Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#55
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004

View Postcmd, on Feb 15 2008, 14:00, said:

nu stiu de ce am impresia ca mescoli produce si in romania la amisa baia mare. cel putin ce am gasit sub numele de mescoli se vede ca si produs si pe amisa.ro Sa produca amisa ptr mescoli?
Privitor la fonta si otel n-am primit inca nici un raspuns...
Amisa comercializează echipamente termice produse de firma MESCOLI - CALDAIE din Italia! Am in service un cazan Mescoli Gaselle  de aproape  7 ani.
Un avantaj al celor de fonta ar fi utilizarea carbunelui fara alte samote suplimentare. Am un client care baga intr-unul de fonta cocs de furnal si asta de mai bine de doi ani!

#56
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Citeam undeva ca avantajul celor din otel este ca daca se strica schimatorul de caldura, de poate suda - pe cand cele din fonta, daca se intampla ceva cu schimbatorul, nu se mai poate face mare lucru.

#57
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Avind in vedere scumpirea gazelor m-am gindit si am construit o centrala care functioneaza atit cu lemne cit si cu rumegus.
Randamentul ei este destul de bun avind in vedere ca suprafata pe care o incalzeste este destul de mare circa 350-400 mp.
Centrala (pe lemne) este pusa in paralel cu cea de gaz ( instalatia este cu vas de expansie deschis).As dori sa-i maresc randamentul, oare vor fi ceva imbunatatiri daca montez o pompa de recirculare pe retur sau pe tur ?

#58
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Zi putin cum e facuta. Ineficienta poate avea mai multe cauze.

#59
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
sistemul tau este gravitational,schimbatorul de caldura este construit pt acest sistem!nu cred ca vei imbunatatii cu ceva  randamentul!

#60
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Ai drepatate este gravitational asa este si la gaz si functioneaza foarte bine dar.... :angry: sau scumpit gazele.
Este un schimbator de caldura format dintr-un cilindru cu multe tevi inauntru pentru a putea trece aerul cald, volumul de apa din schimbator este mic 8-9 litri, dimensiuni diametru 400 si inaltime 250 mm., corpul centralei este din caramida refractara, iesirea fumului este sub schimbator.
Mentionez ca functioneaza pe lemne sau pe rumegus ( adica un cazan umplut cu rumegus cu o gaura pe mijloc pentru ardere) .

Edited by luckyonro, 24 February 2008 - 20:24.


#61
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
stiu cum sint construite aceste centrale!se construiau chiar si artizanal pe vremea lui ceausescu!singurul mod in a-i marii randamentul este sa cresti lungimea sch de caldura,sau a nr de tevi care-l strabat si astfel sa-i cresti suprafata de schimb de caldura!cu o pompa nu vad ce beneficiu ai avea in afara de consumul de curent!poti sa izolezi cit mai bine vasul de expansiune din pod ,pt a minimaliza pierderile!consumi oricum un material(rumegus)care este destul de ieftin(de multe ori costa incarcat-descarcatul si transportul mai mult ca materialul in sine)dar are dezavantajul ca muncesti destul de mult sa-l presezi in cazan,asta ca si umezitul sint adevaratele stiinte la aceasta centrala!astea doua iti dau consumul!

#62
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Exista vreo formula care sa imi dea dimensiunile schimbatorului de caldura sau volumul de apa care ar trebui sa il contina?
Cu rumegusul am descoperit ca nu trebuie indesat chiar asa tare si imi asigura o autonomie destul de mare (depinde cum este reglat tirajul )poate ajunge chiar la 8-10 ore .

#63
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
mai degraba cred ca ar fi necesara o curatire chimica  a sch de caldura ,ca sigur are calcar depus pe interior!un calcul aproximativ se poate face considerind ca temp gazelor la iesirea din sch de caldura trebuie sa fie egala cu temp de apa  in sch+ sa zicem un 5-10%!poti sa obtii date masurind temp  gaze la iesirea acestora  din sch de caldura si comparind valoarea  cu masuratoarea facuta  atunci cind sa zicem obturezi  10% din tevi la partea unde intra fumul!  asa poti sa vezi in ce fel variaza temperatura in fctie de suprafata de schimb!

#64
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006

View Postluckyonro, on Feb 24 2008, 22:34, said:

Exista vreo formula care sa imi dea dimensiunile schimbatorului de caldura sau volumul de apa care ar trebui sa il contina?
Cu rumegusul am descoperit ca nu trebuie indesat chiar asa tare si imi asigura o autonomie destul de mare (depinde cum este reglat tirajul )poate ajunge chiar la 8-10 ore .

Formule pt. calcul le poti gasi in cartile pt. constructia de cazane.
Prima data ar trebui sa masori temperaturile in focar si la cos pt. a vedea cam ce eficienta are cazanul.

Ceea mai simpla metoda pt. a creste randamentul schimbatorului de caldura este introducerea in interiorul tevilor a unor spirale din tabla (preferabil inox daca este) care cresc eficienta lui. Acestea pot avea si alte forme, cu urechiuse (sau ...) dar sunt mai greu de obtinut.

Ce nu am inteles eu bine: fumul iese prin schimbator si apoi coboara din nou pt. a iesi pe cos?
La coborare trece prin schimbator, adica are 2 drumuri de fum?

Mie mi se pare mic schimbatorul.
Focarul cat e de mare?
Autonomia?
Consum comparativ lemn vs. gaz? Pe gaz ce centrala ai?

#65
Deshimaru

Deshimaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2007
http://www.mixtehnos...2-13-28-96.html e un pic mai scump dar pare mai de calitate ...

#66
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008

View Postcipaul, on Feb 25 2008, 14:05, said:

Formule pt. calcul le poti gasi in cartile pt. constructia de cazane.
Prima data ar trebui sa masori temperaturile in focar si la cos pt. a vedea cam ce eficienta are cazanul.

Ceea mai simpla metoda pt. a creste randamentul schimbatorului de caldura este introducerea in interiorul tevilor a unor spirale din tabla (preferabil inox daca este) care cresc eficienta lui. Acestea pot avea si alte forme, cu urechiuse (sau ...) dar sunt mai greu de obtinut.

Ce nu am inteles eu bine: fumul iese prin schimbator si apoi coboara din nou pt. a iesi pe cos?
La coborare trece prin schimbator, adica are 2 drumuri de fum?

Mie mi se pare mic schimbatorul.
Focarul cat e de mare?
Autonomia?
Consum comparativ lemn vs. gaz? Pe gaz ce centrala ai?
nu trebuie sa introduc spirale sau alteceva deoarece tevile din schimbator au diametre mici 30 buc au diam. 22 iar 10 au diam de 15 mm.
Fumul urca prin schimbator si se intoarce pe linga el, adica cazanul este mai mare decit schimbatorul, pina la urma tot 2 fumuri sunt.
Si eu cred ca este mic dar avind in vedere ca sunt in teste este destul de bun, fata de gaz consumul lunar se prezinta astfel:
> pe gaz consumul lunar la o temperatura exterioara medie de - 6 grade  este de circa 600-800 ron
> pe lemne consumul lunar la o temperatura exterioara medie de - 6 grade  este de circa un stinjen pe luna adica 200-300 ron (bineinteles lemnele sunt uscate)
tragem linie si putem spune ca este bine, chiar foarte bine, dar totusi nu am randamentul care l-as dori eu.
Centrala pe gaz este tot una facuta, are ceva vechime dar pina sa "sara" pretul gazului era foarte buna.

apropo unde gasesc cartile pentru constructia de cazane?

Edited by luckyonro, 27 February 2008 - 21:31.


#67
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postluckyonro, on Feb 27 2008, 21:32, said:

nu trebuie sa introduc spirale sau alteceva deoarece tevile din schimbator au diametre mici 30 buc au diam. 22 iar 10 au diam de 15 mm.
Fumul urca prin schimbator si se intoarce pe linga el, adica cazanul este mai mare decit schimbatorul, pina la urma tot 2 fumuri sunt.
Si eu cred ca este mic dar avind in vedere ca sunt in teste este destul de bun, fata de gaz consumul lunar se prezinta astfel:
> pe gaz consumul lunar la o temperatura exterioara medie de - 6 grade  este de circa 600-800 ron
> pe lemne consumul lunar la o temperatura exterioara medie de - 6 grade  este de circa un stinjen pe luna adica 200-300 ron (bineinteles lemnele sunt uscate)
tragem linie si putem spune ca este bine, chiar foarte bine, dar totusi nu am randamentul care l-as dori eu.
Centrala pe gaz este tot una facuta, are ceva vechime dar pina sa "sara" pretul gazului era foarte buna.

apropo unde gasesc cartile pentru constructia de cazane?

Salut
Personal,am o centrala pe lemne ce asigura incalzirea unei locuinte de 160 mp cu un consum de cca 3000 kg lemne pe sezon.
Pentru marirea eficacitatii trebuie neaparat sa reduci temperatura gazelor de evacuare la cos prin interpunerea unui schimbator gaz/lichid (sa zicem ceva de genul radiatoarelor de masini) personal am folosit un radiator de acest gen,dar industrial fara lipituri cu cositor,ci alamite.
Rezultatul a fost temperatura la cos 40/60 grade functie de temperatura apei pe retur.

#68
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006

View Postluckyonro, on Feb 27 2008, 21:32, said:

nu trebuie sa introduc spirale sau alteceva deoarece tevile din schimbator au diametre mici 30 buc au diam. 22 iar 10 au diam de 15 mm.
Fumul urca prin schimbator si se intoarce pe linga el, adica cazanul este mai mare decit schimbatorul, pina la urma tot 2 fumuri sunt.
Si eu cred ca este mic dar avind in vedere ca sunt in teste este destul de bun, fata de gaz consumul lunar se prezinta astfel:
> pe gaz consumul lunar la o temperatura exterioara medie de - 6 grade  este de circa 600-800 ron
> pe lemne consumul lunar la o temperatura exterioara medie de - 6 grade  este de circa un stinjen pe luna adica 200-300 ron (bineinteles lemnele sunt uscate)
tragem linie si putem spune ca este bine, chiar foarte bine, dar totusi nu am randamentul care l-as dori eu.
Centrala pe gaz este tot una facuta, are ceva vechime dar pina sa "sara" pretul gazului era foarte buna.

apropo unde gasesc cartile pentru constructia de cazane?

Diametrele tevilor sunt interioare sau exterioare?
De unde stii ca nu e nevoie de spirale? Ai asa ceva in cazanul pe gaz?
Dar orice imbunatatire pe care o faci pt. cresterea randamentului poate sa te incurce pt. ca ai 2 drumuri de fum, adica s-ar putea sa nu mai ai tiraj suficient la cos si sa iasa fumul si in camera centralei.

Unitatea de masura stanjen pt. lemne nu o cunosc, daca poti spune in KG si ce tip de lemn folosesti.
Consumul pare in regula si la lemne dar depinde si ce randament scoti cu cazanul pe gaz pt a face o comparatie.
Un raport de 1:3 e in regula.
Este de masurat temperatura la cos atat pe lemne cat si pe gaz mai ales la putere maxima. Plus ceea din focar daca se poate bineinteles.

#69
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Prin acel radiator circula agent termic din centrala?
Am de gind sa fac un schimbator de caldura in cos dar sa il folosesc pentru incalzirea ACM.Centarla ai cumparato sau ai
facut-o?

Diametrele tevilor sunt interioare, pe gaz am alt sistem, un stinjen =4 metri steri, un metru ster = 600-700 kg lemne uscate

Edited by luckyonro, 04 March 2008 - 15:19.


#70
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006

View Postluckyonro, on Mar 4 2008, 15:06, said:

Prin acel radiator circula agent termic din centrala?
Am de gind sa fac un schimbator de caldura in cos dar sa il folosesc pentru incalzirea ACM.Centarla ai cumparato sau ai
facut-o?

Diametrele tevilor sunt interioare, pe gaz am alt sistem, un stinjen =4 metri steri, un metru ster = 600-700 kg lemne uscate

In cazul asta ai un randament cam scazut pe lemne. Probabil ca la tine la cos sunt si 200 de grade.
E explicabil din cauza schimbatorului de caldura prea mic pe care il ai.

Ca o comparatie eu am folosit de multi ani o centrala pe gaz cu o putere maxima de 40 kW cu un schimbator f. asemanator cu al tau: diametre tevi interioare si numarul lor cam ca la tine, diametrul ext. de cca. 450 dar atentie: are inaltimea de 1200 mm.. Functioneaza cu randament bun numai pe la 10...15kW si temp. apei de 40..50 grade, tot circulatie naturala.
Dupa introducerea unor spirale in tevile interioare, randamentul a crescut cu cel putin 10...20%.
La curatarea anuala a tevilor iese destul de multa funingine.

Asta pt. o comparatie cu schimbatorul mic pe care il ai tu.
Cred ca ai si tu probleme mari cu funinginea de pe tevi. Daca bagi spirale se va aduna mai multa bineinteles.

#71
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008

View Postcipaul, on Mar 6 2008, 13:17, said:

In cazul asta ai un randament cam scazut pe lemne. Probabil ca la tine la cos sunt si 200 de grade.
E explicabil din cauza schimbatorului de caldura prea mic pe care il ai.

Ca o comparatie eu am folosit de multi ani o centrala pe gaz cu o putere maxima de 40 kW cu un schimbator f. asemanator cu al tau: diametre tevi interioare si numarul lor cam ca la tine, diametrul ext. de cca. 450 dar atentie: are inaltimea de 1200 mm.. Functioneaza cu randament bun numai pe la 10...15kW si temp. apei de 40..50 grade, tot circulatie naturala.
Dupa introducerea unor spirale in tevile interioare, randamentul a crescut cu cel putin 10...20%.
La curatarea anuala a tevilor iese destul de multa funingine.

Asta pt. o comparatie cu schimbatorul mic pe care il ai tu.
Cred ca ai si tu probleme mari cu funinginea de pe tevi. Daca bagi spirale se va aduna mai multa bineinteles.

problema nu este funinginea, daca am temperatura mai mare de 55 de garde pe tur atunci intradevar se depune funinginea dar cum mai scade temperatura se produce condensarea si atunci se curata singur dar trebuie sa fiu atent sa nu se infunde prea tare caci altfel nu se mai autocurata  :rolleyes:
in alta ordine de idei unde gasesc o formula cu care sa gasesc dimensiunile optime pentru cazan(schimbator)?

si mai este ceva, eu am tevile prin care circula agentul termic de 1 1/2 toli, coloanele principale si cele secundare de 3/4, oare daca le schimb cele principale (la vara bineinteles) obtin vreo imbunatatire semnificativa?

#72
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006

View Postluckyonro, on Mar 7 2008, 22:45, said:

problema nu este funinginea, daca am temperatura mai mare de 55 de garde pe tur atunci intradevar se depune funinginea dar cum mai scade temperatura se produce condensarea si atunci se curata singur dar trebuie sa fiu atent sa nu se infunde prea tare caci altfel nu se mai autocurata  :rolleyes:
in alta ordine de idei unde gasesc o formula cu care sa gasesc dimensiunile optime pentru cazan(schimbator)?

si mai este ceva, eu am tevile prin care circula agentul termic de 1 1/2 toli, coloanele principale si cele secundare de 3/4, oare daca le schimb cele principale (la vara bineinteles) obtin vreo imbunatatire semnificativa?

Condensatie la o centrala pe lemne? F. f. putin probabil. Eu am si condensare partiala la centrala pe gaz si totusi se depune funinginea. Nu te gandi la asta, ca nu ai nici o sansa.

Tie iti merge bine instalatia pe gaz, asa ca nu ai ce umbla la tevi. Nu o sa castigi nimic la randament.
Se mai poate castiga ceva la randament, ceva de ordinul 1...5% daca faci circulatie fortata contracurent, adica apa de pe retur intra pe partea de sus a schimbatorului si iese pe jos. Dar si asta in cazul tau nu e de incercat pt. ca schimbatorul este f. scund: 250 mm.

Formulele de calcul, daca le mai gasesc ti le trimit. Dar cam peste 2...3 luni in cel mai bun caz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate