler..).

Dar la voi nu se fac si instalatii moderne, nici macar accidental sau din cand in cand?
Nu s-a saturat lumea de snopul de Pexale iesind dintr-o centrala termica ?
Pune te rog o poza cu un buchet d-asta de pexale, cu cele 35 de radiatoare functionand cu o singura pompa si un vas de expansiune de 8 litri -asa o sa aiba lumea mai mult de invatat. Eu promit sa scot schema aia enervanta de montaj !

P.S. Nu eu am deschis discutia de puffere si nu eu am solicitat iluminare..

#87
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postscheleton, on Mar 11 2008, 21:25, said:

Sunt chiar 4 pompe si in mod normal nici-una nu poate fi eliminata (poate doar cea de recirculare apa calda menajera, desi ar trebui sa se obisnuiasca si instalatorii nostri s-o monteze la fiecare boiler..).

Dar la voi nu se fac si instalatii moderne, nici macar accidental sau din cand in cand?
Nu s-a saturat lumea de snopul de Pexale iesind dintr-o centrala termica ?
Pune te rog o poza cu un buchet d-asta de pexale, cu cele 35 de radiatoare functionand cu o singura pompa si un vas de expansiune de 8 litri -asa o sa aiba lumea mai mult de invatat. Eu promit sa scot schema aia enervanta de montaj !

P.S. Nu eu am deschis discutia de puffere si nu eu am solicitat iluminare..

n-am numarat pompele,am aruncat un ochi,mi-a placut...dar n-am inventariat, am si specificat....cel putin trei pompe.

View Postcaldut, on Mar 11 2008, 21:35, said:

n-am numarat pompele,am aruncat un ochi,mi-a placut...dar n-am inventariat, am si specificat....cel putin trei pompe.

de unde ai dedus...ca-i enervanta ? ce-ti veni ?

#88
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Intrebarea era indreptata mai mult spre cei ce au in folosinta o asemenea instalatie si pot sa vina cu date concrete despre randament si autonomie.

#89
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Am sa pun poza cu schimbatorul de caldura


Vreau sa va spun ca am montat si o pompa pe tur si s-a am acum pe toate caloriferele o caldura constanta, cu problema cu alimentarea de rezerva s-a rezolvat(adica nu am nevoie), daca se ia curentul temperatura in cazan imi creste cu 10-15 grade dar nu ajunge mai mult de 80 de grade .

Attached Files



#90
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
La vara vreau sa fac alta dupa o alta idee.
Am sa va supun atentiei un proiect cit de curind ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate